30 Haziran 2016, Perşembe 12:13:38

Rize Havalimanı için ÇED raporu kabul edildi

Deniz dolgusu ile inşa edilecek Rize havalimanı için hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu, İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu'nca yeterli bulunarak kabul edildi.
  • E bi yapıp baslasalarda bizde memleketimize geri donsek inşallah tgs yer hizmetlerini alır samsun or-gi Trabzon hiç birinde yok bari Rizede olsun
  • Size ucak fazla
  • Rize'nin böyle bir havalimanına çok ihtiyacı vardı. Yapılacağı yer evimin önü olduğundan dolayı, Artık haftasonları evime giderim :)
  • Şimdiden hayırlı olsun..
  • Guzel olacak. Trabzon yogun oluyor cunku. Gunde iki sefer en az olur ins
  • Her iki yönde de mania engeli yok.Meydan yapılacak bölgenin sahili dışbükey ve mania engel teşkil etmiyor.
  • Pist istikametini hesaplasınlar öyle başlasınlar yoksa OGU gibi 10 yaklaşmasının maniaya takıldığını pist bitince anlarsın...

Rize Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün konuya ilgili yazılı açıklamasında, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Alt Yapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan Rize Havalimanı projesi ile ilgili olarak hazırlanan ÇED Raporunun İnceleme ve Değerlendirme Komisyonunca yeterli bulunarak kabul edildiği belirtildi.

ÇED Raporunun, halkın görüş ve önerilerinin alınması için 10 günlük askı sürecinin başladığının ifade edildiği açıklamada, Bakanlık halktan gelen görüşler ışığında rapor içeriğinde gerekli eksikliklerin tamamlanmasını, ek çalışmalar yapılmasını, ya da İnceleme Değerlendirme Komisyonu'nun yeniden toplanmasını isteyebilir. Nihai olarak kabul edilen ÇED Raporu 10 gün için halkın görüşüne açılmış olup, görüş ve öneriler için bu süreç içerisinde Rize Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine veya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na müracaat edilebilir ifadeleri kullanıldı.

100 milyon taş kullanılacak

Rize Havalimanı, Pazar ilçesi Yeşilköy Köyü ile Kız Kulesi mevkisi arasındaki 266 hektarlık alanda, kıyıdan 26 ila 32 metre uzaklıktaki deniz dolgu alanında yapılacak. Derinlik yapısı itibariyle dünyada ilk olma özelliğini taşıyacak havalimanı inşaatında 100 milyon ton civarında taş kullanılacak. Ordu-Giresun havalimanı projesinde deniz dolgusu için 32 milyon ton taş kullanılmıştı.

Proje kapsamında saatte 36 uçağın iniş kalkış yapabileceği 45 metre eninde ve 3 bin metre uzunluğunda pist ile apron inşa edilecek. Genel olarak yolcu ve kargo uçaklarına hizmet verecek olan Rize Havalimanı'nın ayrıca kompozisyon sınıfı D, türbülans sınıfı ağır, kalkış ağırlığı 150 bin kilogramdan fazla olan uçaklara da hizmet vermesi bekleniyor.

Rize Havalimanı için ÇED raporu kabul edildi

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (10)

TGS ~ 4 yıl önce
E bi yapıp baslasalarda bizde memleketimize geri donsek inşallah tgs yer hizmetlerini alır samsun or-gi Trabzon hiç birinde yok bari Rizede olsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çhs ~ 4 yıl önce
Çelebi kaptırmaz Rizeyide alır..
Cicci ~ 4 yıl önce
Size ucak fazla

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pazarlı... ~ 4 yıl önce
Rize'nin böyle bir havalimanına çok ihtiyacı vardı. Yapılacağı yer evimin önü olduğundan dolayı, Artık haftasonları evime giderim :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hasan ~ 4 yıl önce
Şanslısın :)
Hayırlı ~ 4 yıl önce
Şimdiden hayırlı olsun..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cayeli ~ 4 yıl önce
Guzel olacak. Trabzon yogun oluyor cunku. Gunde iki sefer en az olur ins

Yanıtla

Kalan karakter 1000
2 mi? ~ 4 yıl önce
En az 4 ,4
53 ~ 4 yıl önce
Her iki yönde de mania engeli yok.Meydan yapılacak bölgenin sahili dışbükey ve mania engel teşkil etmiyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
PİST ~ 4 yıl önce
Pist istikametini hesaplasınlar öyle başlasınlar yoksa OGU gibi 10 yaklaşmasının maniaya takıldığını pist bitince anlarsın...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000