21 Ocak 2014, Salı 17:20:36

ÖZEL ŞİRKET YOLU KAPANIYOR!

Hükümet, son dönemde ciddi sayıda askeri pilotun, TSK'dan ayrılarak, özel hava yolu şirketlerine geçemeye başlamasına karşı, sürpriz bir yasal önlem getiriyor. Pilotların, TSK'daki mecburi hizmet süreleri uzatılıyor.
  • Bence kimse pilot olmasın hava yolları da kapansın. Eskisi gibi otobüsleri kullanalım yurt dışına da yabancı hava yolları ile gidilsin. Yorgan gitsin kavga bitsin. Asker de askerde kalsın.
  • Keşke herkesin en azından bir kere F-16 da uçma şansı olsaydı da şu tartışmaların çoğu bitseydi :) Eminim çoğu yorum farklı olurdu. İyi pilot olmanın şartı sivil ve ya asker olmak değil, bilgili ve efendi olmaktır. Sevgi saygı dolu, kazasız günler dilerim.
  • Bu sayede 200 - 250 bin TL ödeyerek işsiz kalan yeni pilotlara istihdam yolu daha açık olur ;)
  • Askeri pilotların "bir kısmı" önce "asker" olduğunu ve vatan diye bağra basılan her karış toprağı koruma görevinin baş sorumlusu olduğunu unutursa; kendini bir yatırım metası olarak (hadi biz ona pilot diyelim ) algılarsa; bir an önce line konforuna geçmek ister. Mecburi hizmet kapsamında eklenen süre zulüm olur. Halbuki 15 yıldan 10 yıla inince birden bire elde edilen 5 koca yıl varken şimdi eklenen 2 yıl abartılır. Buna da "Kardan zarar etmek" denilir. Öte yandan sivil pilotların asker pilotları "rakip" olarak algılaması da eğer 200 saatle yeni mezun olmuş pilotlardan bahsediyorsak fazla çocuksu ve gerçekdışı kalıyor. Kendini dev aynasında aslan misali gören kedilere de çok şahit olmuştur bu camia. Rekabet olsun ama herkes kendini , kendi klasmanında değerlendirsin. Son olarak da düşüncem uçuş okullarında çalışan FI larla ilgili. Sivilse en az 500 saat uçuş tecrübesi veya askeri pilot olsun, karacı mantığıyla 25 yalnız a observer olmakla vb uçuş öğretmeni yapılmasın.
  • Kendi insanına katlanamayan, bir diğerini ikinci sınıf insan gibi gören, sahip olduğu kültürü ve alışkanlıkları referans kabul edip gittiği yerde başkalarına empoze etmeye çalışan, ezik kişilikleri tatmin etmek için pilot olan, pilot olunca kendini bir b..k sanan, havayollarını sidik yarıştırma merkezi gibi gören, pilotluğun altı üstü bir meslek olduğunu idrak edemeyen kim varsa kapının önüne koyacaksın. Ha derseniz ki o zaman adam kalmaz, gelir elin yunanı!! uçurur memleketin uçağını!!!
  • Sivil Havacilga Havacilik yuksek okulundan baska kimseyi almican, dogrusu bu
  • En iyi pilot ulastirmacilar, yok F-16 yok sivil, geec, ulastirmacilar haricinde kimseyi almican
  • Pastacılık okudum meslek lisesinde bende olabilir miyim? Babam zengin.'' Oğlum pilotluğun parası iyi istersen seni de pilot yapalım dedi'' ne dersiniz bende olayım mı? ''Baba dedim olabilirsem olayım ama bu sektör kalitesiz insanlarla doluymuş ne dersin bir araştıralım dedim''. ''Oğlum boş ver sen keyfine bak '' dedi. Elin ne olduğu belirsiz yabancılarına ülkemiz yeme cenneti olmuş sen ne için yemeyesin'' dedi ve ekledi ''Herkes hakim, herkes savcı ,herkes doktor, herkes pilot senin neyin eksikmiş be Toraman oğlum''. Haklı buldum. Ne dersiniz ? ''Aldığım pastacılık eğitim alt yapısı ile bende pilot olabilir miyim?
  • Yabancı pilot gelir, isyan başlar herkes milliyetçi. Bir kısım her yerde olduğu gibi yabancı hayranı. Türk pilot gelir asker olduğu için kimene göre vatan haini, kimine göre kahraman. Asker sivili beğenmez, en kral tayyareyle uçmuştur, "En pilot o'dur". Sivil, geçmişte askerlerin kendilerine it muamelesi yapmalarından dolayı intikam duyguları güder, askeri aşağılar. Nasıl ki, Türkiye'de gücü eline geçirenlerin, menfaat, iktidar ve kişisel kazanımları için diğerini ezmek,yok saymak gibi misyonları varsa hayayollarındaki durum da Türkiye'de yaşananların kendi çapında göstergesidir. Herkesin dilinde vatan sevgisi, herkesin dilinde uçma aşkı olsa da, kavganın asıl sebebi pastaya ortak istenmemesidir. Ve nasıl ki, Türkiye'nin dışarıdan düşmana ihtiyacı yoksa, sizin de yoktur. Siz birbirinize yetersiniz yurdum insanları...
  • Ya arkadas ne aptal bir milletiz.İs var çalışmak isteyene birsuru yabancı ||. Pilot bile k

