11 Ekim 2018, Perşembe 09:23:35

Polonya'dan dev hamle

Polonya Avrupa'nın en büyük havalimanlarından birisi olacak proje için kolları sıvadı. Ancak bu projeye de tartışmalar eşlik ediyor.
  • GENELEVMI VARMIS HAL A ULKELRDE
  • Polonya bu kadar parayı nereden bulacak ? Genelevleri meşhurdur. Herhalde oradan toplayacak
  • Yaaaaaa avrupa bizi kiskaniyeeeeeeaaaa. Bence acmadan kapatalum yeni havaalimanini ve millet kiraathanesi yapalum. Böylece en azindan dünyanin en büyük kiraathanesi ünvanina sahip olur ve maasallah 200milyon Quatar ve Suriyeli 2023de orda agirlariz. Echonomiiiii coh eyi nede olsa.
  • Polonezköye de havalimanı yapılsın. Tüm çapkınlar akın eder inanın.
  • Heathrow ve Charles De Gaulle havaalanlari rakamlari 2017 de gerçekleşen sayilar. IGA ise 209 kapasitesi. İstanbul'un ilk yilinda (2019) yocu sayısının 70 milyon civarinda olmasi bekleniyor. Yani yine 1. degil. Zaten hic bir zaman da olmayacak Beijing acilinca. Once Atlanta'yi yakalamasi lazim (104 milyon).
  • yazik ederler paralarina
  • Warshaw'dan bi cacık olmaz,parayı çukura gömmeyin.
  • Polaklar bizi örnek alsınlar,olmadı kabile reis'ini arayıp akıl alsınlar, yolcu geçiş garantili ihale yapıp yandaşa versinler olmazsa ingiltere'den, katar'dan para dilensinler, vatandaşlarını daha da borçlandırarak, vergileri arttırarak, herşeye zam yaparak yeni havalimanını yaparlar hamdolsun.
  • Oleyyy artik almanya bizi kiskanmayi birakir polanyayi kiskanmaya baslar kurtulduk kiskanc almanlardan

Polonya Avrupa'nın en büyük havalimanlarından birisi olacak proje için kolları sıvadı. Ancak bu projeye de tartışmalar eşlik ediyor.

Türkiye dünyanın en fazla yolcu kapasitesine sahip havalimanlarından birini hizmete açmak için gün sayarken Polonya da benzer bir projeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor.

'DOĞU'DAN AB'YE AÇILAN KAPI'

DW'nin haberine göre Polonya hükümeti, başkent Varşova yakınlarına 'Merkez Havalimanı' adı verilen proje kapsamında Avrupa'nın en büyük havalimanlarından birini inşa etmeyi planlıyor. Altyapı Bakanı Yardımcısı Mikolay Vild, yönettiği projeyi "Polonya'da modern tarihin en büyük girişimi" ve "Doğu'dan AB'ye açılan kapı" olarak tanımlıyor.

Yaklaşık 16,5 milyar euroluk projeye göre, 2027'de açılması planlanan havalimanı ilk etapta yılda 45 milyon yolcu kapasitesiyle hizmet verecek. Sonraki yıllarda ise bu sayının 100 milyona çıkarılması planlanıyor. Projenin ilk aşaması için öngörülen 8 milyar euroyu aşkın maliyet, Polonya'nın ulusal bütçesinin yüzde 10'undan fazlasına tekabül ediyor.

Üç bin hektarlık bir alan üzerine kurulması öngörülen havalimanının, Varşova ile Lodz kentleri arasında ve başkentteki ana tren garına 15 dakikalık mesafede inşa edilmesi planlanıyor. Polonya devletine bağlı LOT havayolu şirketinin hem yolcu sayısını hem de uzun uçuş kapasitesini arttırma hedeflerini de karşılaması beklenen havalimanının inşasına ise 2021 yılında başlanması amaçlanıyor.

Ancak projenin hayata geçirilmesi, Varşova'daki Frederic Chopin Havalimanı'nın kapatılması anlamına gelecek. Frederic Chopin, geçen yıl ulaştığı 15.75 milyonluk yolcu sayısıyla Orta ve Doğu Avrupa'nın en işlek havalimanı konumunda. Yetkililer, yerleşim bölgesinde olduğu için bu havalimanının genişletilmesinin zor olduğu düşüncesinde.

Hükümete göre, yeni bir havalimanı yapılmadığı takdirde Polonya'nın havacılık sektöründe Batı Avrupa ülkeleriyle rekabet etmesi ve 'ikinci lige düşmemesi' imkânsız.

Ancak hükümet, proje için gerekli olan finansmanın nasıl sağlanacağı konusunda şu ana kadar net bir açıklama yapmadı. Devlete bağlı Polonya Kalkınma Fonu'nun (PFR) başındaki isim olan Pavel Boris, geçen yıl yaptığı açıklamada, devlet bütçesine yük olmayacak bir finansman planlarının bulunduğunu belirtmişti. Boris, PFR'nin projede kendi payına düşen sermayeye de hâlihazırda sahip olduğunu söyledi ancak başka detay vermedi.

Altyapı Bakanı Yardımcısı Vild ise projenin havalimanı dışındaki maliyetlerinin Avrupa Birliği fonlarıyla karşılanabileceğini söyledi.

Ancak Avrupa Komisyonu, havalimanı projelerini, devlet yardımı düzenlemeleriyle uyumu açısından yakından izliyor. Bu nedenle Lazarski Üniversitesi Havacılık Enstitüsü Başkanı Anna Konert'e göre söz konusu mega projenin AB fonlarından faydalanması imkânsız ve vatandaşlardan alınacak vergilerle karşılanması kaçınılmaz. Konert, "Tüm altyapı projelerinde olduğu gibi bu projede de çok fazla risk var… Maliyetler ve finansal karşılanabilirlik bunlardan bazıları" diyor.

