03 Ocak 2010, Pazar 07:29:20

Obama 'El Kaide' dedi...

Başkan Barack Obama Noel bayramında bir yolcu uçağını patlatmaya çalışan Somalili terörist ile el Kaide arasında bağlantı olduğunu belirtti...
  • Iyice bi incelesinler enine boyuna,ergenekonla baglantisi varmiymis,disardakiler el-kaide,icerdekiler ergenekonla SINIRLI degildir heralde

Haftalık radyo ve video açıklamasını yayınlayan Obama, el Kaide'nin Yemen'deki örgütlenmesinin Ömer Faruk Abdülmutallib'e "patlayıcı sağladığını ve Amerika seferi yapan bir uçağa saldırı düzenlemesi talimatını verdiğini" açıkladı.

El Kaide'nin Yemen'deki örgütlenmesinin daha önce de Amerikan hedeflerine saldırı düzenlediğini söyleyen Obama, 2008 yılında Sana'daki Amerikan Büyükelçiliği'ne düzenlenen saldırıyı hatırlattı.

Başkan Obama "el Kaide teröristlerini vurmak için" Amerika'nın Yemen hükümetiyle ortaklığını güçlendirdiğini vurguladı.

Amerika'da muhalefetteki Cumhuriyetçiler Obama'yı militanlara ve teröristlere karşı yeterince önlem almamakla suçluyor. Açıklamasında Irak'tan çekilme ve Afganistan'a takviye yapma politikalarını savunan Obama, bu kararların "el Kaide'yi ve aşırıcı müttefiklerini bozma, dağıtma ve yenilgiye uğratma stratejisinin" bir parçası olduğunu kaydetti.

İstihbarat listeleri ve havalimanlarındaki güvenlik önlemlerinin gözden geçirilmesini isteyen Obama talimatıyla ilgili olarak ilk değerlendirmeleri aldığını, önümüzdeki günlerde de sonuçları açıklayacağını söyledi.

Obama, güvenlik birimlerinin eşgüdümlü çalışmasına öncelik verdiğini ve son saldırı girişimiyle ilgili olarak ihmalde bulunanların sorumlu tutulacağını söyledi.

23 yaşındaki Nijerya vatandaşı Ömer Faruk Abdülmutallib 25 Aralık Cuma günü Amsterdam - Detroit seferi yapan Northwest Havayollarına ait bir yolcu uçağında patlayıcı madde ateşlemeye çalışmıştı. Bombasını ateşleyemeyen Abdülmutallib'i yolcular etkisiz hale getirmişti.

Saldırı girişimini el Kaide'nin Suudi Arabistan ve Yemen'deki örgütlenmelerinden oluşan grup üstlendi.

Abdülmutallib'in adı Amerikan istihbarat kurumları tarafından oluşturulan listede yer alsa da uçuş yasağı bulunanların listesinde yer almıyordu.

Obama 'El Kaide' dedi...

Yorumlar

Misafir ~ 14 yıl önce
Iyice bi incelesinler enine boyuna,ergenekonla baglantisi varmiymis,disardakiler el-kaide,icerdekiler ergenekonla SINIRLI degildir heralde

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000