Hükümet, son dönemde ciddi sayıda askeri pilotun, TSK'dan ayrılarak, özel hava yolu şirketlerine geçemeye başlamasına karşı, sürpriz bir yasal önlem getiriyor. Pilotların, TSK'daki mecburi hizmet süreleri uzatılıyor.

Hükümet, bu yasa değişikliği ile, 2012 yılında çıkardığı ve TSK personelinin hizmet sürelerini düşüren hükümlerini, pilotlar açısından alıyor. 

TBMM'ye bugün gönderilen yasa tasarısında, TSK mensubu pilotların zorunlu hizmet sürelerinin uzatılmasına ilişkin bir madde de yer aldı.

TBMM'ye gönderilen tasarının 37. maddesi şöyle;

"926 sayılı kanunun 113. maddesinin birinci fıkrasının d bendinde yer alan, "iki katı" ibaresi, "3 katı" şeklinde değiştirilmiştir."
Değişiklik yapılan yasa maddesinin ilgili bendi ise şöyle;

"d) Pilotaj eğitimini (pilot adaylarına verilen uçuş eğitimi) bitirenlerin yükümlülükleri, buralarda geçen sürelerin iki katı kadar uzatılır."

HAVA KUVVETLERİNDE İKİ, KARA KUVVETLERİNDE BİR YIL UZAYACAK

TSK'da mecburi hizmet sistemi gereği, harp okullarından mezun olan subayların tümü için 10 yıllık bir mecburi hizmet süresi bulunuyor. (Daha önce 15 yıl olan bu mecburi hizmet süresi, 2012 yılında personel kanununda yapılan değişiklik ile 10 yıla indirilmişti.)

Ancak yine yasa gereği, tüm subaylar için standart 10 yıl olan mecburi hizmet süresi, subayın TSK bünyesindeyken aldığı ek kurs ve eğitimlere göre de arttırılıyor.

TSK'da, Hava ve Kara Kuvvetlerinde seçilen subaylara, ayrıca pilotaj eğitimi veriliyor.

Hava Kuvvetlerinde pilotaj eğitimi ortalama 2 yıl iken, Kara kuvvetlerinde ortalama bir yıl olarak veriliyor.

Yine mevcut yasa gereği, pilotların aldıkları bu pilotaj eğitimleri süreleri de 2 ile çarpılarak, subayın standart mecburi hizmeti olan 10 yıla ekleniyor.

Getirilen yeni yasa değişikliği ile ise, pilotaj eğitimine karşılık yapılacak mecburi hizmet süresi, eğitim süresinin iki katından, üç katına çıkarılıyor.

Bu durumda da, hava kuvvetlerinde pilotaj eğitimi alan subaylar için toplamda 6 yıl, kara kuvvetlerinde ise toplamda 3 yıl ek mecburi hizmet yükü geliyor.

Atılan bu adımla da, mecburi hizmetin 2012 yılında 15 yıldan 10 yıla düşürerek, özellikle hava kuvvetleri komutanlığında pilotların erken ayrılmasının önünü açan düzenleme, büyük ölçüde geri alınmış oluyor.

