03 Eylül 2018, Pazartesi 15:59:43

Okula savaş uçağı motoru

2016’da eğitime başlayan Antalya'daki Türkiye'nin ilk tematik lise ve proje okulu unvanını kazanan uçak lisesi, geçen yıl bahçesine konulan Boeing 737-400 tipi yolcu uçağının ardından bu kez de Eskişehir 1'inci Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığından F-4 Phatom savaş uçağı kokpit gösterge paneli ve yanma kazanı okul bahçesine getirilerek bir ilke imza attı.
  • Cok güzel kendini geliştirmek isteyen ogrenciye nimet
  • Bu bir ilk değil Kocaeli dahil pek çok okulda mevcut
  • Bak arkadaşım o motoru öğrencilere söküp takarak parçalarına ayırıp aynı usül ile toplamayı gösterecekseniz eyvallahta. Şuan ki durum ; bakın arkadaşlar bu motor,bu kısmı yanma kazanı :D bu kısmı yüksek basınç kazanı, bu kısmı alçak basınç kazanı. Kazan kazan sistemi ile çalışır. 11. Sınıflara hayırlı olsun
  • Butun bunlari 11. Sinif ogrencilerimizi bekliyor. Ayrica arkadaslarimizin da bahsettigi yanma kazani cevirisi. Yaz kizim.... saniktan soruldu... Anlatım bozuklugu nedir nasil yapilir. .... devam et kizim.... google translate teknik ceviri yapabilir mi
  • 98 Yılında girdiğim Eskişehir anadolu teknik lisesi şimdiki adıyla sabiha gökçen anadolu teknik lisesi nde bu motorların hepsi ve bu dersleri anlatacak kapasitede ki öğretmenler mevcuttu.
  • Okulun yöneticilerine ufak tavsiye; istediğiniz kadar uçak motoru temin edin şayet bu motorların kabaca bile olsa detaya girmeden öğrencilere anlatacak eğitmenleriniz yoksa herşey havada kalır bu işi en yapabilcek olanlar emekli olmuş piyasada yıllarını uçak üzerinde geçirmiş uçak bakım teknisyenleridir yoksa gencecik çocuklara "yanma kazanı"diye ders verirsiniz .Shut off valve de açma kapama musluğu derseniz bu iş olmaz hocam.
  • Meslek lisesinin başka bölümlerinde hocalar geçtikce olmaz. İlk önce uçağı bilen adamlar alsınlar dökümanlar sağlasınlar. Uçak teknisyeni alsınlar kaliteli eğitime ancak öyle erişirler.
  • J79 u anlatamayan ve sokupte icindeki turbinleri ve bolumleri. Anlatan ogretmen olmadiktan son. Istersen f-4 butununu koy. Ne ise yarar. Bak bu motor. Bitti.
  • Ancak yanma kazanı nedir anlayamadım.Yanma odasımı demek istediniz.
  • Bir ilk derken?

2016’da eğitime başlayan Antalya'daki Türkiye'nin ilk tematik lise ve proje okulu unvanını kazanan uçak lisesi, geçen yıl bahçesine konulan Boeing 737-400 tipi yolcu uçağının ardından bu kez de Eskişehir 1'inci Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığından F-4 Phatom savaş uçağı kokpit gösterge paneli ve yanma kazanı okul bahçesine getirilerek bir ilke imza attı.

Antalya'nın Aksu ilçesinde 2016’da eğitime başlayan Antalya'daki Aksu Uçak Bakım Teknolojisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi aynı zamanda Türkiye'nin ilk tematik lise ve proje okulu, 2018-2019 Eğitim Öğretim yılına ilkler ile başlayacak. Okula daha önce Almanya’dan havalandıktan sonra Antalya'ya iniş yaptığı sırada sağ iniş takımları kırılan, Boeing 737-400 tipi yolcu uçağının 1,5 milyon dolarlık ihalede sonuç alınmayınca Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da araya girmesiyle 6 saatlik çalışmanın ardından okul bahçesine getirilmişti.

Dev uçak kütüphane ve müze salonu oldu

Okul bahçesine konulan ve tekerleri de takılan uçağın içinde hummalı çalışma başlamış ve uçağın içerisi üç bölüme ayrılarak uçağın içi müze, kütüphane ve sinema salonu olarak işlev verdi. Bütün bu gelişmeler yaşanırken Okul Müdürü Haldun Çevik, eğitim materyallerini zenginleştirmek için çalışmalarını devam ettirdi. Çevik hafta sonu gittiği Eskişehir 1'inci Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığından öğrencilerine bir müjde vererek Türkiye’de hiçbir okulda olmayan F-4 Phatom Savaş Uçağı Kokpit Gösterge Paneli ile yine F-4 Phantom Savaş uçak motoru 2. yanma kazanını okula kazandırdı. Eskişehir’de belediyeye ait kamyona yüklenen dev ağırlıktaki iki parça, sabah saatlerinde okul bahçesine getirildi.

