18 Aralık 2014, Perşembe 08:40:07

PEKİN'DE 3. HAVALİMANI HEYECANI

Çin hükümeti, başkent Pekin'de inşa edilmesi planlanan yıllık 72 milyon kapasiteli havaalanı projesini onayladı.
  • Yokmu orada cevreci geziciler hemen Tiananmen meydanini kapatsinlar cadir kurup polise tas atsinlar molotof atanlari seyretsinler. Olmaz ama durdurulmasi lazim 3. Havalimanina alerjimiz var.
  • nasıl olur ? almanlar dünyada müsade etmez :-)
  • söylüyor ya...yeni markalar gelebilecek rekabet artacak ve şehir merkezine hatta diğer yönlere mesafe azalacak...çünkü yol çok uzun sürüyor...
  • 'Beijing Capital Airport' adındaki havalimanı zaten dünyanın en büyük meydanlarından ve daha yeni yapıldı. Yıllık 90 milyon yolcu kapasiteli. O havalimanı neylerine yetmiyor.

Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu'nun açıklamasında, havaalanı projesinin 80 milyar yüene (yaklaşık 13,1 milyar ABD doları) mal olacağı ve 2018'de hizmete girmesinin beklendiği bildirildi.

Pekin'in güneyinde, terminal alanı 700 bin metrekarelik bir alan üzerine inşa edilecek havaalanının, yıllık bazda 2 milyon metrik ton kargoya ve 620 bin uçuşa hizmet vereceği ifade edildi. İnşa edilecek havaalanında yolcu uçakları için 150 park apronu, kargo uçakları için ise 24 park apronunun yanı sıra 14 uçak bakım alanının olacağı belirtildi.

Çin Sivil Havacılık İdaresi ve Çin Milli Havacılık Yakıtları bünyesinde devlete bağlı Başkent Havayolları Şirketi ile Kuzey Çin Bölge Hava Trafik Yönetim Dairesi'nin inşaatı üstleneceği açıklandı.

Yeni havaalanının Pekin'de artan hava taşımacılığı talebine hizmet edeceği, başkentin kuzeyi ve güneyini dengeli bir şekilde kalkındıracağı, aynı zamanda sivil havacılık sektöründeki rekabeti artıracağı kaydedildi.

Ayrıca Pekin'in kuzey bölgelerine, yeni havalimanına bağlantılı transit geçiş hatlarının kurulacağı ve bu sayede şehrin merkezi noktalarından yeni havalimanına ulaşımın 30 dakikadan az süreceği belirtildi.

Halihazırda başkent Pekin'de iki havalimanı bulunuyor. Pekin'in kuzeydoğusunda bulunan Başkent Uluslararası Havalimanı, 2013 yılında yaklaşık 84 milyon yolcuya hizmet vererek dünyanın en yoğun 2. havalimanı olmuştu.

Diğer yandan Çin'in ekonomik gelişimiyle birlikte orta sınıfın refah seviyesinin artması, ülkede yurtdışı seyahat planlanmasının giderek yaygınlaştığı vurgulanıyor. Çin Ulusal Turizm İdaresi'nin verilerine göre, kasım ayı itibariyle 100 milyondan fazla Çinlinin yurt dışı seyahati gerçekleştirdiği kaydedildi.

PEKİN'DE 3. HAVALİMANI HEYECANI

Facebook Yorum

Yorumlar

CED Raporu ~ 7 yıl önce
Yokmu orada cevreci geziciler hemen Tiananmen meydanini kapatsinlar cadir kurup polise tas atsinlar molotof atanlari seyretsinler. Olmaz ama durdurulmasi lazim 3. Havalimanina alerjimiz var.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
dikkatli ! ~ 7 yıl önce
nasıl olur ? almanlar dünyada müsade etmez :-)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
........ ~ 7 yıl önce
söylüyor ya...yeni markalar gelebilecek rekabet artacak ve şehir merkezine hatta diğer yönlere mesafe azalacak...çünkü yol çok uzun sürüyor...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ZBAA ~ 7 yıl önce
'Beijing Capital Airport' adındaki havalimanı zaten dünyanın en büyük meydanlarından ve daha yeni yapıldı. Yıllık 90 milyon yolcu kapasiteli. O havalimanı neylerine yetmiyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000