30 Ekim 2016, Pazar 10:34:40

Pilot alımında yaş sınırı değişti

Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile mühendislik eğitimi veren fakülte veya yüksekokullardan mezun olanlardan muvazzaf subay olmak için başvuran pilot adaylarının yaş sınırı 27'den 32'ye çıkarıldı.
  • PIA da cadet pilot alıyor.yaş sınırı 35.ama THY 30.
  • Aaaa neden thy lari gibi yabancilari alsinlar hav kuwetleri de yunanlilar gelir hemen afrika hindistan vs binumum pilot bulur maksat koltuk sa alsin tc vatandasina bu ulkenin kurumlari degermi veriyo yurtdisindan gelen pilotlara eyvallahi oldugu gibi yazik alsinlar kimse gelmez neden 32 acabada 35 yada 30 deil hay allahim ya
  • Önceden askerler için devlet parası ile pilot olmuş diye atıp tutanlar,başvursanıza oğlum.Ayrılanlara vatan haini muamelesi çekenler (onların neden ve nasıl ayrıldıklarını gördünüz şimdi) başvursanıza oğlum.Elinizdeki lisansla başvurun başvurunda hvkk nin herhangi bir tayyaresi ile uçabilmek için 0 dan mı eğitim alacaksınız bakalım,yoksa 250 saati olan bir pilot muamelesi mi göreceksiniz,bir bakın bakalım.Askeri pilotların pilotajına laf edenler başvurun oğlum,başvurun da uçuş ne demekmiş görün.(Bu yazdığım cümleler vasıfsız,saygısız,internet kahramanı,pilot bile olduğu şüpheli trolleredir)
  • bence amsterdamda bir lansman yapsınlar istedikleri kriterde pilotları çok rahat bulurlar.
  • Yüksek lisans pilotaj öğrencileri de askeri pilotluga başvuru yapabiliyor mu?
  • Kaç yıllık sözleşme imzalamıyor bilgisi olan varsa lütfen yazabilirmi?
  • Ordudan ayrlimis ve THY ve ozel sirketlere gitmis olanlari zorunlu olarak geri cagirsinlar,bu pilotlari yerinede hazir olan TC first officer leri upgrade yapsinlar bosalan sag koltuklarada TC first officerler alinsin,yetisdirilsin.boylecene herkese bir yol acilmis olur,pahali egitim ve pahali yabancilardan tasaruf etmis olunur,ve issiz kardeslerimizde kalmaz.
  • Kimse ama kimse gitmez gitmiyecekte emekli fetöcüler line da ya onlar dönerse onları neden daha ayıklamadılar
  • Basvuru tarihi 1 ay gecti simdi ne duzenlemesi bu sacmaliktan baska bise degil torpilli birilerine gore yapilmis duzenleme
  • Ben 777 yı bırakıcam

Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile mühendislik eğitimi veren fakülte veya yüksekokullardan mezun olanlardan muvazzaf subay olmak için başvuran pilot adaylarının yaş sınırı 27'den 32'ye çıkarıldı.

Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 676 sayılı KHK kapsamında, 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu'nun 14'ncü maddesinin A bendi değiştirildi.

Buna göre, en az dört yıl süreli eğitim veren fakülte veya yüksekokullardan pilot olarak mezun olanlar ile ticari pilot lisansı veya havayolu nakliye pilotu lisansı bulunanlar öncelikli olmak üzere en az dört yıl süreli mühendislik eğitimi veren fakülte veya yüksekokullardan mezun olan kadın veya erkeklerden muvazzaf subay olmak için başvuranlar; düzeltilmemiş nüfus kaydına göre müracaat yapılan yılın ocak ayının ilk günü itibarıyla 32 yaşını bitirmemiş olacak. Daha önceki düzenlemede bu kişiler için yaş sınırı 27 olarak öngörülüyordu.

Bu kişiler, yedek subay olma koşulları ile uçuş için gerekli şartları taşımak ve sınavlar ile uygulanacak temel askerlik eğitiminde başarılı olmak şartıyla muvazzaf subaylığa yerleştirilebilecek.

