01 Aralık 2023, Cuma 14:46:37

Polonya yeni FA-50'lerine kavuştu

Polonya’nın Güney Kore’den tedarik ettiği FA-50GF eğitim uçaklarının yeni partisi Varşova Chopin Havalimanı’na ulaştı.
  • Polonya her gecen gun artan hizla Rusya ve Moldovaya karsi silahlaniyor; Ukrayna savasinin devami burada surebilir
  • ADAMLAR ÜRETİYOR MU EVET,İHRAÇ EDİYOR MU EVET .UÇTU UÇUYOR VS YOK .HELAL OLSUN VALLA TEBRİK ETMEK GEREK.

Polonya’nın Güney Kore’den tedarik ettiği FA-50GF eğitim uçaklarının yeni partisi Varşova Chopin Havalimanı’na ulaştı.

MILMAG tarafından yapılan habere göre 11. ve 12. FA-50GF eğitim uçakları Polonya’nın başkenti Varşova’ya ulaştı. Kore Hava Kargo’ya ait bir Boeing 747-400F ağır nakliye uçağı ile getirilen FA-50’lar Kanada üzerinden Polonya’ya vardı. Polonya ve Güney Kore arasında yapılan anlaşmaya göre bu 6. teslimat oldu. Bu yıl içerisinde başka FA-50GF uçaklarının Polonya’ya teslim edilmesi planlanmıyor.

Önceki teslimatlarda olduğu gibi ilk başta uçaklar yere indi sonrasında ise kara yolu ile Mińsk Mazowiecki’deki 23. Taktik Hava Üssü’ne nakledilme süreci başladı. Uçakların üste kurulumunun gerçekleşmesinden sonra resmi olarak Polonya Hava Kuvvetleri’nin envanterine dahil olmuş olacak.

Polonya’ya en son FA-50GF eğitim uçağı teslimatı Kasım ayının başında gerçekleşmişti. Bu teslimatta 9. ve 10. FA-50 eğitim uçakları ülkeye ulaşmıştı. Yapılan teslimattan sonra Polonya Savunma Bakanı Mariusz Błaszczak X’te yaptığı paylaşımda, “FA-50’nin 9. ve 10. uçakları halihazırda Polonya’da. Bugün onların entegrasyon süreci Mińsk Mazowiecki’de başlıyor.” demişti.

FA-50 Block 20 uçaklarının teslimatının bitimi ile modernizasyon çalışması da başlayacak. Bu bağlamda Polonya’ya teslim edilen ilk 12 uçağın modernize süreci başlatılacak. Bu modernizasyonun da 2025 yılı itibarıyla başlatılması planlanıyor. Defence 24 tarafından yapılan haberde modernizasyonun 2025-2028 yılları arasında gerçekleşeceği belirtiliyor.

Yapılacak modernizasyon kapsamında Block 20’nin gelişmiş versiyonu olan FA-50PL’de yeni silah sistemleri yer alacak. Ayrıca AESA Phantom Strike radarları, uçak içi yakıt ikmal tesisleri ve çok daha geniş bir hassas mühimmat yelpazesinin yanı sıra çeşitli hava-hava füzelerinin de yer alması bekleniyor. Fakat modernizasyon için Güney Kore ve Polonya arasında yeni bir sözleşmenin imzalanması gerekiyor. (DefenceTürk)

Polonya yeni FA-50'lerine kavuştu

Yorumlar

Artan silahlanma ~ 3 ay önce
Polonya her gecen gun artan hizla Rusya ve Moldovaya karsi silahlaniyor; Ukrayna savasinin devami burada surebilir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
AD ~ 3 ay önce
ADAMLAR ÜRETİYOR MU EVET,İHRAÇ EDİYOR MU EVET .UÇTU UÇUYOR VS YOK .HELAL OLSUN VALLA TEBRİK ETMEK GEREK.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000