26 Mart 2022, Cumartesi 09:50:01

Pilot uçağı kasten mi düşürdü?

Çin'de düşen 132 kişi taşıyan China Eastern Havayolları'na ait Boeing 737-800 tipi yolcu uçağının havada parçalanmış olabileceği ihtimali doğdu.
  • Arkadaşlar yorumlara bakıyorumda herkes bişeyler yazıyor bu olayın birçok gerçekleşme sebebi olabilir arkadaş pitot tübüne sinek girmiştir diyor olabilir, giren sürat önüne bir engel gelmesi ile doğru değer gösteremeyebilir bu cessna 172 gibi uçaklarda makul sebeptir ancak 737 gibi uçaklarda tüm sistemler yedeklemeli yapılır her iki pitot tube den gelen fark oluşursa buda pilota bildirilir ve başaka bitakım doğrulamaya ihtiyaç duyulur.Derslerinizi iyi dinleyin ve gelecek olan kaza raporuna dikkat edin.Bilgisiz fikir beyan etmeyin.
  • En kolay ve kestirme yol pilotu suçlayıp üstünü örtmektir çünkü ölüler konuşamaz ve kendini savunamaz.
  • Ses hızı saatte 1234.8 km. Bu uçaklar zaten saatte 1,000 km.ye çok yakın süratte uçuyor. Parça kopması sürat kaynaklı olabilir mi? Bilmediğinden soruyorum
  • At pilotun üstüne, suçlu kalmasın. Aynı numarayı kaç kez yapacaksın. İnceleme sonuçlarında net bir şekilde konuşmalar açıklanırsa ancak inanılır. Bu sayede üretici, kullanıcı şirket, hava trafik ne varsa beraat ediyor. Sigorta tazminat gibi konularda galiba en kestirme yol pilot kasten yaptı demek sanki. Kaybolan Malezya uçağında da başka ihtimal yok bence
  • Uçağın kuyruk kısmı kopmuş.bu da muhtemelen overspeed den kopar.uçak overspeed e pıtot tube lerdeki donma sebebiyle veya böcek tıkanmalarıyla girer geçmişte bununla ilgili kötü tecrübeler mevcut overspeedde önce kuyruk kısmından bir parça kopar mesela elevator en kolay kopabilecek unsurdur yere düşer daha sonra uçak dik bir şekilde hızlı varyoyla yere çakılır.saygılarımla.
  • Zaten boeing in düşen ve sebebi bulunmayan bazı kazaları pilota yamamış. Zamanında ruder arızasına olduğu gibi

Çinli yetkililer ölümcül dalış sonucu Guangşi eyaletinde düşen yolcu uçağının 10 kilometre yakınında şüpheli bir parça bulduklarını bildirdi. Parçanın düşen uçağa ait olduğunun tespit edilmesi halinde uçağın düşmeden önce havada parçalanmış olma ihtimalinin güçleneceği belirtildi.

Euronews'te yer alan habere göre; Guanşi itfaiye ekipleri uçağa ait olduğundan şüphelenilen parçanın 1,3 metre uzunluğunda ve 10 santimetre genişliğinde olduğunu belirtti. Parçanın yüksek hızdan dolayı boşlamış ya da ani iniş sebebiyle kopmuş olabileceğini belirten uzmanlar bu aşamada sebebi anlamanın güç olduğuna dikkat çekti.

Uçaktan en az bir parçanın düşmeden önce koptuğu iddiasının doğrulanması halinde kazanın nasıl meydana geldiği ya da en azından uçuşun son saniyelerinde neler olduğuna dair fikir verebileceği belirtildi. Olayı değerlendiren ABD Federal Havacılık İdaresi eski kaza soruşturma müdürü Jeff Guzzetti bunun için parçanın tam olarak ne olduğunun ve uçağın hangi bölgesinden geldiğini anlaşılması gerektiğinin altını çizdi.

Kunming - Guangşi seferini tamamlamasına 100 mil kala pilotlardan acil telsiz çağrısı yapılmaksızın bir tepenin ormanlık alanına çakılan uçakta 123'ü yolcu ve 9'u mürettebat olmak üzere toplam 132 kişi bulunuyordu.

Uçak kasten mi düşürüldü?

Uçağın bu son derece tuhaf düşüşü kaza müfettişlerinin ve güvenlik uzmanlarının aklını karıştırdı. Agresif dalışlara uygun şekilde dizayn edilmeyen Boeing 737-800 tipi uçağın diklemesine düşüşü ya bir çeşit uçak arızasını ya da pilot hareketini gündeme getirdi.

