29 Ocak 2021, Cuma 13:36:24

Pilotların yarısı işsiz kaldı!

Kovid-19 salgını seyahat endüstrisini kırıp geçirmeye devam ederken dünyadaki pilotların yarıdan fazlası artık uçmuyor.
  • Bunun uçuş okullarının gazına gelip gelmemeyle ilgisi yok, hiçbir zorluk ve olumsuzluk karşısında pes etmeyenler zafere ulaşırlar bunu unutmayın. Yarınlar aydınlık gençler sakın burada sizlerin moral ve motivasyonunuzu düşürecek açıklamalarda bulunan kim oldukları belirsiz kişilerin laflarına inanmayın. Kokpit kimsenin tekelinde değildir, hak edenlerindir. Kimse anasının karnından pilot olarak doğmadı herkes hayatından belli ölçülerde fedakarlıklar yaparak, çalışarak azmederek bu işi başardı. Sizde yapabilirsiniz. Kendinize güvenin.
  • Lütfen eger pilotaj egtiminin basindaysaniz ucus okullarinin gazina gelmeyin...ppl i aldiysaniz daha isin cok basindasiniz lutfen durun bir dusunun....sektorde maaslar ve sartlar cok kotu...eski huzur yok .Hata yaoan kapinin onune atilir gibi bir tutum var...lutfen dikkat edin....Atpl frozen ya da ucus okulundan mezun olmak sizi pilot yapmaz ..type rating ve min 1000 saat tecrube sizi pilot yapar unutmayin...bu sartlara sahip onlarca kisi issizken siz ucus okullarinin gazina gelmeyin
  • Kovid yuzunden dunya nufusu azaliyo biraz hain oldu ama gercek, insanlar oluyo. isler acilir yakinda. Sabirli olmak lazim
  • Hiçbir zaman eskisi gibi olmayacak derken elinizde bir done veya bir veri varmı acaba ? insanlar genelde bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak konusunda oldukça başarılıdırlar özellikle bizim ülkemizde. Geleceği zaman gösterecek ama bir gerçek var ki o da havacılığın her krizden daha da güçlenerek çıktığıdır. Geçmiş verilere bakarak bunu görebilirsiniz.
  • TK'de 100'lerce tipe hazır eleman var. Daha fazlası eğitimde. PGS, ihtiyacı kadar adayı almış. Yanisi; Haydi sür Niğde'ye!!
  • Ben ve etrafimdaki onlarca arkadasim issiz degiliz ve gruptan da yazistik, kimsenin bu anketten haberi yok, kimse katilmamis. Aadigim kadariyla issiz pilotlardan birileri bu anketten haberdar olup doldurmuslar. Tabi Goose sirketinin pilot maaslarini dusurme cabasi olarak da degerlendirebiliriz bunu. Ulke TALPA lari kendi uyelerine bir anket yapar da IFALPA bunun toplamini alir yansitir o zaman gercege en yakin sonuc cikmis olur..
  • Beyler pilot olun sektör 2 yıla düzelir.eski pilotlar emekli olacak .burda pilotluk bitti diyen eski pilot dayılar alttan pilot gelmesin gene 100 bin tl.maas almaya devam edelim. Bu isler arz talep meselesi geyiğini çevirecekler
  • Altın yere düşmek ile değerinden kaybetmez.elimizdeki bu altın bilezik ,şu dönem için değersiz gibi görünsede,1 yol sonra pandomi bitince fazlası ile prim yapar merak etmeyin.özellik ile bu işe yeni başlayan genç Pilotlar hiiç endişeniz olmasın..
  • Pilotluğu neden sadece havayolu şirketlerine indirgiyorsunuz ? bir pilotun mesleğini icra edebileceği çok farklı alanlar mevcut. İş jetleri, kargo, uçuş okullarında öğretmenlik vs...
  • Zamanında çuvalla para kazanıyolardı akarken doldusaydı onlarda küpünü şindi ağlamasınlar

Kovid-19 salgını seyahat endüstrisini kırıp geçirmeye devam ederken dünyadaki pilotların yarıdan fazlası artık uçmuyor.

Havacılık yayıncısı FlightGlobal ve GOOSE Recruitment'ın yaptığı bir ankete göre dünyadaki pilotların sadece yüzde 43'ü hala mesleklerini sürdürebiliyor.

İkilinin anketinde dünya çapında 2 bin 600 uçuş ekibi yer aldı.

