25 Mayıs 2019, Cumartesi 14:01:43

O uçağın montajında sona gelindi

Edirne'nin Saros Körfezi'ne kıyısı bulunan Keşan ilçesine bağlı İbrice Limanı'nda batırılacak olan Airbus A330 tipi yolcu uçağının montajında sona gelindi.
  • Evet senin gibi aydın insanların çok olduğundan Dünyanın en gelişmiş Ülkesiyiz Denizi kirletmeyi gelişmişlik sayan aydın insan
  • Safiyeyi cagirsinlar tek basina batirir ucagi suya oyle guclu oyle kudretli hem zorlukta gormus(!) akademinin yetistirdigi super kahramanlardan
  • batırılan uçak üzerindeki kimyasallar temizlendimi? Zamanla suya karışacak kimyasallar var
  • Yok canim bu uçak Onur Air in Saudia ya kiraladigi A330 lerden biridir. Suudi Arabistanin eski bir uçagini almak o kadar kolay degil ve birde getirmek var. TC-OCA -OCF serisidir bence.
  • O ucak Onurair in Saudia da kiralık uçup yaş haddinden hurdaya çıkarılmış bir uçaktır.
  • Büyüğe ne kadar meraklıyız maşşallah. En büyük havalimanı, en büyük saray, en büyük cami, en büyük batık uçak vs.. işimiz gücümüz gösteriş!
  • Tören düzenlecekmiş kimler katılacak Çevre Bakanı Turizm Bakanı haricinde merak ettim doğrusu
  • Turizm maskesi altinda temiz olarak kalan tek varligimiz denizlerimizi de cöplük haline getiriyorlar. Deniz kimsenin mali degildir. Ne hurda ucaginizi, ne de sizi istemiyoruz.
  • Çok güzel peki ama uçağı göremedim ben nerede? Ön bölüme ait sadece demir parçası kalmış kanat yok gövde yok kuyruk yok. Kuşadasındaki batık bundan çok daha iyi.
  • Bu ucak Saudia şirketinin uçağı nerden ve nasıl gelmiş acaba inşallah gene 500 civarinda falan değildir heralde öyleyse yandık

Edirne'nin Saros Körfezi'ne kıyısı bulunan Keşan ilçesine bağlı İbrice Limanı'nda batırılacak olan Airbus A330 tipi yolcu uçağının montajında sona gelindi. Edirne Saros Turizm Altyapı Hizmet Birliği(ESTAB) Başkanı Süleyman Gürsel Paçaman, turizme katkı sağlayacak uçağın, Haziran ayında törenle batırılacağını söyledi.

Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi'nin(TANAP) desteğiyle, ESTAB ve Skyair Shop şirketi arasında imzalanan anlaşma gereği, deniz turizmi ve balık çeşitliliğinin artırılması için yapay resif olarak kullanılacak 90 ton ağırlığındaki uçağın parçaları, geçen Mart ayında 6 TIR'la Antalya'dan Keşan'a bağlı İbrice Limanı'na getirildi. Liman girişindeki alanda montajına başlanan uçak,  Haziran ayında tamamlanarak, Saros Körfezi açıklarında tören ile batırılacak.

'PROJE, DALIŞ TURİZMİNE BÜYÜK KATKILAR SUNACAK

ESTAB Başkanı Süleyman Gürsel Paçaman, TANAP ile birlikte yürütülen projenin son aşamasına gelindiğini belirterek, "Uçak, TIR'larla İbrice Balıkçı Barınağı'na getirildi. Uçağımız 90 ton ağırlığında ve 63 metre uzunluğunda. Saros'da yapılacak yapay resif projelerine ESTAB olarak her türlü desteği vermeye devam edeceğiz. Uçak batığı projemiz tamamlandıktan sonra yerli ve yabancı turistlerin bölgemize olan ilgisini arttırmayı hedefliyoruz. Dalış meraklısı tüm yerli ve yabancı turistleri Saros Körfezi'ne davet ediyoruz. Daha önce gerçekleştirdiğimiz yapay resif projeleri de yerli ve yabancı turistler tarafından ilgiyle takip ediliyor. Dalış merkezlerine şu an bile uçak batığıyla alakalı rezervasyonlar devam ediyormuş. Bu da bizi memnun ediyor. Proje, dalış turizmine büyük katkılar sunacaktır" dedi.

