16 Şubat 2010, Salı 17:27:34

ÖYLE BİR TÜRBÜLANSA GİRDİ Kİ...

Hindistan’ın Delhi kentinden Kuveyt’e giden yolcu uçağı, aniden açık hava türbülansına girince uçağın içi savaş alanına döndü. Temmuz ayında yaşanan olayın görüntüleri Youtube’a düştü. İşte türbülans dehşeti...
  • B787 de joystick yok.
  • Bu eski model bir airbus muhtemelende 85 90 yapımı ondan yok . Yeni nesil airbuslarda joystic var 319 320 330 340 321 380 ve bundan sonra gelecek serilerde olacak bu joystic
  • a310 ve a300 modelleri üretimden kalkmıştır.eski oldukları için joystick yoktur ayrıca boeing de 787 ile birlikte joysticke geçmiştir.ayrıca diğer arkadaşım 310 geniş gövdelidir. sen çok fazla karıştırdın
  • Cahilliğimi mazur görün ama bildiğim kadarıyla AIRBUS'lar bir tür joystick ile kumanda ediliyor. Boeing tipi uçaklarda YOKE denilen kontrol aleti var. Acaba bu daha eski bir AIRBUS mıdır ? Bilen varsa doğruyu bilmek isterim.
  • Yıllardır gerek okyanus aşırı, gerek se çok dağlık bölgelerde yaptığım uçuşlarda buna benzer turbulanslı uçuşlara rastladım. Fakat her seferinde güvenli bir şekilde yolculuğumuza devam ettik. Bu tip haberlerin yapılıp insanları uçuştan korkutmanın doğru olmadığını düşünüyorum.
  • Havacılık yolcu hizmetlerinde uzun süre çalıştım.Yolculara hep güvenliklerinden dolayı kabin bagajlarının 5kg mı geçmemesi gerektiği ile ilgili çok anlatımlarım oldu.İtirazlar-tepkiler çirkin hakaretler duydum.İşte türübülans anında ne kadar önemli ...okuyanlar varsaaaa dikkatli olsunlar isterim.iYİ güvenli uçuşlar.
  • Kaptan, çok teşekkür ederim. uzun zamandır özlediğim bir yorum. gayet güzel bir açıklama, konu ile ilgili ve "bu işi sadece bilirim" uslubundan uzak. teşekkürler.
  • ''Bir anne'' Hanımefendiye:Bunlara Clear Air Turbulance deniyor.Açık hava türbülansı manası.Bu türbülansları farklı kılan, elektrik yüklü bulutlar gibi uçakların hava radarında görülmezler.Bu yüzden uçaktaki ekibide yolcularıda hazırlıksız yakalarlar.Uçağın düşmesi gibi bir şey söz konusu değil.Ancak çarpmalar sonucu yaralanmalar hatta ölümler olabilir.Kokpit ekibinin mutlaka uçuşun her anında kemerlerini bağlamasının önemide burdan gelir.Çünkü çok alçak olan kafa üstü panellerine kafayı vurmaları pilotların bayılması veya ölmesi ile sonuçlanabilir.Alınabilecek tek önlem, bölgeden geçen diğer bir uçağa piyangonun vurması ve onun durumu rapor etmesidir.Dağlık bölgeler ve kara-deniz geçişlerinde tetikte olmak gerekir.
  • A310 geniş gövdelidir. A320 dar gövdelidir. Dikkatimi çeken unsur, uçak ucusta ve kokpit kapısı acık son derece emniyetsiz. Kaptan koltugunu terk etmiş. Yeniden bir türbülansa girilemeyecegini kim garanti eder.
  • A310 oldukça geniş bir uçaktır..Resimlerine bakarsanız dışardan görürsünüz ayrıca kokpit'ten de anlayabilirsiniz eski teknelojiyi.. ve airbus tipi flaplar..

15 temmuz 2009 günü, Kuveyt Havayolları’na ait Airbus  310- 300, Hindistan’ın Delhi kentinden Kuveyt’e uçuyordu. Her şey yolunda seyrediyordu. Ta ki, uçak aniden açık hava türbülansına girinceye kadar. Kaptan pilotun farketmediği türbülansa yolcular da hazırlıksız yakalandı. Uçağın içindeki her şey kağıt gibi savruldu. Dakikalar içinde uçağın içi adeta savaş alanına döndü. 

