14 Ocak 2022, Cuma 08:35:51

Otobüsçüler uçak bileti fiyatlarına zam istedi

Maliyetlerinin arttığını ancak bilet fiyatlarının aynı kaldığını belirten Türkiye Otobüsçüler Federasyonu Genel Başkanı Birol Özcan, eski tarifeden yolcu taşıdıkları için mağdur olduklarını ve zam istediklerini söyledi.
  • Bu otobüs firmaları değilmiydi bayramlarda insanın yüzüne bakmayıp, üstüne zam yapan, bu otobüs firmaları değilmi bayram bitince yüzüne bakmadıkları yolcuyu taaa otogar dışında karşılayıp taciz eden, geçin bunları hepiniz aynısınız, insanların zor durumda olması işinize geliyor, patates, soğancılar gibi bir nevi stokçusunuz, otoparklarda sıfır araba saklayan galericiler gibisiniz, ben yıllarca otobüsle yolculuk yaptım çok dengesizinize denk geldim hakediyorsunuz
  • Haha hava yolu ucuz magdur oluyoruz ya bunu demeye utanir be insan ilkokul mezunu adamlari otosbucu yaparsan boyle konusur tabi
  • Taşımacılık iş kolundaki otobüsçü arkadaşlarımıza Hava İş'in sahip çıkmasını bekliyoruz. Biz kamyoncular olarak sizin zor zamanınızda yardım elimizi uzatmıştık, şimdi sıra sizde Hava İş. Boşverin en çok aidat aldığınız kaptanı,gelin otobüsçülere yardım edin.
  • Bakis açısına bak zam istiyor
  • "Ekonomiyi düzeltin, motorin fiyatlarını düşürün" demiyorlar da "uçak biletlerine zam" diyorlar, yolcu parayı ağaçtan mı topluyor. Sadece kendi işini düşünen sizin gibi tipler olmasaydı ülke ekonomisi böyle batmazdı zaten
  • Zaten tek yön 600 lira, bu kadar saçma bir ülke yoktur dünyada. Krala laf söylemek yerine maymunlar cehennemi gibi birbirini yiyen bir toplum.
  • Saçmalığa bak! Hükümete tepki vereceklerine, havayolundan şikayetçi oluyorlar. Ezilen ve zarar gören yine halk! Bu ülkede herkes oy kullanmamalı gerçeği var. Bu gerçek gelecek nesli ancak kurtarır!

Maliyetlerinin arttığını ancak bilet fiyatlarının aynı kaldığını belirten Türkiye Otobüsçüler Federasyonu Genel Başkanı Birol Özcan, eski tarifeden yolcu taşıdıkları için mağdur olduklarını ve zam istediklerini söyledi. Uçak bileti fiyatlarının ucuz olmasının da işlerini etkilediğini belirten Özcan, hava yoluna taban fiyat uygulaması getirilmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Genel Başkanı Birol Özcan, 2020 yılında koronavirüs salgını nedeniyle bir dönem yüzde 50 kapasiteyle hizmet verdiklerini hatırlattı. Vakaların azalmasıyla birlikte yüzde 100 kapasiteyle hizmet sunduklarını belirten Özcan, "Tam kapasiteyle birlikte firmalarımız para kazanmaya başladı. Bu nedenle 2021 yılı, 2020'ye göre iyi geçti." diye konuştu.

Özcan, 2021 yılında yolcu ve sefer sayılarının arttığını anlatarak, "2020 yılında İstanbul 15 Temmuz Demokrasi Otogarı'nda toplamda 257 bin 346 otobüs sefer yaptı. 2021 yılında ise bu rakam 370 bine çıktı. 2021 yılında, bir önceki yıla göre sefer sayımız yüzde 40, yolcu sayısı yüzde 30 arttı. Ama bu önceki yıllara göre kıyaslandığında yine de az. Normalde otogardan kış aylarında 1200 ile 1300, bayramlarda günlük 2500 ile 2700 arasında otobüsün kalkması lazım. Ama yine de memnunuz, yolcularda memnun. Ancak mazot fiyatlarının artması, otobanlardaki fiyat güncellemeleri bizi etkiledi. Bu aralıklarda yolcu bilet fiyatlarımız da yükselmedi. Hala eski tarifeden yolcu taşıyoruz. Bu durum bizi çok etkiliyor. Bu nedenle otobüs fiyatlarında yeni tarife beklentisi içerisindeyiz. Bunun içinde yakın zamanda yetkililerle görüşeceğiz." dedi.

Eskiden yolcu taşımacılığında fiyat tarifelerinin 4 ay sabit olduğunu ve asla değişmediğini dile getiren Özcan, "Ama bakanımız bize bir kolaylık sağladı. Artık maliyetlerin artmasından kaynaklı bakanlığa müracaat ettiğimiz zaman otobüs bileti fiyatları değişebilecek. Bu çok güzel bir haber. Artık fiyatlar için 4 ay beklememize gerek yok." ifadelerini kullandı.

