29 Kasım 2015, Pazar 10:08:35

Promosyonlu bilette işler karıştı!

Araştırmalara göre yolcular, havayollarından en çok ucuz bilet istiyor. Hele en düşük fiyata sahip promosyonlu biletle uçmak gibisi yok. Ancak promosyonlu bilet bulmak çok zor. Çünkü her uçuşta en fazla 5-10 promosyonlu bilet satışa sunuluyor.
  • Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğnin yolcu taşıma hizmetleri ile ilgili sözleşmelere uygulanmayacağı yönetmeliğin 2. maddesinin h bendinde geçmektedir. Bu nedenle ilgili yönetmelik burada uygulanamaz. Tüketici Hakem heyetinin kararı hukuki bir mesnede dayanmamaktadır.
  • Haberin başlığı yanlış "Açtığı davayı kazandı" şeklinde yazılmış. Ancak Tüketici Hakem Heyetine başvuru bir dava değildir. Hakem heyeti kararı icra edilebilir ancak aleyhine karar çıkan kişi/kurum buna tebliğden itibaren 15 gün içinde için karara karşı tüketici mahkemelerinde dava açabilir. Maalesef hakem heyetleri hukuk bilgisinden yoksun, garabet kararlarla ortaya çıkıyor.
  • İyide kardeşim 300 tl lik promosyonu bilet mi olur hadi 50 TL 80 TL anlarım da 300 TL'de çok fazla olmuş bu bilet için bildiğiniz normal bilet olmuş bence tüketici bu konu tamamen haklı
  • Hangi avukat şirketin uygulamasını haklı görüyorsa onun kanun bilgisinden şüphe etmek lazım, zira tek tarafın çıkarına olan, iki tarafın ortak mutabakatı ile hazırlanmayan hiç bir sözleşme mahkemelerde kabul görmüyor. Bunun mahkeme sonuçlarına yansımış yüzlerce örneğini internetten açıp okuyabilirsiniz. Uluslararası mevzuatta yeri varmış, herkes uyguluyormuş gibi lafbazlıklarla tüketicinin hakkını gasp edemezler. Üstelik hakkaniyete de uygun değil. Şöyle düşünün bir havayolu şirketinden bilet alan yolcu, ben biletimi istediğim kişiye istediğim fiyata satarım diye bir maddeyi sözleşme olarak ifade edilen bu matbu kağıt parçasına eklese, havayolu şirketi kabul eder mi, ya da bileti istediğim zaman açığa alıp, istediğim zaman fiyat farkı ödemeden kullanacağım yazsa? Burada önemli olan sözleşmedeki hükümlerin her iki tarafın çıkarlarına uygun olması, şirketin dayattığı şeyler değil. Promosyon biletin iade edilmesinden şirket karlı çıkar, o bileti birine çok daha pahalı satabildiği için

Araştırmalara göre yolcular, havayollarından en çok ucuz bilet istiyor. Hele en düşük fiyata sahip promosyonlu biletle uçmak gibisi yok. Ancak promosyonlu bilet bulmak çok zor. Çünkü her uçuşta en fazla 5-10 promosyonlu bilet satışa sunuluyor.

Uçuştan vazgeçtiğinizde ise kurallar gereği satın aldığınız biletler için ödediğiniz parayı geri alamıyorsunuz. Bu konuda yapılan şikayetler geçen haftaya kadar sonuçsuz kalıyordu. Datça Tüketici İlçe Hakem Heyeti yapılan bir itirazı haklı bularak promosyon bilet mağduru yolcu lehine verdiği kararla yeni bir tartışmayı başlatmış oldu.

Datça'da yaşayan Orhan Keskinsoy, internetten İstanbul aktarmalı Samsun'a 306,98 TL ödeyerek promosyonlu bilet satın aldı. Ancak bileti yasal sürede iptal etmek isteyen Keskinsoy'a, 32 TL iade yapıldı. Bunun üzerine Keskinsoy, Datça Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyeti'ne başvurdu. İtirazı haklı bulan Hakem Heyeti ‘şirket tarafından haksız yere alınan 274 TL'nin iade edilmesine' karar verdi. Kararda, bilet satışının ‘Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği'ne göre cayma hakkı kapsamı içinde olduğu' belirtildi. Tüketici Sözleşmeleri'ndeki Haksız Şartlar Yönetmeliği'nin ilgili maddelerine göre havayolu şirketlerinin ‘iadesiz' bilet satmasının ‘haksız şart' olduğu belirtilen kararda, tüketicinin 14 gün içinde cayma hakkını kullandığından, fazladan alınan 274 TL'nin ödenmesi gerektiğine hükmedildi.

ŞİRKETLER DE HAKKINI ARAYACAK

Havayolu şirketleri ise Datça'da yaşanan olayla ilgili en küçük bir endişe taşımıyor. Şirket yetkilileri, promosyonlu biletlerle ilgili satışın uluslararası kurallar doğrultusunda gerçekleştirildiğini ve yolcuların bu şartları kabul ederek bilet aldığını ifade ediyor. Kararın emsal teşkil etmemesi gerektiğini dile getiren yetkililer, Tüketici Sorunları Hakem Heyeti'nin vereceği emsal kararlarla ilgili yasal yollara başvuracaklarını belirtiyor. Bu konuda havayolu şirketlerini haklı bulan avukatlar da, Hakem Heyeti tarafından verilecek benzer kararların yargıdan döneceğini söylüyor. Bilet satışının, şirketlerle yolcular arasında yapılan anlaşma ile gerçekleştirildiğine dikkat çeken avukatlar, her iki tarafın da uyması gereken yükümlülükler bulunduğunu kaydediyor.

