27 Ocak 2021, Çarşamba 10:47:26

Pavotek'ten MMU için önemli hamle

Savunma sanayisinde İHA’lar başta olmak üzere birçok alt sistemin yerlileşmesine önemli katkıda bulunan Pavotek, Milli Muharip Uçak (MMU) projesinin elektrik güç sistemlerine de talip oldu.
  • Intelligent Secure Trustable Things ve AIoT ve Edge AI konularına odaklanmışlar hayırlı olsun. Biraz ufak at da civcivler yesin daha Havelsanın alt yapısında yok bu teknolojiler.
  • Yurtdışından parça,teknoloji, ekipman,hammadde alıp burada birleştirince yerli ve milli mi oluyor? Bu ülke o şekilde 35 yıldır uçak yapıyor o zamanlar kimse yerli ve milli uçak yapıyoruz demiyordu şimdikiler para,çıkar,koltuk,şov için diyor hamdolsun...

Savunma sanayisinde İHA’lar başta olmak üzere birçok alt sistemin yerlileşmesine önemli katkıda bulunan Pavotek, Milli Muharip Uçak (MMU) projesinin elektrik güç sistemlerine de talip oldu. Şirket, elektrik güç sistemlerinin millileştirilmesi konusunda sözleşme imzalamak için önemli bir aşamayı tamamladı.

Pavotek Grubu’nun haberleşme, güç elektroniği, askeri bilgisayarlar, enerji, aviyonik alanında geliştirdiği birçok ürünün savunma sanayinin önemli platformlarında kullanıldığını belirten Pavotek Yönetim Kurulu Başkanı Alper Özbilen, Milli Muharip Uçak (MMU) projesinin elektrik güç sistemleri (EPS) kapsamında birincil ve ikincil güç dağıtım birimleri ile evirici ve çeviricilerin millileştirilmesi konusunda sözleşme imzalamak için önemli bir aşamayı tamamladıklarını vurguladı. Savunma sanayiinde İHA’lar başta olmak üzere birçok alt sistemin millileştirilmesinde önemli katkılarının bulunduğunu vurgulayan Özbilen, “Bu şekilde tanklar ve OBÜS’lerde kullanılan yüksek teknolojili elektronik sistemin geliştirmesinde de katkı sağlayarak, bazı ülkelere olan ithalat bağlılığını bertaraf etmek için çaba gösteriyoruz” dedi.

Dünya Gazetesi'nde yer habere göre; Halihazırda Türkiye’de 5G altyapısını Haberleşme Teknoloji Kümelenmesi (HTK) üyesi olarak devam ettirdiklerini dile getiren Özbilen, “Geçtiğimiz günlerde sahada 5G’nin kıtalararası haberleşmesi için paydaşlarımızla birlikte ürettiğimiz yerli radyolink ürünümüzün testlerini başarıyla gerçekleştirdik. Günün sonunda bulunduğumuz diğer sektörlerdeki ürünlerimizi yüzde 100 yerli olarak tasarlayıp üretmek ve dışa bağımlılığı azaltmak birinci gayemiz” diye konuştu.

Öte yandan Ortadoğu ve Türk Cumhuriyetleri Cum başta olmak üzere üze hem teknoloji hem de hazır ürün ihracatları olduğunu kaydeden kay Özbilen, “Bu yılki hedefimiz ihracatımızı en az yüzde 20 artırmak” dedi. AB destekli projelerde uzun yıllardır aktif olarak yer aldıklarını söyleyen Özbilen, Pavotek’in Insectt-Intelligent Secure Trustable Things isimli projede yapay zeka ve nesnelerin interneti konularını bir araya getirerek akıllı ve güvenilir sistemler (AIoT) üzerinde Edge AI konseptinde çalışacak olan mikro server tasarlayacağını vurguladı.

Üretim alanını büyütüyor

Pavotek, kapasitesini ve insan kaynağı potansiyelini artırmaya devam ediyor. Şirket, bu yıl yaptığı yeni yatırımlar ile hem Teknopark İstanbul yerleşkesini büyütecek, hem de üretim tesisini TOGG’un da bulunduğu Bilişim Vadisi’ne taşıyacak.

Bu tesiste SMD ve THT dizgi kapasitesini iki katına çıkarırken 1 milyon adede yakın kart dizgi üretimi yapmayı hedefleyen şirket, bu yılın sonunda üretim alanını yaklaşık 6 bin metrekare kapalı alanda gerçekleştirecek.

