18 Ekim 2021, Pazartesi 14:12:54

Özdemir Bayraktar hayatını kaybetti

Yerli ve milli SİHA'ların öncü ismi Özdemir Bayraktar, 72 yaşında vefat etti..
  • Allah rahmet eylesin inşallah
  • Allah Rahmet etsin, mekani Cennet olsun, en zor zamanlarda dahi Memleketimiz icin calisip cabalayan biri idi Allah razi olsun, O gidecegi yere hazirlikli gitti, kayip Bizlerin kaybi, en basda Turkiyemiz boylesi cani gonulden vatani icin caba harcayan bir vatan evladini kaybetti, biz raziyi Rabbimde razi olur Insallah, biz imanina sahidiz. Tum sevdikelerine Allah sabirlar versin.
  • Allah rahmet etsin. Vatana hayırlı evlatlar yetiştirmiş örnek bir hayat.
  • Kendisinden Allah razı olsun Allah rahmet eylesin
  • Kendisini hic tanimadim gormedim tanimak isterdim. Bu vatanin bes karis topragina cok emek verdi. Allah ondan sonsuz kat razi olsun. Mekani cennet nur olsun. Selcuk ve Haluk beyin sevenlerinin basi sagolsun. Uzuldum.
  • İlk duyduğumda inanamadım. Kendi ailemden biri öldü gibi üzüldüm
  • Allah CC rahmet eylesin
  • Allah rahmet eylesin..havacılığa ve Türk savunma sanayine katkısı cok cok fazla..Allah ışıklar içinde uyutsun...
  • Bu memlekete kimin hayrı dokunduysa Allah razı olsun. Hayatımda hiç görmedim konuşmadım tanımadım kendisini fakat üzüldüm.
  • ALLAH'tan geldik yine ona döneceğiz RABB'İMİZ Rahmet eylesin mekanı cennet olsun İNŞAALLAH

Yerli ve milli SİHA'ların öncü ismi Özdemir Bayraktar, 72 yaşında vefat etti..

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dünürü, Selçuk Bayraktar ve Haluk Bayraktar'ın babası, BAYKAR Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir Bayraktar hayatını kaybetti. Bayraktar, kanser tedavisi görüyordu.

BAYKAR'dan yapılan açıklamada, "Milli Teknoloji Hamlesi idealinin ve Milli SİHA'larımızın öncü ismi, Yönetim Kurulu Başkanımız ve yol göstericimiz Özdemir Bayraktar, Hakk'a yürüdü..." denildi.

BAYKAR Genel Müdürü Haluk Bayraktar, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda; "Özdemir Bayraktar, Babamız, ilham kaynağımız bugün Hakk’ın rahmetine kavuştu. Değerlerinden taviz vermeden adanmış bir ömür yaşadı. Yılmak bilmeyen azmiyle araştırıp üretenlerden oldu. Haksızlıklar karşısında hiç pes etmedi, gücü yettiğince yardım etti. Allah rahmet eylesin" dedi.

Bayraktar, İstanbul'da özel bir hastanede kanser tedavisi görüyordu.

72 yaşında vefat eden Bayraktar'ın yarın Fatih Camii'nde öğle namazı düzenlenecek cenaze töreni sonrası İstanbul'da toprağa verileceği öğrenildi.


 

ÖZDEMİR BAYRAKTAR KİMDİR?

 

Özdemir Bayraktar, BAYKAR'ın internet sitesinde şu şekilde anlatıldı:

"Hayatını, sağlığını, varlığını ülkemizin tam bağımsızlığı için son 20 yılını işyerinde yaşayarak, gerek arazide gerek bilgisayar tezgahı başında Milli SİHA'larımıza vakfetti... 1949 yılında aslen Trabzon Sürmeneli olan Balıkçı Lütfi Reis'in oğlu olarak Sarıyer'in Garipçe köyünde doğan Özdemir Bayraktar, Kabataş Erkek Lisesi'nden mezun oldu.

1967'de İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümüne giren Özdemir Bayraktar, başarılı bir eğitim döneminin ardından 1972 yılında mezun oldu. Mezuniyetinin ardından 2 yıl boyunca İTÜ Motorlar Kürsüsü Profesörü İsmail Hakkı Öz'ün araştırma asistanlığı görevini yürüterek içten yanmalı motorlar konusunda yüksek lisans çalışmasını tamamladı.

Türkiye'nin sanayi sektöründe öncü rol üstlenen birçok fabrikanın (Burdur Traktör, İstanbul Segman, Uzel vb.) kuruluş ve yeni yatırımlar aşamasında teknik yönetici görevlerinde çalıştı. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu olan ve Türkiye Sınai Kalkınma Bankası'nda bilgisayar programcısı olarak çalışan Canan Bayraktar ile dünya evine girdi. Özdemir ve Canan Bayraktar çiftinin bu evlilikten Haluk, Selçuk ve Ahmet adında 3 çocukları dünyaya geldi.