Hakem Heyetleri'nin verecekleri benzer kararları ve havayolu şirketlerinin hamlesini bekleyip göreceğiz. Ancak promosyonlu bilet bulamasanız dahi ucuza uçmanın her zaman mümkün olduğunu unutmayın. Şirketleri, kış sezonu nedeniyle şu anda düşük fiyattan seyahat imkanı sunsa da, yolcu sayısını artırmak amacıyla yaz-kış demeden kampanyaları ihmal etmiyor. Eğer düzenlenen kampanyaları kaçırmak istemiyorsanız, şirketlerin web sitelerinin yanı sıra sosyal medyadan yapılan duyuruları takibe alın. Daha sonra da, vakit geçirmeden rezervasyon yaptırın. Ayrıca bilet satış acentelerini ziyaret etmeyi unutmayın. Acenteler de, size alternatif uçuşlar sunacaktır.

ESNEK DAVRANIN

Uçuş saati konusunda esnek davranarak da ucuza seyahat edebilirsiniz. Havayollarının az tercih edilen uçuş saatleri genellikle daha uygun fiyatlıdır. Bu yüzden uçuş saatleri dışında, gideceğiniz havaalanı destinasyonu konusunda da esnek şekilde tasarruf edebilirsiniz. Birden fazla havayoluna sahip şehirlerin daha az tercih edilen havaalanlarına uçuşlar, genellikle yoğun havaalanlarına göre daha ucuzdur. Ancak mutlaka en ucuz bilet için erken rezervasyonun şart olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Hangi uçuş daha ucuz?

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, seyahat severlere büyük kolaylık sağlayacak seyahat sitesini hizmete sundu. Kara ulaşımından hava, deniz ve tren ulaşımına kadar tüm detayları toplayan Bakanlık, seyahatle ilgili hem fiyat hem de güzergahla ilgili hazırladığı analizi siteden paylaşıyor. Ulasim.gov.tr adındaki siteyle, yurtiçindeki tüm şehirlere ulaşmanın alternatifli yolun yanı sıra ulaşıma ilişkin detayları da açıklayan bakanlık, yol durumuyla ilgili bilgileri de buradan aktarıyor. (Mustafa Gün / Zaman)

Promosyonlu bilette işler karıştı!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

Misafir ~ 6 yıl önce
Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğnin yolcu taşıma hizmetleri ile ilgili sözleşmelere uygulanmayacağı yönetmeliğin 2. maddesinin h bendinde geçmektedir. Bu nedenle ilgili yönetmelik burada uygulanamaz. Tüketici Hakem heyetinin kararı hukuki bir mesnede dayanmamaktadır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yanlış başlık ~ 6 yıl önce
Haberin başlığı yanlış "Açtığı davayı kazandı" şeklinde yazılmış. Ancak Tüketici Hakem Heyetine başvuru bir dava değildir. Hakem heyeti kararı icra edilebilir ancak aleyhine karar çıkan kişi/kurum buna tebliğden itibaren 15 gün içinde için karara karşı tüketici mahkemelerinde dava açabilir. Maalesef hakem heyetleri hukuk bilgisinden yoksun, garabet kararlarla ortaya çıkıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
doğru ~ 6 yıl önce
Çok doğru bir tespit. Tüketici hakem heyetleri hukuk bilgisinden yoksun olması nedeniyle yolcu taşıma hizmetlerine uygulanamayan bir yönetmeliği malesef uygulayarak verilmiş bir karardır.
İlker ~ 6 yıl önce
İyide kardeşim 300 tl lik promosyonu bilet mi olur hadi 50 TL 80 TL anlarım da 300 TL'de çok fazla olmuş bu bilet için bildiğiniz normal bilet olmuş bence tüketici bu konu tamamen haklı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hukuk ~ 6 yıl önce
Hangi avukat şirketin uygulamasını haklı görüyorsa onun kanun bilgisinden şüphe etmek lazım, zira tek tarafın çıkarına olan, iki tarafın ortak mutabakatı ile hazırlanmayan hiç bir sözleşme mahkemelerde kabul görmüyor. Bunun mahkeme sonuçlarına yansımış yüzlerce örneğini internetten açıp okuyabilirsiniz. Uluslararası mevzuatta yeri varmış, herkes uyguluyormuş gibi lafbazlıklarla tüketicinin hakkını gasp edemezler. Üstelik hakkaniyete de uygun değil. Şöyle düşünün bir havayolu şirketinden bilet alan yolcu, ben biletimi istediğim kişiye istediğim fiyata satarım diye bir maddeyi sözleşme olarak ifade edilen bu matbu kağıt parçasına eklese, havayolu şirketi kabul eder mi, ya da bileti istediğim zaman açığa alıp, istediğim zaman fiyat farkı ödemeden kullanacağım yazsa? Burada önemli olan sözleşmedeki hükümlerin her iki tarafın çıkarlarına uygun olması, şirketin dayattığı şeyler değil. Promosyon biletin iade edilmesinden şirket karlı çıkar, o bileti birine çok daha pahalı satabildiği için

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000