12 Haziran 2011, Pazar 09:15:08

ONLAR DA PASAPORTSUZ UÇAMAYACAK!

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı,AB'ye uygun olarak hazırlanan yeni düzenleme hazırladı...

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, insan ve hayvan sağlığının korunması için, ev hayvanlarının, ulusal ve uluslararası seyahatlerine ilişkin yeni şartlar getiriyor. AB'ye uygun olarak hazırlanan yeni düzenlemede, kedi ve köpek yanında, Türkiye'de olmamasına karşın, AB'de yaygın olarak evlerde beslenen ve kemirgen bir hayvan olan gelincik de ''ev hayvanı'' olarak sayıldı.

Düzenleme uyarınca, kedi, köpek ve gelincik olarak sayılan ev hayvanları, dövme veya mikroçip ile kimliklendirilecek ve uluslararası alanda yetkili veteriner hekim tarafından düzenlenecek pasaport ile seyahat edecek. Edinilen bilgiye göre, evcil hayvanlar, şimdiye kadar yurtdışına giderken, sahiplerinin talebi üzerine, veteriner hekimler tarafından sağlanan pasaport ile seyahat ederken, yeni düzenleme ile pasaport zorunlu hale getiriliyor.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, ''Ev Hayvanlarının Ticari Olmayan Hareketlerinde Uygulanacak Hayvan Sağlığı Şartlarına Dair Yönetmelik Taslağı''nı görüşe açtı. Yönetmelik taslağı, ev hayvanlarının (kedi, köpek ve gelincik) yolcu beraberinde ticari olmayan hareketlerinde sağlık yönünden yapılan resmi kontrolleri yasal bir mevzuat çerçevesinde AB standartlarına uyumlaştırmak suretiyle güçlendirmek, bu yolla insan ve hayvan sağlığının korunmasını sağlamak ve türe özgü hayvan hastalıklarının yayılması riskini azaltmak için ev hayvanlarının hareketlerinde uygulanacak sağlık şartları ve yapılacak kontrollere dair usul ve esasları düzenliyor. Yönetmelik, ev hayvanlarının ''ülke içerisindeki hareketleri'', ''Türkiye'den AB'ye hareketleri'', ''Türkiye'den AB üyesi olmayan ülkelere hareketleri'', ''Türkiye'ye hareketleri''nde uygulanacak hayvan sağlığı şartları ile ilgili kuralları kapsıyor. Yönetmelik, kümes hayvanları dışındaki diğer kuşların ülkeye girişlerinde uygulanacak hayvan sağlığı şartları ile ilgili kurallara halel getirmeden uygulanacak. Hayvan sağlık şartları ile ilgili olmayan hükümler ve bazı tür ve ırkların hareketlerinin kısıtlanmasına ilişkin hükümler, bu yönetmelikten etkilenmeyecek.

Yönetmelikte, ''ev hayvanı', ''sahiplerinin ya da sahipleri adına sorumluluğunu almış kişilerin yanında bulunan, üçüncü bir şahsa satışı ya da devredilmesi amaçlanmayan arılar, kabuklu hayvanlar ve kümes hayvanları haricindeki, omurgasızlar, amfibik hayvanlar, köpek, kedi, gelincik, süs balıkları, sürüngen, kemirgen, evcil tavşan ve tüm kuşlar'' olarak tanımlandı. Yetkililer, süs ve sergileme amacıyla ithal edilen hayvanlara yönelik mevzuat çalışmasının devam ettiğini söyledi.

EV HAYVANININ DÖVMESİ VEYA MİKROÇİPİ OLACAK
Taslağa göre, ev hayvanı olarak beslenen köpekler, kediler ve dağ gelincikleri, açıkça okunabilir bir dövme ya da elektronik bir kimliklendirme sistemine (mikroçip) sahip olacak. Hayvanın elektronik kimliklendirme sistemi ile kimliklendirilmesi durumunda, okuyucunun (transponder) yönetmelikte belirtilen uluslararası standartlara uygun olacak. Hayvanın kimliği, hayvan sahibinin adını ve adresini belirleyecek ayrıntıları içerecek. Bu uygulamaya ilişkin geçiş sürelerini bakanlık belirleyecek. Köpeklerin ülke içinde hareketinde, sahipleri, seyahat ederken yanında söz konusu köpeğe ait bir kimlik belgesi taşıyacak ve yetkili makamlar tarafından sorulması durumunda, hayvana ait kimlik belgesi gösterilecek. Kimliklendirme sistemi, daha sonra kediler için de yaygınlaştırılacak.

ONLAR DA PASAPORTSUZ UÇAMAYACAK!

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000