25 Kasım 2016, Cuma 16:20:02

Pegasus uçak siparişlerini öteleyebilir

Pegasus Havayolları, Boeing'nden sipariş ettiği uçaklardan 3'ünün teslimatını öteledi.
  • Buyuk malin derdi cok olur :)
  • Sarı yeleği giyince havacı mı olunuyor? Sarı yeleği giydir çaycı da kolayına aynı şeyleri yapar. Üstüne de demli bir çay.
  • Çoğu dış,40 yeni hat onay bekliyor.Azı iç olan hatlar hangisi,bir enformasyon lütfen.
  • daha çok satarsınız ertelersiniz
  • krizden böyle mi kurtulacak mış ? MR. NANE??
  • Boeinglerin 3 ü ertelenebilir? 5 airbus bu sene sonu gelecek? 77 uçak var? 2017 sonu 82 uçak olacak ??? Biri şu adama boeingleri alamıyorum demesi gerektiğini söylesin yav :))
  • Nane nane nane nan na na nane Şurup gibiyim şurup , Turp gibiyim turp turp Ben ateş sen barut , hmm hmm , Öptüm seni şap şup
  • OLMADI BE PGS BU SEFERKİ GÖREV DEĞİŞİKLİĞİYLE GELEN NANE tutmadı ! NURÇİN HANIM I ARARSINIZ ŞİMDI İŞTE BOŞ KONUŞANLAR ABLA TEYZE DİENLER GITSIN BU DEDİĞİNİZ İNSANI ŞİMDI DÖRT GÖZLE HATTA SEKIZ GÖZLE ARAR OLDUNUZ DEMİ.. HEPİNİZ DİKEN USTUNDE UCUŞLARA GİDİYORSUNUZ HA ÇIKARILDIM HA ÇIKARILCAM KORKUSUYLA KAPAK OLSUN SIZE BUDA SİZ CALIŞIYORUM ELHAMDULILLAH MI DIORSUNUZ SİZİN GİBİLER VARKEN PGS YE Bİ HALT OLMAZ AZ KALDI HA SATILDI HA SATILCAK O ZAMAN GÖRURUM BURDAN SAYDIRIŞLARINIZI
  • Kazandirdigim butun paralar haram olsun bu kadar insani isten cikartip kis ortasinda savunmalari bile alinmadan beter ol demiyorum diyemiyorum cunku arkadaslarim orda savasiyor bizde zamaninda savasmistik hatirlarla gorev sureleri dolmuscasina gidip kendimize gorev Aliyorduk yeterki o ucaklar yerde kalmasin diye dunya birincisi seciliyorduk kabin ici satista Sizi Allaha ve Turk adaletine teslim etmisim ben o kadar
  • Wet lease yapın şirketi kurtarın

Turizmdeki sert düşüş nedeniyle sene içinde yılsonu hedeflerini aşağı yönlü revize eden Pegasus, şimdi bu yılı revize hedeflerinin üzerinde tamamlamayı bekliyor.

Businessht'nin Reuters'a dayandırdığı habere göre; Pegasus Genel Müdürü Mehmet Nane, kârlılığı artırmak için attıkları adımları ve bundan sonra yapabileceklerini anlattı.

Reuters ile yaptığı söyleşide sektördeki mevcut durum ve önümüzdeki dönem beklentileri ile ilgili değerlendirmede bulunan Nane, "Türkiye turizmi ne kadar geriliyorsa, biz de o paralelde geriliyoruz. 2016'da herhangi bir gelişmekte olan ülkede 100 yılda olabilecek olaylar bizde bir yılda oldu. Onun için 2017'nin 2016'dan çok daha iyi olacağını düşünüyorum" dedi.

Nane "Turizmdeki iyileşmeden biz de pozitif etkileneceğiz. Türkiye fiyat-kalite dengesi açısından Avrupa'daki en iyi ülke. Yapılacak kampanyalar ve güvenlikle ilgili kafalardaki soruların giderilmesiyle 2017'de turizmdeki gelişim paralelinde bizim de hem yolcu, hem doluluk anlamında daha iyiye gideceğimizi düşünüyorum" diye konuştu. 

HANGİ ÖNLEMLER ALINDI?

Doluluk oranı düşük az sayıdaki hattı kapattıklarını ve boşa çıkan iki uçaklarını wet-lease ile kiraladıklarını belirten Nane, gerekmesi halinde daha fazla uçağı da kiraya verme yoluna gidebileceklerini söyledi.

