24 Nisan 2013, Çarşamba 12:44:20

O UÇAKTA NELER YAŞANDI?

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın uçağında yaşananlara ilişkin dikkat çekici bilgiler ortaya çıktı. Olaydan sonra uçağı satan firmanın düzenlediği raporda, uçağın havada patlama ihtimalinin yüzde 95 olduğu tespit edildi...
  • hep ergenekon işi bunlar. generaller yaptırdı. özal solcuydu, halkı çok düşünürdü halkın adamıydı halk onun sayesinde "işini bilirdi" hiç haksız kazanç sağlamadı. askeri diktadan hemen sonra hatta asker cumhurbaşkanı varken askeri vesayetin sivil temsilcisi olarak meclise girmedi. sivildi :) e sonuçta allahın sevilen kuluydu ki allah korudu. benim halam var birde testisi... su taşıyor onla :)
  • soz sahibine aittir!

Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ölümüne ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında emekli Tuğgeneral Levent Ersöz hakkında hazırlanan iddianameyi kabul etti. Ergenekon davası sanığı emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, TCK'nın Cumhurbaşkanı'na suikasta ilişkin 156. maddesi kapsamında suçlanıyor. Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor.

İddianamede "Maktulün Ölümünden Önce şahsına Yönelik Gerçekleştirilen Eylemler" başlığı altında, Kartal Demirağ tarafından gerçekleştirilen suikast olayı ile TC-GAP uçağında yaşananlar da yer alıyor. 18 Haziran 1988 Cumartesi günü Ankara Atatürk Spor Salonunda Anavatan Partisi'nin 2. Olağan Kongresi'nde Kartal Demirağ tarafından suikast düzenlendiği ifade ediliyor. Sağ elinden yaralı olarak kurtulduğu belirtilen iddianamede, Demirağ'ın önce ölüm cezasına çarptırıldığı, sonra cezasının 20 yıla indirildiği anlatılıyor.

"UÇAĞI TEKRAR YEŞİLKÖY HAVALİMANI'NA DÖNDÜRDÜM"

İddianamede dikkat çeken bir husus ise Özal'ın uçakta yaşadığı olaylar... Olay, Özal'ın oğlu Ahmet Özal'ın 1 Nisan 2013 tarihli ifadesinden aktarılıyor. Babasına yönelik suikasttan 2-3 ay önce Başbakan olarak kendisine tahsisli olan TC-GAP uçağının İstanbul'dan Ankara'ya hareket edeceği sırada bir sesle bütün ışıklarının söndüğünü dile getiren Özal, ikinci pilotun sigorta diye düğmeye basmasıyla ışıkların geri geldiğini belirtiyor.

Havalandıktan sonra Büyükada üzerinde aynı sorunun bir daha yaşandığını anlatan Özal, kendisinin hobi olarak sivil pilot olması sebebiyle babasının da kabul etmesiyle uçağı tekrar Yeşilköy Havalimanı'na döndürdüğünü ifade ediyor.

UÇAĞIN SAĞ MOTORU DURDU; PİLOT, 'UÇAK İNFİLAK EDECEK' DİYE BAĞIRDI

Havalimanına gelmeden çok önce uçağın sağ motorunun durduğunu, elektriklerin kesildiğini, göstergelerin kaybolduğunu, telsiz konuşmalarının yapılamadığını, kule ile konuşamadıklarını, kabin içerisinde duman yükselmeye başladığını, herkesin panikleyip bağırmaya başladığını belirten Özal, uçağın denizin üzerinden çok alçak geçerek piste iniş yaptığını, kulenin inişten habersiz olduğunu, uçağın tekerlerinin patladığını kaydediyor.

Pilotun 'Uçak infilak edecek, kaçın' diye bağırdığını dile getiren Ahmet Özal, normal kapıyı açmak istediğini ancak basınç farkından dolayı açılmadığını ve en arka bagajların olduğu kargo kapısını açtıklarını söylüyor. Korumaların babasını sarkıtarak aşağıya indirdiklerini, aşağıya atlayanlardan Basın Danışmanı Can Pulat ve Özel Kalem Müdürü Tevfik Ertürk'ün sakatlandığını anlatan Özal, olayın basında kısaca yer aldığını belirtiyor.

Ahmet Özal, ifadesinde yaşanan olayla ilgili hazırlanan raporu da anlatıyor. Uçağı satan firmanın rapor düzenlediğini ifade eden Özal, uçağın havada patlama ihtimalinin yüzde 95 olduğunu, geri kalan yüzde 5 ihtimalle kendilerinin kurtulduğunu vurguluyor.

Önce bu olayın babasına yönelik suikast olabileceğini düşünmediklerini dile getiren Özal, ancak Kartal Demirağ tarafından silahlı suikast girişiminden sonra bu olayın da bir suikast girişimi olabileceğini değerlendirdiklerini belirtiyor. (Zaman)

 

O UÇAKTA NELER YAŞANDI?

Facebook Yorum

Yorumlar

tyler ~ 9 yıl önce
hep ergenekon işi bunlar. generaller yaptırdı. özal solcuydu, halkı çok düşünürdü halkın adamıydı halk onun sayesinde "işini bilirdi" hiç haksız kazanç sağlamadı. askeri diktadan hemen sonra hatta asker cumhurbaşkanı varken askeri vesayetin sivil temsilcisi olarak meclise girmedi. sivildi :) e sonuçta allahın sevilen kuluydu ki allah korudu. benim halam var birde testisi... su taşıyor onla :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kem ~ 9 yıl önce
soz sahibine aittir!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 9 yıl önce

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000