22 Temmuz 2019, Pazartesi 10:06:57

Rize-Artvin Havalimanı ne durumda?

Rize'nin Pazar ilçesi Yeşilköy'de, 766 hektarlık alanda projelendirilen ve temeli 2 yıl önce atılan Türkiye'nin deniz dolgusuna inşa edilecek 2'nci havalimanı Rize-Artvin Havalimanı'nda dolgu çalışmaları sürüyor.
  • Böyle sıkıntılı bir dönemde bu projeye hızlı para aktarılabiliyorsa, bölgeye yabancı sermayenin gelmesi garantidir. Ordu'nun yarısı kadar trafiği olacağını tahmin ediliyor. Umarım işletme maliyetini çıkarır.
  • 2020 de uçuşların başlaması mümkğn değil 2023 ü de rte göremez. Boşuna yalakalık yapmayın. Yol yakınken dönün bu çevre katliamından
  • dünyanın hiç bir demokratik ülkesinde bu proje çed olur raporu alamaz. sadece bizim gibi muz cumhuriyetlerinde olur. Sahilin içine ettiniz. Havaalanlarınız yollarınız batsın.

Rize'nin Pazar ilçesi Yeşilköy'de, 766 hektarlık alanda projelendirilen ve temeli 2 yıl önce atılan Türkiye'nin deniz dolgusuna inşa edilecek 2'nci havalimanı Rize-Artvin Havalimanı'nda dolgu çalışmaları sürüyor. 150 kamyon ve 2 hafriyat gemisi ile gece-gündüz aralıksız malzeme taşınan projenin yüzde 35'i tamamlanırken, gelecek ay havalimanı üst yapı inşaatı ihaleye çıkarılacak.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nca, 766 hektarlık alanda projelendirilen ve temeli 3 Nisan 2017 tarihinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılan Rize-Artvin Havalimanı için 266 hektarlık alanda 88,5 milyon ton taş kullanılacak. 150 kamyonla gece-gündüz aralıksız malzeme taşınan alanda, deniz dolgusuna devam ediliyor. Kamyonların yanı sıra devreye alınan 2 hafriyat gemisi de çalışmalarda kullanılıyor. Günlük 120 bin tona yakın dolgunun yapıldığı havalimanı inşaatında pist dolgu işlemi sürüyor. Proje sahasına 3 kilometre mesafedeki Kanlımezra ve 7 kilometre uzaklıktaki Tektaş taş ocaklarından kamyonlarla taşınan taşlar, bağlantı yolu ile denize dökülüyor. 2 hafriyat gemisine de kamyonlarla doldurulan taşlar, açıkta 28 metre derinlikte denize boşaltılıyor. Mendireğin iç alanı yaklaşık 2 milyon metrekare olacak ve toplamda 2 milyon 400 bin metrekarelik deniz dolgusu yapılacak havalimanı projesinin yüzde 35'i tamamlandı. Tarama ve dolgu imalatı süren pist, apron ve taksi yolu sahalarında 2020 yılı Mart ayında temel, alt temel ve kaplama imalatlarına başlanması planlanıyor. Yılda 3 milyon yolcu tarafından kullanılması beklenen Rize- Artvin Havalimanı'nın altyapı çalışmaları 1 milyar 78 milyon liraya mal olacak.

İLK UÇAK 29 EKİM 2020'DE İNECEK

Rize Valisi Kemal Çeber, Rize-Artvin Havalimanı inşaatında çalışmaların son derece hızlı devam ettiğini belirterek projede yüzde 35'lere varıldığını söyledi. Vali Çeber, 7 ay önce Rize'ye geldim. O zaman yüzde 14'lerde olan çalışmalarda şu an yüzde 35'lere çıktı. Günlük ortalama 60 bin ton dolgu malzemesi dökülüyordu. Şu an ise 118 bin ton dolgu malzemesine ulaştık. Yani her gün yeni bir rekor kırılıyor. Niye, çünkü 2020 yılının 29 Ekim'inde çalışmaları bitirerek ilk uçağın inmesini planlıyoruz. Bu tarihe yetiştirmeye gayret ediyoruz. 3 bin metre pisti olan ve şu anda dünyada geniş gövdeli dediğimiz bütün uçakların inebileceği nitelikte bir havaalanı olacak. Üst yapıya ilişkin projemiz tamamlandı. Son 1-2 rötuş yapılıyor. Çok kısa bir zaman içerisinde belki bir ay içerisinde üstyapı ihalemiz de yapılacak. Üst yapıya ilişkin bölümü müteahhit firma teslim edince hem alt hem de üstteki yapıyla ilgili çalışmalarda başlayacak. Bitimi ardından hem Rize olarak hem Artvin olarak bu havalimanı turizmden ticarete bölgemize çok büyük faydalar sağlayacakö dedi.

Proje sahasına gelerek çalışmaları izleyen vatandaşlarda havalimanı inşaatının biran önce tamamlanmasını heyecanla beklediklerini söyledi.

Rize-Artvin Havalimanı ne durumda?

Facebook Yorum

Yorumlar

Muamma ~ 1 yıl önce
Böyle sıkıntılı bir dönemde bu projeye hızlı para aktarılabiliyorsa, bölgeye yabancı sermayenin gelmesi garantidir. Ordu'nun yarısı kadar trafiği olacağını tahmin ediliyor. Umarım işletme maliyetini çıkarır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
mümkün değil ~ 1 yıl önce
2020 de uçuşların başlaması mümkğn değil 2023 ü de rte göremez. Boşuna yalakalık yapmayın. Yol yakınken dönün bu çevre katliamından

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Jas ~ 1 yıl önce
Hastrolojik bir durum ve ironi çevre dersin elinde ıphon kafada blowjop ne kıbleniz belli ne nemaz
yazık ~ 1 yıl önce
dünyanın hiç bir demokratik ülkesinde bu proje çed olur raporu alamaz. sadece bizim gibi muz cumhuriyetlerinde olur. Sahilin içine ettiniz. Havaalanlarınız yollarınız batsın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000