Filoyu daraltmalarının söz konusu olmadığını ancak maliyet kontrolü nedeniyle yakıt tüketimi yüksek eski uçakları satabileceklerini belirten Nane, Boeing'den 2017'de teslim almayı planladıkları beş uçaktan üçünün teslimatını da erteleyebileceklerini söyledi.

Jeopolitik riskler, bombalı saldırılar sonrası artan güvenlik endişeleri ve Rusya ile yaşanan gerilime bağlı olarak turist sayısında yaşanan düşüş, sene başından beri havayolu şirketlerinin kârlılığını baskılıyor. Özellikle getirisi daha yüksek dış hat doluluk oranlarında düşüş yaşayan havayolu şirketleri sene içinde yılsonu hedeflerini aşağı yönlü revize etmişti. Ancak dolar/TL'deki sert yükselişin ardından yakıt giderleri başta olmak üzere maliyetlerin daha da yükselmesi havayolu şirketlerinin bilançosundaki baskıyı daha da artırıyor.

Türkiye'ye gelen turist sayısı Ocak-Eylül döneminde yüzde 32 düşüşle 20,3 milyona gerilemişti.

Pegasus'un Ocak-Ekim döneminde yolcu sayısı yüzde 7,8 artışla 20,28 milyon olurken; doluluk oranı ise 0,95 puan düşüşle yüzde 78.3 olarak gerçekleşti. Doluluk oranı dış hatlarda ise yüzde 3,34 düşüşle yüzde 72'ye geriledi.

YILSONU HEDEFLERİNİN HAFİF ÜZERİNE ÇIKARIZ

Nane, şirketin sene içinde revize ettiği yılsonu hedeflerine ulaşıp ulaşamayacağı ile ilgili soru üzerine ise "Şu anki gidişat o revizenin daha iyisini yapacağımızı gösteriyor" diye konuştu.

Pegasus, daha önce yüzde 13-15 olarak öngördüğü 2016 yolcu büyüme hedefini Ağustos'ta yüzde 5-7 aralığına çekmiş; arz edilen koltuk/km artış hedefini de yüzde 18-20'den yüzde 9-11 aralığına indirmişti. Şirket, 2016 EBITDAR hedefini de yüzde 19-21 aralığından yüzde 11-13'e düşürmüştü.

Turizmdeki gerilemeye paralel THY de yıl sonu hedeflerini aşağı çekmişti. THY daha önce 72.4 milyon yolcu ve yüzde 78 doluluk oranı olarak açıkladığı 2016 beklentisini 63.4 milyon yolcu ve yüzde 72-74 doluluk oranı olarak revize etmişti. THY, 12.2 milyar dolar satış geliri hedefini 9.5 milyar dolara, yüzde 20-22 EBITDAR marjı hedefini de yüzde 12-14 aralığına çekmişti.

Diğer yandan, talep doğrultusunda yeni hat açılışlarına devam ettiklerini ve 40 yeni hat için onay beklediklerini belirten Nane, "Bütçelediğimiz 40 tane daha yeni hat var. Onayı bugün alırsak, bugün açarız... Hatların çoğunluğu yurtdışı olacak. Yeni uçuşlar sadece İstanbul'dan değil, Ankara, İzmir ve Antalya'dan" diye konuştu.

YENİ WET-LEASE YAPABİLİR, ESKİ UÇAKLARI ELDEN ÇIKARABİLİRİZ

Havacılık sektöründeki sıkıntılı dönemi aşmak için maliyet kısıcı önlemler aldıklarını belirten Nane, bu kapsamda filo yönetimine büyük önem verdiklerini söyledi.

"Biz çok az sayıda da olsa uçulmayan hatlar varsa ya da getiri getirmeyen, doluluğu düşük, o hatları da kapatmaktan imtina etmedik" diyen Nane, "İki uçağımızı wet-lease yaptık... Bir uçak boş durduğunda onun üzerine finansman gideri geliyor. Bunu ortadan kaldırabilecek yöntem kiralamak. Başabaş bile kiralasanız bütün masrafları çıkarmış oluyorsunuz. O yüzden biz uçağı yerde durduracağımıza belli süreli olarak ihtiyacı olan firmalara kiralıyoruz. Şu an iki uçağımız Suudi Arabistan'da" diye konuştu.

Nane, daha fazla uçakta wet-lease yoluna gidip gitmeyecekleri ile ilgili soru üzerine, "Uçağımız boşa çıkarsa neden olmasın" dedi.

Maliyet tasarrufları kapsamında yakıt tüketimi yüksek eski uçakları da zaman içinde satabileceklerini belirten Nane, bunu filo küçültme olarak değil, maliyet yönetimi açısından görmek gerektiğini söyledi.