DÜNYADAKİ EN BÜYÜK UÇAK BATIĞI PROJESİ OLACAK

Uçağın, Haziran ayında Saros Körfezi'nde belirlenen koordinatlara batırılacağını ifade eden Paçaman, "Batık uçak projesi, yapay resif anlamında hem su altı turizmine hem de bölgedeki balıkçılığa önemli katkılar sağlayacaktır. Daha önce başka ülkelerde ve ülkemizde yapılan yapay resif projeleri bize yol gösterici olmuştur. Dünyadaki örneklerine bakıldığında en büyüğü olma özelliğine sahiptir. Bundan öncede gerçekleştirdiğimiz projeler ülke turizmine büyük katkı sağlamıştır" diye konuştu. (Hürriyet)

O uçağın montajında sona gelindi

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (21)

cahilsin ~ 4 ay önce
Evet senin gibi aydın insanların çok olduğundan Dünyanın en gelişmiş Ülkesiyiz Denizi kirletmeyi gelişmişlik sayan aydın insan

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aslında ~ 4 ay önce
Safiyeyi cagirsinlar tek basina batirir ucagi suya oyle guclu oyle kudretli hem zorlukta gormus(!) akademinin yetistirdigi super kahramanlardan

Yanıtla

Kalan karakter 1000
doğa ~ 4 ay önce
batırılan uçak üzerindeki kimyasallar temizlendimi? Zamanla suya karışacak kimyasallar var

Yanıtla

Kalan karakter 1000
B727-2F2 ~ 4 ay önce
Yok canim bu uçak Onur Air in Saudia ya kiraladigi A330 lerden biridir. Suudi Arabistanin eski bir uçagini almak o kadar kolay degil ve birde getirmek var. TC-OCA -OCF serisidir bence.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hsn ~ 4 ay önce
O ucak Onurair in Saudia da kiralık uçup yaş haddinden hurdaya çıkarılmış bir uçaktır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
En büyük ~ 4 ay önce
Büyüğe ne kadar meraklıyız maşşallah. En büyük havalimanı, en büyük saray, en büyük cami, en büyük batık uçak vs.. işimiz gücümüz gösteriş!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sarı ~ 4 ay önce
Tören düzenlecekmiş kimler katılacak Çevre Bakanı Turizm Bakanı haricinde merak ettim doğrusu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kime Sordunuz ~ 4 ay önce
Turizm maskesi altinda temiz olarak kalan tek varligimiz denizlerimizi de cöplük haline getiriyorlar. Deniz kimsenin mali degildir. Ne hurda ucaginizi, ne de sizi istemiyoruz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yorum ~ 4 ay önce
Çok güzel peki ama uçağı göremedim ben nerede? Ön bölüme ait sadece demir parçası kalmış kanat yok gövde yok kuyruk yok. Kuşadasındaki batık bundan çok daha iyi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
God bless you... ~ 4 ay önce
Bu ucak Saudia şirketinin uçağı nerden ve nasıl gelmiş acaba inşallah gene 500 civarinda falan değildir heralde öyleyse yandık

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Onurun uçağı ~ 4 ay önce
Onur air Saudi ile wetless yapıyor son zamanlarında Türkiye çekiyor uçakları
Tc_ocb ~ 4 ay önce
Çok bilmiş arkadaş uzun sure saudi adına uçan onur air uçağı o Ekonomik ömrü tamamlamış ucak boyle değerlendirildi
Technican ~ 4 ay önce
Boş yapma

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000