08 Temmuz 2019, Pazartesi 12:06:19

"Ogün Samast'ı İstanbul'a getiren uçağın parası ödenmedi"

Sivil Havacılık eski Genel Müdür Yardımcısı Oktay Erdağı, ikinci kitabında Hrant Dink’i öldüren Ogün Samast’ın uçakla İstanbul’a getiriliş öyküsünü anlattı. Erdağı, o gün 7 bin 500 dolara kiralanan uçağın parasının ise devlet tarafından hala uçak firmasına ödenmediğini yazdı.
  • Vay be katil bir pislik icin devlet ucak kiraliyor.
  • Sayın Genel Müdürüm; Anlaşılan sayın bakan ve sayın genel müdürün tee o günlerde tezgahtar oldukları belliymiş. Sonradan yapılanları görünce, buna da şükür demek lazım. Ayrıca, ilk kez o dönemde gelenden para gidenden para kesen shgm, bu parayı neden ödemedi? Her işletme ruhsatı, uçuş izni, lisans temdidi daha aklına ne geldi ise ücret diyen ve zorla kanırtarak alan (ki hala öyle) otorite, isteseydi bir yolunu bulup, o parayı misli ile öderdi. İlk fırsatta kitabı okuyacağım,
  • Hamdi Topçu Beyin yazdıklarıyla Oktay Beyin yazdıklarını karşılaştırıp bir sonuca varmak en doğru olanıdır. Hamdi Bey THY'ye nasıl çağ atlattığını yazıyor da o günkü THY'de olup bitenleri birde Oktay Beyden okumak lazım. Ben şahsen Oktay Beyin yazdıklarına inanırım.
  • Bence benim tanıdığım Oktay Bey sansürsüz döktürmüştür. Okumak lazım
  • Bürokraside çalışanlarına talimat verip işi yaptırdıktan sonra ortadan toz olma yöntemi en alçak yöntemdir. Madem talimat veriyorsunuz bari talimatınızın arkasında durun.
  • Sonra her yerde din satsın din pazarlasın bu asalaklar. her yerde sela okutsunlar. kimse sizin emir eriniz değil devlet adına iş yapıyorsanız devlet adına ödemesini de yapacaksınız. o kadar alışmışlar ki hak yemeye farketmiyorlar bile. din satmaya devam.
  • İlk kitap çok iyiydi. Bütün pislikleri açık açık anlatıyordu. İkinci kitap da ilginç olabilir. Hamdi Bey ise bu kadar açık kalplilikle yazmamış, pek çok konuyu gizlemişti kitabında.
  • Bunların mantığı hep aynı, neden ödesin ki?! Havayolu firmasının himmeti olarak kabul etmek istemişlerdir. Türlü hediyeyi, geliri, büyük memnuniyetle kabul eden zihniyet değil mi bunlar!

Sivil Havacılık eski Genel Müdür Yardımcısı Oktay Erdağı, ikinci kitabında Hrant Dink’i öldüren Ogün Samast’ın uçakla İstanbul’a getiriliş öyküsünü anlattı. Erdağı, o gün 7 bin 500 dolara kiralanan uçağın parasının ise devlet tarafından hala uçak firmasına ödenmediğini  yazdı.

SHGM eski Genel Müdür Yardımcısı Oktay Erdağı’nın havacılık sektörünün son  dönemlerinde tanık olduğu olayları anlattığı ikinci kitabı Havada Oraj satışa çıktı. İlk kitabı Havada Ahkam’ın yoğun ilgi görmesinden sonra ikinci kitabını piyasaya süren Erdağı’nın kitabında önemli detaylar yer alıyor.
THY’nin RJ uçaklarının alınma öyküsünü bir önceki kitabında detaylarıyla anlatan Erdağı, Havada Oraj kitabında bu uçakların öyküsüne de geniş yer ayırdı.
Pilot alım sisteminde yaşanan sıkıntılar, Fetö’nün SHGM’ye sızma yöntemleri ve Isparta kazası gibi konulara ilişkin önemli detayları aktaran Erdağının kitabında en ilgi çekici bölümlerden biri de Hrant Dink’i öldüren Ogün Samast’ın İstanbul’a getiriliş öyküsü.

