12 Mart 2021, Cuma 13:02:04

Pakistan'a satışı planlanan ATAK Helikopterlerinde son durum ne?

Pakistan, 2018’de 1,5 milyar ABD Doları değerinde 30 adet T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri sipariş etmiş ancak satış, ABD’nin helikoptere güç veren LHTEC-T800 motorlarıyla ilgili ihracat iznine uzun bir süre yanıt vermemesi üzerine gerçekleştirilememişti.
  • Madem ABD motor vermiyor TEI nin ürettiği motoru bizim Atak helikopterine entegre et Gökbey de kullanılacak motoru da bu seriden devam et ve motor dış bağımlılıktan çıksın.Olmadı ABD dışında üretim yapan motor firması ile anlaş kullanacağımız helikopterlerde ve yeni hava araçlarında bunu kullanıp başka ülkelere ihraç yetkisini al istediğin hava aracına tak. Rekabet iyidir yerlisini kullanmak daha da iyidir. Bu arada ABD dışındada motor üreten firmalar var sadece avrupa değil Ukrayna olabilir.Bu konuda eğitim almış vizyonu geniş arkadaşlar düşünsünler.
  • İns bir an önce bu satış gerçekleşir

Pakistan, 2018’de 1,5 milyar ABD Doları değerinde 30 adet T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri sipariş etmiş ancak satış, ABD’nin helikoptere güç veren LHTEC-T800 motorlarıyla ilgili ihracat iznine uzun bir süre yanıt vermemesi üzerine gerçekleştirilememişti. Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Pakistan'a satılması planlanan ATAK helikopterleriyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Demir tarafından yapılan açıklamada, "6 aylık ek süre aldık Pakistan’dan. Şu anda izin sürecini bekliyoruz" ifadelerine yer verildi.

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın tarafından yapılan açıklamada ise "ABD, Pakistan’a yapmayı planladığımız savaş helikopteri satışını engelledi. Bu muhtemelen söz konusu ihalenin Çin’e gitmesine neden olacak ve burada kaybeden ABD olacak. ABD ile ilişkimiz, birbirimizi karşılıklı olarak güçlendirebileceğimiz ve ortak sorunları veya endişeleri birlikte ele alabileceğimiz çok yapıcı bir şekilde işleyebilir" ifadelerine yer verilmişti.

Pakistan’ın taarruz helikopteri ihalesi için başka bir aday ülke olan Çin Halk Cumhuriyeti ise Pakistan’a bir miktar Z-10 Taarruz Helikopteri hibe etmişti.

Öte yandan yine Pakistan T129 ATAK Programı ile ilgili olarak Pakistan Ordusu mensubu bir General tarafından geçtiğimiz ay yapılan açıklamada ise "Sözleşme bazı üçüncü taraf onayları yüzünden biraz gecikti ancak Pakistan, siyasi engelleri aşmayı ve bu üçüncü taraf ihracat sertifikasını sağlamayı umut ediyor. Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile olan sözleşmeyi yerine getirmek için sabırsızlanıyoruz" ifadelerine yer verilmişti. (savunmasanayist)

Pakistan'a satışı planlanan ATAK Helikopterlerinde son durum ne?

Facebook Yorum

Yorumlar

~ 3 yıl önce
Madem ABD motor vermiyor TEI nin ürettiği motoru bizim Atak helikopterine entegre et Gökbey de kullanılacak motoru da bu seriden devam et ve motor dış bağımlılıktan çıksın.Olmadı ABD dışında üretim yapan motor firması ile anlaş kullanacağımız helikopterlerde ve yeni hava araçlarında bunu kullanıp başka ülkelere ihraç yetkisini al istediğin hava aracına tak. Rekabet iyidir yerlisini kullanmak daha da iyidir. Bu arada ABD dışındada motor üreten firmalar var sadece avrupa değil Ukrayna olabilir.Bu konuda eğitim almış vizyonu geniş arkadaşlar düşünsünler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Saw ~ 3 yıl önce
İns bir an önce bu satış gerçekleşir

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000