"Uçak satışı olabilir mi" sorusu üzerine Nane, "Olabilir. İçlerinde 10 yıllık olan uçaklarımız var. Sıfır uçaklar geliyor ve bu gelenler yüzde 15 yakıt tasarruflu. Elimizdeki eski uçakları değiştiriyoruz, yeniler geldikçe değerlendiriyoruz" dedi ve ekledi:

"Bu bize yakıt tasarrufu sağlıyor. Bu ortamda yakıt bizim için çok önemli. Toplam giderimizin yüzde 25'i yakıt neredeyse. Burada yüzde 15'lik tasarruf çok önemli."

BOEING'DEN 2017'DE TESLİM ALINACAK ÜÇ UÇAK ERTELENEBİLİR

Boeing'den 2017'de teslim alınması planlanan beş uçaktan üçünün teslim tarihini erteleyebileceklerini belirten Nane, "Uçak alımlarına devam ediyoruz, önümüzdeki sene de devam edeceğiz... Ancak Boeing'den beş siparişimizi önümüzdeki sene teslim alacaktık. İkisi gelecek ama üç tanesini daha sonra alabiliriz" diye konuştu.

Nane, 2016'da teslim almayı planladıkları dokuz uçaktan dördünü teslim aldıklarını, kalan beş uçağın da bu ay ve gelecek ay teslim alınacağını söyledi.

Nane'nin verdiği bilgiye göre, filoda şu anda 77 olan uçak sayısı 2016 sonunda 82'ye ulaşacak.

Pegasus 2012 yılında Airbus firmasına 75 adedi kesin, 25 adedi opsiyonlu olmak üzere toplam 100 adet Airbus A320neo ve Airbus A321neo uçak siparişi vermiş; bu kapsamda ilk teslimatlar da geçtiğimiz Temmuz ayında başlamıştı.

Pegasus, sene içinde yaptığı açıklama ile Airbus'a verdiği siparişlerin bir bölümünün teslim ve ödeme tarihlerini değiştirdiğini duyurmuştu.

Pegasus uçak siparişlerini öteleyebilir

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (58)

Yani ~ 3 yıl önce
Buyuk malin derdi cok olur :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sarı Yelek ~ 3 yıl önce
Sarı yeleği giyince havacı mı olunuyor? Sarı yeleği giydir çaycı da kolayına aynı şeyleri yapar. Üstüne de demli bir çay.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Naneruhu ~ 3 yıl önce
Çoğu dış,40 yeni hat onay bekliyor.Azı iç olan hatlar hangisi,bir enformasyon lütfen.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
corç ~ 3 yıl önce
daha çok satarsınız ertelersiniz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bir soru ~ 3 yıl önce
krizden böyle mi kurtulacak mış ? MR. NANE??

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Doğru ~ 3 yıl önce
Daha iyi bir fikrin varsa söyle içinde kalmasın
Matematik ? ~ 3 yıl önce
Boeinglerin 3 ü ertelenebilir? 5 airbus bu sene sonu gelecek? 77 uçak var? 2017 sonu 82 uçak olacak ??? Biri şu adama boeingleri alamıyorum demesi gerektiğini söylesin yav :))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ajdar ~ 3 yıl önce
Nane nane nane nan na na nane Şurup gibiyim şurup , Turp gibiyim turp turp Ben ateş sen barut , hmm hmm , Öptüm seni şap şup

Yanıtla

Kalan karakter 1000
XXX ~ 3 yıl önce
OLMADI BE PGS BU SEFERKİ GÖREV DEĞİŞİKLİĞİYLE GELEN NANE tutmadı ! NURÇİN HANIM I ARARSINIZ ŞİMDI İŞTE BOŞ KONUŞANLAR ABLA TEYZE DİENLER GITSIN BU DEDİĞİNİZ İNSANI ŞİMDI DÖRT GÖZLE HATTA SEKIZ GÖZLE ARAR OLDUNUZ DEMİ.. HEPİNİZ DİKEN USTUNDE UCUŞLARA GİDİYORSUNUZ HA ÇIKARILDIM HA ÇIKARILCAM KORKUSUYLA KAPAK OLSUN SIZE BUDA SİZ CALIŞIYORUM ELHAMDULILLAH MI DIORSUNUZ SİZİN GİBİLER VARKEN PGS YE Bİ HALT OLMAZ AZ KALDI HA SATILDI HA SATILCAK O ZAMAN GÖRURUM BURDAN SAYDIRIŞLARINIZI