BİR YIL İÇİNDE 110 PİLOT TSK'DAN AYRILMIŞTI

Hükümetin 2012 yılında yaptığı yasa değişikliğinin ardından, son bir yıl içinde yaklaşık 110 pilot TSK'dan ayrılmıştı.
TSK'dan ayrılan pilotların tam sayısını Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, CHP'li Umut Oran'ın soru önergesine verdiği yanıtta açıklamıştı. Yılmaz, soru önergesi yanıtında, "İstifa eden 110 pilotun TSK için büyük bir öneme haiz olduğu ve ayrılmalarının önemli bir değer ve tecrübe kaybına neden olduğu açıktır. Ancak alınan tedbirler neticesinde Hava Kuvvetleri Komutanlığı mevcut pilot ve uçak sayısı ile ülke güvenliğine yönelik kendisine verilen her türlü görevi yapma yeteneğine sahiptir" ifadesini kullanmıştı.
Yılmaz, 2002-2013 arasında istifa ederek ayrılan F-16 ve F-4 pilotların sayısının da 291 olduğunu açıklamıştı. (Hürriyet)

ÖZEL ŞİRKET YOLU KAPANIYOR!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (162)

iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Bence kimse pilot olmasın hava yolları da kapansın. Eskisi gibi otobüsleri kullanalım yurt dışına da yabancı hava yolları ile gidilsin. Yorgan gitsin kavga bitsin. Asker de askerde kalsın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
keşke ~ 9 yıl önce
Keşke herkesin en azından bir kere F-16 da uçma şansı olsaydı da şu tartışmaların çoğu bitseydi :) Eminim çoğu yorum farklı olurdu. İyi pilot olmanın şartı sivil ve ya asker olmak değil, bilgili ve efendi olmaktır. Sevgi saygı dolu, kazasız günler dilerim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pilatus ~ 9 yıl önce
Kesinlikle sevgi ve saygı dolu kokpitler dileyelim. Aksi halde farklılıkları aynı kokpitte sinerjiye dönüştüremeyiz.
Ohh iyi olmuş :) ~ 9 yıl önce
Bu sayede 200 - 250 bin TL ödeyerek işsiz kalan yeni pilotlara istihdam yolu daha açık olur ;)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Derdi olan neylesin? ~ 9 yıl önce
Askeri pilotların "bir kısmı" önce "asker" olduğunu ve vatan diye bağra basılan her karış toprağı koruma görevinin baş sorumlusu olduğunu unutursa; kendini bir yatırım metası olarak (hadi biz ona pilot diyelim ) algılarsa; bir an önce line konforuna geçmek ister. Mecburi hizmet kapsamında eklenen süre zulüm olur. Halbuki 15 yıldan 10 yıla inince birden bire elde edilen 5 koca yıl varken şimdi eklenen 2 yıl abartılır. Buna da "Kardan zarar etmek" denilir. Öte yandan sivil pilotların asker pilotları "rakip" olarak algılaması da eğer 200 saatle yeni mezun olmuş pilotlardan bahsediyorsak fazla çocuksu ve gerçekdışı kalıyor. Kendini dev aynasında aslan misali gören kedilere de çok şahit olmuştur bu camia. Rekabet olsun ama herkes kendini , kendi klasmanında değerlendirsin. Son olarak da düşüncem uçuş okullarında çalışan FI larla ilgili. Sivilse en az 500 saat uçuş tecrübesi veya askeri pilot olsun, karacı mantığıyla 25 yalnız a observer olmakla vb uçuş öğretmeni yapılmasın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pilatus ~ 9 yıl önce
Sevgili derdi olan dertli insan. Öncelikle insanları yanlış bilgilerinle, yanlış yönlendirmemen gerektiğini sana öğretmemiş olabilirler. Ben sana anlatayım da öncelikle sen anla sonra da yanlış bilgilendirdiğin insanlar. 2012 yılında çıkan yasa ile ilgili kanun maddesi değiştirilerek mecburi hizmet süresi 10 yıl a indirilmiştir (çok meraklıysan gerekçesini TBMM sayfasında bulabilirsin). Ancak burada önemli bir husus vardır. Eğitim gördüğü uçuş eğitimi iki kat kadar arttırılıp mecburi hizmet süresine eklenmektedir. (Ortalama asker bir pilotun uçuş okulu 1,5 yıl sürmektedir, buda eklenecek 3 yıl anlamına gelir). Yani en basit olarak 13 yıl mecburi hizmet süresi olmaktadır. Yeni çıkarılacak yasa ile bu arttırım 3 katına çıkacak ve asgari 4,5 yıl mecburi hizmet süresine eklenecektir. Dolayısı ile eğer konuya en baştan hakim biri olsaydın; esas rahatsızlık veren konunun böylesine önemli kanunların zamanında karşı çıkılmasına rağmen, değiştirilmesi olduğunu bilirdin.
En İyisi; ~ 9 yıl önce
Kendi insanına katlanamayan, bir diğerini ikinci sınıf insan gibi gören, sahip olduğu kültürü ve alışkanlıkları referans kabul edip gittiği yerde başkalarına empoze etmeye çalışan, ezik kişilikleri tatmin etmek için pilot olan, pilot olunca kendini bir b..k sanan, havayollarını sidik yarıştırma merkezi gibi gören, pilotluğun altı üstü bir meslek olduğunu idrak edemeyen kim varsa kapının önüne koyacaksın. Ha derseniz ki o zaman adam kalmaz, gelir elin yunanı!! uçurur memleketin uçağını!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Almican ~ 9 yıl önce
Sivil Havacilga Havacilik yuksek okulundan baska kimseyi almican, dogrusu bu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
En iyi ~ 9 yıl önce
En iyi pilot ulastirmacilar, yok F-16 yok sivil, geec, ulastirmacilar haricinde kimseyi almican