Bunlardan yüzde 30'u işsiz olduğunu söyledi. Ayrıca katılımcıların yüzde 17'sine ücretsiz izin verilirken, yüzde 6'sı hala havacılık sektöründe çalışıyor; yüzde 4'lük bir kesimse tamamen farklı bir sektöre geçiş yapmış.

İşsiz olanların yüzde 84'ü bunun pandemiden kaynaklandığını söyledi. Yine işsiz olanların üçte ikisi pilot olarak yeni bir iş aradığını, 10'da 8'inden fazlasıysa yeni bir iş için ücret kesintisine razı olacaklarını belirtti.

Hala çalışan veya ücretsiz izinde olan pilotların 10'da 8'inden fazlası iş güvenliği konusunda endişe duyduğunu, yüzde 65'iyse Kovid-19 kısıtlamalarının artmasından kaygılandığını söyledi.

Geniş kapsamlı seyahat yasakları ve karmaşık kısıtlamalar yüzünden yıl boyu süren pandemi seyahat endüstrisini darmaduman etti.

GOOSE Recruitment'in kurucu ve CEO'su Mark Charman "Pandeminin çalışan pilotlar üzerindeki etkisini de görebiliyoruz" dedi.

Bazı havayolları faal olarak pilotları yeniden eğitim almaya teşvik ediyor.

Kasımda İsviçre'nin ulusal havayolu şirketi Swiss ve ona bağlı havayolu şirketi Edelweiss'ın havayolu pilotlarını makinist olarak yeniden eğitmenin uygulanabilirliğini araştırdığı bildirilmişti.

Seyahat kısıtlamaları nedeniyle dünya çapında binlerce uçuş iptal edilirken, İsviçre'deki demiryolu şirketleri bunun tam tersi bir sorunla mücadele ediyor: Birçok tren seferi personel eksikliği sebebiyle iptal ediliyor.

Bundan kısa süre önce de Birleşik Krallık'ın (BK) önde gelen pilot sendikası, pilot olmak isteyenleri yakın gelecekte eğitim almaya zahmet etmemeleri yönünde uyarmıştı.

Britanya Havayolu Pilotları Birliği (Balpa) eğitimlerini tamamladıktan sonra pilot olarak işe alınmayacaklarını bile bile adayları 100 bin sterlini (yaklaşık 1 milyon TL) aşan eğitim ücretini ödemeleri için cesaretlendirmenin "sorumsuzca" olacağını belirtmişti.

Balpa'nın üyelik ve kariyer hizmetlerinin başındaki Wendy Pursey'e göre an itibarıyla bin 600'ü BK'de olmak üzere Avrupa genelinde 10 bin ticari pilot işsiz. (Independent)

Pilotların yarısı işsiz kaldı!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (55)

