06 Haziran 2009, Cumartesi 13:40:59

OTOPİLOT ARIZASI MI DÜŞÜRDÜ?

Brezilya'dan Paris'e giderken Atlas Okyanusu üzerinde kaybolan Fransız Hava Yolları'na ait yolcu uçağından alınan son sinyallerden otomatik pilotun çalışmadığı ortaya çıktı.
  • Aşırı emniyet tutkusu yorumcusu o kadar kesin şekilde kazayı anlatmışki sanki oradaymış gibi. Fırtınanın içine girince nasıl binlerce feet yukarı fırlanıyor? İkincisi uçağın burun üstü çakıldığını nereden biliyorsunuz? Üçüncüsü ise her modelin birbirinden farklı avantajları dezavantajları olabilir ancak ben bugüne kadar böyle büyük bir sistem hatasına dair bir airbus kazası duymadım! Bu kazanın da neden kaynaklı olduğu şu anda bilinmemekte!!! Lütfen yorumlara dikkat edelim. Ayrıca uçakların tamamı yıldırım çarpmasını senede en az bir defa yaşar. Uçak yıldırımı bir uçtan diğer uca aktaracak şekilde tasarlanır. Eğer düşen yıldırım kendisine uçak içine girecek bir delik bulmazsa!
  • Yıldırım düşmesi nedeniyle uçağın düşmesi zayıf bir ihtimal olsa da, yıldırım düşmesi sonucunda elektrik takat kaynakları OFF olunca takat kaynaklarından beslenen ve Otopilota uçuş irtifa/sürat data bilgisi sağlayan PİTOT TUBE ısıtılamadığı için buzlanacak ve otopilota gelen sinyal anormalleşecektir.Dışa açılan elektrik,hidrolik sistem (RAT) devreye alınamamışsa, kanaatimce uçağın toparlanması güçleşecektir.Kara kutu bulunursa vaziyet anlaşılacaktır.Şinasi Akay
  • Kaptan artisse kaptan değildir. Artis kaptansa onu kaptan yapanı sorgulamak lazım. Pişmeden kaptan yaparsan adamı senin söylediğini söyler. Hiç bir gerçek kaptan da CB'ye girersen birşey olmaz demez. Ya CB görmemiştir ya dayak yememiştir. Keza Türkiyedeki CB'ler oyuncak sayılır, okyonustakilerin yanında.
  • Bu irtifada şimşek olurmu evet hatta daha kötüsü bile oluyor.Almanya hava sahası içinde seyir irtifası 39 000 feet'te yaklaşık 15 dakika yüklü bulut içinde devam ettik.
  • bazi artist kaptanlar var yok cb ye girdimmi birsey olmaz yok vesaile nedemek birsey olmaz ya ?
  • olurmu yahu biraz tuhaf değil mi?
  • fo tamamen mutabık (boeing te de atar)
  • A-330 uçakları şu anda dünyanın en elektronik donanımlı uçağıdır. Yıldırım çarpması sonucu elektrik sisitemlerinin off olduğu anlaşılıyor. Uçağın radarı da off olduğu için pilotlar fırtınanın içerisine girdiler. Büyük bir ihtimaldirki fırtına uçağı binlerce fit yukarı fırlattı ve uçak oto pilottan kendiliğinden çıktı. Gece uçuşu olduğu içinde pilotlar uçuşa hakim olamadı ve uçak burnunu üzerine çakıldı. Bu kazadan sonra uçak imalatcıları elektronik/otomasyon=Emniyet kavramından vaz geçeceklerdir.
  • CB'ye girmiş ise Airbusla otopilot atar! bukadar.
Fransız Hava Yollarının Rio-Paris seferini yapan 447 sefer sayılı uçağının düşmesiyle ilgili soruşturmayı yürüten kurumunun başkanı Paul Louis Arslanian, otomatik pilotun pilotlar tarafından mı kapatıldığının, ya da otomatik pilotun çelişkili hız okuma bilgileri aldığından dolayı mı durduğunun açık olmadığını söyledi. Bu arada, görevlilerin yüzlerce kilometre kareyi bulan enkaz bölgesini araştırma çalışmalarının sürdüğü bildirildi. Uçağın yapımcısı Airbus ise, yapılan soruşturmada büyük bir gök gürültülü fırtınayla mücadele sırasında, uçuştan farklı enstrümanlardan çelişkili hız okuma bilgileri alındığının tespit edildiğini açıkladı. Soruşturmayı yürüten ekibin başı Alain Boillard da otomatik pilotun çalışmadığını gösterir bazı mesajlar gördüklerini kaydetti.
OTOPİLOT ARIZASI MI DÜŞÜRDÜ?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