Bunlardan pilotaj eğitiminde başarısız olanlar, Türk Silahlı Kuvvetleri hizmetine ihtiyaç duyulması halinde, ilgili kanunda düzenlenen diğer şartları sağlamak ve gerekli eğitimleri tamamlamak kaydıyla diğer sınıflarda istihdam edilebilecek.

Düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten önce herhangi bir nedenle TSK'dan ayrılan veya ilişiği kesilen pilot subaylar ile ticari pilot lisansı ya da havayolu nakliye pilotu lisansına sahip en az 1000 saat uçuşu bulunan diğer sınıflardaki subaylardan istekliler, uçuş için gerekli şartları sağlamaları ve başvurularının uygun görülmesi halinde ilgili Kuvvet Komutanının teklifi ve Milli Savunma Bakanının onayıyla yeniden subay nasbedilerek TSK'da pilot olarak görevlendirilebilecek.

Bunlar 2629 sayılı Kanun kapsamında pilot kabul edilecek. Bunların dışarıda geçirdikleri süreler rütbe bekleme süresinden, pilot subayların dışarıda geçirdikleri uçuş süreleri, belgelendirmeleri kaydıyla ayrıca uçuş hizmet süresinden sayılacak.

Malullük ve ölüm hali hariç olmak üzere en az dört yıl görev yapmadan TSK'dan ayrılanlar, nasbedildikleri yeni rütbelerinin emeklilik de dahil olmak üzere hiçbir hakkından yararlanamayacak.

Emeklilik veya yaşlılık aylığı almaktayken bu madde kapsamında görevlendirilenlerin bu aylıkları kesilecek. Aylıkları kesilenlerden dört yıl görev süresi şartını yerine getirmemiş olanların, bu hizmet süreleri hizmet birleştirmesine konu edilmeyecek ve başkaca bir şart aranmaksızın haklarında toptan ödeme hükümleri uygulanacak. Aylıkları kesilenlerin sigortalılıklarının sona erdiği tarih yazılı istek tarihi kabul edilerek ilgili sosyal güvenlik kanunlarına göre aylıkları yeniden bağlanacak. Bu maddenin uygulanması nedeniyle geçmişe yönelik olarak herhangi bir ödeme yapılmayacak.

Subaylığa geçiş sınavı

KHK kapsamında ayrıca, yedinci hizmet yılını tamamlamış ve onuncu hizmet yılını bitirmemiş astsubaylara, diğer şartları taşımaları kaydıyla bu maddenin yayımı tarihinden sonra yapılacak ilk astsubaylıktan subaylığa geçiş sınavına başvuru hakkı verilecek.

Milli Savunma Bakanlığı kadrosuna dahil 657 sayılı Kanun'a tabi personelden Bakanlığın özelliği ve hizmetin gerekli kıldığı şart ve vasıflar göz önüne alınarak Bakanlığa intibak edemedikleri üstlerince teklif edilenlerden Bakanlıkta oluşturulacak komisyona yaptırılacak tahkikat sonucuna göre Milli Savunma Bakanınca uygun görülenler, genel hükümlere göre merkezi yönetim bütçe kanununda öngörülen atama sınırlamalarına tabi olmadan Başbakanlık aracılığıyla başka bir kurum veya kuruluşa naklen atanacak.

Pilot, silah sistem subayı, seyrüsefer subayı, taktik koordine subayı, uçuş ekibi personeli, görev ekibi personeli, paraşütçü, denizaltıcı, ADS pilotu, dalgıç ve kurbağa adamlardan 23 yıl ve daha fazla uçuculuk, paraşütçülük, dalıcılık hizmet süresi olanlara 23. hizmet yılı karşılığında gösterilen oranda aylık tazminat ödenecek. Jet ve pervaneli pilotlarından 32 yıl ve daha fazla uçuş hizmet süresi olanlara ise tazminat oranı yüzde 680 olarak uygulanacak.

