25 Mayıs 2020, Pazartesi 14:57:12

PIA kazasında yeni rapor; 'Kule, pilotu 3 kez uyardı'

Pakistan’da düşen yolcu uçağının pilotunun faciadan önce kuleden yapılan 3 uyarıyı dikkate almadığı ortaya çıktı.
  • Yıldızlı kaptanların CRM'de komut almak istemediğine dair elinizde bir veri bir istatistik var mı yoksa kulaktan dolma ezber bilgiler mi bunlar? Bu böyle olur diyerek zaten genelleme yaptınız. Acaba bu yıldızlı kaptan pilotlar kaç pilot yetiştirdi yetiştirdikleri pilotlar kaç tane vukuat yaşadı, kaç tane facia onların bilgisi, tecrübesi sayesinde bertaraf edildi bunları da göz önünde bulundurmak lazım. Beşer şaşar bu kadar basit. Yıldızlı kaptanda olsa çaylak F/O'da olsa. Kişinin özelinde değerlendirilmesi gereken bir konu.
  • Ulan boyle kotu soyle kotu bu pilotlar, atmak lazim, dusuk ucret alip kotu davranilmali
  • Tekerleri acmayi unuttum indim motorun göbeği uzerine dank etti kafam yere surtunce.boyle birsey olabilir mi ya.hic mi kontrol etmiyorsun isiklari.
  • Crm diye yazan kisiye ve bu yorumu burada yayinlayan ve baskose yapan insanlari kiniyorum, biraz sevgi saygi, biraz insaf
  • Crm diye yazan kisiye ve bu yorumu burada yayinlayan ve baskose yapan insanlari kiniyorum, biraz sevgi saygi, biraz insaf
  • Portal portalligini yapmis o kadar yorumdan cimbizla secmis ve kaptanlari potansiyel suclu, bilgisiz ve kotu gosteren bir yorumu buraya koymus, ilave cevap veya baska yorum koymamiski dikkat ceksin hakim gorus olsun, Kidik bu yaptiklarini bu algi yonetimini sana elbet bir gun soracaktir rabbim.
  • Corona sonrasi ucusa donecek kaptanlarin bir simumlator tazelem egitimleri almasi Ucus Emniyetini artiracaktir
  • Genellemelerden nefret ederim.
  • Airbus ekibi, Toulouse’dan AIB1888 sefer sayılı A330 tipi uçak ile kazayı incelemek üzere yola çıktı.
  • Kule Kaptanı 3 kez uyarmış ne diye uyarmış haberin detayında bu yok,ne demiş alçal mı yüksel mi pas geç mi ne diye uyarmış,görünen o ki olay yine sanki pilotaj hatasından kaynaklanıyor,dikkat ederseniz Sorumlu Kaptan çok tecrübeli yıldızlı bir Kaptan,genelleme yapmak istemiyorum ama yıldızlı kaptanların bazıları kimseden komut almayı tavsiye almayı sevmezler,en iyiyi kendilerinin bildiklerini sanarlar hep bu da bazen CRM’de sıkıntılar yaratır acaba bu faciada böyle bir durum olabilir mi düşünüyorum,biliyorsunuz havacılık tarihinde ki en çok yolcunun hayatını kaybettiği kaza Tenerife’de yaşanan Klm kazasıydı ve sebebi sorumlu Kaptanın etrafında söylenenleri dinlememesi,sorumsuzluğu ve çok bilmişliği idi.

Pakistan’da düşen yolcu uçağının pilotunun faciadan önce kuleden yapılan 3 uyarıyı dikkate almadığı ortaya çıktı.

Pakistan Uluslararası Havayolları'na (PIA) ait Karaçi’de düşen Airbus A320 tipi yolcu uçağıyla ilgili yeni bir rapor yayınlandı. Raporda, 1 saat 33 dakikalık Lahor-Karaçi seferini yapan uçakta 2 saat 34 dakika boyunca yetecek yakıt bulunduğu belirtildi. Raporda yer alan bilgilere göre, pilot hava trafik kontrolörünün inişten önce irtifa ve hız konusunda yaptığı 3 uyarıyı yok saydı. Pilotun kuleden yapılan irtifayı düşürme uyarısını dikkate almayarak hazır olduğunu söyleyip inişe geçtiği kaydedildi.
Kazanın ardından Pakistan Sivil Havacılık Otoritesi’nin daha önce yayınladığı raporda, pilotun 3 kez iniş yapmayı denediği ancak başarılı olamadığı belirtilmişti. Pakistanlı uzmanlar, uçak kazasının pilot hatası olup olmadığına ilişkin araştırmalarını sürdürüyor.

