11 Ocak 2023, Çarşamba 10:02:44

Pasaport ücretlerinde harç farkı isteniyor

2022 yılı fiyatlarıyla harç yatırıp, yoğunluk nedeniyle 2023’e randevu almak zorunda kalan vatandaşlardan yüzde 123’lük zam farkı istendiği belirtiliyor.
  • Bir ara uçuculara yeşil pasaport gündemdeydi ne oldu ? Havaiş bu işe de bir el atsa :)
  • Ne ilginç insanlar var arkadaş. Yok "uyanıklık yapıyormuş vatandaş" şu bu. Aloo, arkadaşım. Sen o harcı dolara çevir bakayım kaç dolar ediyor. Bunun dünya ortalaması 50 dolar civarında. Ne oldu? Senin ödediğin 4 katı oldu. Ama iş orada bitmiyor. Kişi başı milli gelire göre hesapla. Sen bu ülkelerden en az 6 kat daha fakirsen ne oldu? Hemen hesaplayalım: Norveç pasaport harcı 57$, yıllık gelir 90,000$ Bir Norveç vatandaşı pasaporta yıllık gelirinin 1578'de 1'ini ödüyor. Türkiye: pasaport harcı 202$, yıllık gelir 9500$ desek Yıllık gelirin 47'de biri 1578'de 1'i, 47'de 1'i 1578'de 1'i, 47'de 1'i Sen şimdi bunu bir Norveç vatandaşından kaç kat pahalıya almış oldun? 33 kat!!
  • Önce randevu, sonra harç. Tersinde bu oluyor. Harçlarla ilgili düzenleme belli. Hizmet aldığın andaki ücreti ödersin. Haa, ücret çok fazla, o kısma hiç girmeyelim.
  • Her firsata fiyatlar sadece yukseliyor. nezaman dusecek bu fiyatlar?
  • Müstehak bizim vatandaşımıza. Böyle devam
  • Ürün ne ya pasaport bu pasaport devlet sana parayla satamaz bunu sana vermek zorunda zaten. Millet buna dava açmıyor da zam farkını istiyor diye dert edindiği haber oluyor. Sen bu ülkenin vatandaşıysan ve vergisini veriyorsan sana bunu sunmak zorunda zaten dünyanın parasıyla sınırlı süreyle satmak nedir?
  • Kendi vatandaşına tuzak kuran bu devlet anlayışını esefle kınıyorum.
  • Vergilerle soyulan vatandaşlarız. Bravo
  • Balık baştan kokar,devlet böyle yaparsa vatandaş ne yapmaz? Araba alırken de aynı şey geçerli,parasını peşin veriyorsun teslimat zamanı zam,kur farkı olursa onu da ödüyorsun çünkü kendi ülkemizde sahipsiziz! Dilekçe versen,şikayetçi olsan ne fayda,kimi,kime şikayet ediyoruz? Adaletin,hakkın, hukukun olmadığı yerde hiçbir şey düzelmez. Ekonomiyi göz göre göre mahveden iktidar acısını her zaman olduğu gibi yine vatandaştan çıkarmaya çalışıyor. Bu ülkede vatandaş değil müşteriyiz,yolunacak tavuğuz hamdolsun da tepkisiz, hakkını aramaz,neme lazımcı bu millete herşey müstahak !!!
  • Bu sabahki yeni haber;harç farkı ödenmeyecek.

2022 yılı fiyatlarıyla harç yatırıp, yoğunluk nedeniyle 2023’e randevu almak zorunda kalan vatandaşlardan yüzde 123’lük zam farkı istendiği belirtiliyor.

Pasaport harç ve ücretlerine 2023 yılı itibarıyla yüzde 123 zam gelirken, 2022 yılı fiyatlarıyla harç yatırıp, nüfus müdürlüklerinde randevu bulamadıkları için Ocak 2023’e tarih alanlardan harç farkı yatırmaları istendi.

Hürriyet’ten Seda Türkoğlu’nun haberine göre,  dört kişilik bir aile Aralık 2022’de 225 TL defter bedeli ve 10 yıllık bordo pasaport için 1478,30 TL’lik harç bedeli ile toplamda 6.813,20 TL’lik ödeme yaptı. Ancak aralık ayına randevu bulamadığı için Ocak 2023’te bankoya gittiğinde bu rakam, 501 TL defter bedeli ve 10 yıllık bordo pasaport için 3.295,50 TL’den toplamda 15.186 TL’ye çıktı. Yani dört kişilik bir ailede istenen zam farkı toplam 8 bin 372 TL 80 kuruşu buldu. Duruma tepki gösteren pek çok kişi, CİMER üzerinden şikâyette bulundu. Sosyal medyada bir vatandaş, “Ben ürünü almak için ödeme yaptım ancak ürün bana gelene kadar fiyatı yükseldi. ‘Yeni fiyattan ödeme yapmak zorundasın’ denilebilir mi?” sözleriyle isyan etti.