Misafir ~ 13 yıl önce
Aşırı emniyet tutkusu yorumcusu o kadar kesin şekilde kazayı anlatmışki sanki oradaymış gibi. Fırtınanın içine girince nasıl binlerce feet yukarı fırlanıyor? İkincisi uçağın burun üstü çakıldığını nereden biliyorsunuz? Üçüncüsü ise her modelin birbirinden farklı avantajları dezavantajları olabilir ancak ben bugüne kadar böyle büyük bir sistem hatasına dair bir airbus kazası duymadım! Bu kazanın da neden kaynaklı olduğu şu anda bilinmemekte!!! Lütfen yorumlara dikkat edelim. Ayrıca uçakların tamamı yıldırım çarpmasını senede en az bir defa yaşar. Uçak yıldırımı bir uçtan diğer uca aktaracak şekilde tasarlanır. Eğer düşen yıldırım kendisine uçak içine girecek bir delik bulmazsa!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Yıldırım düşmesi nedeniyle uçağın düşmesi zayıf bir ihtimal olsa da, yıldırım düşmesi sonucunda elektrik takat kaynakları OFF olunca takat kaynaklarından beslenen ve Otopilota uçuş irtifa/sürat data bilgisi sağlayan PİTOT TUBE ısıtılamadığı için buzlanacak ve otopilota gelen sinyal anormalleşecektir.Dışa açılan elektrik,hidrolik sistem (RAT) devreye alınamamışsa, kanaatimce uçağın toparlanması güçleşecektir.Kara kutu bulunursa vaziyet anlaşılacaktır.Şinasi Akay

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Kaptan artisse kaptan değildir. Artis kaptansa onu kaptan yapanı sorgulamak lazım. Pişmeden kaptan yaparsan adamı senin söylediğini söyler. Hiç bir gerçek kaptan da CB'ye girersen birşey olmaz demez. Ya CB görmemiştir ya dayak yememiştir. Keza Türkiyedeki CB'ler oyuncak sayılır, okyonustakilerin yanında.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Bu irtifada şimşek olurmu evet hatta daha kötüsü bile oluyor.Almanya hava sahası içinde seyir irtifası 39 000 feet'te yaklaşık 15 dakika yüklü bulut içinde devam ettik.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
bazi artist kaptanlar var yok cb ye girdimmi birsey olmaz yok vesaile nedemek birsey olmaz ya ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
olurmu yahu biraz tuhaf değil mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
fo tamamen mutabık (boeing te de atar)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
A-330 uçakları şu anda dünyanın en elektronik donanımlı uçağıdır. Yıldırım çarpması sonucu elektrik sisitemlerinin off olduğu anlaşılıyor. Uçağın radarı da off olduğu için pilotlar fırtınanın içerisine girdiler. Büyük bir ihtimaldirki fırtına uçağı binlerce fit yukarı fırlattı ve uçak oto pilottan kendiliğinden çıktı. Gece uçuşu olduğu içinde pilotlar uçuşa hakim olamadı ve uçak burnunu üzerine çakıldı. Bu kazadan sonra uçak imalatcıları elektronik/otomasyon=Emniyet kavramından vaz geçeceklerdir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
CB'ye girmiş ise Airbusla otopilot atar! bukadar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000