Pakistan’da 22 Mayıs’ta Airbus A320 tipi yolcu uçağının Karaçi’de yerleşim bölgesine düşmesi sonucu 97 kişi hayatını kaybetmiş, 2 kişi ise sağ kurtulmuştu.

PIA kazasında yeni rapor; 'Kule, pilotu 3 kez uyardı'

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (31)

Genelle yapmak ~ 2 ay önce
Yıldızlı kaptanların CRM'de komut almak istemediğine dair elinizde bir veri bir istatistik var mı yoksa kulaktan dolma ezber bilgiler mi bunlar? Bu böyle olur diyerek zaten genelleme yaptınız. Acaba bu yıldızlı kaptan pilotlar kaç pilot yetiştirdi yetiştirdikleri pilotlar kaç tane vukuat yaşadı, kaç tane facia onların bilgisi, tecrübesi sayesinde bertaraf edildi bunları da göz önünde bulundurmak lazım. Beşer şaşar bu kadar basit. Yıldızlı kaptanda olsa çaylak F/O'da olsa. Kişinin özelinde değerlendirilmesi gereken bir konu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ulan bu ~ 2 ay önce
Ulan boyle kotu soyle kotu bu pilotlar, atmak lazim, dusuk ucret alip kotu davranilmali

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gunhan ~ 2 ay önce
Tekerleri acmayi unuttum indim motorun göbeği uzerine dank etti kafam yere surtunce.boyle birsey olabilir mi ya.hic mi kontrol etmiyorsun isiklari.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Oyle birsey degil ~ 2 ay önce
Tekerleri acmayi unutma diye bir sey yok, tek kanat asagiya dusmus herhalde ruzgardan veya yanlis kumandadan, o anda motor yere surtuyor.
Crm ~ 2 ay önce
Crm diye yazan kisiye ve bu yorumu burada yayinlayan ve baskose yapan insanlari kiniyorum, biraz sevgi saygi, biraz insaf

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Crm ~ 2 ay önce
Crm diye yazan kisiye ve bu yorumu burada yayinlayan ve baskose yapan insanlari kiniyorum, biraz sevgi saygi, biraz insaf

