08 Nisan 2020, Çarşamba 16:59:31

Pegasus CEO'su Mehmet Nane'den önemli açıklamalar

Dünya ekonomisini de derinden sarsan koronavirüs salgını karşısında aldıkları önlemleri anlatan Pegasus Hava Yolları Genel Müdürü Mehmet Tevfik Nane, çok önemli açıklamalarda bulundu.
  • Bu ucuslar acilmali, vur denilince olduren tedbierden vazgecilmeli, akillica degil Bu yapilanlar akillinisi degil, dunyada fabrikayi kapatip ucuslari durduran kac ulke var, Flight Radar bir bakin
  • Nane'nin yeride olsaydın tam tersi açıklama yapar alkış yağmuruyla karşılanırdın!
  • Ucuslar baslayinca seferlerin yarisi kadar ancak ucabileceksiniz. Ucaklarinizin yarisi sene sonuna kadar yerde kalacak. Ucus ekiplerinin yarisina yol vereceksiniz. Bunu havacilik calisani herkes biliyor, siz niye calisanlara bos vaadlerle umut veriyorsunuz!
  • 2020 ve 2021 sezonunu unutun. Hayal kurmak güzel, ancak kendinizi kandiriyorsunuz. Ayriyeten, gecenlerde mali yapimiz iyi diyordunuz, simdi ise farkli konusuyorsunuz?????
  • SİZE GÜVENİMİZ TAM SAYIN GENEL MÜDÜRÜMÜZ
  • Nane konusdukca batıyorsun.
  • Ya şimdi böyle bilgiç bilgiç konuşuyonuz iyi hoşta niye kimse bizden bahsetmiyor hayır bizim sorunlarımız sorun deyilmi bizim dertlerimiz dert deyilmi bu iş böyle olmaz bir mevzu patladıyınca bir sıkıntı olduyunda sizi kim kurtaracak çuvalla para verdiyiniz dertleriyle dertlendiyiniz o artis pilotlarınızmı biz kurtaracayız BİZ tamam hadi kaptana lafım yok ama o yandaki çocuk pilota bile bizden daha çok deyer veriyonuz bu olmaz
  • DİMDİK ARKANDAYIZ SAYIN NANE...
  • Mehmet bey sizi cok seviyoruz arff pilot maas esitlenmesini istiyoryz
  • Bu süreci elbette atlatacaksiniz ve ucuslara devam edeceksiniz, ama kücülerek....

Dünya ekonomisini de derinden sarsan koronavirüs salgını karşısında aldıkları önlemleri anlatan Pegasus Hava Yolları Genel Müdürü Mehmet Tevfik Nane, “İstikrar kalkanı projesi kapsamında devletin açıkladığı kısa çalışma ödeneğine başvurduk. Bu başvurumuz doğrultusunda bizim de hedefimiz bu süreçte hiçbir çalışanımızdan ayrılmamak ve bu süreci hep birlikte kenetlenerekten devam ettirmek. Genel Kurul’da 2019 yılında elde ettiğimiz kârın tamamen öz kaynağa aktarılması, yedeklerimize aktarılması ve dağıtılmaması kararı alındı.” dedi.

Koranavirüs salgını dünya genelinde iş dünyasında birçok farklı sektörü etkiledi. Salgından en fazla etkilenen sektörlerin başında havacılık sektörü yer aldı. Yurtdışı ve yurtiçi uçuşların birçok ülkede durdurulmasıyla şirketlerde yeni yol haritaları oluşturuldu. Pegasus Hava Yolları Genel Müdürü Mehmet Tevfik Nane, koronavirüs salgınıyla mücadelelerini, bu süreçte aldıkları kararları ve havacılık sektörünün bu süreci nasıl atlatabileceğini anlattı.

"ÖZ KAYNAKLARA AKTARILACAK"

7 Nisan’da yapılan Genel Kurul toplantısında aldıkları kararları anlatan Pegasus Hava Yolları Genel Müdürü Mehmet Tevfik Nane, “2019 yılında elde ettiğimiz kârın tamamen öz kaynağa aktarılması, yedeklerimize aktarılması ve dağıtılmaması kararı alındı. Bu çok çok önemli. 2006 yılından bu yana baktığımızda şirketimizin dağıtılmamış kârları, TL olarak 1.4 milyar TL, döviz olarak baktığımızda 340 milyon dolarlık bir tutarı hissedarlarımızın aldıkları karar gereği öz kaynağa eklendi. 2019 kârımız toplamda yaklaşık 14 yıllık kârımızın toplamına eşdeğer bir kârdı; 1.3 milyar TL kâr elde etmiştik. Hissedarlarımız gene al-i cenaplık gösterdiler. Bu kârın da öz kaynaklarımızın güçlendirilmesi için olağanüstü yedeklerle yer alması için karar verdiler. Temettü olarak dağıtmıyoruz. Temel amaç da öz kaynağımızın güçlenmesi ve bu günleri güçlenerek hep birlikte atlatmamız.” dedi.

"KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNE BAŞVURDUK"

Kurulda alınan bir diğer karardan da söz eden Mehmet Tevfik Nane, “Yönetim kurulu üyelerimiz aldıkları kararla geçen seneki hakkı huzurlarını yüzde 50, bu seneki hakkı huzurlarını da yüzde 50 olarak alma kararı aldı. Bu da bize, şirkete ve operasyona destek olmak açısından çok önemli bir karardır. Bütün uçaklarımız 28 Mart tarihinden itibaren yerdeler, uçmuyorlar. İstikrar kalkanı projesi kapsamında devletin açıkladığı kısa çalışma ödeneğine başvurduk. Bu başvurumuz doğrultusunda bizim de hedefimiz bu süreçte hiçbir çalışanımızdan ayrılmamak ve bu süreci hep birlikte kenetlenerekten devam ettirmek.” diye konuştu.

“ÖNLEMLER ALDIK”

Koronavirüs salgını için alınan önlemlerden bahseden Mehmet Tevfik Nane şunları söyledi: “Biz orada iki boyutlu önlemler aldık. Çalışanlarımız ve misafirlerimiz için. Burada baktığımızda genel müdürlükteki binalarımız örneğin nano teknolojiyle ilaçlanıyor. Bu nano teknoloji doksan gün geçerli. Girişte dezenfektan, eldiven ve maskeler kullanıyoruz. İsteyen herkes bundan alabiliyor ve gün içerisinde kullanabiliyor. Onun haricinde uçaklarımızda bizim hepa filtrelerimiz var. Bu hepa filtreleri, virüs ve bakterilerin hepsini içeride tutabilecek özellikte. Üç dakika içerisinde uçağın içerisindeki havayı değiştiriyor. Bu havanın yarısını da bin üç yüz derecelik motorun ısısından geçirip sterilize ederek içeri veriyor. Onun haricinde içeride kullandığımız dezenfektan maddeleri on gün etkinliğini sürdüren ki biz bunu en son yedi günde bir yapar olmuştuk. Daha kısa sürede yapıyorduk. Gün sonu bütün uçaklarımız temizleniyordu. Personelimiz için eldiven, maske ve aynı zamanda herhangi bir semptom ile karşılaştıklarında müdahale edebilmeleri için giyebilecekleri beyaz kıyafetler temin ettik.”

“SALGININ İNİŞE GEÇECEĞİNİ UMUYORUZ”

Salgının azalma göstereceği tarih hakkında öngörüde bulunan Nane, “Ramazan Bayramı ile yani Mayıs’ın ikinci yarısından itibaren artık inmeye başlayacaktır diye düşünüyorum. Normal tarihe baktığımızda okulların kapanması, yaz tatilinin başlaması, yazlıkçıların başlamasıyla, yazlıkçılığın başlamasıyla bu normal sürece geçilecek. Tabii ilk etapta yurtiçi sonra da aşamalı olarak yurtdışı uçuşlarının açılmasıyla birlikte yıl sonuna doğru belirli bir normalleşmeye gideceğiz. Bu normalleşme geçen seneki seviyelerine 2021 yılı itibarıyla ulaşacaktır.” dedi.

“BU SÜRECİ YIKILMADAN GEÇİRMEK ÇOK ÖNEMLİ”

Pegasus Hava Yolları Genel Müdürü Mehmet Tevfik Nane, “Havacılık şu açıdan çok önemli; Turizm ülkemize net katma değer yaratan bir sektör. Katma değer ülkemizde kalan bir sektör. Üretim tamamen ülkemizde olan bir sektör. Havacılığın desteklenmesi bu açıdan çok çok önemli. Eğer Türkiye’de havacılık kalmaz, Türk havacılığı kalmaz ise bu katma değer maalesef yabancı taşıyıcılara kalır. Türkiye’ye turist getirmeye çalışan yabancı taşıyıcılar istedikleri fiyatları uygulayabilirler. Türkiye’de kalması gereken katma değer, gerek istihdam olarak gerek de maddi değer olarak bu sefer yurt dışına transfer olur. O yüzden küçüğüyle, büyüğüyle, tarifelisiyle bütün Türk havacılığının bu süreci yıkılmadan geçirmesi çok çok önemli. Turizm bizim için bacasız sanayi olarak adlandırdığımız ve geçen sene rekorlar kırıp 50 milyonun üzerinde misafir ağırladığımız ülkemiz, 35 milyar dolarlık net döviz geliri sağladığımız bir alan. Bunun devam etmesi için havacılık burada kilit sektörlerden bir tanesi. Türk havacılığının desteklenmesi çok önemli. Hükümetimizin açıkladığı paketlerde de bu destek var.” şeklinde konuştu.

