17 Temmuz 2019, Çarşamba 22:40:04

Pentagon duyurdu: "Türkiye'yi F-35 projesinde askıya aldık"

ABD Savunma Bakanlığı'nın (Pentagon) Türkiye'nin S-400 alımına ilişkin basın toplantısı düzenledi.
  • Tfx yapalım 6. Nesil İngiliz ortaklığına gidelim bu bence en iyisi f35 buradan ucursan abd bilir tüm NATO bilir milli muharip +6. Nesil birlikte o zaman herşey yerine oturur
  • Dünyada herkesle kavgalıysak dönüp kendimize bakmamız gerekir...
  • Valla pek memnun kaldım, verin paramızı gidelim!
  • Açıkoturumu bilmiyorum ama demek ki aklın yolu birmiş..ABD hasmınız olabilir, peki İsrail neden hasmınız oldu? veya suriye? veya mısır? Dış politika da eğer denge unsurlarını gözetirseniz başarılı olabilirsiniz.Dış politikada duygusallık olmaz, ABD hasmınız olabilir ama 2 yıl öncesine bakarsanız Rusya daha çok hasmınız..2 yıl sonra rusya ile gırtlak gırtlağa gelmeyeceğinizi kimse söyleyemez. Türkiye'nin bölgedeki en hakiki müttefiki kim ne derse desin israildir. Saplantılı ideolojik yaklaşımlar bir kenara itilerek İsrail ile yeniden masaya oturulmalıdır.
  • Amerika tarafından başlatılan Ilımlı islam hareketinin tasfiyesi ne kadar gecikirse türkiye bu işten o kadar zararlı çıkacaktır. Bugün bağımsızlık adına alındığı söylenen kararların hepsi, geçmişteki hatalar yüzünden, alınmak zorunda kalınan kararlardır. Ne Amerika s-400 ve suriyenin bedelini ödetmeden bırakır, ne de rusya uçağının düşürülmesi ve elçisinin öldürülmesinin bedelini ödetmeden bırakır. Amerika ve rusya her zaman düşman ancak hiç savaşmamış sürekli bir paylaşım içinde bulunmuşlardır. Bakınız Gürcistan , kırım , suriye, Ukrayna da birbirlerine bağırıyorlar ancak gizli müzakerelerle paylaşıma devam ediyorlar. Türkiye Suriye ile tarihinin en büyük hatasını yapmıştır. Osmanlı için 93 harbi ne ise Türkiye için suriye o olacaktır. sonuçlarını 20-30 sene içerisinde acı bir şekilde göreceğiz..
  • Hadi hayırlısı F35 misilleme olarak Boeing siparişlerinin Airbus a kaydığını göreceğiz. Elimizdeki avantajları kullanacağız.
  • bubnun böyle olacağı belliydi askeri ambargo da gelir devamında inş sivil havacılığa yansımaz!
  • TFX bundan 100 kat daha iyi ditorlar?!
  • Sıkıntılı bir platformdan bedel ödemeden ayrıldık bence win-win . Geleceğini a380 gibi görüyorum f35in
  • Evet ingilizler de birinci dünya savaşı öncesi parasını nakit ödediğimiz iki gemiyi benzer bahanelerle vermemişti. Sonra Çanakkale de ağızlarının payını verdik, kuyruklarını bacaklarının arasına sıkıştırıp gitmişlerdi. Türkiye'yi taraf seçmeye zorlayan bedelini öder.

Bakanlık Müsteşarı Ellen Lord, "Türkiye'nin F-35 programına katılımını askıya alma sürecini başlatıyoruz" açıklamasını yaptı.

Lord, açıklamanın devamında, "Türkiye bu kararından dolayı iş imkanlarını ve ekonomik fırsatları kaybedecek. F-35 programıyla bağlantılı 9 milyar dolarlık bir kayıp olacak" dedi.

"Türkiye yakın bir NATO müttefiki olmaya devam ediyor ve askeri ilişkimiz güçlü. Türkiye ile ilişkimiz çok katmanlı ve F-35 ortaklığının ötesine uzanıyor" denilen açıklamada, "Türkiye’nin programdan çıkarılması 500 ila 600 milyon dolara mal olacak. Şu an Türkiye'nin programdan çıkarılması ile oluşan parça açığını doldurmaya odaklanmış durumdayız" ifadelerine yer verildi.

Diğer yandan Türkiye'nin NATO çerçevesindeki eylemlerine kısıtlama getirildiği bildirilen açıklamada, 31 Temmuz 2019 itibarıyla ABD'de eğitim gören pilot ve teknisyenler ülkeyi terk edeceği belirtildi.
Pentagon'daki basın toplantısında "Türkiye NATO üyesi olarak kalmaya devam edecek mi?" sorusuna yetkili, "Türkiye köklü bir NATO üyesi, bu bizim verebileceğimiz bir karar değil" yanıtını verdi.