"Bütün bunları 11. sınıf öğrencilerimizi bekliyor”

Uçak parçalarının okula kazandırılması konusunda Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Konya Milletvekili Gülay Samancı’ya teşekkürlerini ileten Okul Müdürü Haldun Çevik, "Bizim için Türkiye’de hiçbir okulda bulunmayan F-4 Phantom Savaş Uçağı Kokpit Gösterge Paneli bir ilk oldu. Bu sayede modüllerimizi tamamladık. Öğrencilerimiz uçak elektroniği derslerini bu materyallerle daha işlevsel olarak işleyecekler. F-4 Phantom Savaş uçak motoru 2. yanma kazanı da aynı şekilde öğrencilerimizin uçak motoru derslerinde büyük katkısı olacak. Bunlar kolay olmadı. 2 yıllık bir okul olmamıza rağmen donanımlarımızı çok çabuk topladık. Şu anda okulumuzun bahçesinde bir Boeing 737-400 tipi yolcu uçağı var. Bu dünyada bir ilke sahip. Bütün bunları 11’inci sınıf öğrencilerimizi bekliyor” dedi.

"Savaş uçaklarının astsubayları derslere girecek”

Bu yıl ilk defa 11’inci sınıfta uçak sistemleri derslerine başlayacaklarını kaydeden Çevik,” Yine sevindirici bir haberimiz var. F4-F5 ve F16 savaş uçaklarımızın uçak gövde motorcu astsubaylarımız okulumuzda usta öğretici olarak göreve başlayacaklar. Bu da bizim için bir ayrıcalık. Bu usta öğreticilerimiz çocuklarımıza deneyimlerini anlatacaklar. Öğrencilerimizin profesyonelleşmelerini sağlayacağız. Daha iyi bir yol almak için öğrencilerimiz yol kat etmiş olacak” açıklamasını yaptı. Okula savaş uçağı motoru

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (15)

Dr ~ 4 yıl önce
Cok güzel kendini geliştirmek isteyen ogrenciye nimet

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Alihan öztürk ~ 4 yıl önce
Bu bir ilk değil Kocaeli dahil pek çok okulda mevcut

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Engncenttr ~ 4 yıl önce
Bak arkadaşım o motoru öğrencilere söküp takarak parçalarına ayırıp aynı usül ile toplamayı gösterecekseniz eyvallahta. Şuan ki durum ; bakın arkadaşlar bu motor,bu kısmı yanma kazanı :D bu kısmı yüksek basınç kazanı, bu kısmı alçak basınç kazanı. Kazan kazan sistemi ile çalışır. 11. Sınıflara hayırlı olsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ogretmen derken ~ 4 yıl önce
Butun bunlari 11. Sinif ogrencilerimizi bekliyor. Ayrica arkadaslarimizin da bahsettigi yanma kazani cevirisi. Yaz kizim.... saniktan soruldu... Anlatım bozuklugu nedir nasil yapilir. .... devam et kizim.... google translate teknik ceviri yapabilir mi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
EATL ~ 4 yıl önce
98 Yılında girdiğim Eskişehir anadolu teknik lisesi şimdiki adıyla sabiha gökçen anadolu teknik lisesi nde bu motorların hepsi ve bu dersleri anlatacak kapasitede ki öğretmenler mevcuttu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tavsiye ~ 4 yıl önce
Okulun yöneticilerine ufak tavsiye; istediğiniz kadar uçak motoru temin edin şayet bu motorların kabaca bile olsa detaya girmeden öğrencilere anlatacak eğitmenleriniz yoksa herşey havada kalır bu işi en yapabilcek olanlar emekli olmuş piyasada yıllarını uçak üzerinde geçirmiş uçak bakım teknisyenleridir yoksa gencecik çocuklara "yanma kazanı"diye ders verirsiniz .Shut off valve de açma kapama musluğu derseniz bu iş olmaz hocam.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
—- ~ 4 yıl önce
Hot
Öğretmen LAZIM ~ 4 yıl önce
Meslek lisesinin başka bölümlerinde hocalar geçtikce olmaz. İlk önce uçağı bilen adamlar alsınlar dökümanlar sağlasınlar. Uçak teknisyeni alsınlar kaliteli eğitime ancak öyle erişirler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
—- ~ 4 yıl önce
J79 u anlatamayan ve sokupte icindeki turbinleri ve bolumleri. Anlatan ogretmen olmadiktan son. Istersen f-4 butununu koy. Ne ise yarar. Bak bu motor. Bitti.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hayırlı olsun ~ 4 yıl önce
Ancak yanma kazanı nedir anlayamadım.Yanma odasımı demek istediniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Combustion chamber i ~ 4 yıl önce
Direkt google translate den tercume etmislerdir.
Erciyes ~ 4 yıl önce
Bir ilk derken?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Eskişehir ~ 4 yıl önce
Eskişehir e hic gitmemisler
... ~ 4 yıl önce
Demiş olmuş işte sen anla kurcalama :)
Eskişehir ~ 4 yıl önce
ATL

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000