09 Mayıs 2021, Pazar 10:21:07

Özel jeti olanlara 'Ghosn' düzenlemesi

Tüm dünyanın ilgiyle izlediği Nissan CEO’su Ghosn’un Türkiye üzerinden kaçırılmasının ardından, Türkiye havalimanlarında ortaya çıkan güvenlik zaafiyeti masaya yatırıldı
  • Bu çok özel(!) yolcuların üzeri aranıyor mu? Para bizim devletimizden, mevzuatımızdan, nizamimizdan büyük değildir. Kalyoncu ESB de hangar alıyormuş ya da almış bir araştırın derim...
  • İlla olay olduktan sonra mı kural çıkarmak lazım? Kaldı ki uygulamak da önemli. Bir sürü insan kaçtıktan sonra önlem almak tam bize göre şey. Paranın gücüyle her dümen dönebilir Ghosn örneğinde olduğu gibi. Ayrıca kamera vs yerli ve milli mi yoksa ithal mi veya yurtdışından parça vs alıp burda birleştirilen mi olacak bu da çok önemli.
  • Batmak üzere olan Nissanı kurtarmış adamdır. Buna rağmen Arap olduğu için Fransızlar tarafından harcanmasına göz yumulmuştur. Belkide istenmiştir. Renaultun Ceo su, onun yerinde bir fransız olsaydı japonlar öyle bir operasyon yapamazdı, dava falan da açılmazdı.
  • 3-5 tane dolandirici pilot icin bu isi onuruyla namusuyla yapan pilotlari niye cezalandiriyorsunuz. Verirsiniz bu dolandiricilara 20 yil hapis, butun mal varligina da el koyarsiniz bakin bakalim ondan sonra kimse tesebbus edebiliyor mu boyle birsey yapmaya.

Tüm dünyanın ilgiyle izlediği Nissan CEO’su Ghosn’un Türkiye üzerinden kaçırılmasının ardından, Türkiye havalimanlarında ortaya çıkan güvenlik zaafiyeti masaya yatırıldı. İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan yönetmelikle, ağırlıklı olarak iş insanlarına ait özel jetlerin kullandığı alanlarda yüksek çözünürlüklü kamera ve elektronik kayıt sistemleriyle desteklenen çok sıkı tedbirler getirildi.

Geçtiğimiz yıl başında dünyanın en çok konuştuğu olaylar arasında yer alan Nissan CEO'su Carlos Ghosn'un, Japonya'dan Türkiye bağlantılı Lübnan'a kaçış macerası Türkiye'deki havalimanlarında bir takım suiistimallerin yaşandığını da ortaya çıkardı.

Uzun yıllardır, hem insan hem değerli eşyaların sınırdan yasadışı geçirilmesinde, “devletin yumuşak karnı” olarak gösterilen genel havacılık apronu ve terminalleri son olarak FETÖ üyelerinin kaçışıyla da gündeme gelmişti.

İçişleri Bakanlığı, ağırlıklı olarak iş insanlarının özel jetlerinin kullandığı Atatürk Havalimanı Genel Havacılık apronununda Ghosn olayıyla gün yüzüne çıkan yasadışı uygulamaların önüne geçmek amacıyla çok detaylı bir yönetmelik yayımladı.

Altyapısı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü uzmanları tarafından hazırlanan  “Genel Havacılık Hava Taşımacılığına İlişkin Güvenlik Tedbirleri Hakkında Yönetmelik” başlıklı metinde önemli düzenlemeler yapıldı. Yeni yönetmelikte öne çıkan başlıklar özetle şöyle:

Yeni yönetmeliğe göre apron belli alanlara ayrılacak. Dış hatlar ve iç hatlar için kalkacak özel jetlerin park alanları net bir şekilde belirlenecek.

Özel jetlerin park yerleri yüksek çözünürlüklü kamera ile gözetim altında tutulacak.

Bu yerlerde risk değerlendirmesi sonucunda havalimanı güvenlik birimlerince devriye gerçekleştirilir.

KONTROLDEN ÖNCE HANGARA ÇEKİLEMEYECEK

Uçakların belirlenen alan dışına, özellikle hangarlara park ederek yolcu ve malzeme indirip bindirmesi mümkün olmayacak.
Yolcu listesi zamanında verilmediği takdirde uçağın kalkışına izin verilmeyecek.
Pilotlar yolcuların kimliklerini kontrol etmek zorunda olacak.

Genel havacılık terminalini kullanan hava araçları apronda yolcu ve yük kontrolleri yapılmadan hangara alınamayacak.

GELEN VE GİDEN YOLCULARIN TEMASI ENGELLENECEK

Dış hatlarda giden ve gelen yolcuların teması engellenecek.

Yolcuların genel havacılık terminali güvenlik kontrol noktasından geçerek aprona alınmaları zorunlu olacak.
Genel havacılık hava araçları için belirlenen yolcu ve kargo indirme ve bindirme apron alanları dışında indirme ve bindirme yapılamayacak.

