12 Şubat 2021, Cuma 15:07:19

Rize-Artvin Havalimanı'nda sona yaklaşıldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nca bin hektarlık alanda projelendirilen, tamamlandığında Türkiye'nin deniz dolgusuna inşa edilecek 2'nci havalimanı olacak Rize-Artvin Havalimanı'nda pistlerin beton ve asfalt kaplamasına geçiliyor.
  • Boş konuşan çok CHP gibi gibi çöp yağ hastane kuyruklarini görün inceleyin ahırda yatiyorlardi şimdi 7 yildizli otel hastaneler nankörler havaalani cok güzel hizmet nankörler sayin cumur başkani olmasaydi kimse yapmadi nankör cok karadeniz insaninda kılıcdaroglu diyorlar ne ismet yapmış buyrun açiklayin.
  • Maksut ve RTE olmasaydı Rize bir kasabadan ibaretti bugün!
  • Zarar edecek bir yatırım daha .
  • Ülkenin kaymağını yiyenler betona da götürmeye de ülkeyi ağır borç altında sokmaya da doymadılar hamdolsun...
  • Memleket Rizeyi ozledim ♡

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nca bin hektarlık alanda projelendirilen, tamamlandığında Türkiye'nin deniz dolgusuna inşa edilecek 2'nci havalimanı olacak Rize-Artvin Havalimanı'nda pistlerin beton ve asfalt kaplamasına geçiliyor. Projenin yüzde 80'i tamamlanırken, ilk uçağın ise 29 Ekim 2021'de piste inmesi planlanıyor.

Pazar ilçesine bağlı Yeşilköy'de, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nca, ilk olarak 766 hektarlık alanda başlanan ve daha sonra dolgu miktarı artırılarak, bin hektara yükseltilen Rize-Artvin Havalimanı’nın temeli, 3 Nisan 2017'de, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atıldı. Havalimanı için kamyonlarla gece gündüz malzeme taşınan alanda, deniz dolgusuna devam ediliyor.

Günlük 120 bin tona yakın dolgunun yapıldığı havalimanı inşaatında, dolgu çalışmaları ile beraber terminal binalarının inşaatı sürüyor.

Proje sahasına 3 kilometre uzaklıktaki Kanlımezra ve 7 kilometre uzaklıkta olan Tektaş Taş Ocakları'ndan kamyonlarla taşınan taşlar, bağlantı yolu ile denize dökülüyor.

Mendireğin iç alanı yaklaşık 2 milyon metrekare olacak ve toplam 2 milyon 400 bin metrekarelik deniz dolgusu yapılacak. Devam eden terminal inşaatları ile beraber yeni dolgu alanının dahil edilmesiyle projenin yüzde 80'lik kısmı tamamlandı. Yılda 3 milyon yolcu tarafından kullanılması beklenen Rize-Artvin Havalimanı'nın altyapı çalışmaları, 1 milyar 78 milyon liraya mal olacak.

Yaklaşık 300 iş makinesiyle havalimanı inşaatında 7 gün 24 saat çalışmaların devam ettiğini açıklayan AK Parti Rize Milletvekili Muhammed Avcı, "700 kişi sadece dolgu alanı üzerindeki işlerde çalışıyor. Üst yapı ihalesini de kısa bir süre önce gerçekleştirmiştik.

Orada da yaklaşık 300 çalışanımız var. Toplamda bine yakın kişi çalışmalarda görev alıyor. Hiçbir şekilde hız kesmeden havalimanı inşaatımız devam ediyor. İnşallah 29 Ekim 2021 Cumhuriyet Bayramı’nda havalimanımıza ilk uçağı indirmeyi hedefliyoruz. Yaklaşık 2 milyon 800 bin metrekarelik dolgunun, 2 milyon 400 bin metrekaresi tamamlanmış durumda. Bu konuda yüzde 80 civarında bir fiili gerçekleşme var. Üst yapı ihalesinde ise yaklaşık yüzde 17’sini şu an itibari ile tamamlamış bulunuyoruz. Çok hızlı bir şekilde üst yapı çalışmalarımız da devam ediyor. Onu da inşallah en yakın zamanda tamamlamış olacağız. En kısa zamanda çalışmaları bitirerek havalimanını bölge insanımızın hizmetine sunmak istiyoruz” dedi.

Mart ayında pislerde beton ve asfaltlama çalışmalarının başlayacağını ifade eden Avcı, “Bu müjdeyi arkadaşlarımız bize verdiler. Allah’ın izniyle o çalışmayı da kısa bir süre sonra başlatıp tamamlamış olacağız.

Havalimanımızın çalışmalarında ve özellikle hızlı yürütülmesinde büyük katkıları olan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a hemşehrilerimiz adına da teşekkür ediyorum. Rize’nin bir hayali gerçekleşiyor. Belki de 15 yıl önce bize Rize’de bir havalimanı kurulacağını söyleselerdi hakikaten bunun bir hayal olduğunu söylerdik. Rize’de Ovit tüneli, şehir merkezindeki dönüşüm, Ayder’in dönüşümü ve birçok projede olduğu gibi havalimanı projesini de esas itibariyle bizim hayal olarak nitelediğimiz ve bugün gerçekleşen bir projelerdir. Bunun adına emeği geçen herkese kendim Rizeliler adına teşekkür ederim” diye konuştu.

Rize-Artvin Havalimanı'nda sona yaklaşıldı

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

Reyis ~ 3 yıl önce
Boş konuşan çok CHP gibi gibi çöp yağ hastane kuyruklarini görün inceleyin ahırda yatiyorlardi şimdi 7 yildizli otel hastaneler nankörler havaalani cok güzel hizmet nankörler sayin cumur başkani olmasaydi kimse yapmadi nankör cok karadeniz insaninda kılıcdaroglu diyorlar ne ismet yapmış buyrun açiklayin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hemşo Hemşinli ~ 3 yıl önce
Maksut ve RTE olmasaydı Rize bir kasabadan ibaretti bugün!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Keske olmasalardi ~ 3 yıl önce
Rte ve maksut olmasaydi diyene
Zarar ~ 3 yıl önce
Zarar edecek bir yatırım daha .

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Allah akil fikir versin ~ 3 yıl önce
Zamaninda Sabiha Gökcen havalimani yapildiginda da , en aptalca yatirim diyen andavallar vardi ,
Zarar ~ 3 yıl önce
Tamamen ölü bir yatırım. Orgi den sonra ikinci felaket bu. İhtiyaç olmayan yere beton dökme hastalığı. Biri de saw ile kıyaslamış. Nasıl kıyasladı anlayamadım ama işte insan yandaş olunca ne yazacağını bilecek kültüre ve birikime sahip olamıyor.
rizeli ~ 3 yıl önce
Ülkenin kaymağını yiyenler betona da götürmeye de ülkeyi ağır borç altında sokmaya da doymadılar hamdolsun...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Havalandırma ~ 3 yıl önce
Havaalani medeniyettir
Havalandırma ~ 3 yıl önce
Ne feci bir kafa yapısı. Havalimanını medeniyet görüyor. Araplardan hiç bir farkın yok. Bu kafayla git suriyede yaşa sen. Ülkeye zarar verme
havalandırma'ya ~ 3 yıl önce
betonla medeniyet mi oluyor? o zaman arabistan başta tüm arap ülkeleri de medeni öyle mi?
Grb ~ 3 yıl önce
Memleket Rizeyi ozledim ♡

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000