08 Nisan 2021, Perşembe 13:37:56

Pilot Özge Karabulut Türkiye'de bir ilki başardı

Türk Polis Teşkilatı, envanterine dahil ettiği Atak helikopteriyle terör başta olmak üzere suç ve suçluya karşı daha etkin mücadele veriyor.
  • Tüm dağları ben yarattım + kadınım + yaşım ufak = lütfen fotoğrafa bakınız ...
  • Çok tuhaf . Bir erkek Atak pilotu olunca kimse adama bak pilot olmuş demiyor . Kadın atak pilotu olunca haber olması da , buna sevinip şaşırmakta bir nebze gizli ayrımcılıktır , kadını zayıf görmektir . Erkeklerin atak pilotu olabilmesi kadar normal bir durumdur .
  • Bir ayda ppl almıştım normal yani
  • Dişi, yerli ve milli Rambo. Murat Özpala nerelerde? Ekranlarda göremez olduk kendisini. Harika beyanatlarda bulunuyordu bir dönem.
  • Aferin Kızım süper şimdi görelim Pkk teröristler nazıl kaçar
  • Allah zeval vermesin, başarılar dilerim.
  • 9 haftada taarruz pilotu dikiş nakış kursu daha uzun sürer heralde
  • trafikteki magandalara bomba mı atıyorsunuz anlamadım
  • Özge hanımı tebrık ederim ama neden bu kadar az kadın pilot sayımız .inş daha çok kadın pilot görürüz
  • Almanya'nın, hatta Avrupalı hiçbir ülkenin, Japonya, kore, abd vb hicbirinde bu yok. Bizde var. Neden.

Türk Polis Teşkilatı, envanterine dahil ettiği Atak helikopteriyle terör başta olmak üzere suç ve suçluya karşı daha etkin mücadele veriyor. Aynı zamanda havacılık alanında bir ilk de yaşandı. 28 yaşındaki Pilot Komiser Yardımcısı Özge Karabulut, 9 haftalık eğitimleri başarıyla tamamlayarak Atak helikopterinin kokpitine oturmayı hak etti. Karabulut, ''Türkiye'nin ilk kadın taarruz helikopter pilotu olmaktan, bu görevi ifa etmekten ayrıca gurur duymaktayım" dedi.

Türk Polis Teşkilatı, Atak helikopterini envanterine dahil ederek terör ve suçla mücadelede önemli bir aşamaya ulaştı.

Hava araçlarıyla 40 yıldır vatan semalarında huzur ve güvenliği sağlayan Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Daire Başkanlığı, 25 Şubat'ta envanterine dahil ettiği ilk Atak helikopteriyle görev konseptinde de değişikliğe gitti.

Polis havacılık ekipleri, dünyada hiçbir polis teşkilatında bulunmayan taarruz sınıfı helikopteriyle teröristlerle sıcak çatışmalarda helikopterle doğrudan saldırı gücüne sahip oldu.

Aynı zamanda Emniyet Havacılık Daire Başkanlığında Atak helikopterini kullanan personel konusunda da ilk yaşandı.

Başkanlık bünyesinde görev yapan 28 yaşındaki Pilot Komiser Yardımcısı Özge Karabulut, 9 haftalık eğitimleri başarıyla tamamlayarak Atak helikopterinin kokpitine oturmayı hak etti.

Karabulut, bu başarısıyla Türkiye'nin ilk kadın taarruz helikopter pilotu olarak tarihe geçti.

"ATAK PİLOTU OLDUĞUM İÇİN GURURLUYUM''

Pilot Komiser Yardımcısı Özge Karabulut, mesleğe komiser yardımcısı olarak başladığını, daha sonra Havacılık Daire Başkanlığının pilotaj sınavında başarı göstererek eğitimlere katılmaya hak kazandığını söyledi.

Pilotaj eğitiminin ardından Bell 429 ve Atak helikopterlerinin intibak eğitimlerini de başarıyla tamamladığını belirten Karabulut, son 2 yılı pilot olmak üzere 4 yıldır Emniyet Teşkilatında görev yaptığını söyledi.

Dünya üzerinde ilk kez bir polis teşkilatının, görev konseptini değiştirerek taarruz helikopterini envanterine kattığına ve bu alanda pilotlar yetiştirdiğine dikkati çeken Karabulut, "Ben de Atak pilotu olduğum için gururluyum. Türkiye'nin ilk kadın taarruz helikopter pilotu olmaktan, bu görevi ifa etmekten ayrıca gurur duymaktayım." dedi.

Atak helikopterinin "tandem" adı verilen kokpit dizaynına sahip olduğunu, önde "gunner", arkada kaptanın oturduğunu dile getiren Karabulut, "Gece ve gündüz görüntüleme flir sistemiyle uzun menzillerde hedef teşhisi ve tespiti yapabilmekteyiz. Bu anlamda helikopterimiz görev konsepti açısından gücümüze güç katmaktadır." dedi.

Göreve çıkarken öncelikle dikkat ettikleri hususun disiplin olduğunu söyleyen Karabulut, "Gurur verici bir şey, heyecanlı. Türk Polis Teşkilatının ana amacı olan kamu güvenliğini sağlamak ve vatan topraklarını korumak için 'gökyüzü polisleri' olarak 7 gün 24 saat görev başındayız. Bu anlamda daima 'Atak' ve hazır şekilde görevimizi ifa ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Karabulut, kendisi için zaman zaman endişelenen ailesinin, vatana hizmet ettiği için mutlu olduğunu belirterek, Emniyet Teşkilatı'nda kadın erkek ayrımının yapılmadığını, verilen görevleri disiplinli şekilde yerine getirdiklerini sözlerine ekledi.

Pilot Özge Karabulut Türkiye'de bir ilki başardı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (28)

Sakin ~ 13 gün önce
Tüm dağları ben yarattım + kadınım + yaşım ufak = lütfen fotoğrafa bakınız ...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ayrımcılık ~ 13 gün önce
Çok tuhaf . Bir erkek Atak pilotu olunca kimse adama bak pilot olmuş demiyor . Kadın atak pilotu olunca haber olması da , buna sevinip şaşırmakta bir nebze gizli ayrımcılıktır , kadını zayıf görmektir . Erkeklerin atak pilotu olabilmesi kadar normal bir durumdur .

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ppl ~ 13 gün önce
Bir ayda ppl almıştım normal yani

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Güzel ~ 13 gün önce
Dişi, yerli ve milli Rambo. Murat Özpala nerelerde? Ekranlarda göremez olduk kendisini. Harika beyanatlarda bulunuyordu bir dönem.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Helal olsun ~ 13 gün önce
Aferin Kızım süper şimdi görelim Pkk teröristler nazıl kaçar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kardeşimize ~ 13 gün önce
Allah zeval vermesin, başarılar dilerim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
9 hafta İyiymiş ~ 14 gün önce
9 haftada taarruz pilotu dikiş nakış kursu daha uzun sürer heralde

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sanırım ~ 13 gün önce
Bu süre sadece tip eğitimi süresi. Gerçi yine de çok kısa
soru ~ 14 gün önce
trafikteki magandalara bomba mı atıyorsunuz anlamadım

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Esr ~ 13 gün önce
Hiç fena olmazdı
Bjv eln ~ 14 gün önce
Özge hanımı tebrık ederim ama neden bu kadar az kadın pilot sayımız .inş daha çok kadın pilot görürüz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kıskanmak ~ 14 gün önce
Almanya'nın, hatta Avrupalı hiçbir ülkenin, Japonya, kore, abd vb hicbirinde bu yok. Bizde var. Neden.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000