Genel havacılık hava araçlarının yolcu ve kargo indirme ve bindirme yapacağı alanların belirlenmesinde terminal binasına yakınlık, yeterli aydınlatma ve güvenlik kamera sistemi kapsama alanı içerisinde olma esas alınacak.
Yolcu listesindeki bilgiler ile kimlik bilgilerinin eşleşmemesi durumunda kişilerin hava aracına geçişine müsaade edilmeyecek.

Yolcu listesi ile havayolu beyan formu ibraz edilmemesi durumunda hava aracının kapılarının açılmasına müsaade edilmez, pasaport ve gümrük işlemlerine başlanılmayacak.

GÜMRÜK KONTROL EDECEK, GEREKİRSE POLİS DE KATILACAK

Transfer uçuşlarda dış hat gelen yolcuların hava aracını terk etmesinin ardından hava aracı, gümrük idaresi personeli tarafından kontrol edilecek. Havalimanı mülki idare amirinin talimatıyla risk durumları göz önünde bulundurularak, havalimanı emniyet şube müdürlüğü ve yer hizmetleri kuruluşu personeli de katılabilecek.
Devlet hava araçları bu yönetmelikten muaf tutulacak.

ERDAĞI: “UYGULAMA ÖNEMLİ”

Sivil Havacılık Eski Genel Müdür Yardımcısı Oktay Erdağı, yönetmeliğin çıkarılmasının uluslararası standartların uygulanmasında önemli olduğunu vurgulayarak, “Genel havacılık terminalleri geçmişten bu yana benzer sıkıntıların yaşandığı alanlar oldu. Yeni yönetmeliğin çıkarılması önemli, ancak uygulama çok kritik eksiksiz olarak uygulanması şart” dedi.

Erdağı şöyle devam etti: “ICAO Anex 17 (Güvenlik) standartlarına gore, alınacak güvenlik önlemler havayolu ulaşımı için çok önemli olan zaman ve hız faktörünu engelleyici olmamalıdır. Bu konunun göz ardı edilmemesi gereklidir. Burada tüm bu güvenlik tedbirlerinin uygulanabilmesi için yeterli teçhizat ve istihdamın sağlanması şarttır. Aksi halde uygulayıcılar ile kullanıcılar arasında çatışmalar yaşanacaktır.” (sözcü)

Özel jeti olanlara 'Ghosn' düzenlemesi

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

Peki Soruyorum ~ 1 ay önce
Bu çok özel(!) yolcuların üzeri aranıyor mu? Para bizim devletimizden, mevzuatımızdan, nizamimizdan büyük değildir. Kalyoncu ESB de hangar alıyormuş ya da almış bir araştırın derim...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bilmiyorsaniz sorun ogrenin! ~ 1 ay önce
Hangarlar satin alinmaz, Dhmi’ye kira odersin. Yolcular da normal terminale girip nasil ucaga biniyorlsrsa ayni sekilde genel havacilik terminalinde xrayden gecip aranirlar. Birsey bilmeden yorum yapmayin.
Öğrendim... ~ 1 ay önce
Aranmiyor, üstün körü geçip gidiyorlar. Evet hangarlar satılmıyor kiralanıyor ve ömür billah kimse çok demiyor. Boydaklardan kalan da peşkeş çekiliyor...
Jet ~ 1 ay önce
İlla olay olduktan sonra mı kural çıkarmak lazım? Kaldı ki uygulamak da önemli. Bir sürü insan kaçtıktan sonra önlem almak tam bize göre şey. Paranın gücüyle her dümen dönebilir Ghosn örneğinde olduğu gibi. Ayrıca kamera vs yerli ve milli mi yoksa ithal mi veya yurtdışından parça vs alıp burda birleştirilen mi olacak bu da çok önemli.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Carlos Hüsn ~ 1 ay önce
Batmak üzere olan Nissanı kurtarmış adamdır. Buna rağmen Arap olduğu için Fransızlar tarafından harcanmasına göz yumulmuştur. Belkide istenmiştir. Renaultun Ceo su, onun yerinde bir fransız olsaydı japonlar öyle bir operasyon yapamazdı, dava falan da açılmazdı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Milliyetinin onemi yok ~ 1 ay önce
Yuz milyonlarca dolari zimmertine gecirdigi icin ve hisse senedi alim satimlarinda dolandiricilik yaptigi icin tutuklanmisti. Simdi o paralari Lubnan’da luks sefa icinde yiyecek. Uc kusak torununa bile yeter.
Dünyadan bi haber ~ 1 ay önce
Adam Rothschild ailesi ile organik bağlantılı idi.Japonya'da otomotiv üreticieri onun sayesinde Rothschild ile ortak haline geldi.Önce onu bir araştır.
Namussuzlar! ~ 1 ay önce
3-5 tane dolandirici pilot icin bu isi onuruyla namusuyla yapan pilotlari niye cezalandiriyorsunuz. Verirsiniz bu dolandiricilara 20 yil hapis, butun mal varligina da el koyarsiniz bakin bakalim ondan sonra kimse tesebbus edebiliyor mu boyle birsey yapmaya.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000