14 Ekim 2017, Cumartesi 10:10:49

Nane: "170 milyon yolcu taşımışız"

Pegasus Havayolları Genel Müdürü Mehmet Nane, katıldığı bir radyo programınad samimi açıklamalarda bulundu. Nane, Pegasus'un bu güne kadar 170 milyon yolcuya ulaştığını ifade etti.
  • Bunlari konuşup aksam yataga yastigini koydugunda vicdanen rahat mi yoksa kendi kişisel banka hesabiyla vicdanini susturmayi ogreneli cok mu uzun zaman oldu ? Paranda pulunda gözüm yok nane allah daha çok versin versin de,köpek gibi calisiyoruz,sevdiğimiz isten nefret eder hale geldik. Baska sansim olsa hepinize okkalı bir mail atip "zaten" bildiğinizi yuzunuze vurup gitmeyi de biliriz ama bizler kücük insanlariz, banka hesaplarimizla kendimizi tatmin etmenin ne demek olduğunu ne yazik ki bilmiyoruz. 3bin TL maaş versem degil 1 ay 1 hafta yaşayamazsin.
  • Devlet zam yapar sen zammı geri çekersin 2 yıldır zamsız çalıştır personeli prim yok zam yok kâr payı yok sonra cıkıp bide işi beğenmeyen varsa kapı orda demeyi biliyorsun sen müdürmüsün ! Bu nasıl bir üslüptür senin tuzun kuru tabi 30.000 tl maaşı koy cebine işçi napsın aç gezsin !! Yatacak yerin yok... Bimere yazıyoruz devamlı merak etmeyin elbet birgün denetlemeye geleceklerdir Sende o koltukta kalamassın NANE ADAMMISINIZ !
  • Nane abi boşver onu bunu, böyle böyle olacakta şöyle şöyle olacak.Dedesi anahtarı vermişte cin Ali kaybetmiş buluruz alırız Sen kafanı takma, memleketten emmim el yapımı güzel rakı gönderdi onu içelim. Dünya malı dünyada kalır.
  • 38000 Euro ödeyip bunu da kredi ile neredeyse 300000 TL'ye mal eden pilotları daha line bile uçurumdan yollayan bir şirketten bahsediyoruz. Adil olmaktan bahsederken cümlelerinizi daha dikkatli seçmeniz lazım.
  • Tok açın halinden anlamaz.Kahrolsun kapitalist duzen
  • Hakki olan giderini sen bi zammiyla ver basta sonra konus devlet 100 tl zam yapar bu kan emiciler hemen 100 lira maasi dusurur sonra en ufak krizde en ustun performans ve hos goru bekliyoruz de,isleri yukle emekciye istedigini al emekciye zam yapma hakkini baltala cik konus sonra. Sirketin yaninda o meshur sahaninzda yapilan yemekler icilen alkoller eminim bizim kazancimizla yapiliyor. Onlari birakin hakkimizi verin fazlasinda gozumuz yok ?!?
  • Havacılıkta eskiden ,giderlerin ilk sırasında personel maaşları var dı....Şimdi ilk sırayı yakıt almış...
  • Allahtan SAW dasiniz yoksa NANE yi yerdiniz.
  • Batman-Ankara düşünüyormusunuz.Doluluk oranı yüzde 96 larda ve bilet 300-400 tl
  • SAYIN NANE BEY BUGÜNE KADAR YAPTIĞINIZ TEK ŞEY PERSONELE 200 METRE SONRA A KAPISI VAR DEMENIZ PERSONEL ÜST DÜZEY CALISSADA HAKKI OLAN VERILMYOR HERSENE SERTAÇ BEYIN ZAMANINDA YAPILAN AILE EGLENCESINI GEREKSIZ BULUP MALI KRIZI ÖNE SURERK IPTAL ETTIRIYORSUN FAKAT ÜST DÜZEY TONETICILERE TEKNE TURU YAPTIRIYORSUNUZ HAVACILIK SEKTORU MANAV VEYA TURCELL BAYI DEĞIL BURDA INSANLARIN RAHAT HUZURLU VE GÜVENLE UÇMASI IÇIN ÇABALIYORUZ AMA SIZ BIZE ISTERSENIZ GİDERSİNİZ KELIMELERI YAPIYORSUNUZ SIZ VE SIZNLE GELEN YONETICILERINIZ BIZI AILE SIRKETINDEN CIKARIP KAMUSA ATTI BIZ SERTAÇ BEYI N GERÇEKTEN SIZDEN DAHA INSACILI BIR CEO OLDUĞUNU ANLADIK VAH PEGASUS VAH YAZIK KIMLERIN ELINDE YONETILIYORUZ

Program yapımcısı Adem Metan'ın konuğu Pegasus Havayolları Genel Müdürü Mehmet Tevfik Nane oldu. Nane, programda hayatına dair sorulan bütün sorulara cevap verdi.

