27 Mayıs 2014, Salı 08:40:38

PİLOTLARA ÖZEL EĞİTİM

TSK, insan faktörü nedeniyle oluşan uçak kazalarının en aza indirilmesi için pilotlara Uçucu Sağlığı Araştırma ve Eğitim Merkezinde özel eğitim veriyor.
  • TSK diye birşey kaldı mı ki? Neye yarıyor şu anda? Hükümet politikaları, gözbebeğimiz Ordumuzu yok etmedi mi? Buna birileri de göz yummadı mı? Şimdi ne bu göz boyamalar? Siz önce şu Silivri kahramanlarını salıverin. Ve Hava Kuvvetlerindeki çalışma şartlarını iyileştirin. Bırakın show yapmayı.
  • Dünyanın en büyük RAKKAM'ını açıklıyorum: 9 Yanlış anlaşılmasın yorum kirliliğini önlemek için yazdım, cehaletinizi yüzüne vurmak için değil. 1000 falan 1450 falan mesela 4 tane rakamdan oluşur.
  • Tabi yazıda birtakım ufak tefek hatalar bulunmakta, öncelikle bahsedilen eğitimler pilotların dışında tüm TSK uçucularına verilmektedir. Cihazların tamamı 2013 yılı sonu itibariyle modernize edilmiş ve eğitimlere hazır hale getirilmiştir. "DUYARSIZLAŞMA" eğitimi olarak bahsedilen durum. Motion Sickness (Hareket Hastalığı) desensitization (duyarsızlaştırma) eğitimidir. Kuruluşundan bugüne kadar (25 yıl) merkezde yaklaşık 9.000 uçucuya yaklaşık 20.000 eğitim verilmiştir..
  • Bu durum yeni değil. Son 25 yılda Bu eğitimler alınmadan savaş pilotu olunmaz. Bir pilotun kendi fiziki yeterliliğini görmesi açısından son derece faydalıdır.
  • 25 yıldır aynı
  • TSK kuruluşundan buyana 20 bin uçucu yetiştirdi mi? Çok şaşırdım ama rakam hiç inandırıcı gelmedi

TSK, insan faktörü nedeniyle oluşan uçak kazalarının en aza indirilmesi için pilotlara Uçucu Sağlığı Araştırma ve Eğitim Merkezinde özel eğitim veriyor.

Uçucu Sağlığı Araştırma ve Eğitim Merkezindeki (USAEM) insan santrifüjünde pilotlara yüksek G kuvvetinin etkilerinden korunmanın yolları, alçak basınç çemberinde ise yüksek irtifanın etkisi uygulamalı olarak gösteriliyor. Uçak tutması sebebiyle uçuş okulundan sevk edilen pilot adaylarına ise vertigo eğitim cihazıyla duyarsızlaşma tedavisi uygulanıyor.

Eskişehir Hava Kuvvetleri Komutanlığı Uçucu Sağlığı Araştırma ve Eğitim Merkezinde (USAEM) pilotlara eğitim verildi. Uçucu personelinin sağlığını belli standartta tutmak ve geliştirmek için çalışmalar yapan merkezde, uçuştan kaynaklı ruhsal ve fiziksel etkilerin önlenmesine yönelik de eğitim veriliyor. Merkezde uçulan hava aracının performansı sonucu ortaya çıkan bir takım fizyolojik tehditlerle bunlardan korunma yollarının pilotlara öğretilmesi amaçlanıyor. Böylece insan faktörü nedeniyle meydana gelebilecek uçak kazalarının en aza indirilmesi amacıyla uçuş emniyetine katkı sağlanıyor.

Bugünkü adıyla 2006'da hizmet vermeye başlayan merkezde 20 bin TSK uçucusunun yanı sıra 15 yabancı ülkeden bin 96 pilot fizyolojik eğitim aldı. Uçucu sağlığına yönelik Türkiye'deki tek merkez olan USAEM'in, Avrupa'daki merkezler arasında ise önemli yeri bulunuyor. Pilotlara gökyüzündeyken karşılaşabilecekleri durumların fizyolojik etkisinin anlatıldığı merkezdeki eğitimleri TSK'daki tüm pilotlar alıyor.

Eğitimler pilotların kullandıkları uçakların modeline göre farklılık gösteriyor. Teorik ve pratik olarak iki bölümde verilen eğitimlerin akademik boyutunu doktorlar anlatıyor, son teknoloji cihazlarda ise anlatılanlar uygulamalı olarak gösteriliyor. Pilotlara merkezdeki eğitimlerinin ardından uçuşa uygunluklarına ilişkin rapor veriliyor.

