11 Haziran 2019, Salı 12:18:36

Onlarca pilot adayı lisans bekliyor!

Pilotaj eğitimlerini tamamlayarak lisans almaya hak kazanan onlarca pilot Nisan ayından bu yana bürokratik engeller sebebiyle lisanslarını alamıyor.
  • Lisanlar ile ilgili sivil havacilik neden bir aciklama yapmiyor? Pilotaja o kadar borc baglayan ogrenci var. Bu kadar zor olmamali. Altinda biseyler donuyor, yakinda kokusu cikar.
  • Bu milletin çikarina degil de , Amerikan Gladio'sunun Ankara Şubesi olarak hala görev yapmaya devam mı eyy SHGM?
  • Hastaneden aldığım klas 2 sağlık raporu, 2.5 ay oldu henüz sağlık lisansını gondermediler. Gidip kendini gösterene sağlık lisansı veriyorlar ama öğrenci pilot lisansı vermiyorlar. Böyle olunca da uçuş yapılamıyor
  • Eh be arkadaş; madem bu kadar önemliydi bu güvenlik soruşturmanız, çocukların eğitimi esnasında yapaydınız ya. Sezon bitiyor. Hepsi kim bilir kimlere borçlandı o pilotaj eğitimi için. Üzüldüm valla.
  • Dünyada pilot lisans alınmayacak tek ülke Turkiye'dir.SHGM adamı stresten şeker hastası yapar sonra da lisans çıktığında da THY geçmişte şeker hastası diye almaz ortada kalırsın. Uzak dur arkadaşım hem kendine hem sağlıgına yazık bu ucube ülkede...
  • zamanında parayı bulmuş fetöşçü ailelerin çocukları parayı basıp pilot olmasınlar diye mi acaba.
  • Tarikatlara gelir kaynaklari bunlar
  • Adamin girmeye calisacagi her sirket zaten guvenlik sorusturmasi yapiyor. Bu tarz uygulamalar zaman kaybinin hat safhalarda oldugu havacilik mesleginde daha buyuk zaman kayiplarina sebebiyet verir.
  • Çok enteresandır bu kurumun dokunulmazlığı mı var yoksa başındaki yöneticilerin havacılık camiası ile uzaktan yakından alakası mı yoktur anlamış değilim. Uçak bakım teknisyeninin lisanslanma sürecindeki Shgm tarafından koyulan prosedür zorlukları dünyanın başka hangi havacılık otoritesinde vardır ? Türk teknisyenler ,binlerce euro bedeli EASA Onaylı dandirik havacılık otoritelerine ödemeye neden mecbur ediliyor ??? Buna dur diyen yok mu , neden bu kadar zor bir logbook kaydı isteniyor ?
  • Biraz abartılmış bir durum bence. Tamamen yurtdışında lisans almış adam. Daha önce SHGM ile herhangi bir ilişkisi olmamış. Şimdi lisans çevirmek için gelmiş. Tabiki inceleyecekler. Türkiye'deki öğrenciler için adamların bu konuda hakkını yememek lazım baya ilerleme kaydettiler. 2 yıl önce 1 ayda gelen lisanslar/yetki ilaveleri şimdi maksimum 1 haftada işlenip geliyor.

Pilotaj eğitimlerini tamamlayarak lisans almaya hak kazanan onlarca pilot Nisan ayından bu yana bürokratik engeller sebebiyle lisanslarını alamıyor.

Türk sivil havacılığının gelişmesi ile birlikte yeni pilot ihtiyacının artmasına rağmen yetişmiş pilotlara da haftalardır lisans verilmiyor.