Pegasus CEO'su Mehmet Nane'den önemli açıklamalar

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (21)

Mehmet Nane ~ 2 ay önce
Bu ucuslar acilmali, vur denilince olduren tedbierden vazgecilmeli, akillica degil Bu yapilanlar akillinisi degil, dunyada fabrikayi kapatip ucuslari durduran kac ulke var, Flight Radar bir bakin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Optimist&Pessimist ~ 2 ay önce
Nane'nin yeride olsaydın tam tersi açıklama yapar alkış yağmuruyla karşılanırdın!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bos yapma Nane! ~ 2 ay önce
Ucuslar baslayinca seferlerin yarisi kadar ancak ucabileceksiniz. Ucaklarinizin yarisi sene sonuna kadar yerde kalacak. Ucus ekiplerinin yarisina yol vereceksiniz. Bunu havacilik calisani herkes biliyor, siz niye calisanlara bos vaadlerle umut veriyorsunuz!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aviator34 ~ 2 ay önce
Sen neden saçma sapan konuşuyorsun bıktık senin gibi tiplerden
En doğru yorum ~ 2 ay önce
Memurlar amirler hep gidecekler herkes kendini hazırlasın eskiye dönüş 2021e kadar mümkün değil artık.
Mert ~ 2 ay önce
Nereden biliyorsun falcımısınız pgs Türkiye nin havayolu değilmi.Lütfen çamur atmaya kimsenin Hakkı yok depresiv hareketi bırakın lütfen Neymiş pgs %50 kısıntıya gidecekmiş hadi oradan
Turizmci ~ 2 ay önce
2020 ve 2021 sezonunu unutun. Hayal kurmak güzel, ancak kendinizi kandiriyorsunuz. Ayriyeten, gecenlerde mali yapimiz iyi diyordunuz, simdi ise farkli konusuyorsunuz?????

Yanıtla

Kalan karakter 1000
PGS li ~ 2 ay önce
SİZE GÜVENİMİZ TAM SAYIN GENEL MÜDÜRÜMÜZ

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yalaka sen galiba ~ 2 ay önce
Kontrol kabin amirlerinden birisin :)
Mehmet ~ 2 ay önce
Nane konusdukca batıyorsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Arff ~ 2 ay önce
Ya şimdi böyle bilgiç bilgiç konuşuyonuz iyi hoşta niye kimse bizden bahsetmiyor hayır bizim sorunlarımız sorun deyilmi bizim dertlerimiz dert deyilmi bu iş böyle olmaz bir mevzu patladıyınca bir sıkıntı olduyunda sizi kim kurtaracak çuvalla para verdiyiniz dertleriyle dertlendiyiniz o artis pilotlarınızmı biz kurtaracayız BİZ tamam hadi kaptana lafım yok ama o yandaki çocuk pilota bile bizden daha çok deyer veriyonuz bu olmaz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cocuk pilot ~ 2 ay önce
Cok iyi
“Çocuk” F/O ~ 2 ay önce
Sizler de emekçisiniz tabii ki emeğinizin karşılığı olan parayı almanız en büyük hakkınız ve umarım alırsın da. Fakat bunu yaparken başka bir iş sınıfını sırf yaştan dolayı kategorize etmeniz garip geldi. Aynı işi yapan, erkenden bu iş için emek vermiş biriyim. Ben de hakkım neyse onu almak isterim. Ayrıca haddim değil belki ama biraz da kendinizi her alanda geliştirmenizi dilerim. O yazım yanlışları ile çoğu “çocuk” sizden daha iyi pozisyonlara gelecektir. Sağlıkla kalınız.
Çocuk pilot ~ 2 ay önce
Kaptana bişey olur ise havada en çok sen yusuflarsın
Harekat ~ 2 ay önce
Bu Arff ciler herşeye burnunu sokmak zorunda mı ?
PGS Lİ ~ 2 ay önce
DİMDİK ARKANDAYIZ SAYIN NANE...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Arff ~ 2 ay önce
Mehmet bey sizi cok seviyoruz arff pilot maas esitlenmesini istiyoryz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Xx ~ 2 ay önce
Bu süreci elbette atlatacaksiniz ve ucuslara devam edeceksiniz, ama kücülerek....

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000