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Portal ~ 2 ay önce
Portal portalligini yapmis o kadar yorumdan cimbizla secmis ve kaptanlari potansiyel suclu, bilgisiz ve kotu gosteren bir yorumu buraya koymus, ilave cevap veya baska yorum koymamiski dikkat ceksin hakim gorus olsun, Kidik bu yaptiklarini bu algi yonetimini sana elbet bir gun soracaktir rabbim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Corona sonrasi ~ 2 ay önce
Corona sonrasi ucusa donecek kaptanlarin bir simumlator tazelem egitimleri almasi Ucus Emniyetini artiracaktir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Altı boş ~ 2 ay önce
Genellemelerden nefret ederim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Airbus ~ 2 ay önce
Airbus ekibi, Toulouse’dan AIB1888 sefer sayılı A330 tipi uçak ile kazayı incelemek üzere yola çıktı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
CRM ~ 2 ay önce
Kule Kaptanı 3 kez uyarmış ne diye uyarmış haberin detayında bu yok,ne demiş alçal mı yüksel mi pas geç mi ne diye uyarmış,görünen o ki olay yine sanki pilotaj hatasından kaynaklanıyor,dikkat ederseniz Sorumlu Kaptan çok tecrübeli yıldızlı bir Kaptan,genelleme yapmak istemiyorum ama yıldızlı kaptanların bazıları kimseden komut almayı tavsiye almayı sevmezler,en iyiyi kendilerinin bildiklerini sanarlar hep bu da bazen CRM’de sıkıntılar yaratır acaba bu faciada böyle bir durum olabilir mi düşünüyorum,biliyorsunuz havacılık tarihinde ki en çok yolcunun hayatını kaybettiği kaza Tenerife’de yaşanan Klm kazasıydı ve sebebi sorumlu Kaptanın etrafında söylenenleri dinlememesi,sorumsuzluğu ve çok bilmişliği idi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yıldızlı ~ 2 ay önce
Bir defa denk geldim yıldızlı kaptana on numara iletişimi vardı. Fil hikayesi vardır, hikayede karanlıkta filin neresini tuttuğuna bağlı olarak fili öyle tarif etmişler, bir sürü farklı tarif tabi... Yığınlara taş atmadan iyice düşünelim, o taş kendi başımızı yarmasın, tamam mı güzel kardeşim.
Google translate ~ 2 ay önce
Bu çeviri üzerinden CRM yorumu zorlama olmuş, ihtimal dahi olsa genelleme yapmak hoş değil. Neyse ki kaza araştırmacıları somut kanıtlar arar.
Element ~ 2 ay önce
Elde done’ler olmadan nasıl yorum yapıp , sonuca ulaşabiliyorlar , tebrik etmek lazım. 6.hissiyle CVR ve FDR kayıtlarını çözebiliyorlar.
Aman aman ~ 2 ay önce
Ne cok sey biliyosun sen oyle iyiki bi CRM denen seyi ogrenmis mulakatlarda artistlik yapmak icin
Kaptanfobi ~ 2 ay önce
Nihai rapor çıkmadan ve cvr dahil tüm kayıtlara vakıf olmadan böyle bir yorum da önyargılı davranmak olur. Zira isveç peynirinden bilirsiniz; kazalar bir çok etkenin bir araya gelmesiyle oluşur. "Kaptan herşeyi bilirim havasında olduğu için yaşandı" denilemez. Şunu da belirteyim, pilot olmak demek örneğin fo iken her zaman bahsettiğiniz gibi bir kaptanla çalışma ihtimali olmak demektir ve başarılı crm, dinlemeyen bir kaptan da dahil olmak üzere yolunda gitmeyen her durumda gerekli müdahale ve düzeltmeyi yapabilme-becerebilme meziyetidir. Umarım tüm kokpit çalışanları bu kabiliyetlere sahip olabilirler.
Haber saçma. ~ 2 ay önce
Haber saçma, detay yok, laf olsun diye yapılmış bir haber. Sizin yorum da ne yazık ki habere benzemiş. Mesnetsiz ve gerçeklere dayanmayan, tahmin üzerine kurulu bir yorum.
Bold ~ 2 ay önce
FSX e devam et fazla kafanı takma bu işlere sen :)
Yuh ~ 2 ay önce
Yuh yoruma bak, nereden biliyorsun kimin kim oldugunu, birak bu isi sorumlu uzmanlar yapsin, insanlari nasil boyle hemen suclayabiliyorsun, bu yetkiyi kendinde nasil buluyorsun, kimsin necisin bu kapasiteye nerede ulastin, isin yetkili uzmanlari var onlardan kendini daha mi yukarida goruyorsun, bir insaf yahu! Bir uzman degerlendirmesini bekle, bir saygili ol! Senin yaptigin mi simdi crm?
Huylu huyundan vazgeçmez ~ 2 ay önce
Pilotta kişilik sorunu varsa, o daha 2. pilotluktan kaptan olunca gizlediği karakter ortaya çıkar. Esasında kidemli pilotluk olan P3 seviyesinde bile kendini ele verir. Kaptan olarak göreve başladığı daha 1.uçuşunda CRM sorunları çıkarır ve devam ettirir, yıldızlı olması bır kriter değildir. O nedenle sorun yıldızlı veya yaldızlı olması değil, pilot seçilirken psikolojisini ve karakterini gizleyip sisteme girmesidir. Bu tarz kişiler ikinci bariyer kaptan seçimidir. Bu bariyerde yakalanması gerekir. Yakalanmaz ise şirket için kaza ve kırım için en büyük tehdittir.
Rapir yok ~ 2 ay önce
Aciklanmis bir tane rapir yokken sen bu sonuca nerden vardin yrrkim
Herkes Sussun ~ 2 ay önce
CRM uzmanı konuşuyor. Konuş uzman!
CRM2 ~ 2 ay önce
Okumanız yazmanız varsa yorumda hiçbiir yerde kesin bir hüküm yoktur,sanki,olabilir genelleme yapmak istenmiyor bazıları gibi laflar kullanılmış, hiçkimse direkt suçlanmamış hatta haberdeki tutarsızlıklar eleştirilmiş,ama gelmiş herkes üstüne alınmış,olay sadece varsayımlardan yola çıkılmış ve dünyanın en çok ölümlü kazasına sebeb olan çok tecrübeli Okumanız yazmanız varsa yorumda hiçbiir yerde kesin bir hüküm yoktur,sanki,olabilir genelleme yapmak istenmiyor bazıları gibi laflar var gelmiş herkes üstüne alınmış,olay sadece varsayımlardan yola çıkılarak yorum yapılmış ve dünyanın en çok ölümlü kazasına direkt etki eden çok tecrübeli sorumlu kaptan örnek gösterilmiş,yani bu kadar heyecanlanmanızı gerektirecek bir durum olduğunu sanmıyorum ortada.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000