09 Şubat 2019, Cumartesi 10:04:22

Rize-Artvin Havalimanı inşaatı ne durumda?

Rize Valisi Kemal Çeber, Rize-Artvin Havalimanı inşaatında sürdürülen dolgu çalışmalarına ilişkin, "Yaklaşık yüzde 22'si tamamlanmış durumda." dedi.
  • Ulan nekadar fetoscu varsa hepsi yok yatirima ne gerek var yapilmasin diye ulke dusmanligi degil ulkeye oyle yada boyle yapilanlarin yapilmamasi icin yirtinan birer zavallilardir.
  • Benim anlamadığım İstanbul’a yeni havalimani yapılacağına, denize dolgu pistler yapılsa, tüm kalkış ve inişler bu pistlere yapilsa ve içeride terminaller genişletilse 25 Milyar dolardan tasarruf edilmiş olmazmıydi. Ve şehrin alakasız yerine gitmekten kurtulurduk.
  • Vali oran orantı hesabından haberi yok sanırım 2 senede %22 bitmiş, kalan 2seneden az sürede %78'i bitecekmiş. Valinin taşeron firmanın tası tarağı toplayıp gittiğinden de haberi yok sanırım.
  • Firma bizi işten çıkardı siz halan daha neden bahsediyorsunuz birinizde deseki ne anlama geliyor bu.. Yeni gelecek firma eski çalışanları alacak mı almicakmı biz yokken nasıl ilerliyor orası acaba çok merak ediyorum araştırıp bir haber yapsanıza işçiler neden çıkartıldı firma niye bıraktı diye
  • Planlanan dolgu işinin %22'si yapıldı diye tüm projenin %22'si tamamlandı algısını yaratmak da ne iş? Vali, siyasetçi değildir: Devletin memurudur ve siyasetçiler gibi tribünlere oynamaya hakkı ya da yetkisi YOKTUR!
  • İnsanlar ikiye ayrılır, 1-Güzelim Pazar sahilinin bu fotoğrafını görünce içi acıyanlar, bunu çevre katliamı olarak görenler. 2-"Vay be Rize'de eskiden yol yoktu şimdi havaalanı var" deyip bunu gelişme olarak görenler. İkinci grubun insan olması bir yanılsamadır. Dıştan öyle görünür.
  • Yapma Sayin Valim din kardesiyiz. Haberde fotografi görülen ve %22 sinin tamamlandigini söylediginiz Havaalani insaatinin 2020 Ekimde bitececegine gercekten inaniyormusunuz? Nisan 2017 de insaat baslamis.. 88 milyon ton dolgunun 17 milyon tonunu 2 yilda tamamlanmis.. Daha 70 milyon ton dolgu yapilacak.. 2020 de havaalani bitmis olacak öyle mi? 2 kurusluk aklim var onu da kaybedicem.. Bu ülke bunu gercekten haketmiyor.. Allahim koru bizi..
  • Milleti daha da borçlandırarak sadece yol,havalimanı,köprü vs yapmakla hangi ülke ileri gitmiş? Yarın aç kalınca bunları mı yiyeceğiz? Ekonominin hali ortada,herşeye hergün zam geliyor,döviz kuru,faiz, ithalat,işsizlik fırladı, insanlar cinnet geçiriyor,suç patlama yapmış,adalet ara ki bulasın,suçlulara caydırıcı cezalar yok,olsa bile uygulanmıyor,torpil ve hemşehricilik tavan yapmış vs. Bu zihniyete durmadan oy verenler herşeye müstahak.
  • Laf olsun cepler dolsun. Yazık harcanan bu paralara.
  • Rizeye çok bunlar

Rize Valisi Kemal Çeber, Rize-Artvin Havalimanı inşaatında sürdürülen dolgu çalışmalarına ilişkin, "Yaklaşık yüzde 22'si tamamlanmış durumda." dedi.

Çeber, yaptığı açıklamada, en çok önem verdikleri yatırımlardan birisinin Rize-Artvin Havalimanı olduğunu söyledi.

İnşaat çalışmalarının hızla devam ettiğini ifade eden Çeber, "Toplamda 88 milyon 600 bin ton dolgu yapılacak. Şu an itibarıyla 17 milyon 600 bin ton dolgu yapıldı. Yaklaşık yüzde 22'si tamamlanmış durumda. Günde 400 işçi 99 makine parkı çalışmalar devam ediyor. Çok büyük bir mühendislik işi ve bir yatırım. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan da bu yatırıma çok büyük önem veriyor ve yakından takip ediyor. 29 Ekim 2020'de havalimanımız bitmiş olacak." diye konuştu.