İşte kitapta yer alan o bölüm:

Rutin parti toplantılarından biri dolayısıyla Ocak 2007 tarihinde tüm milletvekilleri, bakanlar ve Sayın Başbakan Kızılcahamam’da, bulunuyorlardı. Ali Bey aradı (Sivil Havacılık Genel Müdürü), “Oktay, Sayın Bakan’ımız Binali Yıldırım Bey, şu anda Sayın Başbakan’ımızın yanında. Onun talimatıdır. Çok acele 9-10 kişilik bir küçük uçak, yani iş jeti bulmamız gerekiyor. Uçak önce Samsun’a gidecek, oradan birilerini alacak, daha sonra da İstanbul’a geçecek.”

…Uçak Ankara/Samsun/İstanbul/Ankara uçacaktı. Bunun üzerine bu uçuş nedeniyle kendilerine ne kadar ücret ödenmesi gerektiğini sorduktan sonra biraz da pazarlık ederek, 7.500 ABD dolarına anlaştık. Pilot arkadaşımızı Bolu’dan çıkıp Ankara’ya varıncaya kadar onlarca kez aramak zorunda kaldım. Ona nerede olduğunu sorduktan sonra da Kızılcahamam’a rapor ettim. Derken pilot arkadaşımız Esenboğa Havalimanı’na vararak hangardan uçağı çıkarıp pist başına gitti. Ben bunu da son kez Kızılcahamam’a rapor ettikten sonra bu işin kontrolünün benden çıktığını anladım. Bundan sonraki her gelişmeyi başkalarının Kızılcahamam’a rapor ettiği anlaşılıyordu.

Gecenin geç saatlerinde, uçak Samsun’a indikten sonra Pilot arkadaş beni arayarak, “Oktay Bey, ben Samsun’a neden geldiğimi anladım. Beni polis arkadaşlar karşıladı. Gerek uçarken gerekse de indikten sonra ATC üniteleri, polisler ve tüm görevliler de dâhil herkes bana çok yardımcı oldu. Az sonra malum yolcuyu da alarak İstanbul’a uçacağım” dedikten sonra telefonu kapattı.

Aramızda geçen biraz da kapalı ve şifreli olduğu anlaşılan bu konuşmadan sonra beni aldı bir telaş… Kendi kendime, “Allah Allah! Ne polisi? Ne yardımı?” diye düşünüp duruyordum.

Ali Bey’i arayıp uçağın Samsun’a indiğini, birazdan kalkıp İstanbul’a gideceğini söylemem üzerine o da “Evet, bilgimiz var. Uçak az önce kalktı.” deyince şaşkınlığım iyice arttı. Televizyonda bir haber kanalını açınca alt yazı olarak, “Gazeteci Hrant Dink’i öldüren Ogün Samast’ın Samsun’da yakalandığını ve şu anda özel bir uçak ile İstanbul’a götürüldüğü” haberini görünce durum anlaşılmıştı. Sonuç olarak görev tamamlanmıştı. Ancak, aylarca ödenmesi gereken parayı ödeyecek bir adres bulamayınca işin angaryası benim üzerimde kaldı. Pilot arkadaş birkaç kez telefon etti, ancak tüm çabalarıma rağmen soruna bir çözüm bulamamıştım. O da aynen benim gibi arada kalmıştı ve patronlarına karşı çok zor durumdaydı. Bir gün pilot arkadaşımız yaptırdığı şık bir çikolatayla ziyaretime geldi. Ona benim üst makamlarımın verdiği talimat nedeniyle bu işe bulaştığımı, ancak geldiğimiz noktada tüm çabalarıma rağmen bu paranın ödenebilmesi için bir adres bulamadığımı vekonuya ilişkin olarak yaşadığım tüm zorlukları anlattım. Daha sonra da tek yapabileceğim şeyin üst makamlarıma patronlarını telefonla aratarak bu uçuşun Sayın Bakan ve Sayın Başbakan’ın talimatlarıyla ve onların ricası üzerine yapıldığını söyletebileceğimi söyleyerek bir kez daha teşekkür ederek kendisini uğurladım. Bunları söylemesine söyledim de bu sefer de telefon edecek üst düzey bir yönetici bulamıyorum. Kime rica ettiysem kimse aramadı. En sonunda her zaman olduğu gibi ve ne zaman başımız sıkışsa kapısını çaldığımız eski bakan danışmanı, o günlerde bakan özel kalem müdürü ve şu anki bakan yardımcısı Selim Dursun Bey’in yanına gidip durumu kendisine anlatıp rica etmem üzerine patronları arayıp bu uçuşun Sayın Bakan’ın bilgisi dâhilinde yapıldığını söyleyip teşekkür ederek bu konuyu kapattı. Böylece hem pilot arkadaşımız hem de ben rahatladık.

