12 Temmuz 2013, Cuma 07:01:22

PASAPORT HARÇLARI İNDİRİLECEK Mİ?

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, pasaport harçları ile ilgili bir soru önergesine verdiği yanıtta ücrette indirim yapılıp yapılmayacağını açıkladı.
  • İngiliz vatandaşı bakana sorup ondan icazet almış mı ????
  • Dünyanın en pahalı pasaportu,elektriği,doğalgazı,arabası,benzini,cep telefonu,vergileri,harçları vs burada hala kalkınmışlıktan,gelişmişlikten bahsediyorlar!! Zengin ülke vatandaşına bunları müşteri gibi pahalıya satar mı?? Ermenistan fakirlikten ölüyor ama vatandaşına pasaportu bedavaya veriyor!! Demek ki neymiş, biz zengin,güçlü,kalkınmış bir ülke değilmişiz, bize geçmişte olduğu gibi hep yalan söyleniyormuş!!! seyahatozgurlugu.blogspot.com a destek verin lütfen!!
  • Ekim ayinda aldim pasaportumu, on yillik pasaport iviri ziviriyla besyuz tl ye maloldu. Kiyaslama yapmak istemiyorum ama diger ulkelerde bu maliyet dortte bir.. bir de bizim pasaportlardaki renk skalasi baska bir ulkede de yok :) ayrimcilik burada basliyor.. gri,yesil,bordo,kirmizi.. en pahalisi normal vatandasinki bu kagit bordodokinin icinde altin yaldizlimiymis acaba?
  • Dünyanın en pahalı pasaportunu kullanıyoruz. Dünya ortalaması 50 usd, Türk pasaportu ise 250 usd. Dünya ortalamasından %500 daha pahalı. Bu durum pasaport almaya niyetli insanlarımızı vazgeçirtiyor. İnsanların seyahat hürriyetini kısıtlıyor. Avrupa birliğinde nüfusun yaklaşık %90 ı nın pasaportu var. 75 MİLYON NÜFUSLU TÜRKİYEDE İSE SADECE 6 MİLYON PASAPORT SAHİBİ VAR. yüzde 10 bile değil. işte size gelişmişlik göstergesi. Bakmayın siz siyasetçilere.. lider ülke falan değiliz. hala geriden geliyoruz..
  • Dunyanin en cok itibar goren pasaportlarindan biri olsa seve seve verelim bu parayida ancak?........

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, CHP Tokat Milletvekili Orhan Düzgün'ün verdiği "Yurt dışında yaşayan vatandaşların ödedikleri pasaport bedellerine ilişkin" yazılı soru önergesini yanıtladı.

Milliyet gazetesinden Meriç Tafolar'ın haberine göre Davutoğlu yazılı soru önergesine verdiği yanıtta pasaport harç ücretlerinde herhangi bir indirim planlamadıklarını belirtirken şu ifadelere yer verdi:

"Pasaport defter ve harç bedelleri her yıl mevzuatımız uyarınca, Maliye Bakanlığımız'ca belirlenmektedir. Anılan Bakanlıkça 31 Aralık 2012'de yapılan son düzenleme ile 1 Ocak 2013'ten itibaren yurtiçi yurtdışı farkı olmaksızın 72 TL (31 avro) değerli kağıt bedeli alınmaktadır. 492 sayılı Harçlar Kanunu'na bağlı (6) sayılı tarifede yer alan pasaport işlemlerine ilişkin 10 yıllık pasaport harcının yurtiçindeki tutarı 441,40 TL iken, yurtdışında 177 avrodur. Halihazırda pasaport harçları ve diğer konsolosluk işlemleriyle ilgili harçların düşürülmesine ilişkin herhangi bir çalışma bulunmamaktadır."

PASAPORT HARÇLARI İNDİRİLECEK Mİ?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

acaba ~ 9 yıl önce
İngiliz vatandaşı bakana sorup ondan icazet almış mı ????

Yanıtla

Kalan karakter 1000
palavra!! ~ 9 yıl önce
Dünyanın en pahalı pasaportu,elektriği,doğalgazı,arabası,benzini,cep telefonu,vergileri,harçları vs burada hala kalkınmışlıktan,gelişmişlikten bahsediyorlar!! Zengin ülke vatandaşına bunları müşteri gibi pahalıya satar mı?? Ermenistan fakirlikten ölüyor ama vatandaşına pasaportu bedavaya veriyor!! Demek ki neymiş, biz zengin,güçlü,kalkınmış bir ülke değilmişiz, bize geçmişte olduğu gibi hep yalan söyleniyormuş!!! seyahatozgurlugu.blogspot.com a destek verin lütfen!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sacma ~ 9 yıl önce
Ekim ayinda aldim pasaportumu, on yillik pasaport iviri ziviriyla besyuz tl ye maloldu. Kiyaslama yapmak istemiyorum ama diger ulkelerde bu maliyet dortte bir.. bir de bizim pasaportlardaki renk skalasi baska bir ulkede de yok :) ayrimcilik burada basliyor.. gri,yesil,bordo,kirmizi.. en pahalisi normal vatandasinki bu kagit bordodokinin icinde altin yaldizlimiymis acaba?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Passport ~ 9 yıl önce
Dünyanın en pahalı pasaportunu kullanıyoruz. Dünya ortalaması 50 usd, Türk pasaportu ise 250 usd. Dünya ortalamasından %500 daha pahalı. Bu durum pasaport almaya niyetli insanlarımızı vazgeçirtiyor. İnsanların seyahat hürriyetini kısıtlıyor. Avrupa birliğinde nüfusun yaklaşık %90 ı nın pasaportu var. 75 MİLYON NÜFUSLU TÜRKİYEDE İSE SADECE 6 MİLYON PASAPORT SAHİBİ VAR. yüzde 10 bile değil. işte size gelişmişlik göstergesi. Bakmayın siz siyasetçilere.. lider ülke falan değiliz. hala geriden geliyoruz..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pasaport ~ 9 yıl önce
Dunyanin en cok itibar goren pasaportlarindan biri olsa seve seve verelim bu parayida ancak?........

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000