Rize-Artvin Havalimanının sadece bir havalimanı olmadığını belirten Çeber, şunları kaydetti:

"Rize'de yapacağımız bütün yatırımları etkileyen bir yatırım olacak. Çünkü ulaşım her yatırımın can damarıdır. Önce ulaşımı kolay sağlamanız lazım. Bu havalimanı sadece Rize ve Artvin için değil hem bölgemiz için hem de ülke için büyük bir yatırım. Trabzon havalimanına da bir alternatif olacak. Orada yaşanacak hava şartları ve teknik nedenlerden dolayı bu bölge ulaşımsız kalamayacak."

Rize'de yapmayı planladıkları ve 12 ay boyunca devam eden bir doğa turizmi olduğunu kaydeden Çeber, şöyle devam etti:

"Geçen yıl Rize'yi bir milyon civarında yerli ve yabancı turist ziyaret etti. Yabancı turistler yaylalarımıza ağırlıklı olarak geliyor. Özellikle uzak doğudan ve Arap ülkelerinden gelen turistler için de bu havalimanını önemsiyoruz. Onlar ulaşım konusunu çok hassas değerlendiriyor. Bu havalimanını da etkin kullanacaklar. Bittiğinde yılda 3 milyon yolcuya hizmet edecek. Günümüzde en çok kullanılan büyük tip uçaklar ve hepsinin inebileceği bir havalimanı olacak."

"Doğu Karadeniz bölgesinin gelişimine ve ekonomisine artı değer katacak"

Rize merkeze 34, Hopa ilçe merkezine 54, Artvin'e 125 kilometre uzaklıktaki Yeşilköy ve Pazar sahili mevkisine inşa edilecek Rize-Artvin Havalimanı, Türkiye ve Avrupa'nın Ordu-Giresun Havalimanı'nın ardından ikinci deniz üzerine dolgu havalimanı olacak.

Uluslararası konvansiyonel boyutta yapılacak havalimanının, 3 bin metreye 45 metrelik pisti, 265 metreye 24 metrelik taksi yolu denilen bağlantı yolu ve 300 metreye 120 metrelik de apronu bulunacak.

İniş kalkışlar için Boeing 737-800 tipi uçaklar referans alınarak projelendirilen havalimanında, yaklaşmalarla birlikte 4 bin 500 metrelik alanda denize paralel olarak doğu batı aksında bir pist ve pist bağlantı yolları yapılacak.

Havalimanı için 25 milyon ton taş dolgu olmak üzere toplam 88,5 milyon ton dolgu yapılması planlanıyor. En derin yeri 22 metre olmak üzere ortalama 17 metrelik bir dolgu oluşturacak.

Rize-Artvin Havalimanı tamamlandığında, terminal binası ve diğer üst yapı tesisleriyle yılda yaklaşık 3 milyon yolcuya, Türkiye'nin 56. havalimanı olarak hizmet verebilecek.

Rize-Artvin Havalimanının yapımı ile Rize, Artvin ve Doğu Karadeniz'in eşsiz coğrafyasında yer alan yaylalarına İstanbul ve Ankara başta olmak üzere havayolu ile hızlı, emniyetli ve konforlu ulaşım sağlanarak yurt içi ve yurt dışı turizm potansiyelinin artacağı ön görülmektedir. Bu doğrultuda Doğu Karadeniz bölgesinin gelişimine ve ekonomisine artı değer katacak.

Rize-Artvin Havalimanı inşaatı ne durumda?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (22)

Yalan yorum ~ 7 ay önce
Ulan nekadar fetoscu varsa hepsi yok yatirima ne gerek var yapilmasin diye ulke dusmanligi degil ulkeye oyle yada boyle yapilanlarin yapilmamasi icin yirtinan birer zavallilardir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Vatandaş Rıza ~ 7 ay önce
Benim anlamadığım İstanbul’a yeni havalimani yapılacağına, denize dolgu pistler yapılsa, tüm kalkış ve inişler bu pistlere yapilsa ve içeride terminaller genişletilse 25 Milyar dolardan tasarruf edilmiş olmazmıydi. Ve şehrin alakasız yerine gitmekten kurtulurduk.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
LTCZ ~ 7 ay önce
Vali oran orantı hesabından haberi yok sanırım 2 senede %22 bitmiş, kalan 2seneden az sürede %78'i bitecekmiş. Valinin taşeron firmanın tası tarağı toplayıp gittiğinden de haberi yok sanırım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Şantiye çalışanı ~ 7 ay önce
Firma bizi işten çıkardı siz halan daha neden bahsediyorsunuz birinizde deseki ne anlama geliyor bu.. Yeni gelecek firma eski çalışanları alacak mı almicakmı biz yokken nasıl ilerliyor orası acaba çok merak ediyorum araştırıp bir haber yapsanıza işçiler neden çıkartıldı firma niye bıraktı diye