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yorum değil sorum ~ 9 yıl önce
Pastacılık okudum meslek lisesinde bende olabilir miyim? Babam zengin.'' Oğlum pilotluğun parası iyi istersen seni de pilot yapalım dedi'' ne dersiniz bende olayım mı? ''Baba dedim olabilirsem olayım ama bu sektör kalitesiz insanlarla doluymuş ne dersin bir araştıralım dedim''. ''Oğlum boş ver sen keyfine bak '' dedi. Elin ne olduğu belirsiz yabancılarına ülkemiz yeme cenneti olmuş sen ne için yemeyesin'' dedi ve ekledi ''Herkes hakim, herkes savcı ,herkes doktor, herkes pilot senin neyin eksikmiş be Toraman oğlum''. Haklı buldum. Ne dersiniz ? ''Aldığım pastacılık eğitim alt yapısı ile bende pilot olabilir miyim?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tabiki ~ 9 yıl önce
tabiki olabilirsin moda tasarımdan mezun arkadasım pilot parayı bastır ol...zekaya bile gerek yok.
Sende ol madem ~ 9 yıl önce
Sen pilotlugumu yoksa tasarımcılığımı küçümsedin? Bir grafik tasarımcısının, moda tasarımcısının bir mimarın ne kadar yüksek iq su olduğunu bilsen aklın durur heralde. Yabancı ülkelerde lise mezunu insanların pilot olması size batmıyorda lisans mezunu adam mı size batıyor? Zekan varsa yeteneğin en önemlisi sağlığın yerindeyse pilot olabilirsin. Yoksa hiçbir şirket o işi yapamıyorsan seni uçağın koltuğuna oturtmaz.
Tr ~ 9 yıl önce
Yabancı pilot gelir, isyan başlar herkes milliyetçi. Bir kısım her yerde olduğu gibi yabancı hayranı. Türk pilot gelir asker olduğu için kimene göre vatan haini, kimine göre kahraman. Asker sivili beğenmez, en kral tayyareyle uçmuştur, "En pilot o'dur". Sivil, geçmişte askerlerin kendilerine it muamelesi yapmalarından dolayı intikam duyguları güder, askeri aşağılar. Nasıl ki, Türkiye'de gücü eline geçirenlerin, menfaat, iktidar ve kişisel kazanımları için diğerini ezmek,yok saymak gibi misyonları varsa hayayollarındaki durum da Türkiye'de yaşananların kendi çapında göstergesidir. Herkesin dilinde vatan sevgisi, herkesin dilinde uçma aşkı olsa da, kavganın asıl sebebi pastaya ortak istenmemesidir. Ve nasıl ki, Türkiye'nin dışarıdan düşmana ihtiyacı yoksa, sizin de yoktur. Siz birbirinize yetersiniz yurdum insanları...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Ya arkadas ne aptal bir milletiz.İs var çalışmak isteyene birsuru yabancı ||. Pilot bile k

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000