13 Eylül 2023, Çarşamba 09:01:22

O uçaktaki yolcular konuştu: "Panik yaşanmadı"

Sibirya’da bir tarlaya acil iniş yapan Airbus uçağının yolcularından Tamara Morgunova, her şeyin filmdeymiş gibi olup bittiğini, kaptan pilotun ve uçuş görevlilerinin ne yapılması gerektiğini anlattıklarını ve inişin sorunsuz bir şekilde gerçekleştiğini anlattı.
  • Tek hidrolik arızasıyla uçağı tarlaya bir tek Ruslar indirir herhalde. Trajikomik.
  • Tamamen bilgisizlik ve hatalı karar
  • Rusyada çok iyi asker kökenli pilotlar var,bravo.
  • Ukraynada tokat üstüne tokat yiyen işgalci ruslar gündem değiştirmek için uyduruk kahramanlık hikayesi yazıyorlar.
  • Wrong decision Lucky crew
  • Ariza dolayisiyla Inis takimi asagida o meydana olan mesafede ihtiyac duyulan yakit hesabi yapilamamis bu belli….ama yapilabilseydi sanirim dogru karar; en kotu omsk a inis yapilmasi olmaliydi-2500*45 ben pist icindede durabileceklerinin buyuk ihtimal oldugunu dusunuyorum cunku ruzgarda var ancak yetmese bile enerjinin buyuk kismi sonumlenecekti.. Boylelikle arama kurtarma ekiplerinin ucaga bir an once varmasi da saglanirdi— Result justifies the Means; yani sonuc kullanilan yontemi sorgular, yani basariliysan yontemde dogrudur sonucu akillara gelebilir ancak pilotlar profesyonel olmak zorundadir; gerekmedikce riskler alinmaz_ kacamiyorsan Riskler Mitigate edilir yani en az olani secilir ve hafifletmeye calisilir..Sanirim burada hata Fo nun; Go around demeliydi-))sakadir
  • Utanc verici bir havacilik olayi! Ne olduda araziye indiniz?? Yanginmi vardi? Soylediginiz gibi tek hidrolik sistemi arizasiysa siz bu ucagi hic ogrenmemissiniz! Cahiller! Kendinizden utanmalisiniz!

Sibirya’da bir tarlaya acil iniş yapan Airbus uçağının yolcularından Tamara Morgunova, her şeyin filmdeymiş gibi olup bittiğini, kaptan pilotun ve uçuş görevlilerinin ne yapılması gerektiğini anlattıklarını ve inişin sorunsuz bir şekilde gerçekleştiğini anlattı.

Soçi-Omsk seferini yaparken Sibirya’da bir tarlaya acil iniş yapan Airbus A320 uçağının yolcularından Morgunova, Sputnik’e demecinde her şeyin filmdeymiş gibi olup bittiğini, kaptan pilotların ve uçuş görevlilerinin ne yapılması gerektiğini anlattıklarını ve inişin sorunsuz bir şekilde gerçekleştiğini belirtti.

Morgunova, “Panik yaşanmadı, çünkü kaptan pilotlar ve uçuş görevlileri nasıl davranılması ve ne yapılması gerektiğini açık ve net bir şekilde anlattı. Bu nedenle her şey bir filmdeymiş gibi oldu bitti. Uçak havalimanı ile bile kıyaslanamayacak, yumuşak bir şekilde indirildi” diye konuştu.
Omsk'taki tren garında ‘elbette kendisi için endişelenen’ akrabaları tarafından karşılanacağını anlatan Morgunova, “Bugün tüm yolcuların ikinci doğum günü oldu” ifadelerini kullandı.

‘Havalimanı inişine göre daha konforlu iniş oldu’

Aynı uçağın yolcusu Mariya Buyan da inişin başarılı olduğunu, zeminle çarpışma olmadığını, ‘belki de havalimanı inişine göre bile daha konforlu iniş olduğunu’ anlattı.

Buyan, “Bunu ancak uçuş görevlileri acil iniş yapılacağı anonsu yapınca anladık, uçuş halindeyken herhangi bir ses, tutuşma gibi herhangi bir şey olmadı. İnişin de oldukça iyi geçtiğini, hatta havalimanı inişine göre bile daha konforlu olduğunu söyleyebilirim. Dıştan hiçbir ses olmadı, yerle herhangi bir çarpışma da olmadı, (iniş) çok yumuşak bir şekilde gerçekleşti” diye olanları hatırladı.

Herkes uçaktan çıktıktan sonra insanların gördükleri ilk şeyin ‘buğday tarlası’ olduğunu anlatan Buyan, “İlk aklıma gelen şey, artık annemi arayıp hayatta olduğumu söyleyebileceğimdi. Uçaktayken tüm bunlar yaşanırken tek bir şey düşündüm, ne olacak, nasıl bitecek, böyle bitecek. İşte bu kadar” ifadelerini kullandı.

Uçaktaki tüm yolcuların sakin davrandıklarını, ‘hiç kimsenin gereksiz sorular sormadığını’ söyleyen Buyan, “Bunun için zaman da yoktu, her şey çok hızlı olup bitti” diye konuştu.

O uçaktaki yolcular konuştu: "Panik yaşanmadı"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

A330 ~ 8 gün önce
Tek hidrolik arızasıyla uçağı tarlaya bir tek Ruslar indirir herhalde. Trajikomik.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cpt ~ 9 gün önce
Tamamen bilgisizlik ve hatalı karar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Soft Landing ~ 9 gün önce
Rusyada çok iyi asker kökenli pilotlar var,bravo.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
geçiniz ~ 9 gün önce
Ukraynada tokat üstüne tokat yiyen işgalci ruslar gündem değiştirmek için uyduruk kahramanlık hikayesi yazıyorlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Wrong ~ 9 gün önce
Wrong decision Lucky crew

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tespit ~ 9 gün önce
Ariza dolayisiyla Inis takimi asagida o meydana olan mesafede ihtiyac duyulan yakit hesabi yapilamamis bu belli….ama yapilabilseydi sanirim dogru karar; en kotu omsk a inis yapilmasi olmaliydi-2500*45 ben pist icindede durabileceklerinin buyuk ihtimal oldugunu dusunuyorum cunku ruzgarda var ancak yetmese bile enerjinin buyuk kismi sonumlenecekti.. Boylelikle arama kurtarma ekiplerinin ucaga bir an once varmasi da saglanirdi— Result justifies the Means; yani sonuc kullanilan yontemi sorgular, yani basariliysan yontemde dogrudur sonucu akillara gelebilir ancak pilotlar profesyonel olmak zorundadir; gerekmedikce riskler alinmaz_ kacamiyorsan Riskler Mitigate edilir yani en az olani secilir ve hafifletmeye calisilir..Sanirim burada hata Fo nun; Go around demeliydi-))sakadir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Utanc verici ~ 9 gün önce
Utanc verici bir havacilik olayi! Ne olduda araziye indiniz?? Yanginmi vardi? Soylediginiz gibi tek hidrolik sistemi arizasiysa siz bu ucagi hic ogrenmemissiniz! Cahiller! Kendinizden utanmalisiniz!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ooo Vecihi ~ 9 gün önce
Ankara asfaltına da indirecek misin?? Ne çok biliyosunuz herşeyi ya.
Sen öğrendin mi? ~ 9 gün önce
Görev süreleri dolmuş, skpk yapmamak için inmişler.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000