PROJEYE YÖNELİK ELEŞTİRİLER: MEVCUT HAVALİMANLARI GELİŞTİRİLEBİLİR

Projeyi eleştirenler, kullanılacak paranın otobanlara, demiryollarına ve Varşova'daki mevcut havalimanlarını geliştirmeye harcanmasının daha doğru olacağı görüşünde. Varşova belediye başkanlığı için aday olan Sivil Platform partili Rafal Trzaskovski ise Frederic Chopin Havalimanı'nın kapanması hâlinde başkentin gelişiminin bu karardan olumsuz etkileneceğini belirterek projeye karşı çıkıyor.

LOT havayolu şirketinin eski Denetim Kurulu Başkanı Jacek Krawczik, projenin mevcut maliyet hesaplamalarının yanlış olduğunu ve gerçek maliyetin daha yüksek olduğunu savunuyor. Krawczik, "Ama asıl önemli olan finansman değil, bu havalimanının gelecekte kârlı olup olmayacağından emin olmak" diye ekliyor.

Yeni havalimanının, 2004 yılında AB'ye giren ülkedeki büyüme kaydeden diğer havalimanlarının işlekliğini de azaltmasından endişe ediliyor. Krawczik, "Merkezi bir havalimanı fikri, Polonya'nın havacılıkta başarıyla geliştirdiği ademimerkeziyetçi modelle de çelişiyor" diyor.

LOT İFLASIN EŞİĞİNDEN DÖNMÜŞTÜ

Polonya'nın mega havalimanı projesinin en büyük destekçilerinden LOT havayolu şirketinin, 2018 yılını 9 milyon yolcu ile kapaması öngörülüyor. Avrupa'nın en büyük 19'uncu havayolu şirketi, 2012'de 130 milyon doları aşkın kamu yardımıyla iflastan kurtarılmıştı. LOT'un o dönem Türk Hava Yolları (THY) tarafından satın alınması için taraflar arasında uzun süre görüşmeler yürütülmüş ancak bu görüşmelerden herhangi bir sonuç çıkmamıştı.

İSTANBUL'DAKİ 3. HAVALİMANI İLE YARIŞACAK

Polonya'nın hayata geçirmeyi planladığı proje kapsamındaki havalimanı inşa edilirse, Avrupa'nın en işlek havalimanları arasında ilk sıralara yerleşecek. 2017 yılında Avrupa'nın en işlek havalimanı 78 milyon yolcuyla İngiltere'nin başkenti Londra'daki Heathrow Havalimanı olmuştu. Heathrow'u 70 milyon yolcu sayısıyla Fransa'nın başkenti Paris'teki Charles de Gaulle Havalimanı izlemişti.

Türkiye'nin İstanbul'da hizmete sunmaya hazırlandığı üçüncü havalimanı projesi kapsamında ilk aşamada yılda 90 milyon yolcu kapasitesine ulaşması hedefleniyor. 2023 yılı sonunda ise bu sayının 200 milyona çıkarılması planlanıyor.

Polonya'dan dev hamle

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (10)

GENELEV MI ~ 4 yıl önce
GENELEVMI VARMIS HAL A ULKELRDE

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Poland ~ 4 yıl önce
Polonya bu kadar parayı nereden bulacak ? Genelevleri meşhurdur. Herhalde oradan toplayacak

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Poland'a ~ 4 yıl önce
Bizimkiler de uluslarası çapta meşhur. Amerikan askerleri için bakıma alınıp, boyananlar hani...
Bye bye ~ 4 yıl önce
Yaaaaaa avrupa bizi kiskaniyeeeeeeaaaa. Bence acmadan kapatalum yeni havaalimanini ve millet kiraathanesi yapalum. Böylece en azindan dünyanin en büyük kiraathanesi ünvanina sahip olur ve maasallah 200milyon Quatar ve Suriyeli 2023de orda agirlariz. Echonomiiiii coh eyi nede olsa.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pol ~ 4 yıl önce
Polonezköye de havalimanı yapılsın. Tüm çapkınlar akın eder inanın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Airman ~ 4 yıl önce
Heathrow ve Charles De Gaulle havaalanlari rakamlari 2017 de gerçekleşen sayilar. IGA ise 209 kapasitesi. İstanbul'un ilk yilinda (2019) yocu sayısının 70 milyon civarinda olmasi bekleniyor. Yani yine 1. degil. Zaten hic bir zaman da olmayacak Beijing acilinca. Once Atlanta'yi yakalamasi lazim (104 milyon).

Yanıtla

Kalan karakter 1000
mike ~ 4 yıl önce
yazik ederler paralarina

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Beyhude ~ 4 yıl önce
Warshaw'dan bi cacık olmaz,parayı çukura gömmeyin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Polak ~ 4 yıl önce
Polaklar bizi örnek alsınlar,olmadı kabile reis'ini arayıp akıl alsınlar, yolcu geçiş garantili ihale yapıp yandaşa versinler olmazsa ingiltere'den, katar'dan para dilensinler, vatandaşlarını daha da borçlandırarak, vergileri arttırarak, herşeye zam yaparak yeni havalimanını yaparlar hamdolsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tekin ~ 4 yıl önce
Oleyyy artik almanya bizi kiskanmayi birakir polanyayi kiskanmaya baslar kurtulduk kiskanc almanlardan

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000