14 Mayıs 2022, Cumartesi 10:47:10

Rize-Artvin Havalimanı bugün açılıyor

Türkiye'nin deniz üzerine dolgu yapılarak inşa edilen ikinci havalimanı olan Rize-Artvin Havalimanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından bugün hizmete açılacak.
  • Yahu SAW aylardır bitecek...
  • Durmak yok betona devam nasılsa memlekette borç ödemeye hevesli insan çok hamdolsun.
  • Karadeniz ve Doğu milletinde kanı bozuklar vardır. Çünkü Doğuda 2 karadeniz de 1 vilayette techir uygulanmamıştır. Ordaki rumlar ermeniler filan Türk kisfesi altında yaşamıya devam etmiştir. Gerçekten vatansever olan Doğu ve Karadeniz insanı arkadaşları tenzih ederim tabi. Ama o bölgede yatırım yaparken bu konuda göz önünde bulundurulmalıdır....vesselam
  • Yaparsa AKP yapar diğerleri bakar,bakar,bakar.
  • Hayırlı olsun ful ceker

Türkiye'nin deniz üzerine dolgu yapılarak inşa edilen ikinci havalimanı olan Rize-Artvin Havalimanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından bugün hizmete açılacak.

3 milyon metrekare alanda inşa edilen Rize-Artvin Havalimanı, 45 metre genişlik ve 3 bin metre uzunluğundaki pistiyle bölgenin hava yolu ulaşımı ihtiyaçlarını eksiksiz karşılayacak.

Temeli 3 Nisan 2017'de atılan havalimanı, yıllık 3 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak. Eşsiz mimarisi ve ileri mühendislik teknolojileriyle hayata geçirilen havalimanının, 32 bin metrekare terminal binası ve diğer destek binalarıyla toplam 47 bin metrekare kapalı alanı bulunuyor.

Bölgenin kültürel ögelerinden izler taşıyan havalimanında, yöresel mimarinin yansıtıldığı terminal binasının yanı sıra çay bardağı formundan esinlenilerek 36 metre yüksekliğinde kule inşa edildi. Gövdesi aydınlatılan kule, bölgenin siluetine de canlılık katacak.

Teknik ve yapım özellikleriyle kendi alanında dünyanın sayılı örnekleri arasında yerini alacak olan Rize-Artvin Havalimanı, yaklaşık 19 futbol sahası büyüklüğünde, bir başka deyişle 135 bin metrekareden fazla peyzaj alanına sahip.

Havalimanının 49 bin metrekaresi, Karadeniz'in coğrafi özelliklerine uyumlu olan 1453 ağaçla yeşillendirildi.

Rize çayını tüm dünyaya tanıtmak, çayın bahçeden bardağa yolculuğunu, bölgedeki tarihi ve etkileriyle anlatmak üzere Çay Müzesi'ne ve sanatsal objelere yer verilen havalimanında, 448 araç kapasiteli otopark bulunuyor.

Doğu Karadeniz Bölgesi başta olmak üzere ülke turizmine, ticaretine, üretimine sağlayacağı katkılarla, millete, çevreye, ülke ekonomisine hizmet edecek havalimanı, Doğu Karadeniz, Kafkas ve Orta Doğu ülkeleri arasındaki potansiyel trafikten kaynaklanacak taşımacılık zincirinin aktarma merkezi de olacak.

Havalimanı, Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile uluslararası giriş-çıkışlara açık daimi hava hudut kapısı olarak belirlendi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rize-Artvin Havalimanı bugün açılıyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

Zzz ~ 3 ay önce
Yahu SAW aylardır bitecek...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Beton ~ 3 ay önce
Durmak yok betona devam nasılsa memlekette borç ödemeye hevesli insan çok hamdolsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Dhmi Gurup Yön. ~ 3 ay önce
Karadeniz ve Doğu milletinde kanı bozuklar vardır. Çünkü Doğuda 2 karadeniz de 1 vilayette techir uygulanmamıştır. Ordaki rumlar ermeniler filan Türk kisfesi altında yaşamıya devam etmiştir. Gerçekten vatansever olan Doğu ve Karadeniz insanı arkadaşları tenzih ederim tabi. Ama o bölgede yatırım yaparken bu konuda göz önünde bulundurulmalıdır....vesselam

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Şaşkın Taşkın ~ 3 ay önce
Yaparsa AKP yapar diğerleri bakar,bakar,bakar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tk ~ 3 ay önce
Hayırlı olsun ful ceker

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kaptan ~ 3 ay önce
Hoh hoh hoooooohhh ?
Tabi tabi ~ 3 ay önce
Neresi full çekiyor senin ekonomiden haberin yok herhalde asgari ücret 4250 bilet 1200 millet cenazesine gidemiyor rizelilere bedava olsun sıkıntı yok
Her yer havakimani arkadasim ~ 3 ay önce
Heryeri havalimani yapacaginiza iki tarafinda da ils olan dogru duzgun cat3b app u olan ...dunya standartlarinda havalimani yapin ..kofti kofti isler yapmayin

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000