Pavotek'ten MMU için önemli hamle

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (15)

Müthiş ~ 3 yıl önce
Intelligent Secure Trustable Things ve AIoT ve Edge AI konularına odaklanmışlar hayırlı olsun. Biraz ufak at da civcivler yesin daha Havelsanın alt yapısında yok bu teknolojiler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bırak masalı ~ 3 yıl önce
Yurtdışından parça,teknoloji, ekipman,hammadde alıp burada birleştirince yerli ve milli mi oluyor? Bu ülke o şekilde 35 yıldır uçak yapıyor o zamanlar kimse yerli ve milli uçak yapıyoruz demiyordu şimdikiler para,çıkar,koltuk,şov için diyor hamdolsun...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
nasıl demiyordu? ~ 3 yıl önce
1980lerde F16 Savaşan Şahin yapıyoruz, sadece motoru Amerika'dan geliyor diyenler Yunan mıydı? Uçak üretiyoruz dümeniyle bütün albay ve üstü kadrolar TSK'dan TAI'ye gecip maaşa bağlandı, kendi çevresini işe soktu yıllarca. Hala ayni masallar devam ediyor ama masalın bu bölümünde Hacılar da açtı gözünü. Onlar da az değilmiş :)))))
Korsanpilot ~ 3 yıl önce
Bizde seni daaa devrim otomobilinden beri taniyoruz
masalcıya ~ 3 yıl önce
Satış hakları bizimse millidir gerisi hikaye o yüzden boş asıl sen bırak masalı.İkincisi bu projede mühendislik desteği aldığımız sır değil.F-16 üretimi direkt montajdı bu proje için ise ciddi mühendislik emeği harcanıyor.
masalcıya ~ 3 yıl önce
Hammadde konusunda söylediğin zaten tam bir facia.Hammadde ülkede çıkmadığı için dışardan alınınca millilik gidiyor mu ? :D O zaman tesla falan amerikanın milli markası değil çünkü bataryada kullandığı lityum başka ülkelerden geliyor
masalcıya ~ 3 yıl önce
Ayrıca bu ülkenin savunma ve sivil teknolojilerde dahada gelişmesi için daha iyi bir fikrin varsa söyle yada uygula.Bir şeyler yapmaya çalışanlara gereksiz laf söyleme.
masalcıya ~ 3 yıl önce
Bu arada Sorgulaması ve araştırması sıfır olan herkes sizin gibi yorum yapıyor.Biz araştıranlar ve bu işle ilgilenenler ise neyin ne olduğunu gayet iyi biliyor.Masalcı kardeş.
masalcıya ~ 3 yıl önce
TUSAŞ (TAI) VE Tusaş motor sanayi(tei)'nin bu konuda yaptığı yatırımları ve çalışmaları görsen ağzın açık kalır muhtemelen ama burda çok rahat sallıyorsun.Bir şeyler öğrenmek istiyorsan çalışmalar hakkında Tolga özbeğin TEİ genel müdürü Mahmut akşit ile yaptığı programı izle belki bir şeyler öğrenirsin
masalcııyaa ~ 3 yıl önce
Daha F-16 ların ne zaman burda montajlanmaya başladığından ve ne zaman bittiğinden haberin yok.İkincisi montaj için eskişehirde TUSAŞ ve General electric ortak şirketi tei'nin yaptıklarındanda bir habersiniz.Araştırıp yorum yapmak gerçekten bu kadar zor mu ? İnternette proje ile ilgili bir sürü bilgi mevcut .
Fakat ~ 3 yıl önce
90'lı yıllarda da "Türkiye F-16 üretiyor" masalı vardı. Burada montajı yapılan ABD uçakları yerli üretim diye anlatılıyordu halka oy sevdasıyla. Bazıları halka sadece masal anlatır zaten.
Uyuyalım o zaman ~ 3 yıl önce
Bişey yapmayalım satın alalım direk okeymidir??
masalcıya yazanlara ~ 3 yıl önce
Koltuk sallanınca bir anda güya yerli ve milli olanlara yalakalıkları gidin başka yerde yapın sahibinin sesleri !
Korsan pilot'a ~ 3 yıl önce
Biz de sizi 19 yıldır ayakkabı kutuları,kasalar,kol saatleri,para sıfırlamalar,gemicikler, vergilerin betona,döviz kuru üstünden garantiyle yandaşa, saraylara,araplara,lükse saçılması,ülkenin rekor borca sokulması,hayat pahalılığının artması,herşeye hergün zam gelmesi,yapılan yolsuzluklar, haksızlıklar,torpil, hemşehricilik,yandaşçılık,yalan, dolan,heryerin yabancılara satılmasında ve daha birçok rezillikte çok güzel gördük hala daha görüyoruz hamdolsun...
Gerçekten Masalmı? ~ 3 yıl önce
Bu şirketin kurucuları devlet yanlısı değildir bunun gibi nedenlerden dolayı proje almakta zorlanıyorlardı. Küçük bir mezhep operasyonu düzenlendi ve devlet yanlısı af edersiniz yalakasını oraya geçirdiler :). Bunun gibi Ankara dolu.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000