13 Haziran 2018, Çarşamba 13:57:06

Pilot akıllı ayna tasarladı

Bir havayolu şirketinde pilot olarak görev yapan Okhan Onan, otomotiv sektörü için akıllı ayna geliştirdi. Onan’ın tasarladığı akıllı ayna direksiyon hangi tarafa çevrilirse o yöne doğru kendiliğinden hareket ediyor.
  • kardes iyi güzel demişsin de o aynanın ne ömrü olur günde 200 kere çevirecen ee bu ayna akünün de anasını ağlatır. yani düşünce güzel ama tutmaz onun yerine kör nokta uyarı war zaten.
  • Yorumum kısa olacak ki şöyle; bu zatın bı suçu yok, niye normal haber kanalları böyle bir haber yapmazken burada herkes birbirine düşüyor. İnsanları oyaliyorsunuz. Herkesin işi gücü var. Haber yapmanın da bir şeyi var. Adabı. Adam belki bu yorumları okuyunca morali bozulacak. Önünü kapatmis olmayın kısacası.
  • Zaman harcamis, beyin calistirmis, yapmis. Resimden dolayi hakir gorenler, bugunku boeing'e gelen ucagin wright kardesler modelini gordu mu acaba? Bu bir fikir. Bir onculuk. Olmamis diyebilmek icin, bundan daha iyisini yapmis olmalisin ki, âdabıni gectim zaten, bilgini sun. Vatana hizmetin olsun. Olmamiş! Sen ne yaptin? Boş adamlar...
  • Kötü yorum yapanların hepsi kıskançlıktan yapmış bu saçma sapan yorumları. Yok örtüydü, yok bilmem neydi felan filan. Sanki kendileri Einstein anasını satayım. Siz şimdiye kadar ne yaptınız ki başkasını eleştiriyorsunuz. Sırf adam pilot diye çekememezlikten ne diyeceğinizi şaşırmışsınız. Yaziklar olsun ya
  • Kabin ekipleri olarak kendisini sever sayarız, birçok kaptanımıza nazaran kendisi adam gibi adamdır, başarılarınızın devamını diliyoruz kaptanım boş laflara kulak asmayın icatlara devam.
  • Kor nokta uyari isigi takiyolar oraya btNe olay cozuluyo aslinda
  • Universite mezunu 777 pilotu, ilkokul projesi ile karsimizda ve bu da haber . Bu arada boynundaki tulbentin ayni kumasindan roptosambir var mi crew restte giymek icin
  • Bebek Yuzlu Deha anladin sen onu
  • İki ayna bi direksiyon fular piyanonun üstünde örtü ve kontrolsuz özgüven ego.Sonrada nedir bu pilot düşmanlığı diyorsunuz.Profil bu inanın kendimizi zor tutuyoruz.Biz ne yapalım başkaları yer ama burada neyin ne olduğunu olmadığını bilen çok insan var.
  • Arkadaş meraklı , abartılmaması gereken , kendi çapında birşeyler yapmış.Tebrik etmek lazım o kadar

Bir havayolu şirketinde pilot olarak görev yapan Okhan Onan, otomotiv sektörü için akıllı ayna geliştirdi. Onan’ın tasarladığı akıllı ayna direksiyon hangi tarafa çevrilirse o yöne doğru kendiliğinden hareket ediyor.

Bir havayolu şirketinde pilot olarak görev yapan, aynı zamanda da elektronik mühendisi olan Okhan Onan, trafik kazalarını azaltabilmek, vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla akıllı ayna tasarladı. Direksiyonun çevrildiği yöne göre açısı otomatik olarak değişen aynalar kör nokta kavramını ortadan kaldırıyor. Hem uçak, hem otomobil, hem de motosiklet kullanan Okhan Onan, kişisel deneyimlerinin kendisini, bu aynaları tasarlamaya ittiğini belirtti.

Akıllı ayna teknolojisi, şerit değiştirirken, sollama yaparken, yan yollardan ana yollara bağlanırken ve kavşaklarda sürüş güvenliğini yükseltecek nitelikte. Akıllı ayna özellikle tır, kamyon gibi ağır ve uzun araç sürücülerinin kör nokta dezavantajını ortadan kaldıracak özelliğe sahip.

“Her hangi bir kör noktayı da tamamen ortadan kaldırıyor”

Pilot olduğu için Elektronik mühendisliğinden vazgeçmeyeceğini söyleyen Okhan Onan, “Yerli otomobilin yapımının konuşulduğu şu günlerde otomotiv sektörü için bir yazılım ürettim. Bu yazılım direksiyon ile aynalar arasında bağlantı kuruyor ve aynaların direksiyonun hareketlerine tepki vermesini sağlıyor. Bu yazılım sürücünün konvansiyonel sürüşünü bozmadan yola odaklı kalmasını sağlayarak, bakması gerektiği yerlere bakışını aynı şekilde devam ettirerek sürüş yapmasını sağlıyor ve her hangi bir kör noktayı da tamamen ortadan kaldırıyor.

Özellikle kamyonlar, otobüsler, uzun araçlar bu sınıfın içerisine giriyor. Düşünsenize bir sürü ayna var. Küçük ayna var, büyük ayna var. Sürücü bunlara bakayım derken sürüşünü bozabiliyor. Hangisine bakacağını şaşırıyor, kafası karışıyor. Benim projemde bir tane ayna var, direksiyon çevrildiğinde aynalar tepki veriyor ve döndüğümüz yöne doğru hareket ederek kör noktaları ortadan kaldırıyorlar. Ben hem uçak, hem otomobil, hem de motosiklet kullanıyorum. Aktif bir sürücüyüm. Dolayısı ile bazı eksikliklerin farkındayım ve buluşum bu eksiklikleri ortadan kaldıracak” dedi.