1984 yılında otomotiv sektörüne yönelik yerlileştirme çalışmalarına katkı sunmak maksadıyla BAYKAR Makina'nın kuruluşunda yer aldı. Tek bir matkap makinası ile kurduğu BAYKAR'da hassas talaşlı imalat sektörüne yönelik birçok özgün makina tasarımı ve imalatı, parça işleme aparat tasarım süreçlerini yönetti. BAYKAR'ın milli ve özgün İnsansız Hava Aracı teknolojisi geliştirmesi atılımında öncü rol üstlenen Özdemir Bayraktar, bu projelerin hayata geçirilmesinde tasarım aşamasından prototip aşamasına, imalat aşamasından yatırım planlamasına kadar her aşamada aktif ve lider olarak yer aldı.

BAYKAR tarafından TSK için geliştirilen ilk insansız hava aracı olan Bayraktar Mini İHA Ar-Ge çalışmalarının yapıldığı 2005-2009 yılları arasında Güneydoğu Anadolu bölgesinde askerler ile birlikte gerçekleştirilen çalışmalara liderlik yaptı.

Bayraktar TB2 ve Bayraktar AKINCI TİHA'ya karakterini veren özgün tasarımların da sahibi olan Özdemir Bayraktar, hayatı boyunca sahip olduğu mühendislik yeteneğini her zaman güncel teknolojilerle harmanladı. Çalışma hayatında her zaman azmi, kararlılığı, inancı ve geliştirme şevki hiç kaybolmadı.

Özdemir Bayraktar, BAYKAR tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen Bayraktar TB2 SİHA'ların Karabağ'ın Ermenistan işgalinden kurtulmasına sunduğu katkı nedeniyle 2021'de Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından Karabağ Nişanı'na layık görüldü.

Havacılığa olan merakı dolayısıyla hususi pilot sertifikası bulunan Özdemir Bayraktar, Türkiye'nin insansız hava araçları serüveninin öncü ismi olarak bilinmektedir. Milli Teknoloji Hamlesi idealinin mimarlarından olan Özdemir Bayraktar, yürüttüğü tüm projelerde hayatı boyunca hak bildiği değerlerden en ufak bir taviz vermeden kalite detaydadır anlayışıyla titiz bir şekilde çalışmıştır."

Özdemir Bayraktar hayatını kaybetti

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (14)

Xmalcom ~ 1 ay önce
Allah rahmet eylesin inşallah

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Avrupa Avrupa ~ 1 ay önce
Allah Rahmet etsin, mekani Cennet olsun, en zor zamanlarda dahi Memleketimiz icin calisip cabalayan biri idi Allah razi olsun, O gidecegi yere hazirlikli gitti, kayip Bizlerin kaybi, en basda Turkiyemiz boylesi cani gonulden vatani icin caba harcayan bir vatan evladini kaybetti, biz raziyi Rabbimde razi olur Insallah, biz imanina sahidiz. Tum sevdikelerine Allah sabirlar versin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mühendis Pilot ~ 1 ay önce
Allah rahmet etsin. Vatana hayırlı evlatlar yetiştirmiş örnek bir hayat.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Rahmet ~ 1 ay önce
Kendisinden Allah razı olsun Allah rahmet eylesin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
MC ~ 1 ay önce
Kendisini hic tanimadim gormedim tanimak isterdim. Bu vatanin bes karis topragina cok emek verdi. Allah ondan sonsuz kat razi olsun. Mekani cennet nur olsun. Selcuk ve Haluk beyin sevenlerinin basi sagolsun. Uzuldum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cidden Üzgün ~ 1 ay önce
İlk duyduğumda inanamadım. Kendi ailemden biri öldü gibi üzüldüm

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Harekat58 ~ 1 ay önce
Allah CC rahmet eylesin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
112 Ap0 ~ 1 ay önce
Allah rahmet eylesin..havacılığa ve Türk savunma sanayine katkısı cok cok fazla..Allah ışıklar içinde uyutsun...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Üzüldüm ~ 1 ay önce
Bu memlekete kimin hayrı dokunduysa Allah razı olsun. Hayatımda hiç görmedim konuşmadım tanımadım kendisini fakat üzüldüm.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hafız ~ 1 ay önce
ALLAH'tan geldik yine ona döneceğiz RABB'İMİZ Rahmet eylesin mekanı cennet olsun İNŞAALLAH

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000