Radyo Viva’nın sevilen program yapımcısı Adem Metan'ın konuğu Pegasus Havayolları Genel Müdürü Mehmet Tevfik Nane oldu. Türkiye'deki hava ulaşımının ulaştığı nokta ve kullanılan teknoloji konusunda önemli bilgiler paylaşan Nane, başarılı iş yaşamı ile ilgili sırlarını da açıkladı. Ekip ruhunun önemine dikkat çeken Nane, "İyi yönetici olabilirsiniz ancak büyük bir ekibi tek başınıza yönetemezsiniz. Ben, kendim gibi olmaya çalışıyorum. Önceden, TeknoSA; CarrefourSA’da da böyle çalıştım. Kendim gibi oluyorum. Bu da birbirimizle yakınlaşmamızı sağlıyor. Adil davrandığınızı ekip içinde göstermeliyiz. Evde, çevremizde, arkadaşlarımız arasında adil olmak zorundayız. Yapamayacağım sözü vermem" dedi.

"Babam anahtarları bana teslim etti"

Perakendeciliğin dedesinin mesleği olduğunu, babasının da muhasebecilik ve dükkancılık yaptığını da anlatan Nane, kendisinin de 3 yaşından 1993’e kadar dükkanda çalıştığını söyledi. Nane, bir süre sonra babasının kendisine kasanın ve dükkanın anahtarını teslim ettiğini kaydetti.

"170 milyon yolcu taşımışız"

Yine bir soru üzerine Türkiye’nin önemli bir havayolu şirketinin genel müdürü olmanın güzel bir duygu olduğunu da ifade eden Nane, havacılık mesleğini kendisinin tercih ettiğini anlattı. Havacılığın, insanın kendisini gösterebilecek bir iş kolu olduğunu da vurgulayan Nane, sözlerini şöyle sürdürdü: "'Havacılığı biz başlatmadık ama biz değiştirdik', diye sloganımız var. Havacılık, farklılık oluşturulduğunda anında cevap alınabilen işkolu. İlk 9 ayda 24 milyon misafir taşıdık. Yılsonu bu rakam 26 milyonlara gidiyor. Bu büyük bir rakam. 2005 yılında Esas Holding Pegasus’u aldıktan sonra bugüne kadar geçen sürede biz 170 milyon yolcu taşımışız. Türkiye’yi iki kere neredeyse taşımışız. Burada yaptığınız şey misafire anında ulaşıyor. Anında da cevabını görüyorsunuz. Günde 80-ile 100 bin arası yolcu taşıyorsunuz. Ayda 2 milyon ve yazın da 3 milyon yolcu taşıyoruz".

Günlük 80 ile 100 bin adet, yıllık da 25 milyonun üzerinde sınır ucu açık feedback gerçekleştiğini belirten Nane, perakendede gıda malzemesi veya elektronik malzeme satıldığını ancak havacılıkta koltuk sattıklarını söyledi. Koltuğun bozulan bir şey olduğunu da belirten Nane, bu sözlerine de şöyle açıklık getirdi: "Uçak kalkana kadar koltuğu sattınız, sattınız. Satamadınız mı az gelirle şirketin gelirlerini karşılamaya çalışırsınız. Artık o koltuk bozulmuş bir üründür. Size değer oluşturmaz. Az gelirinizle gideri karşılamaya çalışıyorsunuz".

"Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız vizyoner bir karar aldı"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım’a da teşekkür eden Nane, Türk havacılığın kaderinin 2003’ten itibaren değiştiğini anlattı. Vizyoner bir karar alındığını belirten Nane, yolcu başına alınan verginin düşürüldüğünü ve maliyetlerin aşağı çekildiğini söyledi. Nane, havacılık alanındaki olumlu gelişmeleri şöyle anlattı: "Uçağın en büyük gider kalemi tek başına yüzde 25 yakıt, diğeri yüzde 25 personel gideridir. Tek kalem indirimi maliyet avantajı sağlar. İkinci karar da yakıtta KDV ve bazı vergilerin azaltılması. Uçuş başına alınan ücretin azaltılması Türkiye’de uçak biletlerinin ucuzlamasına sebep oldu. O karar, Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız tarafından bilinçli yapılan bir aksiyondu. Bu sayede ülkemizde şu an 55 ilimizde havalimanı var. Oysa önceden 14 yerde vardı. Uçmak bir lükstü. Hak haline geldi”.

“Pegasus vizyoner kararın destekleyicisi oldu”

Pegasus’un da önemli hizmetler verdiğini söyleyen Nane, 1990’da kurulduktan sonra yalnızca charter uçuş yaptığını, tarifeli uçuş yapmadığını kaydetti. 2005’te Esas Holding’in satın almasının ardından ise şirketin tarifeli uçuşa geçtiğini hatırlattı. Nane, “Pegasus, Türikye’de olmayan düşük maliyetli havayolu modeline geçti. Pegasus, Türkiye’de siyasi iradenin aldığı bu vizyoner kararın önemli destekleyicisi oldu. ‘Low cost carrier’ ne demek? Misal, ben Ankara’ya sıkça gidiyorum. Giderken genelde uçakta bir şey yemiyorum, içmiyorum. Hatta dönüşte yorgunsam kestiriyorum. Bagajım da olmuyor. Normalde uçak bileti fiyatlaması yapılırken, ortalama bir ağırlık üstünden yapılıyor. Uçakta ağırlık ne kadar artarsa yakıt yakma ihtiyacı o kadar artıyor. Fazla maliyet de yakıt demek. Benim bagajım yok. Elimde dosyamla gidiyorum. Yemek yemiyorum ve bir şey içmiyorum. Normalde fiyatlama yapılırken, ortalama bir sandviç veya yemek yediğiniz, bir şey içtiğinizde, belli ağırlıkta bagaj taşıdığınız da hesap ona göre göre yapılır. Bizde ise kanuni limit bagaj hakkınız ne ise o sadece oturduğunuz koltukladır. Ek bagaj taşımak, ek yiyecek içecek, ihtiyacınız varsa o sizin biletinize dahil değil. Yemek yediğiniz biletinin bir kısmını yemeyen de ödüyor. ‘Ben, yemek istiyorum’, diyorsanız, internette sipariş vermeniz halinde size suşi veya bonfile de ikram ediyoruz. Geçen yıl havayolları arasında düzenlenen yarışmada ‘bonfile’ birinci seçildi".

"Doğum günü pastası getirtiyoruz"

Kendi şirketlerinde business yolculuk olmadığını da vurgulayan Nane, olan uçaklarda 156 yolcunun uçabildiğini söyledi. Ancak Pegasus’ta ise tipine göre 186 veya 189 yolcu uçabildiğini bildiren Nane, maliyeti böyle indirdiklerini, rahat yolculuk yapmak isteyenler için de bu kıvamda 18 koltuk ayırdıklarını kaydetti. Nane, "Dünyada da artık diğer modeli seçenler de çıkış koltuklarını ücretle satmaya başladılar. Burada önemli olan misafirin ödediği paraya değer oluşturmaktır. Uçmak isteyen uçar, Business konfor isteyen bonfile veya suşi alır. Doğum günü sürpriz yapmak isteyene doğum günü pastası da getirtiyoruz" ifadelerini kullandı.

"Metro ve metrobüsü sık kullanıyorum"

Her gün ortalama 12 saat çalıştığını da kaydeden Nane, araba merakı olmadığını çoğu zaman ulaşım araçlarını kullandığını söyledi. Geçen Çarşamba günü Maltepe’de Bingöl Tanıtım Günleri’nin açılışına katıldığını hatırlatan Nane, Zorlu Performans Sanatları Merkezindeki konsere yetişmek için metro ve metrobüsü tercih ettiğini söyledi.

