09 Ocak 2021, Cumartesi 10:40:54

O uçak kazasının üzerinden 14 yıl geçti!

Tarih sayfaları 9 Ocak 2007'yi gösteriyordu... Türkiye, Adana'dan havalanarak Irak'ın başkenti Bağdat'a giden uçağın düştüğü haberiyle sarsıldı!
  • Niye bunun üzerine gidilmiyor 15sene oldu hala cevap alamıyoruz iki can verdim yazıklar olsun hep davalarimizda önümüz kesildi bari sizler bizim sesimiz olu bizlerle yani ailelerle iletişime geçin
  • o 30 yolcu ne iscisiydi? Aileleri ne yardım aldı?

Tarih sayfaları 9 Ocak 2007'yi gösteriyordu... Türkiye, Adana'dan havalanarak Irak'ın başkenti Bağdat'a giden uçağın düştüğü haberiyle sarsıldı!

Bundan tam 14 yıl önce Türk işçilerini taşıyan Moldova bayraklı Aeriantur Airlines'a ait Rus yapımı Antanov-26 (AN-26) tipi uçak 5 mürettabat ve 30 yolcusuyla Irak'ın Belet kenti yakınlarındaki Balad Hava Üssü'ne inerken kırıma uğradı.

İki inşaat şirketinin işçilerini taşıyan uçak paramparça oldu. Kazada 35 kişiden sadece 1 Türk işçi yaralı olarak kurtuldu. Kazadan yaralı olarak kurtulan Abdülkadir Akyüz’ün belden aşağısı felç olduğu açıklandı.

İNİŞ ISRARI KAZAYA NEDEN DENİLDİ AMA...

Serka İnşaat ve Kulak İnşaat'ın yapacağı inşaatlarda çalışmak için Irak'a gidecek işçileri alarak Adana Şakirpaşa Havalimanı'ndan 06.09'da havalanan uçak Türkiye saati ile 09.00 sularında Bağdat'ın 80 kilometre kuzeyindeki Belet kentindeki Balad Hava Üssü'ne inerken ilk denemesinde başarısız oldu ve pisti pas geçti, ikinci denemede ise piste 200 metre kala yere kırıma uğradığı iddia edildi. Kazada 29'u Türk işçi ve 5 personel hayatını kaybetti.

İşçilerin yanında bulunan Kulak İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kulak da kazada hayatını kaybetti.

Görgü tanıkları, gazetelere yaptıkları açıklamada; kaza günü havanın sisli olmadığını ve bölgede çok nadiren sis görüldüğünü ifade etti.

O günlerde Al-Arabia Televizyonu kazayı "Uçak Balad yakınlarındaki Irak askeri üssünden atılan füzeyle düşürüldü" şeklinde duyurdu. Yaşanan olay sonrasında Moldova sivil havacılık otoritesi çatışma olan ülkelere sivil uçakların uçuşunun yasaklandığını açıkladı. Alınan bu karar uçağın vurulmuş olabileceğine dair şüpheleri de artırdı. O dönemde Moldova tarafından yapılan açıklamalarda Türk yetkililerin aceleci bir şekilde kazayı olumsuz hava koşullarına bağladığı iddia edilmişti.

Düşen uçağın zorunlu mali mesuliyet sigortasının olmadığı da belirtilmişti.

Birçok soru işaretini de beraberinde getiren kazanın üzerinden tam 14 yıl geçti.

©AirportHaber.com

O uçak kazasının üzerinden 14 yıl geçti!

Facebook Yorum

Yorumlar

Filiz Albayrak ~ 2 yıl önce
Niye bunun üzerine gidilmiyor 15sene oldu hala cevap alamıyoruz iki can verdim yazıklar olsun hep davalarimizda önümüz kesildi bari sizler bizim sesimiz olu bizlerle yani ailelerle iletişime geçin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Acaba ~ 3 yıl önce
o 30 yolcu ne iscisiydi? Aileleri ne yardım aldı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Filiz Albayrak ~ 2 yıl önce
Yardım istiyoruz sesimizi duyun bizlere yardımcı olun

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000