16 Aralık 2017, Cumartesi 14:15:15

Polis ve Jandarmaya saldırı helikopteri

Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı, tarihinde ilk kez saldırı helikopterine sahip olacak.
  • Bir ulkenin agir silahli tek gucu ordudur. Diger birimleri agir silahlarla donatmak istenmeyen olaylara zemin hazirlamaktan baska ise yaramaz!!
  • Jandarma ve Polis Diyanet'e baglanmali hepsine her turlu F- bilmem ne ucagi verilmeli ki kimse mahalefet yapamasin.
  • Bence F16 ve Altay tankından da verilmeli...
  • Ne elektronik ne mekanik hiçbir şeyiyle %100 milli değil insanları kandırmaktan, akıllarıyla dalga geçmekten vazgeçin artık.
  • Universite ve tum egitim kurumlari da Dinayete baglanmali

Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı, tarihinde ilk kez saldırı helikopterine sahip olacak. Atılacak tarihi adımla jandarmaya 18, polise 9 ATAK saldırı helikopteri verilecek

Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün hava savunma sistemini güçlendirme kararı doğrultusunda, tarihi bir adım atılacak ve jandarma ile emniyet ilk kez saldırı helikopterlerine sahip olacak. Bu amaçla İtalyan Agusta ile ortak geliştirilen ve Kara Kuvvetleri için 59 adet üretilmesine karar verilen ATAK helikopterlerinin sayısı 86’ya yükseltildi. 27 adet ATAK saldırı helikopterinin 18’nin jandarmaya, dokuzunun ise emniyete verilmesinin planladığı öğrenildi. Bu arada ATAK helikopterine talip olan Pakistan’a 30 helikopter satışı için süren temasların son aşamaya geldiği öğrenildi.

Edinilen bilgilere göre, İtalyan Agusta Westland firması ile ortak geliştirilen ve Kara Kuvvetleri için 59 adet üretilmesine karar verilen ATAK helikopterlerinin alım sayısı 86’ya çıkarıldı. Milliyet’in edindiği bilgiye göre, aradaki fark uzun süredir talepte bulunan emniyet ve jandarmanın ihtiyacını gidermek için üretilecek.

Terörle mücadelede

ATAK helikopterlerinden şu ana kadar 25 tanesi Kara Kuvvetleri envanterine girdi. Helikopterler yoğun olarak terörle mücadele bölgesinde terörle mücadelede kullanılmaya başlandı. Bu helikopterin üretilmesi ile Türkiye, dışarıdan keşif, saldırı helikopteri ihtiyacını milli imkanlarla gidermiş oldu.

Helikopterden Kara Kuvvetleri Komutanlığı için 59 tane üretilmesi sözleşmeyle belirlenmişti. Ancak son dönemde üretilecek helikopter sayısının 86’ya yükseltildiği öğrenildi. Projeye eklenen 27 yeni helikopterin emniyet ve jandarma için olduğu öğrenildi. Projenin gerçekleşmesi durumunda iki kurumun da önümüzdeki yıllarda saldırı helikopteri olacak. Helikopterlerden 9’unun emniyete, 18’inin de jandarmaya verilmesinin planlandığı öğrenildi. Bu projeyle Jandarma Genel Komutanlığı da ilk kez saldırı helikopterine sahip olacak.

Mühendislik harikası

Özgün silah ve yazılım sistemlerinin entegre edilmesiyle T-129 ATAK Helikopteri, pilotların kullanacağı kasklardan kamera sistemine kadar tam bir mühendislik harikası olarak tasarlandı. Düşme dayanıklılığı bakımından üretilen en sağlam helikopter olarak kabul edilen ATAK’lar, iki motora sahip olarak üretildi. (Milliyet)

Polis ve Jandarmaya saldırı helikopteri

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

Ne gerek var? ~ 1 yıl önce
Bir ulkenin agir silahli tek gucu ordudur. Diger birimleri agir silahlarla donatmak istenmeyen olaylara zemin hazirlamaktan baska ise yaramaz!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Selim ~ 1 yıl önce
Jandarma ve Polis Diyanet'e baglanmali hepsine her turlu F- bilmem ne ucagi verilmeli ki kimse mahalefet yapamasin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bence ~ 1 yıl önce
Bence F16 ve Altay tankından da verilmeli...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Atak ~ 1 yıl önce
Ne elektronik ne mekanik hiçbir şeyiyle %100 milli değil insanları kandırmaktan, akıllarıyla dalga geçmekten vazgeçin artık.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bilgi ~ 1 yıl önce
%100 milli olayı siyasilerin çıkardığı terim dünyadaki çoğu büyük maliyetli askeri ihtiyaçlar en azda olsa ithal edilen parçalar var haliyle ATAK da öyle.ama bütün hakları TAİ ye aittir.istediğini yapar onun üzerinden.
Ayrica ~ 1 yıl önce
Universite ve tum egitim kurumlari da Dinayete baglanmali

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000