"HAVA YOLU ÇOK UCUZ MAĞDUR OLUYORUZ"

Özcan, bakanlıktan otobüs taşımacılığından taban fiyat belirlenmesi için de talepte bulunduklarını vurgulayarak, "Bu durum firmalar arasında rekabeti engelleyecek. Bunu yanında hava yolu için de taban fiyatı belirlenmesini istiyoruz. Çünkü çok ucuz fiyata yolcu taşıyorlar. Bu durum bizi mağdur ediyor. Ayrıca devletimizden KDV indirimi istiyoruz." diye konuştu.

D2 belgeli usulsüz yolcu taşımacılığın kendilerini olumsuz etkilediğinin altını çizen Özcan, "Yolcularımız bu taşımacılığı tercih ediyor. Bunun engellenmesi lazım. D2 belgeli taşımacılık istemiyoruz. D2 belgelilerin grup taşımacılığı yapması lazımken, illere ve ilçelere normal yolcu taşıyorlar. Herkes işini yapsın. Ayrıca servis taşımacılığı noktasında da bazı sıkıntılar yaşıyoruz. Bu sorunun çözülmesi için de çalışma yapıyoruz. Toplanma merkezlerinden bilet alan yolcuların belediyenin bize sağlayacağı imkanla otogarlara taşınması istiyoruz. Bunun için çalışma içerisindeyiz. Biz bütün firmaların yolcu taşımacılığının birleşmesinden yanayız." dedi.

"2022 YILINDAN DAHA ÜMİTLİYİZ"

Firma yetkilisi Erdem Yücel ise 2021 yılında koronavirüs salgınının kontrol altına alınmasıyla seyahat etmeye bir özlem oluştuğunu belirtti. Yücel, bu durumun otobüs sefer ve yolcu sayısını arttırdığını anlatarak, "Bu durum seferlerin yüzde 40 artmasına neden oldu. 2022 yılından daha ümitliyiz. Yolcu sayımızın 2021'e göre daha da artmasını bekliyoruz." ifadelerini kullandı.


 

Otobüsçüler uçak bileti fiyatlarına zam istedi

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

Çok ilginçsiniz ~ 7 ay önce
Bu otobüs firmaları değilmiydi bayramlarda insanın yüzüne bakmayıp, üstüne zam yapan, bu otobüs firmaları değilmi bayram bitince yüzüne bakmadıkları yolcuyu taaa otogar dışında karşılayıp taciz eden, geçin bunları hepiniz aynısınız, insanların zor durumda olması işinize geliyor, patates, soğancılar gibi bir nevi stokçusunuz, otoparklarda sıfır araba saklayan galericiler gibisiniz, ben yıllarca otobüsle yolculuk yaptım çok dengesizinize denk geldim hakediyorsunuz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hakan ~ 7 ay önce
Haha hava yolu ucuz magdur oluyoruz ya bunu demeye utanir be insan ilkokul mezunu adamlari otosbucu yaparsan boyle konusur tabi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kamyoncu ~ 7 ay önce
Taşımacılık iş kolundaki otobüsçü arkadaşlarımıza Hava İş'in sahip çıkmasını bekliyoruz. Biz kamyoncular olarak sizin zor zamanınızda yardım elimizi uzatmıştık, şimdi sıra sizde Hava İş. Boşverin en çok aidat aldığınız kaptanı,gelin otobüsçülere yardım edin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
A ~ 7 ay önce
Bakis açısına bak zam istiyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kafaya bak ~ 7 ay önce
"Ekonomiyi düzeltin, motorin fiyatlarını düşürün" demiyorlar da "uçak biletlerine zam" diyorlar, yolcu parayı ağaçtan mı topluyor. Sadece kendi işini düşünen sizin gibi tipler olmasaydı ülke ekonomisi böyle batmazdı zaten

Yanıtla

Kalan karakter 1000
w ~ 7 ay önce
Zaten tek yön 600 lira, bu kadar saçma bir ülke yoktur dünyada. Krala laf söylemek yerine maymunlar cehennemi gibi birbirini yiyen bir toplum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
easybook ~ 7 ay önce
Saçmalığa bak! Hükümete tepki vereceklerine, havayolundan şikayetçi oluyorlar. Ezilen ve zarar gören yine halk! Bu ülkede herkes oy kullanmamalı gerçeği var. Bu gerçek gelecek nesli ancak kurtarır!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Demokrasiye olan inancınız ~ 7 ay önce
Tammış. Senin doğru olduğun ne malum..

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000