6245 sayılı Harcırah Kanunu kapsamında harcırah alanlar hariç olmak üzere, TBMM kararlarına dayanılarak yabancı ülkelere birlik halinde veya münferiden gönderilen subay, astsubay, uzman jandarma, sivil memur, işçi, uzman erbaş ve sözleşmeli erbaş ve erlere (40.000), erbaş ve erlere ise (20.000) gösterge rakamının memur aylıklarına uygulanan katsayı ile çarpımı sonucu bulunacak aylık tutarı geçmemek üzere, fiilen sınır ötesinde icra edilen görev süresince damga vergisi dahil hiçbir vergi ve kesintiye tabi tutulmaksızın tazminat ödenecek.

Ödenecek tazminatın tutarı, ödenme usul ve esasları ile hangi hallerde kesileceği Milli Savunma Bakanlığının teklifi ve Maliye Bakanlığının görüşü üzerine Başbakan onayı ile tespit edilecek.

Pilot alımında yaş sınırı değişti

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (42)

22 ~ 4 yıl önce
PIA da cadet pilot alıyor.yaş sınırı 35.ama THY 30.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Offf off ~ 4 yıl önce
Aaaa neden thy lari gibi yabancilari alsinlar hav kuwetleri de yunanlilar gelir hemen afrika hindistan vs binumum pilot bulur maksat koltuk sa alsin tc vatandasina bu ulkenin kurumlari degermi veriyo yurtdisindan gelen pilotlara eyvallahi oldugu gibi yazik alsinlar kimse gelmez neden 32 acabada 35 yada 30 deil hay allahim ya

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Başvurun ~ 4 yıl önce
Önceden askerler için devlet parası ile pilot olmuş diye atıp tutanlar,başvursanıza oğlum.Ayrılanlara vatan haini muamelesi çekenler (onların neden ve nasıl ayrıldıklarını gördünüz şimdi) başvursanıza oğlum.Elinizdeki lisansla başvurun başvurunda hvkk nin herhangi bir tayyaresi ile uçabilmek için 0 dan mı eğitim alacaksınız bakalım,yoksa 250 saati olan bir pilot muamelesi mi göreceksiniz,bir bakın bakalım.Askeri pilotların pilotajına laf edenler başvurun oğlum,başvurun da uçuş ne demekmiş görün.(Bu yazdığım cümleler vasıfsız,saygısız,internet kahramanı,pilot bile olduğu şüpheli trolleredir)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
işsiz pilot ~ 4 yıl önce
bence amsterdamda bir lansman yapsınlar istedikleri kriterde pilotları çok rahat bulurlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
add ~ 4 yıl önce
Yüksek lisans pilotaj öğrencileri de askeri pilotluga başvuru yapabiliyor mu?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Evt ~ 4 yıl önce
Direk kurmay olarak alınacaksın.
Soru? ~ 4 yıl önce
Kaç yıllık sözleşme imzalamıyor bilgisi olan varsa lütfen yazabilirmi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bush pilot africa ~ 4 yıl önce
Ordudan ayrlimis ve THY ve ozel sirketlere gitmis olanlari zorunlu olarak geri cagirsinlar,bu pilotlari yerinede hazir olan TC first officer leri upgrade yapsinlar bosalan sag koltuklarada TC first officerler alinsin,yetisdirilsin.boylecene herkese bir yol acilmis olur,pahali egitim ve pahali yabancilardan tasaruf etmis olunur,ve issiz kardeslerimizde kalmaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Seni mi:))) ~ 4 yıl önce
Thy seni almıcak, askerler geri dönmeyecek zorla döndürselerde senin gibi malı değil, adam gibi eğitim almış yabancıyı alıcaklar. Şirketi olan adam kaliteli mi alır yoksa malmı? Yani yabancı - türk ayrımı yok özel sektörde.. iyi olan kazanır, yabancı senden daha iyi maalesef. Bu yüzden askerle uğraşma adam ol
He he ~ 4 yıl önce
Kimse ama kimse gitmez gitmiyecekte emekli fetöcüler line da ya onlar dönerse onları neden daha ayıklamadılar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Basvuru ~ 4 yıl önce
Basvuru tarihi 1 ay gecti simdi ne duzenlemesi bu sacmaliktan baska bise degil torpilli birilerine gore yapilmis duzenleme

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ben ~ 4 yıl önce
Ben 777 yı bırakıcam

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ha ~ 4 yıl önce
Yemazler

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000