Konuya ilişkin değerlendirme yapan Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu şöyle dedi: “Vatandaşlara, hem harçların yatırıldığı Gelir İdaresi Başkanlığına hem de pasaportların alındığı İçişleri Bakanlığına hitaben internet üzerinden bir itiraz dilekçesi yazmalarını tavsiye ediyoruz. Bu kişiler, pasaport için müracaat ettikleri tarihte işlem yapılmış olsaydı ödeyecekleri ücretin miktarını ve daha düşük olduğunu belirterek bir dilekçe oluşturabilirler.

Bu süreç olumlu sonuçlanmadığı takdirde, yine internet üzerinden Kamu Denetçiliği Kurumuna başvurarak bu uygulamanın ‘iyi idare ilkelerine’ aykırı olduğunu belirtip mağduriyetlerinin giderilmesinin sağlanmasını talep edebilirler. Kamu Denetçiliği Kurumu, TBMM bünyesinde kanunla kurulmuş olup, kamu kurumlarının vatandaşla ilişkilerinde ortaya çıkan olumsuzluklara karşı ‘vatandaşın avukatı’ konumundadır. Bu fonksiyonu sayesinde kamu kuruluşlarına tavsiyelerde bulunuyor. Ve bu tavsiyeler oldukça etkili sonuçlar verebiliyor. Öte yandan, söz konusu durum Aralık 2022’de pasaport başvurusu yapan vatandaşlara net olarak söylenmeliydi. Bilgilendirilme hakkı evrensel bir tüketici hakkıdır ve bu konuda doğan mağduriyetler giderilmelidir.”

Konuyu tüketici hakları ve hukuksal açıdan değerlendiren avukat Aslı Yılmazcan, “Pasaport haçlarının yeniden belirlenmiş olmasında kamuyu rahatsız eden konu şuradan kaynaklanıyor. Vatandaş devlet tarafından belirlenmiş olan Harç bedelini ödeyerek randevusunu almış, bu noktadan sonra harç bedelini ödediği kamu hizmetini almayı beklemektedir. Fakat söylenene göre yoğunluk nedeniyle vatandaşlara süresinde hizmet verilememiş olmasının faturası da yine zamanında tüm yükümlülüklerini yerine getirmiş olan vatandaşa çıkartılmıştır. Burada devlet, pasaport başvuru hizmetinde yetersiz kalmasının bedelini vatandaşa yeni harç yükümlülüğü ile ödetmektedir. Her ne kadar harçlar konusunda kazanılmış hak söz konusu olamasa da devletin sorumluluğunda olan kamu hizmetini gereği gibi yerine getirememesinin faturasını vatandaşa ödetmemesi beklenmelidir.” İfadelerini kullandı.

Pasaport ücretlerinde harç farkı isteniyor

Yorumlar Tüm Yorumlar (18)

Yeşil pasaport ~ 1 yıl önce
Bir ara uçuculara yeşil pasaport gündemdeydi ne oldu ? Havaiş bu işe de bir el atsa :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
202 dolar ~ 1 yıl önce
Ne ilginç insanlar var arkadaş. Yok "uyanıklık yapıyormuş vatandaş" şu bu. Aloo, arkadaşım. Sen o harcı dolara çevir bakayım kaç dolar ediyor. Bunun dünya ortalaması 50 dolar civarında. Ne oldu? Senin ödediğin 4 katı oldu. Ama iş orada bitmiyor. Kişi başı milli gelire göre hesapla. Sen bu ülkelerden en az 6 kat daha fakirsen ne oldu? Hemen hesaplayalım: Norveç pasaport harcı 57$, yıllık gelir 90,000$ Bir Norveç vatandaşı pasaporta yıllık gelirinin 1578'de 1'ini ödüyor. Türkiye: pasaport harcı 202$, yıllık gelir 9500$ desek Yıllık gelirin 47'de biri 1578'de 1'i, 47'de 1'i 1578'de 1'i, 47'de 1'i Sen şimdi bunu bir Norveç vatandaşından kaç kat pahalıya almış oldun? 33 kat!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Özgür ~ 1 yıl önce
Önce randevu, sonra harç. Tersinde bu oluyor. Harçlarla ilgili düzenleme belli. Hizmet aldığın andaki ücreti ödersin. Haa, ücret çok fazla, o kısma hiç girmeyelim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
X ~ 1 yıl önce
Her firsata fiyatlar sadece yukseliyor. nezaman dusecek bu fiyatlar?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yapacak birşey yok ~ 1 yıl önce
Müstehak bizim vatandaşımıza. Böyle devam