Yanıtla

Kalan karakter 1000
PGS K/A ~ 3 yıl önce
Sen atilan tayfadansın bu net. Nurcin gitti cokta iyi oldu simdi tek tek yaverleri gidiyor , isini edebiyle yapan o tayfa ile irtibatta olmayanlar son derece rahatlar. Atılma korkumuz yok! Sen bi zahmet is aramaya basla kocum benim ;)
Yalak KA ~ 3 yıl önce
En yakınımız dedıklerının bıle kontrolluğunu aldılar dur dur sanada sıra gelıcek o zamn görursun napıcagını benim işe ıhtıycm yok zavallı benim üstume olan gayrımenkullerle ben zaTen yasarım sen burdan yalvar adını soylede atmasın o ÜST düzey yonetıcn..!!!
PGS K/A ~ 3 yıl önce
Malını mülkünü de al git o zaman :) Ne yazıp ciziyorsun hala buralara ? Acın mı var ? Acıttılar mı ?
Doğru ~ 3 yıl önce
Kriz varken siz ve sizin gibiler şirketin başında olsaydınız bu krizi nasıl atlatırdınız ?
Fir ~ 3 yıl önce
Kazandirdigim butun paralar haram olsun bu kadar insani isten cikartip kis ortasinda savunmalari bile alinmadan beter ol demiyorum diyemiyorum cunku arkadaslarim orda savasiyor bizde zamaninda savasmistik hatirlarla gorev sureleri dolmuscasina gidip kendimize gorev Aliyorduk yeterki o ucaklar yerde kalmasin diye dunya birincisi seciliyorduk kabin ici satista Sizi Allaha ve Turk adaletine teslim etmisim ben o kadar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
PGS K/A ~ 3 yıl önce
Millet 4 bacak atarken sen en cok satisi olan hatlara gittin FirFir efendi ... Senin programini kime versen satis krali olurdu... Kaybol simdi buradan ...
Fir ~ 3 yıl önce
Delikanliysan son 2 Ay haric programimi al burda Acikla gittigini o ucuslarda ben 3000 le geliyodum Sen 300 le ondan verdiler o ucuslari bize yani yine senin icin sirket icin gidiyordum ama o senin ufak beynin ve kalbin fesat oldugu icin ancak bu kadar Camur atabilirsin
PGS K/A ~ 3 yıl önce
Aglama Firfir ... kovuldun kabul et ... Resmen kapinin onune koydular savunmani dahi istemeden... Cok komik :)
Fırat ~ 3 yıl önce
İşte senin gibi zavallılara kaldı o şirket sen ve senin gibi içi beyni boş ne yaptığını ne söylediğini bilmeyen şükür beni dünya tanıyor delikanlıysan yazarken ismini açıklarsın anca bel altı vurup gecersiziniz çünkü gerçek işiniz o
PGS K/A ~ 3 yıl önce
Tahtakale sana uygun :) Bir zahmet o tarafa git ... Dünya tanıyor dedigin facebook yayinlarina tek bir like yok tek bir destekleyicinde yok ... Kim zavallı belli :))
Fırat ~ 3 yıl önce
Sen takip ediyorsun ya yetmezmi
PGS KA ~ 3 yıl önce
Gülmek için malzeme lazım :))
Fır ~ 3 yıl önce
Ben trolleri bilirdimde pegatrolle ilk defa karşılaştım başarılı devam et ekstra para alıyormusun acaba
PGS K/A ~ 3 yıl önce
Aklini parayla bozmussun sen firfir ... Yersin yersin diye zorla biraktigin tepsiler geldi aklima :) hey allahim sende uctun ya ne diyim bilemedim :))
Doğru ~ 3 yıl önce
Maaşını alıp yatmayı mı düşünüyordun burası devlet dairesi değil tabiki üzerine düşeni yapacaksın , bilmeyende seni Pegasus'u kuran biri zanedicek
Gerçek ~ 3 yıl önce
Sn nane Ekibi taşıyan servislerde bir düzen intizam disiplin denetim getirtseniz iyi olur.uçuş Ekibi yakın zamanda servis araçlarındaki mikrop tan ölücek.
Fırat ~ 3 yıl önce
1997 2016 say bakım belki senin yaşın kadar ucmusumdur bu arada tek trol olmak nasıl yalnızlık hissediyormusun kesin ucusun 2 saatini arkada dedikodu yapmakla meşgul olduğun ıcın benim satışlar baya koymuş sana boş gezenin boş kalfası bu arada sen hıc uçmuyorsun herhalde devamlı cevap yetistirdıgıne göre.
Wet ~ 3 yıl önce
Wet lease yapın şirketi kurtarın

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000