04 Nisan 2022, Pazartesi 13:38:45

Rize-Artvin Havalimanı Deneme Uçuşlarına Hazır

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nca projelendirilen, 2 milyon 800 bin metrekarelik alandaki deniz dolgusu ve yöre mimarili terminal binaları ile çay bardağı kulesi tamamlanan Rize-Artvin Havalimanı'nda deneme uçuşları başlıyor.
  • Bayramdan önce Rize meydanı faal hale gelmelidir,gelecektir de.Nisan son haftası ilk teyyare bu meydana konar;demedi demeyin.
  • Şimdi açılır 2023 de israf havalimanları kategorisinde olduğundan kapanacaktır.
  • Bakalim kac ay surecek seferler. Gorecegim ben sonunda. Yani baslarinda havaalani var zaten, neden bu israf ?
  • 20 yıl iktidarda kalıp kendi memleketine havalimanını en son yapmış olsa da Allah razı olsun.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nca projelendirilen, 2 milyon 800 bin metrekarelik alandaki deniz dolgusu ve yöre mimarili terminal binaları ile çay bardağı şeklindeki kulesi tamamlanan Rize-Artvin Havalimanı'nda deneme uçuşları başlıyor.

Pazar ilçesine bağlı Yeşilköy'de, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nca bin hektarlık alanda projelendirilen Rize- Artvin Havalimanı'nın temeli, 3 Nisan 2017'de atıldı. Deniz dolgusu üzerine yapılan projede 2 milyon 800 bin metrekarelik deniz dolgusu, 100 milyon ton taş kullanılarak tamamlandı. Yılda 3 milyon yolcu tarafından kullanılması beklenen ve altyapı çalışmaları, 1 milyar 78 milyon liraya mal olan Rize- Artvin Havalimanı 5 yılda son aşamaya geldi.

DENEME UÇUŞLARI İÇİN HER ŞEY HAZIR

Deniz dolgusunun ardından yöre mimarili terminal binaları ile çay bardağı şeklindeki kontrol kulesi ve çay yaprağı giriş takı da tamamlandı. Tabelası asılan havalimanının 3 bin metre uzunluğunda, 45 metre genişliğindeki çizgileri çizilen, yaklaşım ışıkları hazır hale getirilen pistine ilk uçağın salı günü inmesi planlanıyor.

SEFERLER NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Rize- Artvin Havalimanı açılışını tüm yöre halkı gibi heyecanla beklediklerini ifade eden Rize Ticaret ve Sanayi Odası (RTSO) Başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu, "Havalimanı projesinde artık sona gelmenin mutluluğu ve sevincini yaşıyoruz. İnşallah salı günü havalimanımızın ilk deneme seferi yapılacak. Daha sonra mayıs ayı içerisinde Cumhurbaşkanımızın katılımıyla yapılacak açılışta, havalimanımızın seferleri başlamış olacak. İlimizin gelişimine her yönüyle katkısı olacak projelerden bir tanesi. Bizler için çok önemli. Havalimanını bizler kadar dışarıdaki hemşehrilerimiz de çok merak ediyorlar. Yapılışı itibarıyla çok güzel modern bir havalimanı oldu. İnanılmaz bir kalite var. Bu projenin özelde ilimize, genelde ülkemize hayır getirmesini temenni ediyorum" dedi.

BİR TARAFI KAÇKARLAR BİR TARAFI GÜRCİSTAN VE AZERBAYCAN

Bölgenin büyük beklentileri olduğunu söyleyen Karamehmetoğlu, "Rize- Artvin Havalimanı bir taraftan Kaçkarlar demek, bir taraftan Gürcistan, Azerbaycan demek. Havalimanının olduğu yer ülkemizin de son çıkış kapısı. Stratejik açıdan da çok önemli bir konuma sahip. O anlamda da çok ciddi bir altyapı işlevi görecek. Havalimanını sadece bir yolcunun binip gittiği yer olarak değerlendirmek çok yanlış olur. İlimizin, Artvin'in ve bölgemize ciddi katkılar sağlayacaktır. Bunun nimetlerinden hep beraber yöre halkı olarak istifade edeceğiz" diye konuştu.

Rize-Artvin Havalimanı Deneme Uçuşlarına Hazır

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

2 Mayıs ~ 6 ay önce
Bayramdan önce Rize meydanı faal hale gelmelidir,gelecektir de.Nisan son haftası ilk teyyare bu meydana konar;demedi demeyin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Artema ~ 6 ay önce
Şimdi açılır 2023 de israf havalimanları kategorisinde olduğundan kapanacaktır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Rezalet ~ 6 ay önce
Bakalim kac ay surecek seferler. Gorecegim ben sonunda. Yani baslarinda havaalani var zaten, neden bu israf ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hayda ~ 6 ay önce
Trabzon Artvin arasına yanıbaşında diyorsan hayatta başarılar sana.
Hayda ~ 6 ay önce
20 yıl iktidarda kalıp kendi memleketine havalimanını en son yapmış olsa da Allah razı olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Turizm ~ 6 ay önce
Hadi burası zaten siyasi bir havalimanı. Büyük olasılıkla 2023 de kapatılır ama önemli olan rizeye kim seyahat edecek? Araplar trabzona gidiyor. Türk turist zaten gitmez. Artvin turizmin başkenti olmaya aday. İstatistiklere bakarsanız iç turizmin ne kadar yoğun olduğunu görürsünüz. Yani burası kapatılmayacaksa artvin havalimanı olmalıydı

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000