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ürün demişler ya… ~ 1 yıl önce
Ürün ne ya pasaport bu pasaport devlet sana parayla satamaz bunu sana vermek zorunda zaten. Millet buna dava açmıyor da zam farkını istiyor diye dert edindiği haber oluyor. Sen bu ülkenin vatandaşıysan ve vergisini veriyorsan sana bunu sunmak zorunda zaten dünyanın parasıyla sınırlı süreyle satmak nedir?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
F/O ~ 1 yıl önce
Dünyanın hangi ülkesinde pasaport bedava dağıtılıyor ??
Değerli kağıt(!) ~ 1 yıl önce
Kendi vatandaşına tuzak kuran bu devlet anlayışını esefle kınıyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Vergi cenneti ~ 1 yıl önce
Vergilerle soyulan vatandaşlarız. Bravo

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Haraç ~ 1 yıl önce
Balık baştan kokar,devlet böyle yaparsa vatandaş ne yapmaz? Araba alırken de aynı şey geçerli,parasını peşin veriyorsun teslimat zamanı zam,kur farkı olursa onu da ödüyorsun çünkü kendi ülkemizde sahipsiziz! Dilekçe versen,şikayetçi olsan ne fayda,kimi,kime şikayet ediyoruz? Adaletin,hakkın, hukukun olmadığı yerde hiçbir şey düzelmez. Ekonomiyi göz göre göre mahveden iktidar acısını her zaman olduğu gibi yine vatandaştan çıkarmaya çalışıyor. Bu ülkede vatandaş değil müşteriyiz,yolunacak tavuğuz hamdolsun da tepkisiz, hakkını aramaz,neme lazımcı bu millete herşey müstahak !!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Maraç ~ 1 yıl önce
Bu balık meselesi değil, yumurta meselesi. Son dakika gidip başvuru yapmayın siz de. Mağdur rolü oynamayı ne kadar seviyorsunuz ya.
Maraç yazana ~ 1 yıl önce
Vatandaş son dakika başvurmak zorunda kalmışsa devlet bunu illa fırsata mı çevirmeli be hey ahmak be gafil! Devlet dünya kadar haksız vergi alıyor,gelire göre dünyanın en pahalı ve işlevsiz,hiçbir gelişmiş ülkeye vizesiz gidilemeyen pasaportu vatandaşa satıyor! Olmayan aklınla saçma sapan ahkam kesme!
F/O ~ 1 yıl önce
Memur-emekli-çalışan maaşına gelince %500 zam iste ama masraflara gelince balıktı haraçtı öğrendiğin 2-3 etkili olacağını zannettiğin kelime ile makro-mikro ekonomi dengelerini eleştir… komiksiniz
F/O yazana ~ 1 yıl önce
Sen çok mu biliyorsun ekonomiyi? Devletin görevi,vatandaşa vermesi gereken hizmetleri fahiş fiyat ve zamlarla yapmak mıdır? Denge dediğin şey bu mudur? Masalı, ekonomiyi bile bile bozan,ülkeyi,milleti ağır borca sokan,alınan borçları, kredileri,vergileri,araplara, afrikalılara,gösterişe,havaya, garantili ihalelerle yandaşlara, mahdumlara,damatlara, ailelerine,saraylara, arabalara,uçaklara saçanlara anlat. Asıl komik olan senin gibiler...
F/O ~ 1 yıl önce
Madem dünyanın hiç bir yerine gidemiyorsunuz bu pasaport ile, o halde bu rağbet bu yığılma bu talep neden ?? Kimse zorla birşey satmıyor, pasaport kişinin talebi doğrultusunda alınan bir belgedir.. Hakaret ederek kendi eğitimsizliğini gösterdiğin için teşekkürler..
1 ocak ~ 1 yıl önce
Bu sabahki yeni haber;harç farkı ödenmeyecek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000