Airporthaber’in edindiği bilgiye göre, Nisan ayından bu yana onlarca mezun pilot lisanslarına kavuşabilmek için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden cevap bekliyor.
THY Akademi başta olmak üzere pilot eğitimi veren diğer okullardan eğitim alan veya yurtdışında aldıkları eğitim sonrası Türkiye’de dönüşüm işlemlerini yaptırmak isteyen pilot adayları, Nisan ayından bu yana lisanslarını alamıyor. SHGM’den mezun pilotlara neden lisansların verilmediğine dair bir bilgi verilmezken Airporthaber’in bazı kaynaklardan edindiği bilgiye göre, pilot adayları uzun süreli bir güvenlik soruşturmasına tabi tutuluyor. İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülen güvenlik soruşturma sürecinin haftalarca sürmesi sebebiyle de lisanslar bir türlü sahiplerine verilmiyor.

Sözkonusu gecikmeden dolayı  pilot adayları ve SHGM ile birlikte uçuş eğitim kurumlarının da ciddi rahatsızlığı olduğu kaydediliyor.

©AirportHaber

Onlarca pilot adayı lisans bekliyor!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

Cpt ~ 5 gün önce
Lisanlar ile ilgili sivil havacilik neden bir aciklama yapmiyor? Pilotaja o kadar borc baglayan ogrenci var. Bu kadar zor olmamali. Altinda biseyler donuyor, yakinda kokusu cikar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gladio ~ 6 gün önce
Bu milletin çikarina degil de , Amerikan Gladio'sunun Ankara Şubesi olarak hala görev yapmaya devam mı eyy SHGM?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
SHGM kasten uyuyor ~ 6 gün önce
Hastaneden aldığım klas 2 sağlık raporu, 2.5 ay oldu henüz sağlık lisansını gondermediler. Gidip kendini gösterene sağlık lisansı veriyorlar ama öğrenci pilot lisansı vermiyorlar. Böyle olunca da uçuş yapılamıyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hüsto ~ 6 gün önce
Eh be arkadaş; madem bu kadar önemliydi bu güvenlik soruşturmanız, çocukların eğitimi esnasında yapaydınız ya. Sezon bitiyor. Hepsi kim bilir kimlere borçlandı o pilotaj eğitimi için. Üzüldüm valla.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Shgm ~ 7 gün önce
Dünyada pilot lisans alınmayacak tek ülke Turkiye'dir.SHGM adamı stresten şeker hastası yapar sonra da lisans çıktığında da THY geçmişte şeker hastası diye almaz ortada kalırsın. Uzak dur arkadaşım hem kendine hem sağlıgına yazık bu ucube ülkede...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
fetöcülerin çocukları ~ 7 gün önce
zamanında parayı bulmuş fetöşçü ailelerin çocukları parayı basıp pilot olmasınlar diye mi acaba.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Heh heh ~ 7 gün önce
Tarikatlara gelir kaynaklari bunlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ahmet ~ 7 gün önce
Adamin girmeye calisacagi her sirket zaten guvenlik sorusturmasi yapiyor. Bu tarz uygulamalar zaman kaybinin hat safhalarda oldugu havacilik mesleginde daha buyuk zaman kayiplarina sebebiyet verir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
SHGM !!! ~ 7 gün önce
Çok enteresandır bu kurumun dokunulmazlığı mı var yoksa başındaki yöneticilerin havacılık camiası ile uzaktan yakından alakası mı yoktur anlamış değilim. Uçak bakım teknisyeninin lisanslanma sürecindeki Shgm tarafından koyulan prosedür zorlukları dünyanın başka hangi havacılık otoritesinde vardır ? Türk teknisyenler ,binlerce euro bedeli EASA Onaylı dandirik havacılık otoritelerine ödemeye neden mecbur ediliyor ??? Buna dur diyen yok mu , neden bu kadar zor bir logbook kaydı isteniyor ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
OLD ~ 7 gün önce
Biraz abartılmış bir durum bence. Tamamen yurtdışında lisans almış adam. Daha önce SHGM ile herhangi bir ilişkisi olmamış. Şimdi lisans çevirmek için gelmiş. Tabiki inceleyecekler. Türkiye'deki öğrenciler için adamların bu konuda hakkını yememek lazım baya ilerleme kaydettiler. 2 yıl önce 1 ayda gelen lisanslar/yetki ilaveleri şimdi maksimum 1 haftada işlenip geliyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000