09 Ağustos 2019, Cuma 15:30:46

Rize-Artvin Havalimanı 2 yıl erken açılacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, deniz dolgusu üzerine yapımı devam eden Rize-Artvin Havalimanı'nın planlanandan 2 yıl önce hizmete girebileceğini açıkladı.
  • Sonra burası gibi olur her yeri bozuk arızalı ve halen devam eden bitmeyen yollar pistler su akan çatılar bitmeyen inşaat yani.
  • Yeni havalimani 90 larin gozdesi olabilir kalitede 2020 nin helede 2100 lere tasiyacak kaliteye sahip degil, otopark girisi bir tane kacirirsaniz Okmeydanindan U cekerek geri gelmeniz lazim, burasida ayni olacaktir
  • Keşke Sabiha Gökçen 2. Pist de denize yapılsaydı . O zaman hemen erkence biterdi. Sabiha ikinci pist 5 senedir yapılıyor ne zaman biteceği bilinmiyor. Bursa İzmit Sakarya ve İstanbulun yarısı cezalandırılıyor mu ? Bugün açılsa günde 400 ucağın iniş yapacağı bir pisti açmayıp haftada 10 uçak inecek pisti açmak pek verimli değil.
  • .....Az zamanda çok ve büyük işler yaptık.Türk Milleti zekidir,Türk Milleti çalışkandır.
  • Birakin bu ayaklari yahu, actik demek icin acikis yaparsiniz. Ucaklar iner kalkarken insaat 2 yil daha devam eder. Her yapilan proje icin 3 tane ayri acilis yaparsiniz zaten!
  • erken açıp uçaklar inerken inşaata devam edersiniz her zamanki gibi
  • Rize diye mi Siirt’i ne bu kadar geç açtınız heryerde torpil var
  • Olmaz.
  • parayı dökersen 3 ayda da açılır
  • Herseyi kalitesiz herseyi eksiktir simdi, erken acikdibya, muteahhut hicbirseyin hesabini vermez artik, soymanin baska versiyornu bu sinemada

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, deniz dolgusu üzerine yapımı devam eden Rize-Artvin Havalimanı’nda incelemelerde bulunarak “Dev projeyi her ne kadar 2022 yılında hizmete alacağımızı söylesek de, inşallah gelecek yıl Ekim ayında hizmete açacak şekilde iş programımızı güncelledik” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Rize’ye gelerek yapımına devam eden Türkiye’nin deniz dolgusu üzerine yapılan Rize-Artvin Havalimanı’nda incelemelerde bulundu. İncelemenin ardından basın toplantısı düzenleyen Bakan Turhan, havalimanında toplamda 85 milyon 500 bin ton dolgu yapılacağını belirtti. Havalimanı’nda günlük 242 ağır iş makinesi ile günde 120 ton taş dolgu yapıldığını kaydeden Bakan Turhan, “Rize- Artvin Havalimanı, Avrupa’nın deniz üzerine kurulan ilk havalimanı olan Ordu-Giresun Havalimanından sonra ülkemizin deniz üzerine dolgu yöntemiyle inşa edilecek ikinci havalimanı oldu. Bu havalimanımızda 85 milyon 500 bin ton dolgu yapılacak. Ve şu ana kadar da 242 ağır iş makinesi ile günde 120 bin ton taş dolgu yapılarak 32 milyon ton üzerinde taş dolgusunu tamamlamış durumdayız. Bunun 11 milyon tonu da kategorik taş dediğimiz mendireğin yapımında kullanılıyor. Ve havalimanımızın en önemli kısmı olan taş dolgu mendireğin yüzde 64'ü bitmiş durumda. Havalimanı altyapı tesisleri inşaatının tamamı düşünüldüğünde ise projenin yüzde 40’ına yakınını tamamlamış bulunuyoruz. Şu ana kadar tam tamına 7 bin 653 adet beton blok üreterek 5 bin 136 tanesini mendireğe yerleştirdik. Bu sayıyı 19 bin 250’ye çıkaracağız ve bu yılın sonunda mendireği tamamlamış olacağız. Daha da önemlisi pistin, apronun ve taksi yolunun yapımına da bu yıl Kasım ayında tamamlıyoruz. Üst yapı tesislerini de altyapısı ile eşzamanlı olarak yapacağız. Bu projeyi bölgeye sağlayacağı katkılar nedeniyle büyük önem verdiğimiz için 7 gün 24 saat çalışıyoruz. Çünkü bu havalimanı, Rize ve Artvin’in kent merkezi ile turizm potansiyeli olan ilçelerinin gelişmesine önemli katkı sağlayacak. Doğu Karadeniz bölgesine komşu ülkeler ile ticari ilişkilerin artmasına katkıda bulunacak. Doğu Karadeniz bölgesinde hava ulaşımının kesintisiz bir şekilde sağlanmasına da katkı sunacak” dedi.

