27 Mayıs 2011, Cuma 10:55:43

PROJE ABD'Yİ ŞAŞKINA ÇEVİRDİ!

Türkiye'nin de parçası olduğu F-35 savaş uçağı projesinde bir filonun satın alma ve işletme maliyetlerinin 50 yılı aşkın bir sürede 1 trilyon doları bulacağı tahmini, Washington'da küçük çaplı bir şaşkınlık yarattı...
  • pojeye 8 ulke katılıyor biz tek başımıza %25 maliyetle ortak oluyoruz ama üretilne bin küsür uçaktan sadece ama sadece radomun ucundaki sivri anteni veriyorlar :):) her zamanki gibi yazılımsız ve hemde ve herzamanki gibi
  • 33% daha pahali denmesi yeterliyken 200 sene için de hesap yapsalarmiş, daha dramatik rakamlar çikarmiş..

Wall Street Journal gazetesinin haberine göre, Pentagon tarafından yapılan tahminde, bu faturaya Savunma Bakanlığı'nın 2035'e dek satın almayı planladığı 2 bin 500 hayalet uçak için harcayacağı 385 milyar doların dahil olmaması, şaşkınlığın daha artmasına neden oldu.

Senato'da bir komisyonda bu ay yapılan bir toplantıda cumhuriyetçi Arizona senatörü John McCain, "1 trilyon rakamının, diğer uçakların işletme giderleriyle mukayese edildiğinde dudak uçuklattığını" söyleyerek, bu tahminin henüz erken bir tahmin olduğunu, sonra değişebileceğini, ancak projenin bu rakamı aşağıya çekeceğinden emin olmaları gerektiğinin altını çizdi.

F-35'in ana üreticisi Lockheed Martin firmasından F-35 proje yöneticisi Tom Burbage da, trilyon ifadesinin sansasyonel tepkiye yol açtığını, çünkü kimsenin böyle bir projede buna hazır olmadığını belirtti.

Pentagon yetkilileri, Senato'da verdikleri ifadelerde, F-35'in uçuş saati başına maliyetinin yerini alacağı F-16 ve F-18 savaş uçaklarından yaklaşık yüzde 33 daha fazla olmasının beklendiğini, ancak yeni uçağın çok daha fazla sofistike olacağını, düşman radarında çok daha az görüneceğini ve birkaç uçağın yerine getirebileceği görevleri tek başına yapabilecek sensörlere sahip olacağının altını çizdiler.

Projeyi, Türkiye, İtalya, Hollanda, Kanada, Norveç, Danimarka, Avustralya ve Büyük Britanya destekliyor. Proje toplamda 40 milyar dolara mal olacağı belirtilmişti.

PROJE ABD'Yİ ŞAŞKINA ÇEVİRDİ!

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 12 yıl önce
pojeye 8 ulke katılıyor biz tek başımıza %25 maliyetle ortak oluyoruz ama üretilne bin küsür uçaktan sadece ama sadece radomun ucundaki sivri anteni veriyorlar :):) her zamanki gibi yazılımsız ve hemde ve herzamanki gibi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
33% daha pahali denmesi yeterliyken 200 sene için de hesap yapsalarmiş, daha dramatik rakamlar çikarmiş..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000