DUYARSIZLAŞMA EĞİTİMİ

Merkezde son teknoloji cihazlar dikkati çekiyor. Pilotlar merkezdeki alçak basınç çemberinde, vertigo eğitim cihazında, insan santrifüjünde, atlama sandalyesinde eğitim görüyor. Gece görüş konusunda karşılaşılabilecek durumlara ilişkin bilgilendiriliyor. Merkez G-lab, gyro lab, atlama sandalyesi, gece görüş, alçak basınç çemberinin bir arada olduğu dünyadaki 4 merkezden biri olma özelliğini taşıyor.

Gece uçuşları ve yeterli görüş referansı olmayan diğer durumlarda karşılaşılan his yanılgıları vertigo eğitim cihazında bilgisayar kontrolünde oluşturuluyor. Pilotların söz konusu durumlarda yaşanabilecek fizyolojik durumları tecrübe ettiği cihazda, uçak tutması nedeniyle uçuş okulundan sevk edilen pilot adaylarına duyarsızlaşma eğitim uygulanıyor.

G KUVVETİNDE BAYILMAMANIN YOLLARI

Uçuculara, insan santrifüjünde ise G kuvvetine maruz kaldıklarında bilinç kaybı gibi olumsuzluklara karşı korunmalarını sağlayan manevralar öğretiliyor. Pilotların G kuvveti altındaki fiziksel kapasitelerinin de test edildiği cihazda, uçucular kullandıkları uçaklara göre G kuvvetine maruz bırakılıyor. Pilotlar cihaz sayesinde yüksek G kuvvetinde bayılmamak için yapmaları gerekenleri uygulama şansı buluyor.

Gece görüş koşullarında karşılaşılan fizyolojik durumların da anlatıldığı merkezde, flaş körlüğü, parlaklık etkisi gibi konular uygulamalı anlatılıyor. 24 kişilik dershanede bir hava üssünün yukarıdan görünümünü yansıtan yer panosu yer alıyor.

ATLAMA SANDALYESİ

Merkezdeki en dikkat çekici cihazların başında ise atlama sandalyesi geliyor. Cihazla pilotlara acil durumda uçaktan nasıl fırlatılacaklarının eğitimi veriliyor. Eğitimde emniyetli bir atlama için gerekli olan doğru vücut pozisyonunun alınması öğretiliyor. Alçak basın çemberinde de uçucu personel yüksek irtifada yaşanabilecek fizyolojik olaylara karşı bilgilendiriliyor.

PİLOTLARA ÖZEL EĞİTİM

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

iPhone Uygulaması ~ 8 yıl önce
TSK diye birşey kaldı mı ki? Neye yarıyor şu anda? Hükümet politikaları, gözbebeğimiz Ordumuzu yok etmedi mi? Buna birileri de göz yummadı mı? Şimdi ne bu göz boyamalar? Siz önce şu Silivri kahramanlarını salıverin. Ve Hava Kuvvetlerindeki çalışma şartlarını iyileştirin. Bırakın show yapmayı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 8 yıl önce
Dünyanın en büyük RAKKAM'ını açıklıyorum: 9 Yanlış anlaşılmasın yorum kirliliğini önlemek için yazdım, cehaletinizi yüzüne vurmak için değil. 1000 falan 1450 falan mesela 4 tane rakamdan oluşur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
eee? ~ 8 yıl önce
zeki arkadaş, ona dünyanın en büyük tek basamaklı sayısı diyorlar da konu ile alakası nedir?
USAEM ~ 8 yıl önce
Tabi yazıda birtakım ufak tefek hatalar bulunmakta, öncelikle bahsedilen eğitimler pilotların dışında tüm TSK uçucularına verilmektedir. Cihazların tamamı 2013 yılı sonu itibariyle modernize edilmiş ve eğitimlere hazır hale getirilmiştir. "DUYARSIZLAŞMA" eğitimi olarak bahsedilen durum. Motion Sickness (Hareket Hastalığı) desensitization (duyarsızlaştırma) eğitimidir. Kuruluşundan bugüne kadar (25 yıl) merkezde yaklaşık 9.000 uçucuya yaklaşık 20.000 eğitim verilmiştir..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 8 yıl önce
Bu durum yeni değil. Son 25 yılda Bu eğitimler alınmadan savaş pilotu olunmaz. Bir pilotun kendi fiziki yeterliliğini görmesi açısından son derece faydalıdır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aynı ~ 8 yıl önce
25 yıldır aynı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 8 yıl önce
TSK kuruluşundan buyana 20 bin uçucu yetiştirdi mi? Çok şaşırdım ama rakam hiç inandırıcı gelmedi

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000