Genclere diyene ~ 3 yıl önce
Bunun uçuş okullarının gazına gelip gelmemeyle ilgisi yok, hiçbir zorluk ve olumsuzluk karşısında pes etmeyenler zafere ulaşırlar bunu unutmayın. Yarınlar aydınlık gençler sakın burada sizlerin moral ve motivasyonunuzu düşürecek açıklamalarda bulunan kim oldukları belirsiz kişilerin laflarına inanmayın. Kokpit kimsenin tekelinde değildir, hak edenlerindir. Kimse anasının karnından pilot olarak doğmadı herkes hayatından belli ölçülerde fedakarlıklar yaparak, çalışarak azmederek bu işi başardı. Sizde yapabilirsiniz. Kendinize güvenin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
gaz ~ 3 yıl önce
ver ver
Genclere ~ 3 yıl önce
Lütfen eger pilotaj egtiminin basindaysaniz ucus okullarinin gazina gelmeyin...ppl i aldiysaniz daha isin cok basindasiniz lutfen durun bir dusunun....sektorde maaslar ve sartlar cok kotu...eski huzur yok .Hata yaoan kapinin onune atilir gibi bir tutum var...lutfen dikkat edin....Atpl frozen ya da ucus okulundan mezun olmak sizi pilot yapmaz ..type rating ve min 1000 saat tecrube sizi pilot yapar unutmayin...bu sartlara sahip onlarca kisi issizken siz ucus okullarinin gazina gelmeyin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Abicim ~ 3 yıl önce
Dogru soyluyosun ama genede dogru soyleyeni dokuz koyden kovarlar, basacaklar eksiyi yok efendim maas onlara kalsin diye boyle konusuyolar diye dusunen paragoz tipler var, hele bizim okulda vardi bir tip bu arkadas 10 sene calisacakmis sonra komple emekli olacakmis 10 yil kazanacagi para ona yetermis, ve yukseklik korkusu varmis :D boyle abuksubuk alttan usten konusrdu yani boyle tipler mezun oldu piyasada geziyolar issiz issiz ama hepsi inanilmaz pilot....
Tk ~ 3 yıl önce
Kovid yuzunden dunya nufusu azaliyo biraz hain oldu ama gercek, insanlar oluyo. isler acilir yakinda. Sabirli olmak lazim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sogan ~ 3 yıl önce
Sogan isindede cok para var eniste ben sogana girecem...
Gercekler bunlar'a ~ 3 yıl önce
Hiçbir zaman eskisi gibi olmayacak derken elinizde bir done veya bir veri varmı acaba ? insanlar genelde bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak konusunda oldukça başarılıdırlar özellikle bizim ülkemizde. Geleceği zaman gösterecek ama bir gerçek var ki o da havacılığın her krizden daha da güçlenerek çıktığıdır. Geçmiş verilere bakarak bunu görebilirsiniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
General Corç ~ 3 yıl önce
TK'de 100'lerce tipe hazır eleman var. Daha fazlası eğitimde. PGS, ihtiyacı kadar adayı almış. Yanisi; Haydi sür Niğde'ye!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hatali anket ~ 3 yıl önce
Ben ve etrafimdaki onlarca arkadasim issiz degiliz ve gruptan da yazistik, kimsenin bu anketten haberi yok, kimse katilmamis. Aadigim kadariyla issiz pilotlardan birileri bu anketten haberdar olup doldurmuslar. Tabi Goose sirketinin pilot maaslarini dusurme cabasi olarak da degerlendirebiliriz bunu. Ulke TALPA lari kendi uyelerine bir anket yapar da IFALPA bunun toplamini alir yansitir o zaman gercege en yakin sonuc cikmis olur..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Arif ~ 3 yıl önce
Beyler pilot olun sektör 2 yıla düzelir.eski pilotlar emekli olacak .burda pilotluk bitti diyen eski pilot dayılar alttan pilot gelmesin gene 100 bin tl.maas almaya devam edelim. Bu isler arz talep meselesi geyiğini çevirecekler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aynen ~ 3 yıl önce
Inanmayin bu yasli pilot ekibe
777 Captan ~ 3 yıl önce
Altın yere düşmek ile değerinden kaybetmez.elimizdeki bu altın bilezik ,şu dönem için değersiz gibi görünsede,1 yol sonra pandomi bitince fazlası ile prim yapar merak etmeyin.özellik ile bu işe yeni başlayan genç Pilotlar hiiç endişeniz olmasın..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cpt'a ~ 3 yıl önce
Pilotluğu neden sadece havayolu şirketlerine indirgiyorsunuz ? bir pilotun mesleğini icra edebileceği çok farklı alanlar mevcut. İş jetleri, kargo, uçuş okullarında öğretmenlik vs...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İnsan gibi uculmuyor corluda.aday pilot ~ 3 yıl önce
Allah yardimcisi olsun çorlu daki kontroĺörlere bir aday pilot olarak uçmaktayım ..dunyada örnegi yoktur planlama yapilmadan 20 ucak ayni anda ucuruluyor.
Rüya alemi ~ 3 yıl önce
Oralarda iş mi var ?
Arff ~ 3 yıl önce
Zamanında çuvalla para kazanıyolardı akarken doldusaydı onlarda küpünü şindi ağlamasınlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Arrfe tarif ~ 3 yıl önce
Ben qatarda dubaide Türk pilot gördüm. Ama Türk itfaiyeci görmedim. Tr de pilot maaşı ödemek için bazı yerler bile tvf devredilir satılır.
arff a )) ~ 3 yıl önce
kup zaten dolu )) sen merak etme .. uzuntumuz yeni kupleri dolduramadik )) simdilik ... ama sana uzuluyoruz .. sen hep boyle kalacaksin )))
QWERTY ~ 3 yıl önce
Önce yazmayı öğren
astronotçular ~ 3 yıl önce
he valla artık çukkaları yesinler..hiç ağlamasınlar...hadi bakem yiyin gariiii :))
Aha bir aç insan Daha ~ 3 yıl önce
Sanane sana mı soracaklar ne yapacaklarını yok yok bizim insanımız gerçekten dar görüşlü benim 5 tane arabam vardı ikisini sattım umarım catlarsın hala bmw ye biniyorum kudur diye dayanamadım yazdım

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000