22 Mart 2019, Cuma 09:26:18

Pilotlar uçak düşerken uçağın el kitabını okuyordu!

Reuters'ta bugün yayınlanan bir habere göre Lion Air Boeing 737 MAX uçağındaki pilotların irtifa kaybıyla mücadele ederken uçağın neden aşağı doğru manevra aldığını anlamak için uçağın el kitabını okudukları ortaya çıktı.
  • Bazı havayolları kaptanları da kokpitte sigara içerler,uçuşa alkollü gelirler hatta yakalanan bazı kaptanlar da vardır bunları belirtmek lazim.Kokpitte sigara içtikleri için raporlama yapılmaması için bazılarına peşkeş çekerler raporlama yapacak kabin amirlerine baskı yaparlar bunlar da var yani
  • Haaaaa... yani airbus kimseyi öldürmedi,boeing öldürdü? airbus ın ilk uçuşunu hatırlatırım! tembel kaptanlara yaranmak için max ve türevleri üretildi! koçum benim :)
  • Uçak değil tayyare bu 737'ler. Bu filoda uçanlara Allah sabır ve güç versin...
  • Maxi olan havayolları kaptanları da alkollü uçarlar uçağa alkollü giderler polis yakalar,kokpitte sigara içerler,sudoku çözerler,bulmaca çözerler.
  • Adamlar standardı uygulamış QRH'e gitmişler. Runaway Stabilizer arızası simülatörlerde çok daha farklı veriliyor. Boeing resmen iki uçak dolusu insanı öldürdü. Hadi birinci kaza da hata yaptılar ikinciye ne demeli. İngilizler yasaklamasa halen daha uçuyor olacaktı o uçaklar. Bence max siparişleri iptal edilmeli.

Ekim ayında Lion Air Flight 610 uçuşunda Boeing 737 uçağı düşmüş ve uçaktaki 189 kişi yaşamını yitirmişti. Etiyopya Havayolları tarafından kullanılan bir diğer Boeing Max uçağı ise 10 Mart'ta düşmüş ve 157 kişi yaşamını yitirmişti. Son zamanlarda yaşanan bu uçak kazaları, Boeing’in popüler ticari uçaklarının belki de aşırı karmaşık bir otomatik uçuş sistemine sahip olduğunu gösteriyor olabilir.

Reuters'e göre araştırmacılar, Ekim ayında yaşanan kazanın enkazın detaylarını bir araya getirdiğinde yeni bulgular ortaya çıktı ve çarpışma hakkındaki ilk bilgileri halka açıkladı.

Reuters kaynaklarına göre ekranda bir sorun yaşadıktan sonra kaptan, ekipten “anormal olaylar için kontrol listeleri içeren hızlı başvuru el kitabını kontrol etmesini” istedi. Uçağın burnu, bir durma hissi sonrasında irtifa düzeltme komutları veren pilotlara rağmen aşağı doğru ilerlemeye devam etti.

İsimsiz bir kaynak, Reuters'e verdiği demeçte, "100 soruluk bir test gibi ve zaman dolduğunda sadece 75 yanıt verebilmişsiniz gibi. Demek panik yapıyorsun. Bu bir zaman aşımı koşulu” açıklamasında bulundu. Dokuz dakika sonra, uçak suya düştü.

Etiyopya Havayolları'nın uçağının bu ay gerçekleşen kazasından bir gün sonra Boeing, Boeing 737 Max jetlerinin tümü için bir yazılım geliştirme sözü verdi. Güncellemeye atak açısı (AOA) girişleri özelliği de dâhil edilecek. Gelen yeni bilgilere rağmen Lion uçak kazasının ve Etiyopya Havayolları kazasının kesin nedeni henüz doğrulanmadı.

Pilotlar uçak düşerken uçağın el kitabını okuyordu!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

Max sahibi ~ 4 ay önce
Bazı havayolları kaptanları da kokpitte sigara içerler,uçuşa alkollü gelirler hatta yakalanan bazı kaptanlar da vardır bunları belirtmek lazim.Kokpitte sigara içtikleri için raporlama yapılmaması için bazılarına peşkeş çekerler raporlama yapacak kabin amirlerine baskı yaparlar bunlar da var yani

Yanıtla

Kalan karakter 1000
MAX-BUS ~ 4 ay önce
Haaaaa... yani airbus kimseyi öldürmedi,boeing öldürdü? airbus ın ilk uçuşunu hatırlatırım! tembel kaptanlara yaranmak için max ve türevleri üretildi! koçum benim :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
MGB ~ 4 ay önce
Uçak değil tayyare bu 737'ler. Bu filoda uçanlara Allah sabır ve güç versin...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
I Love Airbus ~ 4 ay önce
Boeing tam bir uçan teneke. uçak kazası raporu belgesellerini izleyin hep düşen boeing, mc doaglas.. Airbus belki yüzde 1 ini oluşturuyoki onlarda pilot hatası. Boeing e binecek kadar değersiz bir hayatım yok.
Diğer ~ 4 ay önce
Maxi olan havayolları kaptanları da alkollü uçarlar uçağa alkollü giderler polis yakalar,kokpitte sigara içerler,sudoku çözerler,bulmaca çözerler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
QRH ~ 4 ay önce
Adamlar standardı uygulamış QRH'e gitmişler. Runaway Stabilizer arızası simülatörlerde çok daha farklı veriliyor. Boeing resmen iki uçak dolusu insanı öldürdü. Hadi birinci kaza da hata yaptılar ikinciye ne demeli. İngilizler yasaklamasa halen daha uçuyor olacaktı o uçaklar. Bence max siparişleri iptal edilmeli.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000