10 Ağustos 2020, Pazartesi 13:24:20

O uçak 9 yıldır Erzurum Havalimanı'nda bekliyor!

Gürcistan'dan yardım malzemesi getiren ancak apronda geçirdiği kazada kokpiti hasar gördüğü için havalanamayan SKY Georgia Airlines firmasına ait uçak, 2011 yılından bu yana Erzurum Havalimanı'nda ilgili firma ve Gürcü yetkililerce alınmayı bekliyor.
  • bu ilyushin'ler çöp dediğimizde bize rus ağzı yapanlar okusun bu haberi. çöp uçak çöp olamaz çünkü zaten çöptür...
  • Adamalar malzemelrle birlikte Uçağida vermişler demekki.
  • İyilik yap kötülük bul derler bu da zavallı uçağa denk gelmiş
  • Uluslararası hukuk mevzuatına göre çözümlenmesi gereken bir sorun. Uçak park yeri havalimanının en maliyetli yeri, bir an önce boşaltılmasının temin edilmesi gerekiyor. DHMİ ve SHGM Hukuk Müşavirleri bu konuya el atmalılar. Atatürk Havalimanı da atıl uçak çöplüğü durumunda.
  • S400 llerin yanina koysunlar
  • Mantıken ve ahlaken baktığında bizim devletimizin tamir ettirip sahibine göndermesi gerekirdi ama kaç senedir hurdaya dönmüş. Felaket dönemi geçince kimse ilgilenmemis ve bu saatten sonra da ilgilenmez
  • Geçen gün Atatürk havalimanında yatan uçaklarda korozyon var diye haber vardı...bu uçakta kaç senedir leke yok
  • Sonuç

Van'da 9 yıl önce meydana gelen depremde Gürcistan'dan yardım malzemesi getiren ancak apronda geçirdiği kazada kokpiti hasar gördüğü için havalanamayan SKY Georgia Airlines firmasına ait uçak, 2011 yılından bu yana Erzurum Havalimanı'nda ilgili firma ve Gürcü yetkililerce alınmayı bekliyor.

Van'da 23 Ekim 2011'de meydana gelen depremin ardından pek çok ülkeden depremzedeler için gönderilen yardım malzemelerinin bölgeye ulaştırılması için kente en yakın havalimanının bulunduğu Erzurum'dan "hava köprüsü" kuruldu. Erzurum Havalimanı'na çok sayıda ülkeden uçaklarla gönderilen çeşitli yardım malzemeleri, buradan da kara yoluyla deprem bölgesine ulaştırıldı. Bu süreçte Gürcistan'dan da 30 Ekim 2011'de çadır yüküyle havalanan ve gece saatlerinde Erzurum Havalimanı'na inen SKY Georgia Airlines firmasına ait "Ilyushing Il-76TD" tipi nakliye uçağı, yükünü boşaltmasının ardından parka çekilirken aprondaki Kırgızistan uçağının kanadına çarptı.

YAKLAŞIK 9 YILDIR YATIYOR!

Uçak, kaza nedeniyle kokpit bölümünde oluşan hasarın onarılması ve Gürcistan'a gönderilmesi için gerekli işlemlerin yapılması amacıyla havalimanındaki parka çekildi. Erzurum Havalimanı'nda 9 yıl önce parka çekildiği noktada halen bekleyişini sürdüren ve hasarı onarılmayan, kokpit bölümünün üzeri örtülen uçakla ilgili bu sürede yapılan tüm yazışmalardan uçağın sigorta şirketiyle yaşanan sorunlar nedeniyle sonuç alınamadı.

Söz konusu uçağın alınması için Gürcü tarafının uzun süredir herhangi bir girişimde bulunmadığı belirtildi.

KONMA-KONAKLAMA ÜCRETİ YOK

Yardım amaçlı geldiği için konma ve konaklama ücreti alınmayan uçak, halen ilgili firma ve Gürcülerce alınmayı bekliyor.

Uçak, Erzurum Havalimanı'na deprem sonrası yardım amaçlı gelmiş olmasaydı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) ücret tarifesi gereği işletmecisine uçağın ağırlığı dikkate alınarak ton başına günlük 2,2 avro konaklama ücreti fatura edilecekti.

"Ilyushing Il-76TD" tipi uçağının yaklaşık 170 tonluk olduğu göz önüne alındığında uçağın günlük konaklama ücreti 374 avroya, yıllık ise 136 bin 510 avroya karşılık gelecekti.

Uçağın, yaklaşık 9 yıldır havalimanında konakladığı dikkate alındığında işletmecisine konaklama maliyeti 1 milyon 228 bin 590 avro olacaktı. (HaberTürk)

O uçak 9 yıldır Erzurum Havalimanı'nda bekliyor!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

Sukhoi ~ 2 ay önce
bu ilyushin'ler çöp dediğimizde bize rus ağzı yapanlar okusun bu haberi. çöp uçak çöp olamaz çünkü zaten çöptür...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Vay bee ~ 2 ay önce
Adamalar malzemelrle birlikte Uçağida vermişler demekki.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
meyns ~ 2 ay önce
İyilik yap kötülük bul derler bu da zavallı uçağa denk gelmiş

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Lawyer ~ 2 ay önce
Uluslararası hukuk mevzuatına göre çözümlenmesi gereken bir sorun. Uçak park yeri havalimanının en maliyetli yeri, bir an önce boşaltılmasının temin edilmesi gerekiyor. DHMİ ve SHGM Hukuk Müşavirleri bu konuya el atmalılar. Atatürk Havalimanı da atıl uçak çöplüğü durumunda.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hv klerine verin ~ 2 ay önce
S400 llerin yanina koysunlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
evet ~ 2 ay önce
hurda hurdalığa gitmeli
Mantıken ~ 2 ay önce
Mantıken ve ahlaken baktığında bizim devletimizin tamir ettirip sahibine göndermesi gerekirdi ama kaç senedir hurdaya dönmüş. Felaket dönemi geçince kimse ilgilenmemis ve bu saatten sonra da ilgilenmez

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Dk ~ 2 ay önce
Geçen gün Atatürk havalimanında yatan uçaklarda korozyon var diye haber vardı...bu uçakta kaç senedir leke yok

Yanıtla

Kalan karakter 1000
25 ~ 2 ay önce
Orası Erzurum gardaş havası sert insanı mert
Erzurum ~ 2 ay önce
iki meydan arasındaki iklim çok farklı. İstanbul'da insanlar bile çürüyor.
Ee ~ 2 ay önce
Sonuç

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cafe ~ 2 ay önce
Cafe yapin, airport midpoint
SSCB ~ 2 ay önce
Bu Uçak Sovyetler Birliğine ait olduğunu biliyor olmanız lazım ?

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000