Türbülans, pilotlara da zor anlar yaşattı. Bir yolcu boynundan ve yüzünden işte böyle yaralandı. Türbülans sonrası yolcuların yüzündeki korku açıkça görülüyordu.

Şiddetli türbülans sırasında  bazı yolcular hafif yaralandı. Uçaktaki arka kapılar, servis troleylerinin çarpması sonucu zarar gördü.  Pilotların kokpitteki defterleri de havada uçuştu. Uçak sorunsuz şekilde Kuveyt’e inmeyi başardı.

İnternet paylaşım sitesi Youtube’a düşen uçağın olay sonrası görüntüleri, türbülans dehşetini gözler önüne serdi.

ÖYLE BİR TÜRBÜLANSA GİRDİ Kİ...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (12)

Misafir ~ 12 yıl önce
B787 de joystick yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Bu eski model bir airbus muhtemelende 85 90 yapımı ondan yok . Yeni nesil airbuslarda joystic var 319 320 330 340 321 380 ve bundan sonra gelecek serilerde olacak bu joystic

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
a310 ve a300 modelleri üretimden kalkmıştır.eski oldukları için joystick yoktur ayrıca boeing de 787 ile birlikte joysticke geçmiştir.ayrıca diğer arkadaşım 310 geniş gövdelidir. sen çok fazla karıştırdın

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Cahilliğimi mazur görün ama bildiğim kadarıyla AIRBUS'lar bir tür joystick ile kumanda ediliyor. Boeing tipi uçaklarda YOKE denilen kontrol aleti var. Acaba bu daha eski bir AIRBUS mıdır ? Bilen varsa doğruyu bilmek isterim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Yıllardır gerek okyanus aşırı, gerek se çok dağlık bölgelerde yaptığım uçuşlarda buna benzer turbulanslı uçuşlara rastladım. Fakat her seferinde güvenli bir şekilde yolculuğumuza devam ettik. Bu tip haberlerin yapılıp insanları uçuştan korkutmanın doğru olmadığını düşünüyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Havacılık yolcu hizmetlerinde uzun süre çalıştım.Yolculara hep güvenliklerinden dolayı kabin bagajlarının 5kg mı geçmemesi gerektiği ile ilgili çok anlatımlarım oldu.İtirazlar-tepkiler çirkin hakaretler duydum.İşte türübülans anında ne kadar önemli ...okuyanlar varsaaaa dikkatli olsunlar isterim.iYİ güvenli uçuşlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Kaptan, çok teşekkür ederim. uzun zamandır özlediğim bir yorum. gayet güzel bir açıklama, konu ile ilgili ve "bu işi sadece bilirim" uslubundan uzak. teşekkürler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
''Bir anne'' Hanımefendiye:Bunlara Clear Air Turbulance deniyor.Açık hava türbülansı manası.Bu türbülansları farklı kılan, elektrik yüklü bulutlar gibi uçakların hava radarında görülmezler.Bu yüzden uçaktaki ekibide yolcularıda hazırlıksız yakalarlar.Uçağın düşmesi gibi bir şey söz konusu değil.Ancak çarpmalar sonucu yaralanmalar hatta ölümler olabilir.Kokpit ekibinin mutlaka uçuşun her anında kemerlerini bağlamasının önemide burdan gelir.Çünkü çok alçak olan kafa üstü panellerine kafayı vurmaları pilotların bayılması veya ölmesi ile sonuçlanabilir.Alınabilecek tek önlem, bölgeden geçen diğer bir uçağa piyangonun vurması ve onun durumu rapor etmesidir.Dağlık bölgeler ve kara-deniz geçişlerinde tetikte olmak gerekir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
A310 geniş gövdelidir. A320 dar gövdelidir. Dikkatimi çeken unsur, uçak ucusta ve kokpit kapısı acık son derece emniyetsiz. Kaptan koltugunu terk etmiş. Yeniden bir türbülansa girilemeyecegini kim garanti eder.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
A310 oldukça geniş bir uçaktır..Resimlerine bakarsanız dışardan görürsünüz ayrıca kokpit'ten de anlayabilirsiniz eski teknelojiyi.. ve airbus tipi flaplar..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000