23 Temmuz 2015, Perşembe 08:01:16

Otobüslere uçak sistemi

İETT, uçaklarda kullanılan kara kutu sistemini otobüslerde uygulayarak devrim yapmaya hazırlanıyor.
  • Bu ulke kadar otobusu sevmis olan basla bir ulke daha yoktur. Rayli sistemin mantigimi uymuyor nedir anlamadim. Nerdeyse otobuse kanat takip ucurucaklar
  • Böylece metrobüslerde insanlık dışı fren yapmaktan vazgeçer umarım şoförlerde!
  • demekki yapılabiliyormuş. İstanbul daki minibüslerede zorunlu yapın şöförün bazen 2. viteste gidip bazende rally yapması belirlenir. İnsanlar laf söyleme , kavga etme ortamından uzaklaşır. tabi ki esas durum o verileri kontrol edenin neticedeki hareketi ?
  • Tüm ticari araçlarda bulunmalı ve yaptırımı olmalı.
  • Sadece otobüsler yetmez. Minibüs taksi ve servis araçlarında da kesinlikle zorunlu olmalı. Ve sıklıkla denetlenmeli.

İETT, uçaklarda kullanılan kara kutu sistemini otobüslerde uygulayarak devrim yapmaya hazırlanıyor. “Sürdürülebilir Toplu Taşıma İçin Karakutu Geliştirilerek Sürüş Güvenliği ve Yakıt Tasarrufu Sağlanması” projesi İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) tarafından desteklenecek.

Projenin hedefleri öncelikli olarak yol ve sürüş güvenliğinin arttırılması, kaza sayılarının ve bakım giderlerinin düşürülmesi, yolcu konforunun artırılması, yakıt tasarrufunun sağlanması olarak belirlendi.

UZAKTAN ERİŞİM İLE ARIZA TESPİTİ

İETT Türkiye'de ilk defa dünyada ise trend olan ve farklı sektörlerde uygulamaları bulunan 'karakutu' teknolojisini hayata geçirerek toplu ulaşımdaki bir çok sorunun önüne geçecek. Karakutu projesinin uygulanması ile birlikte, toplu ulaşımda araçlarda bulunan elektronik haberleşme ağ yapısı kullanılarak kaza anında sürücü ve aracın bulunduğu koşullar kayıt altına alınacak. Araçlarda bulunan elektronik haberleşme ağ yapısı kullanılarak araç bilgilerine uzaktan erişim sağlanacak.

ŞOFÖR KLİMAYI AÇMAZSA...

80’in üzerinde veri alınacak olan sistem sadece veri kaynağı oluşturmakla kalmayıp verileri analiz edecek. Böylece iç ortam klima sıcaklığından, yakıt tasarrufuna, frenleme sayısından motor sıcaklığına, arıza bilgilerinden aracın rölantide kalma süresine kadar bir çok bilgi anlık olarak tek bir merkezden yönetilecek. Böylece yolcuların, şoförün klima açmaması, aracın hızlı ya da yavaş gitmesi gibi şikâyetleri ortadan kalkmış olacak.

ŞOFÖR PERFORMANSINA ANLIK DENETİM

İETT’ye kazandırılacak uçak teknolojisiyle ilgili açıklama yapan İETT Genel Müdürü Mümin Kahveci, karakutu ile birlikte otobüslerdeki tüm bilgilerin arıza ve kaza sebeplerinin anlık olarak tespit edilebileceğini söyledi. Kahveci “Sistemde araçlarda bulunan elektronik haberleşme ağ yapısını kullanarak şoförlerin araç kullanım performanslarını da anlık görebileceğiz. Böylece şoförlerimizi performanslarına göre değerlendirmeye tabi tutacağız” dedi.

Kahveci, karakutu projesi ile birlikte aracın haberleşme ağından verilerin toplanarak, kaza önleme ve kaza sonrası neden araştırmalarının yapılacağını belirtti ve aracın verimli kullanım yönteminin oluşturulacağını, oluşturulan bu yönteme göre şoförlerin eğitileceğini söyledi.

OTOBÜSLERDEKİ YOLCU ORANI CEP TELEFONUNDA

Projeyle birlikte elde edilecek verilerden biri de otobüslerdeki yolcu oranı olacak. Otobüslerin ağırlığının ölçülebildiği sistemde araçların doluluk oranı tespit edilecek. Yolcu yoğunluğunun olduğu bölgelere ek otobüs seferleri konulacak. Yolcu oranları İETT’nin akılı telefon uygulaması MOBİETT’e entegre edilecek. Böylece yolcular bekledikleri otobüsün doluluk oranını cep telefonundan görebilecekler.Otobüslere uçak sistemi

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

Otobus ~ 6 yıl önce
Bu ulke kadar otobusu sevmis olan basla bir ulke daha yoktur. Rayli sistemin mantigimi uymuyor nedir anlamadim. Nerdeyse otobuse kanat takip ucurucaklar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bhdr ~ 6 yıl önce
Böylece metrobüslerde insanlık dışı fren yapmaktan vazgeçer umarım şoförlerde!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
MİNÜBÜS ~ 6 yıl önce
demekki yapılabiliyormuş. İstanbul daki minibüslerede zorunlu yapın şöförün bazen 2. viteste gidip bazende rally yapması belirlenir. İnsanlar laf söyleme , kavga etme ortamından uzaklaşır. tabi ki esas durum o verileri kontrol edenin neticedeki hareketi ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
minitabut ~ 6 yıl önce
bence minibüsler komple kaldırılmalı. . .
katılıyorum ~ 6 yıl önce
Minibüslerin kaldırılması gerektiğine katılıyorum. Ek olarak halk otobüsleri de kaldırılmalı, iett artık heryere yetecek organizasyona sahip veya her ikisi de kaldırılamıyorsa aynı sistemle ciddi olarak denetlenmeliler. İstanbul'da yaşayan insanların yaşam kalitelerini artıracak bir çalışma olur.
Yıldız ~ 6 yıl önce
Tüm ticari araçlarda bulunmalı ve yaptırımı olmalı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Moon Star ~ 6 yıl önce
Sadece otobüsler yetmez. Minibüs taksi ve servis araçlarında da kesinlikle zorunlu olmalı. Ve sıklıkla denetlenmeli.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000