23 Eylül 2020, Çarşamba 10:15:20

NASA yeniden Ay'a gitmeye hazırlanıyor

NASA, 1972 yılından sonra ilk kez 2024'te 28 milyar dolarlık Artemis programı ile Ay'a biri kadın, diğeri erkek olmak üzere astronotlar göndermeyi hedefliyor. Yeni Ay görevi kapsamında ilk kadın astronot da dünyanın uydusuna ayak basmış olacak.
  • Eyyyyy almanya eyyyy amerika bizi kiskanmayi birak. Ya su midern ulkemden ne zaman defolup gideceksiniz?
  • Biz daha uçak yapacaz

NASA, “Ay’a geri dönme planını” açıkladı. NASA, 28 milyar dolarlık Artemis programı ile 2024’te Ay’a astronotlar göndermeyi hedefliyor.

ASTRONOTLAR KAPSÜLLERLE SEYAHAT EDECEK

BBC Türkçe’de yer alan habere göre; Astronotlar Apollo benzeri Orion kapsülleriyle seyahat edecek. Bu kapsülleri yörüngeye NASA’nın 2011 yılından beri geliştirmekte olduğu Space Launch System (Uzay Fırlatma Sistemi, SLS) adlı güçlü roketler taşıyacak.

NASA yöneticisi Jim Bridenstine, “Dört yıl sonra Ay’da olmamız için Artemiz programının 28 milyar dolara ihtiyacı var. SLS fonu, Orion fonu, insanlı iniş sistemi fonu ve tabii ki uzay kıyafetleri – bütün bunlar Artemis programının fona ihtiyaç duyan öğeleri” dedi ve ekledi:

“Şu an onay için başvurduğumuz fon, 2021’de geliştirilecek olan insanlı iniş sistemi için ihtiyaç duyduğumuz 3,2 milyar doları sağlayacak.”

TEST UÇUSU 2021’DE

ABD Temsilciler Meclisi daha önce de iniş sistemi için 600 milyon dolarlık bir fon sağlamıştı.

Yeni planda 2021’de Ay’ın etrafında Artemis-1 adlı bir insansız test uçuşu gerçekleştirilecek.

NASA’nın insanlı uzay uçuşları şefi Kathy Lueders, Artemis-1’in bir aylık uçuşu sayesinde tüm kritik sistemlerin test edileceğini söyledi.

Bunun ardından da Ay’ın etrafında astronotlarla tur attıracak Artemis-2 uçuşu gerçekleştirilecek. Artemis-1’den elde edilen tecrübeler Artemis-2’nin daha düşük riskli bir uçuş olmasına yardımcı olacak.

Artemis-3 uçuşunda ise astronotlar 1972’den sonra ilk defa Ay’a ayak basacak.

NASA yeniden Ay'a gitmeye hazırlanıyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

Millet aya gider ~ 1 ay önce
Eyyyyy almanya eyyyy amerika bizi kiskanmayi birak. Ya su midern ulkemden ne zaman defolup gideceksiniz?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hemen olmaz ~ 1 ay önce
Biz daha uçak yapacaz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ayasofya ~ 1 ay önce
Sen hala kliseyi camiye cevir, sonrada topla IQ su 30 olan toplulugunu Eyyyyy de hirt de zirt de. Sana oy moy yok. Yallah arabistana
Laf ola ~ 1 ay önce
Sen yapsaydin. Nerdeydin. Oturup herseye muhalaefet.Baska bir bildiginiz sey yok.
Seni bekliyorlar. ~ 1 ay önce
Kos kos kos. Amerika Nasa seni bekliyor. 1969'da aya gitmemis miydi bunlar? O zamandan beri her teknoloji hic kaybolmadan geliserek yenilenmis, Senin Nasacilar aya gittikeri teknolojiyi kaybetmisler. O muhtesem kapsül, o muhtesem astronot giysileri kaybolmus ki 28 Milyar dolarcik masrafla yeniden yapacaklar. Git onlara da ahkam kes bakalim.
Tipik motivasyon emici arkadaşa ~ 1 ay önce
Merak etme senin gibi 220 ulke daha var ucak yapamayan. Bunlardan da sadece 10 tanesi adim atabildi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000