Yanıtla

Kalan karakter 1000
mafaky ~ 7 ay önce
Planlanan dolgu işinin %22'si yapıldı diye tüm projenin %22'si tamamlandı algısını yaratmak da ne iş? Vali, siyasetçi değildir: Devletin memurudur ve siyasetçiler gibi tribünlere oynamaya hakkı ya da yetkisi YOKTUR!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Blacksea ~ 7 ay önce
Bugünlerde tribünlere oynayan kamu personeli prim yapıyor ve yükselme şansı yakalıyor. Gerçekleri söyleyenler kapı dışarı ediliyor ne yazık ki.
insanlar ~ 7 ay önce
İnsanlar ikiye ayrılır, 1-Güzelim Pazar sahilinin bu fotoğrafını görünce içi acıyanlar, bunu çevre katliamı olarak görenler. 2-"Vay be Rize'de eskiden yol yoktu şimdi havaalanı var" deyip bunu gelişme olarak görenler. İkinci grubun insan olması bir yanılsamadır. Dıştan öyle görünür.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
B777 ~ 7 ay önce
Yapma Sayin Valim din kardesiyiz. Haberde fotografi görülen ve %22 sinin tamamlandigini söylediginiz Havaalani insaatinin 2020 Ekimde bitececegine gercekten inaniyormusunuz? Nisan 2017 de insaat baslamis.. 88 milyon ton dolgunun 17 milyon tonunu 2 yilda tamamlanmis.. Daha 70 milyon ton dolgu yapilacak.. 2020 de havaalani bitmis olacak öyle mi? 2 kurusluk aklim var onu da kaybedicem.. Bu ülke bunu gercekten haketmiyor.. Allahim koru bizi..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
B737neo ~ 7 ay önce
Yetkili aslında diyor ki, 2020 Ekimi arzuluyoruz. Olmaz ise 2021 Ekim var. O da olmadı 2022 Ekim ne güne duruyor. Mutlaka bir gün bitecek. Vergileri vatandaş öder, devlet yapar.
Ne desek boş ~ 7 ay önce
Milleti daha da borçlandırarak sadece yol,havalimanı,köprü vs yapmakla hangi ülke ileri gitmiş? Yarın aç kalınca bunları mı yiyeceğiz? Ekonominin hali ortada,herşeye hergün zam geliyor,döviz kuru,faiz, ithalat,işsizlik fırladı, insanlar cinnet geçiriyor,suç patlama yapmış,adalet ara ki bulasın,suçlulara caydırıcı cezalar yok,olsa bile uygulanmıyor,torpil ve hemşehricilik tavan yapmış vs. Bu zihniyete durmadan oy verenler herşeye müstahak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mapawry ~ 7 ay önce
Devlet'in görevi altyapı yatırımlarııdr, başta gelen ulaştırma sektörüdür.Diğer yatırımları özel sektör ve yabancı sermaye yapar.
....... ~ 7 ay önce
Yabancı sermaye yapar ama parayı yine biz öderiz faiziyle beraber iki katını birde mur farkı maliyet normalin on katı
Mapawry yazana ~ 7 ay önce
Madem öyle neden inşaatları devlet yapmıyor ve yapan şirketlere geçiş,yolcu vs garantisi veriliyor? Neden işletmeyi özel şirketler yapıyor? Neden ücretler döviz üstünden belirleniyor? Yol,köprü bilmem neye gelene kadar altyapı ve ulaştırma olarak yapılacak neler var şovu bırakıp onları yapsınlar önce. Ayrıca adamın yorumunu iyi oku devlet bunları neden yapıyor demiyor. Hem doğru düzgün okumuyorsun hem de ahkam kesiyorsun.
Laf ~ 7 ay önce
Laf olsun cepler dolsun. Yazık harcanan bu paralara.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yazık ~ 7 ay önce
Rizeye çok bunlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Laz ~ 7 ay önce
Ne sorunun var Rize ile canını çok mu yaktılar

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000