'HAVALİMANININ 2022 YILINDAN DAHA ERKEN AÇIMASI İÇİN ÇALIŞMALARI HIZLANDIRDIK'

3 bin metre uzunluğu ve 45 metre genişliği olacak olan havaalanının planlandığı 2022 yılından daha erken açılacağını, önümüzdeki yıl hizmete girmesi için çalışmaların hızlandırıldığını dile getiren Bakan Turhan, “Havaalanımızın pist uzunluğu 3 bin metre ve 45 metre genişliğinde dizayn edildi ve inşa edilecek. 264 metre uzunluğunda, 24 metrelik genişliğiyle taksi yolu ile de birçok büyük uçağa da ev sahipliği yapabilecek. Yılda 3 milyon yolcuya hizmet edecek olan havalimanının, yaklaşık 30 bin metrekare kapalı alanıyla da bölgenin en büyük havalimanlarından olacak. Bu önemi nedeniyle de bu dev projeyi her ne kadar 2022 yılında hizmete alacağımızı söylesek de, hedefimizi yükselttik, iş programımızı değiştirdik, çalışmalarımızı hızlandırdık, bu projeyi inşallah gelecek yıl Ekim ayında hizmete açacak şekilde iş programımızı güncelledik. Ve bu eşsiz havalimanı ile Rize ve Artvin illerimiz havacılıkta başlattığımız devrimin de önemli bir karesini oluşturacak. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun" diye konuştu.

İstanbul Havalimanı ile ilgili de eleştirileri cevaplayan Bakan Turhan "Devlet bütçesinden tek kuruş çıkmadan dünyanın en büyük havalimanlarından birini ülkemize kazandırdık. İstanbul Havalimanı, ülkemiz için sadece ilave bir hizmet kapasitesi oluşturmakla kalmadı, şimdiden bölge ülkelerin topla-dağıt-işle-aktar (hub) havalimanı olarak Türkiye'ye ekonomik ve sosyal değer kattı. Ülkemiz ekonomisine sağladığı katkı da her geçen gün artmakta. Ancak her projenin önünde duranlar şimdi de bu projeyi değersizleştirmek için ellerinden geleni yapıyorlar. 'Güvenli değil, yeri iyi değil' yaftaları yapıştırmaya çalışıyorlar. İstanbul Havalimanı, hem kurulduğu alan hem de uçuş güvenliğiyle de dünyanın sayılı projelerinden biridir. Onlar ne yaparlarsa yapsınlar bu gerçeği değiştiremeyecekler. İstanbul Havalimanı İstanbul’a da bu ülkeye de değer katmaya devam edecek. Biz havalimanı da yaparken, otoyol da yaparken, demiryolu da yaparken milletimiz için en iyisini yapıyoruz. Yarın bu havalimanını hizmete açtığımızda burasını da eleştirirler ama milletimiz gerçeği biliyor” şeklinde konuştu.

Rize-Artvin Havalimanı 2 yıl erken açılacak

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (15)

Açın açın ~ 7 ay önce
Sonra burası gibi olur her yeri bozuk arızalı ve halen devam eden bitmeyen yollar pistler su akan çatılar bitmeyen inşaat yani.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Erken ac ta ~ 7 ay önce
Bitmismi kardesim, testler kalite kontrolleri yapilmismi, entegre projeler ne durumda, 2 yilmis, yuhhh
MBA USA ~ 7 ay önce
Yeni havalimani 90 larin gozdesi olabilir kalitede 2020 nin helede 2100 lere tasiyacak kaliteye sahip degil, otopark girisi bir tane kacirirsaniz Okmeydanindan U cekerek geri gelmeniz lazim, burasida ayni olacaktir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
XL ~ 7 ay önce
Keşke Sabiha Gökçen 2. Pist de denize yapılsaydı . O zaman hemen erkence biterdi. Sabiha ikinci pist 5 senedir yapılıyor ne zaman biteceği bilinmiyor. Bursa İzmit Sakarya ve İstanbulun yarısı cezalandırılıyor mu ? Bugün açılsa günde 400 ucağın iniş yapacağı bir pisti açmayıp haftada 10 uçak inecek pisti açmak pek verimli değil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Randıman ~ 7 ay önce
Rizeye günde 6 seferle başlar 1 yıl dolmadan 12 olur,OGU gibi.
Ne Mutlu ~ 7 ay önce
.....Az zamanda çok ve büyük işler yaptık.Türk Milleti zekidir,Türk Milleti çalışkandır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Biliyoruz ~ 7 ay önce
Birakin bu ayaklari yahu, actik demek icin acikis yaparsiniz. Ucaklar iner kalkarken insaat 2 yil daha devam eder. Her yapilan proje icin 3 tane ayri acilis yaparsiniz zaten!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
atc ~ 7 ay önce
erken açıp uçaklar inerken inşaata devam edersiniz her zamanki gibi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sistem ~ 7 ay önce
sistem sorunsuz isliyor herkes hayatindan memlun neyin kafasini yasiyorsun sen
Kıyak ~ 7 ay önce
Rize diye mi Siirt’i ne bu kadar geç açtınız heryerde torpil var

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Siirt nedir ya ~ 7 ay önce
Siirte havalimanımı yapılır. Rize 4 mevsim turizmin yeni kalesi olacak çok geç kaldımı bu havalimanı
Olmaz ~ 7 ay önce
Olmaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
para ~ 7 ay önce
parayı dökersen 3 ayda da açılır

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Herseyi eksiktir ~ 7 ay önce
Herseyi kalitesiz herseyi eksiktir simdi, erken acikdibya, muteahhut hicbirseyin hesabini vermez artik, soymanin baska versiyornu bu sinemada

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000