“Kaynak arayışı içerisindeyim”

Akıllı ayna gibi birçok projesi olduğunu dile getiren Okhan Onan, “Buluşlarımı pilotluktan kazandığım maaş ile finanse ediyorum ve kaynak arayışı içerisindeyim. Bazen eşimle oluşturduğumuz aile bütçemizden kısıyoruz. Ne yazık ki maaşım ile yapabildiğim araştırma ve geliştirme çalışmaları kısıtlı kalıyor. Ben pilotluktan kazandığım para ile bu süreci bir yere kadar sürdürebilirim. Akıllı ayna teknolojisini ünlü markalara satabileceğimi ve ülkeye döviz girişi sağlayabileceğimi düşünüyorum. Gelen para ile daha büyük projelerimi hayata geçirmek ve hayatım boyunca buluşlarıma devam etmek istiyorum. Buluşlarımdan para geldikçe daha büyük buluşlar yapmak istiyorum. Sürekli büyüyen bir ağaç gibi olmak istiyorum’’ diye konuştu.

“Amcama minnettarım”

Amcası Hulusi Yavuz Türkeş’e, kendisini elektronik ile tanıştırdığı için minnettar olduğunu belirten Okhan Onan, “Amcam 5 yaşında iken beni elektronik ile tanıştırdı. Bazı cihazların içini açtırıp, devrelerin isimlerini ve ne işe yaradıklarını öğretirdi. Devrelerin anlatıldığı kitapları bana hediye eder ve sayfa sayfa öğretirdi. Çocukken bu kitaplara bakarak basit bir radyo bile yaptım. Yine Çocukken ODTÜ’nün seçtiği 25 gencin arasında yer aldım ve bir haftalık robot eğitimi aldım. O yıllarda bu olay beni çok motive etti. 4. Ve 5. Sınıfta arkadaş çevrem ve öğretmenim tarafından dışlandım ama bu beni yıldırmadı. Ben edindiğim pilotluk bilgilerini hayallerime aktarıyorum ve bir şekilde hayallerimi gerçekleştireceğim’’ ifadelerini kullandı. Pilot akıllı ayna tasarladı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (62)

mekanik mi dayanir ~ 11 ay önce
kardes iyi güzel demişsin de o aynanın ne ömrü olur günde 200 kere çevirecen ee bu ayna akünün de anasını ağlatır. yani düşünce güzel ama tutmaz onun yerine kör nokta uyarı war zaten.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yorumcu ~ 11 ay önce
Yorumum kısa olacak ki şöyle; bu zatın bı suçu yok, niye normal haber kanalları böyle bir haber yapmazken burada herkes birbirine düşüyor. İnsanları oyaliyorsunuz. Herkesin işi gücü var. Haber yapmanın da bir şeyi var. Adabı. Adam belki bu yorumları okuyunca morali bozulacak. Önünü kapatmis olmayın kısacası.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Degerli biri ~ 11 ay önce
Zaman harcamis, beyin calistirmis, yapmis. Resimden dolayi hakir gorenler, bugunku boeing'e gelen ucagin wright kardesler modelini gordu mu acaba? Bu bir fikir. Bir onculuk. Olmamis diyebilmek icin, bundan daha iyisini yapmis olmalisin ki, âdabıni gectim zaten, bilgini sun. Vatana hizmetin olsun. Olmamiş! Sen ne yaptin? Boş adamlar...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ex Crew ~ 11 ay önce
Kötü yorum yapanların hepsi kıskançlıktan yapmış bu saçma sapan yorumları. Yok örtüydü, yok bilmem neydi felan filan. Sanki kendileri Einstein anasını satayım. Siz şimdiye kadar ne yaptınız ki başkasını eleştiriyorsunuz. Sırf adam pilot diye çekememezlikten ne diyeceğinizi şaşırmışsınız. Yaziklar olsun ya

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kabin ~ 11 ay önce
Kabin ekipleri olarak kendisini sever sayarız, birçok kaptanımıza nazaran kendisi adam gibi adamdır, başarılarınızın devamını diliyoruz kaptanım boş laflara kulak asmayın icatlara devam.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kmm ~ 11 ay önce
Kor nokta uyari isigi takiyolar oraya btNe olay cozuluyo aslinda

Yanıtla

Kalan karakter 1000
40 year old virgin ~ 11 ay önce
Universite mezunu 777 pilotu, ilkokul projesi ile karsimizda ve bu da haber . Bu arada boynundaki tulbentin ayni kumasindan roptosambir var mi crew restte giymek icin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sayın bakire ~ 11 ay önce
öncelikle haberin çarpıtıldığını düşünüyorum. kaptanımın bana anlattığına göre çok daha donanımsal ve yazılımsal bilgiler var işin altında. Ayrıca haber değeri taşıması için çok basitleştirilerek yazıya dökülmüş. Hayatta başarılar size
Bebek yuz ~ 11 ay önce
Bebek Yuzlu Deha anladin sen onu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sierra ~ 11 ay önce
İki ayna bi direksiyon fular piyanonun üstünde örtü ve kontrolsuz özgüven ego.Sonrada nedir bu pilot düşmanlığı diyorsunuz.Profil bu inanın kendimizi zor tutuyoruz.Biz ne yapalım başkaları yer ama burada neyin ne olduğunu olmadığını bilen çok insan var.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Peki ~ 11 ay önce
Arkadaş meraklı , abartılmaması gereken , kendi çapında birşeyler yapmış.Tebrik etmek lazım o kadar

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000