04 Ağustos 2017, Cuma 11:40:21

O firmanın iflası istendi

Türkiye'nin en büyük müteahhitlik firmalarından biri olan Ankara merkezli Eko İnşaat’ın iflası istendi.
  • Atatürk havalimanında böyle bir pist yokki, ama siz yinede aynı ciddiyette havacılık haberleri vermeye devam edin...
  • Ekonomimiz süper Rabbime hamdolsun. Tüm Avrupa bizi kıskanıyor. Üretimde Avrupa'nın 1 numarası olduk. İşsizlik oranı en düşük ülkeyiz. En hızlı büyüyen ekonomilerde birinciyiz. Eğitimde örnek ülkeyiz. İhracatta yüzde 50 büyüme sağladık. Cari açığı sıfırladık. Hal böyle iken nasıl iflas ediyorlar hayret. Demek ki İflas ticaretin fitratında var. Yoksa herşey müthiş.
  • O mektupları vermek için pek çok banka uğraşmıştı. Şimdi hepsi şükrediyordur. Çok büyük sıkıntı.
  • inşaat firmaları cok zorda batak durumu var!

Türkiye'nin en büyük müteahhitlik firmalarından biri olan ve Atatürk Havalimanı'ndaki 06/24 pistini uzatan Ankara merkezli Eko İnşaat’ın iflası istendi. İflas talepli davayı, şirkete teminat mektubu veren bir banka açtı. Yarım asrı deviren Eko İnşaat’ın, yurtiçi ve yurtdışı onlarca büyük projede imzası bulunuyor. NATO’nun Türkiye’deki bir çok askeri tesisi de yine Eko İnşaat tarafından yapıldı. Konu ile ilgili şirketin merkez ofisine ise ulaşılamadı.

Eko İnşaat ve Tic. A.Ş. ve grup şirketi Prekons İnşaat San. ve Tic. A.Ş.’ye karşı iflas davası Ankara 3. Asliye Ticaret Mahkemesinde açıldı. Temmuz ayıMüteahhitlik devi Eko İnşaatın iflası istendi.

başında açılan dava dosyasından edinilen bilgilere göre, anılan davanın açılmasına neden olan sürecin başında ise, nakde çevrilen 17 milyon 278 bin TL’lik bir teminat mektubu yer aldı.

ÖNCE TAKİP SONRA İFLAS İSTEMİ

Arap Türk Bankası A.Ş.’nin (A&T Bank) açtığı iflas davası öncesi her iki şirkete karşı icra takibi başlatıldı. Şirket avukatları, Ankara İcra Müdürlüğü’nde açılan takibe itiraz etti. Banka avukatı ise bu kez itirazın iptali ve şirketin iflası talebi ile dava açtı.

TEMİNAT MEKTUBUNU ÖDEDİ

Edinilen bilgilere göre A&T Bank, Prekons İnşaat’a 4 milyon 750 bin TL’lik teminat mektubu verdi. Bu teminat mektubunda Eko İnşaat’ın da kefaleti vardı. Eximbank’a hitaben verilen teminat mektubu 5 Mayıs 2017’de TL’ye çevrilerek A&T Bank tarafından Eximbank’a ödendi. Banka bu ödemeden 20 gün sonra şirkete karşı icra takibine başladı.

BAŞKA İCRA TAKİPLERİ DE VAR

Ankara 3. Ticaret Mahkemesi’nde açılan davaya, Eko İnşaat ve Prekons İnşaat adına henüz bir savunmanın sunulmadığı anlaşıldı. Dava dosyasında yer alan bilgilere göre Eko İnşaat’a karşı başka firmaların da icra takibi başlattıkları belirtildi.

YARIM ASRI DEVİREN DEV

Eko İnşaat’ın sektördeki geçmişi ise yarım asrı geçiyor. Şirketin yönetiminde Köksal ve Yaykıran ailelerinden isimler bulunuyor. Şirket, müteahitlik sektöründe Türkiye’nin önde gelen firmalarından biri konumunda. 

UZMANLIK ALANI HAVAALANLARI

İzmir Adnan Menderes Havalimanı, Bodrum Milas Havaalanı, Sabiha Gökçen Havaalanı Eko İnşaat’ın üstlendiği projelerden bir kaçı… Yine, Konya, Kayseri, Malatya, Elazığ, Diyarbakır, Bandırma, Akhisar, Muş, Batman ve Merzifon’daki askeri havaalanları da Eko İnşaat’ın üstlendiği projeler arasında yer aldı.

YURTDIŞINDA ÇOK SAYIDA YOL PROJESİ ÜSTLENDİ

İncirlik NATO Hava Üssü, Balgat Amerikan Hava Üssü yanı sıra, Pakistan, Kazakistan, Bulgaristan ve Romanya’da büyük çaplı otoyol projelerini üstlendi. Eko İnşaat'ın kardeş kuruluşu konumundaki  Prekons İnşaat da 30 yıla yakın bir süreden beri çelik inşaat alanında çok sayıda projeye imza attı. Eko İnşaat’ın, Ankara’daki merkez ofisi yanı sıra Romanya, Pakistan ve Kazakistan’da da ofisleri bulunuyor.

Konu ile ilgili telefonla aradığımız şirketin merkez ofisine ise ulaşılamadı. (Hürriyet)

O firmanın iflası istendi

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

06/24 ~ 2 yıl önce
Atatürk havalimanında böyle bir pist yokki, ama siz yinede aynı ciddiyette havacılık haberleri vermeye devam edin...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
.. ~ 2 yıl önce
Şimdiki 05-23 pisti eskiden 06-24 idi. 35L-R pistleri de 36L-R idi ancak zamanla manyetik sapmalar olur bu sapmalar da pistlerin birer derecelik değişimine sebep olmuştur. Biliyorsan konuş feyz alsınlar bilmiyorsan......
Yok canıım ~ 2 yıl önce
Ekonomimiz süper Rabbime hamdolsun. Tüm Avrupa bizi kıskanıyor. Üretimde Avrupa'nın 1 numarası olduk. İşsizlik oranı en düşük ülkeyiz. En hızlı büyüyen ekonomilerde birinciyiz. Eğitimde örnek ülkeyiz. İhracatta yüzde 50 büyüme sağladık. Cari açığı sıfırladık. Hal böyle iken nasıl iflas ediyorlar hayret. Demek ki İflas ticaretin fitratında var. Yoksa herşey müthiş.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aykut ~ 2 yıl önce
O mektupları vermek için pek çok banka uğraşmıştı. Şimdi hepsi şükrediyordur. Çok büyük sıkıntı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
inşaat ~ 2 yıl önce
inşaat firmaları cok zorda batak durumu var!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
mus ~ 2 yıl önce
böyle güçlü mazisi temiz şirkete çok yazık olmuş.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000