Pentagon duyurdu: "Türkiye'yi F-35 projesinde askıya aldık"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (41)

Akıl ~ 1 yıl önce
Tfx yapalım 6. Nesil İngiliz ortaklığına gidelim bu bence en iyisi f35 buradan ucursan abd bilir tüm NATO bilir milli muharip +6. Nesil birlikte o zaman herşey yerine oturur

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bi biz doğruyuz ~ 1 yıl önce
Dünyada herkesle kavgalıysak dönüp kendimize bakmamız gerekir...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Su 57 ~ 1 yıl önce
Valla pek memnun kaldım, verin paramızı gidelim!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
delicevat ~ 1 yıl önce
Açıkoturumu bilmiyorum ama demek ki aklın yolu birmiş..ABD hasmınız olabilir, peki İsrail neden hasmınız oldu? veya suriye? veya mısır? Dış politika da eğer denge unsurlarını gözetirseniz başarılı olabilirsiniz.Dış politikada duygusallık olmaz, ABD hasmınız olabilir ama 2 yıl öncesine bakarsanız Rusya daha çok hasmınız..2 yıl sonra rusya ile gırtlak gırtlağa gelmeyeceğinizi kimse söyleyemez. Türkiye'nin bölgedeki en hakiki müttefiki kim ne derse desin israildir. Saplantılı ideolojik yaklaşımlar bir kenara itilerek İsrail ile yeniden masaya oturulmalıdır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ismail ~ 1 yıl önce
Arkadaşım siz ısrail vatantasimisiniz
Laz ~ 1 yıl önce
Sen nerede yasiyorsun dunya ve ozellikle Turkiye gundeminden haber yok gibi yazip sorular sormussun
FOADAYADAYI ~ 1 yıl önce
Israili severim Avustralya gunlerimden cok israilli arkadasim vardi Balıkesire memleketime de gezmeye gelmislerdi
delicevat ~ 1 yıl önce
Amerika tarafından başlatılan Ilımlı islam hareketinin tasfiyesi ne kadar gecikirse türkiye bu işten o kadar zararlı çıkacaktır. Bugün bağımsızlık adına alındığı söylenen kararların hepsi, geçmişteki hatalar yüzünden, alınmak zorunda kalınan kararlardır. Ne Amerika s-400 ve suriyenin bedelini ödetmeden bırakır, ne de rusya uçağının düşürülmesi ve elçisinin öldürülmesinin bedelini ödetmeden bırakır. Amerika ve rusya her zaman düşman ancak hiç savaşmamış sürekli bir paylaşım içinde bulunmuşlardır. Bakınız Gürcistan , kırım , suriye, Ukrayna da birbirlerine bağırıyorlar ancak gizli müzakerelerle paylaşıma devam ediyorlar. Türkiye Suriye ile tarihinin en büyük hatasını yapmıştır. Osmanlı için 93 harbi ne ise Türkiye için suriye o olacaktır. sonuçlarını 20-30 sene içerisinde acı bir şekilde göreceğiz..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tk ~ 1 yıl önce
Yaziniz dün aksam tv deki acikoturumdan bire bir alintidir ve ben katilmiyorum.Turkiye menfaatleri dogrultusunda hareket etmelidir.abd suan acikca hasmimizdir.
Ismail ~ 1 yıl önce
Adınız gibi yorumunuz da çok komik
Aksam ne ictin ~ 1 yıl önce
Yav he he
Boeing e bir darbede THY den geliyor ~ 1 yıl önce
Hadi hayırlısı F35 misilleme olarak Boeing siparişlerinin Airbus a kaydığını göreceğiz. Elimizdeki avantajları kullanacağız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ab ~ 1 yıl önce
ici bos bir hareket olur. avrupayla iliskilerimiz amerikayla olandan daha iyi degil. baska bir krizde de airbus siparisleri mi iptal edilecek? mesele bariscil ve surdurulebilir dis politikalar izlemek. turk veya musluman olmayan herkese atarlanip turk’un turk’ten baska dostu yoktur diye yakinmak diplomasi degil.
.. ~ 1 yıl önce
Bizim dış politika ülke menfaatleri için değil, vatandaşa gaz verip gazını almak için olduğundan Boeing siparişi falan iptal olmaz
Yer mi? ~ 1 yıl önce
Yemez
Tabi canim ~ 1 yıl önce
Nasıl olsa borçla alıyoruz. Ha amerikanın dizine oturmuşuz?? Ha avrupa ha rusya ne farkeder.
belliydi ~ 1 yıl önce
bubnun böyle olacağı belliydi askeri ambargo da gelir devamında inş sivil havacılığa yansımaz!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TFX ~ 1 yıl önce
TFX bundan 100 kat daha iyi ditorlar?!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tfx ~ 1 yıl önce
Olmayan uçağa iyi desen ne kötü desen ne... yok öyle bir uçak. Yapılsın bakalım iyiyi kötüyü o zaman konuşuruz...
İstediğimiz buydu sanki ~ 1 yıl önce
Sıkıntılı bir platformdan bedel ödemeden ayrıldık bence win-win . Geleceğini a380 gibi görüyorum f35in

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tarihten dersler.. ~ 1 yıl önce
Evet ingilizler de birinci dünya savaşı öncesi parasını nakit ödediğimiz iki gemiyi benzer bahanelerle vermemişti. Sonra Çanakkale de ağızlarının payını verdik, kuyruklarını bacaklarının arasına sıkıştırıp gitmişlerdi. Türkiye'yi taraf seçmeye zorlayan bedelini öder.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
evet evet ~ 1 yıl önce
öyle bir ağızlarının payını verdik ki, en iyi tarım ürünlerini oraya gönderip kalanların yaramazını, sapını, çöpünü biz yemekteyiz. Ağızları yanmış ki artık buraya savaşmaya değil, 5 yıldızlı otellerde keyif çatmaya geliyorlar. Sen biraz vize kuyruğunda bekliyorsun ama olsun. Ha noldu şu Ingilizlerle ortak yapmaya çalıştığın jet? Var mı bir haber? Yoksa yine mi ağızlarının payını verdik?
.. ~ 1 yıl önce
Alternatif tarih hikayeleri
tk ~ 1 yıl önce
Bu yoruma bile suan icin 9 kisi negatif demis..Dusman icimizde.
Akıllı ~ 1 yıl önce
Doğru haklısın, nasılda düşünemedik yarın çağır ingilizleri ülkenin anahtarını verelim. Valla bizim Mandalar senden daha akıllı.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000