07 Ocak 2022, Cuma 11:35:28

Rize-Artvin Havalimanı'nda denize dolgu tamamlandı

Türkiye'nin deniz dolgusuna inşa edilen 2'nci havalimanı olacak Rize-Artvin Havalimanı'nın 4,5 yıl süren deniz dolgusu tamamlandı.
  • denizden alırsan denizde senden alır o almazsa toprak alır heyelan vs.
  • Trabzon havalimanı zaten Rize'ye yakın. Bu havalimanını Pazar yerine Artvin'e daha yakın bir yerde yapsalardı daha iyi olurdu..
  • Bakalim kac sefer yapilacak buraya. Milletin parasini bosuna harcaniyor.
  • Ülke batmış bunlar halen havalimani yol köprü yapma derdinde,kimin parasıyla kimin vergisiyle bunlar yapılıyor,tabiki bizim paramizla,heryere havalimani stad köprü yol tünel yapa yapa hazineyi boşalttılar,nasıl olsa halktan aldığımız yüksek vergilerle hazineyi yine doldururuz düşüncesindeler.anamizi aglattiniz be,ağzımızı yırttınız artık,ülkeyi 50 sene geriye görürdünüz.ulkenin normale dönmesi için bi 50 yıl daha geçmesi lazımki buda 100 seneye tekabül ediyor.
  • Memleketime Hayırlı Uğurlu Olsun ALLAH cumhurbaşkanımızdan razı olsun
  • AK Parti sayesinde hizmet görüyoruz. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Ulaştırma Bakanlığı ve ilgili şirket ve çalışanlarına teşekkür ediyorum. Emeğinize sağlık iyi ki varsınız. Büyük ve güçlü Türkiye için yatırımlara tüm hız devam ediliyor maşallah gurur verici.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nca projelendirilen, Türkiye'nin deniz dolgusuna inşa edilen 2'nci havalimanı olacak Rize-Artvin Havalimanı'nın 4,5 yıl süren 100 milyon ton taş kullanılan 2 milyon 800 bin metrekarelik alandaki deniz dolgusu tamamlandı.

Rize'nin Pazar ilçesine bağlı Yeşilköy'de, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nca 1000 hektarlık alanda projelendirilen Rize-Artvin Havalimanı'nın temeli, 3 Nisan 2017'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atıldı. Projede, mendireğin iç alanı yaklaşık 2 milyon metrekare ve toplam 2 milyon 800 bin metrekarelik deniz dolgusu şeklinde planlandı.

Ortalama derinliği 16,5 ile 18 metre arasında olan deniz dolgu alanında 28 metre derinliğe kadar dolgu yapıldı. Dolgu çalışmaları için deniz altında sismik cihazlarla ölçüm gerçekleştirildi. Bu ölçümlerin ardından akıntı ve dalga hesaplamalarına göre, dalgıçların denetiminde çalışmalar yürütüldü. 10 katlı bina yüksekliğine eş değer yapılan ve 100 milyon ton taş kullanılan deniz dolgusu 4,5 yılda tamamlandı.

Yılda 3 milyon yolcu tarafından kullanılması beklenen ve altyapı çalışmaları, 1 milyar 78 milyon liraya mal olan Rize-Artvin Havalimanı deniz dolgusu, Türkiye'nin 783 bin 562 kilometrekare olan yüz ölçümünü de değiştirdi. Ülkenin yüz ölçümü 2,8 kilometrekare daha artarken, deniz dolgusu ile ortaya çıkan kara parçasının oluşumu da her ay çekilen uydu fotoğraflarına yansıdı. Fotoğraflarda deniz dolgusu ile birlikte artan kara parçasının değişimi de görüldü.

Havalimanı inşaatını büyük heyecanla takip ettiklerini belirten Rize Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu, “İlk günkü heyecanımız neyse bugünkü heyecanımızda aynı şekilde devam ediyor. Yapılan işleri gördüğümüz zamanda ülkemiz, ilimiz adına iftihar ediyoruz. Şu anda deniz dolgusu tamamen bitmiş. Üstyapı çalışmaları devam ediyor, inşallah kısa zamanda apron binalarının da devreye girmesiyle 3-4 ay gibi bir süre içerisinde tamamen bitmiş olacak. Tüm bölgemizin heyecanla beklediği bir proje” dedi.