"Ogün Samast'ı İstanbul'a getiren uçağın parası ödenmedi"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

B727-2F2 ~ 4 ay önce
Vay be katil bir pislik icin devlet ucak kiraliyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çuvaldız ~ 4 ay önce
Sayın Genel Müdürüm; Anlaşılan sayın bakan ve sayın genel müdürün tee o günlerde tezgahtar oldukları belliymiş. Sonradan yapılanları görünce, buna da şükür demek lazım. Ayrıca, ilk kez o dönemde gelenden para gidenden para kesen shgm, bu parayı neden ödemedi? Her işletme ruhsatı, uçuş izni, lisans temdidi daha aklına ne geldi ise ücret diyen ve zorla kanırtarak alan (ki hala öyle) otorite, isteseydi bir yolunu bulup, o parayı misli ile öderdi. İlk fırsatta kitabı okuyacağım,

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kıyasloamak ~ 4 ay önce
Hamdi Topçu Beyin yazdıklarıyla Oktay Beyin yazdıklarını karşılaştırıp bir sonuca varmak en doğru olanıdır. Hamdi Bey THY'ye nasıl çağ atlattığını yazıyor da o günkü THY'de olup bitenleri birde Oktay Beyden okumak lazım. Ben şahsen Oktay Beyin yazdıklarına inanırım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Döktürmüştür ~ 4 ay önce
Bence benim tanıdığım Oktay Bey sansürsüz döktürmüştür. Okumak lazım

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Alçaklık ~ 4 ay önce
Bürokraside çalışanlarına talimat verip işi yaptırdıktan sonra ortadan toz olma yöntemi en alçak yöntemdir. Madem talimat veriyorsunuz bari talimatınızın arkasında durun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
din satıcıları ~ 4 ay önce
Sonra her yerde din satsın din pazarlasın bu asalaklar. her yerde sela okutsunlar. kimse sizin emir eriniz değil devlet adına iş yapıyorsanız devlet adına ödemesini de yapacaksınız. o kadar alışmışlar ki hak yemeye farketmiyorlar bile. din satmaya devam.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Xxx ~ 4 ay önce
Dinle bu anlatılanların ne alakası var her şeyi din bulaştıran senin gibi insanlar bence . Bahsettiğin tipleri tahmin ediyorum da bu olayla bağlantı kurmak zor ama o bahsettiğin kişilerden farkın yok bu kafayla...
Taşeron ~ 4 ay önce
Görünen o ki pilot bey pek rahatlamamış! Madem bakan beyin bilgisi dahilinde oluyor neden embaşya fiyatta anlaşılıyor ki?
Antikamal ~ 4 ay önce
Imamoğlu neden yasin okudu?
Okunmalı ~ 4 ay önce
İlk kitap çok iyiydi. Bütün pislikleri açık açık anlatıyordu. İkinci kitap da ilginç olabilir. Hamdi Bey ise bu kadar açık kalplilikle yazmamış, pek çok konuyu gizlemişti kitabında.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Niye ödesin ki?! ~ 4 ay önce
Bunların mantığı hep aynı, neden ödesin ki?! Havayolu firmasının himmeti olarak kabul etmek istemişlerdir. Türlü hediyeyi, geliri, büyük memnuniyetle kabul eden zihniyet değil mi bunlar!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000