Uçağın yaklaşık 29 bin fit yükseklikten 1 dakika 35 saniyede yere çakıldığına dair tahmin yürüten Guzzetti'ye göre uçak düşerken parçalarını döktü. Bu görüşün doğruluk kazanmasının uçağın hızı ve pilotların olası manevraları hakkında bilgi vereceği belirtiliyor.

Flightradar24 uçuş izleme sitesi verilerine göre uçak, son 3 bin 225 fite inene kadar pozisyonunu bildiriyordu. Bu bilgi uçağın ana yapısının o yüksekliğe kadar sağlam kaldığına işaret ediyor. Bloomberg News'te bu verilere ilişkin bir değerlendirmede uçağın dalış sırasında normal hız limitlerinin çok üstünde, muhtemelen ses hızına yakın bir süratle ilerlediği belirtildi.

19 Aralık 1997 yılında Endonezya'da düşen SilkAir'e ait 737-300 tipi uçağın kaza soruşturma raporunda bu kadar hızlı uçmak için dizayn edilmeyen uçağın kanat ya da kuyruk gibi nispeten hafif parçalarının kopabileceği sonucuna ulaşılmıştı.

Kaza soruşturması söz konusu uçağın nehre düşmeden önce ses hızına yakın bir süratle uçtuğunu belirlemişti Endonezya Ulusal Ulaşım Güvenlik Komitesi kazaya neyin sebep olduğuna dair yeterli kanıt bulunmadığını, ancak büyük ihtimalle pilotun kasten uçağı düşürdüğü sonucuna vardıklarını açıklamıştı.

Pilot uçağı kasten mi düşürdü?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

~ 5 ay önce
Arkadaşlar yorumlara bakıyorumda herkes bişeyler yazıyor bu olayın birçok gerçekleşme sebebi olabilir arkadaş pitot tübüne sinek girmiştir diyor olabilir, giren sürat önüne bir engel gelmesi ile doğru değer gösteremeyebilir bu cessna 172 gibi uçaklarda makul sebeptir ancak 737 gibi uçaklarda tüm sistemler yedeklemeli yapılır her iki pitot tube den gelen fark oluşursa buda pilota bildirilir ve başaka bitakım doğrulamaya ihtiyaç duyulur.Derslerinizi iyi dinleyin ve gelecek olan kaza raporuna dikkat edin.Bilgisiz fikir beyan etmeyin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Potifar ~ 5 ay önce
En kolay ve kestirme yol pilotu suçlayıp üstünü örtmektir çünkü ölüler konuşamaz ve kendini savunamaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Th ~ 5 ay önce
Ses hızı saatte 1234.8 km. Bu uçaklar zaten saatte 1,000 km.ye çok yakın süratte uçuyor. Parça kopması sürat kaynaklı olabilir mi? Bilmediğinden soruyorum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ses hızı ~ 5 ay önce
Sabit bşr rakam değildir .Havanın yoğunluğu iLe değişir ki oda sıcaklık gibi değişkenlerden etkilenir.Uçaklar çok hızlandıklarında parça kopmaları meydana gelebilir
Sanki ~ 5 ay önce
At pilotun üstüne, suçlu kalmasın. Aynı numarayı kaç kez yapacaksın. İnceleme sonuçlarında net bir şekilde konuşmalar açıklanırsa ancak inanılır. Bu sayede üretici, kullanıcı şirket, hava trafik ne varsa beraat ediyor. Sigorta tazminat gibi konularda galiba en kestirme yol pilot kasten yaptı demek sanki. Kaybolan Malezya uçağında da başka ihtimal yok bence

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Havacı ~ 5 ay önce
Uçağın kuyruk kısmı kopmuş.bu da muhtemelen overspeed den kopar.uçak overspeed e pıtot tube lerdeki donma sebebiyle veya böcek tıkanmalarıyla girer geçmişte bununla ilgili kötü tecrübeler mevcut overspeedde önce kuyruk kısmından bir parça kopar mesela elevator en kolay kopabilecek unsurdur yere düşer daha sonra uçak dik bir şekilde hızlı varyoyla yere çakılır.saygılarımla.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
320fo ~ 5 ay önce
Sen de havacıysan... Sana havacı değil dense dense ukala denir. Overspeed pitot tüpüne böcek girmesiyle oluşurmuş :) Unreliable airspeed desen anlarım da overspeed ne alaka?
:) ~ 5 ay önce
Bir kaç terim duymuşsun sağdan soldan ama olmamış, bu durumu tarif edememişsin kardeşim. Sen boşver kendi işine odaklan ;)
Kesin pliottur ~ 5 ay önce
Zaten boeing in düşen ve sebebi bulunmayan bazı kazaları pilota yamamış. Zamanında ruder arızasına olduğu gibi

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000