Havalimanının bölgenin ticaretine çok ciddi katkı yapacağını söyleyen Karamehmetoğlu, “Rize ve Artvin için çok önemli bir ihtiyaçtı. Bölgemiz için ciddi bir altyapı tesisine kavuşuyoruz. Ne kadar altyapı o kadar iş, aş, çekim merkezi demek. Bizim için çok önemli bir cazibe merkezi. Havalimanı altyapı imkanları ile birlikte en büyük kargo uçaklarının, yolcu uçaklarının inip kalkabileceği uluslararası bir havalimanı şeklinde planlandı. İlimizin, bölgemizin ticaretine çok ciddi anlamda katkılar yapacak. Özellikle kargo uçaklarıyla birlikte ihracatımız bu bölgeden ciddi anlamda artacak. Biz de istiyoruz ki havaalanının getireceği nimetlerden ilimiz, bölgemiz insanı istifade etsin. O yönde çabalarımız var inşallah umduğumuzu bulacağız” diye konuştu.

Rize- Artvin Havalimanı'ndan büyük beklentilerinin olduğunu kaydeden Karamehmetoğlu, “Yapılan havalimanı uluslararası bir havalimanı. Gümrüğünden depolama alanlarına, kargo taşımacılığına kadar birçok üniteyi bünyesinde barındırıyor. İlimiz açısından da bölgemiz açısından da yöre insanına ciddi anlamda istihdam sağlayacak, istihdam kapısı olacak. Beklentilerimiz büyük. Sadece ilimizin bölgemizin de değil İnşallah ülkemizin tanıtımında da katkılar sunacaktır” dedi

Rize-Artvin Havalimanı'nda denize dolgu tamamlandı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

Japon Bilim İnsanı Takaşi ~ 7 ay önce
denizden alırsan denizde senden alır o almazsa toprak alır heyelan vs.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Artvin ~ 7 ay önce
Trabzon havalimanı zaten Rize'ye yakın. Bu havalimanını Pazar yerine Artvin'e daha yakın bir yerde yapsalardı daha iyi olurdu..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Israf v2 ~ 7 ay önce
Bakalim kac sefer yapilacak buraya. Milletin parasini bosuna harcaniyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yazik ~ 7 ay önce
Ülke batmış bunlar halen havalimani yol köprü yapma derdinde,kimin parasıyla kimin vergisiyle bunlar yapılıyor,tabiki bizim paramizla,heryere havalimani stad köprü yol tünel yapa yapa hazineyi boşalttılar,nasıl olsa halktan aldığımız yüksek vergilerle hazineyi yine doldururuz düşüncesindeler.anamizi aglattiniz be,ağzımızı yırttınız artık,ülkeyi 50 sene geriye görürdünüz.ulkenin normale dönmesi için bi 50 yıl daha geçmesi lazımki buda 100 seneye tekabül ediyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Rizeli ~ 7 ay önce
Memleketime Hayırlı Uğurlu Olsun ALLAH cumhurbaşkanımızdan razı olsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yorum ~ 7 ay önce
AK Parti sayesinde hizmet görüyoruz. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Ulaştırma Bakanlığı ve ilgili şirket ve çalışanlarına teşekkür ediyorum. Emeğinize sağlık iyi ki varsınız. Büyük ve güçlü Türkiye için yatırımlara tüm hız devam ediliyor maşallah gurur verici.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yazık ~ 7 ay önce
Demek hala bunlara inananlar var. Hayretlwr içerisinde izliyoruz. Neyse ki 2023 de her şey çok güzel olacak
Yazık diyene ~ 7 ay önce
Hala göremeyecek kadar hastasınız dünyada en hızlı ilerleyen nadir ülkelerdeniz medeniyet gördünüz sayesinde
Yorum ~ 7 ay önce
2023 de liyakatsız takım ve efradı yolcu olacak. Çağdaş ve demokratik br yönetim gelecek. Araplara özenenler arabistana gidecek. Muhtemelen sende arabistana kaçarsın

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000