"Pazar günleri evden çıkmam"

Aile yaşamıyla ilgili soruları da cevaplayan Nane, Pazar günü önemli bir konu olmadığında evden dışarı çıkmadığını ve hafta sonunu ailesiyle geçirdiğini belirtti. Uzun mesafe yüzmeyi ve yürümeyi sevdiğini de ifade eden Nane, Boğazda her yıl düzenlenen yarışa şnorkel kullandığı için katılamadığını da söyledi.
Bir soru üzerine çocuklarının kariyer planlamasında karar verecek ortamı sağlamaya çalıştığını da belirten Nane, "Çalışma arkadaşlarıma ekip çalışması yaptığımızı söylüyorum. Hepsi konusunda uzman. Ben onların uzmanlıklarını göstereceği sahayı sağlamaya çalışıyorum” dedi.

Emlakbank, Demirbank, Sabancı Holding’te tecrübe kazandığını da anlatan Nane, bunlardan ders çıkardığını, sürekli iyileştirme ve geliştirme için çalıştığını söyledi. Nane, işi farklı yöntemlerle yapmanın önem kazandığını kaydetti.

"İş yapıyorsanız hata yaparsınız"

İş yapan insanın hata yapabileceğini de vurgulayan Nane, önemli olanın bilerek yapılmaması ve tekrar edilmemesi olduğunu kaydederek, "O hatayı bile bile yapmak benim nezdimde hainlikle eşdeğerdir. Hatadan ders almalıyız. Havacılıkta adil kültür denen bir oluşum var. Bu kültür, ‘Bir hata yaptığınızda, bu hayatı saklama söyle' der. Biz hata yaptığımızda hangi otorite bakıyorsa, diyoruz ki; "Biz bu konuda şöyle bir hata yaptık. Yaptığımız incelemede bu hatanın yapılma nedeni budur. Bu hatanın tekrar edilmemesi için bu tedbirleri aldık. Hatayı yapan arkadaşlarımıza da bu eğitimlerle bu hatayı yapmamalarını sağlayacağız" diyoruz. Hayatta geride hoş sada bırakmanın önemine vurgu yapan Nane, her noktada çalışmak gerektiğini anlatarak şu tavsiyelerde bulundu: "Emek verelim ve duamızı da edelim. Sürekli Besmele çekip, dükkanın kapısını açmazsan müşteri gelmez. Maymun iştahlılık, gelip geçici kısa hevesler, iniş çıkışlar, egoyu tatmin edecek olaylar bizi uzak yola götürmez. Asıl olan maraton koşuculuğudur. Hayat uzun yoldur. Önemli olan nasıl başladığın değil, nasıl bitirdiğindir" şeklinde konuştu.

"Şirkette yemek kuyruğuna giriyorum, çantamı x ray cihazına bırakıyorum"

Yaka kartı taktığının hatırlatılması üzerine de ilginç bilgiler veren Nane, şirkette bütünlük sağlamaya çalıştıklarını belirterek, yemek kuyruğuna girdiğini, güvenlikten geçerken x ray cihazına eşyalarını bıraktığını anlattı. Nane, rol model olarak örnek davranışlarda bulunmaya çalıştığını söyleyerek, makamların ego tatmin yeri olmadığını anlattı.

"Ampute takımımızdan Allah razı olsun"

Sıkça basketbol ve futbol maçlarına gittiğini de anlatan Nane, A Milli Futbol Takımının başarısızlığına da değindi. Ampute Milli Takımının başarısının da altını çizen Nane, bu başarıya iyi demenin de yetmeyeceğini vurguladı.

Nane, "Ampute takımımızın tanımı gönülden oynamasıdır. Kendilerini o maça verdiler. Hayat da böyle değil mi? Bir işi gönülden yapıyorsanız ne işi yaparsanız yapın, değer yaratır, fark edilirsiniz. O çocuklar gönlünü ortaya koydu. Allah razı olsun. Dünya Kupasına gidemeyen, milyon dolarlık futbolcularıyla başarı elde edemeyen Türkiye’nin gururu oldular” diye konuştu.

Süper Lig’i de değerlendiren Nane, henüz bir şey söylemek için erken olduğunu belirtti. Nane, transferler yapan takımların yerine oturması ve ilk yarının sonlarına doğru maçların daha zevkli olacağını savundu.
 

Nane: "170 milyon yolcu taşımışız"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (29)

Sayin naneye sorum ~ 1 yıl önce
Bunlari konuşup aksam yataga yastigini koydugunda vicdanen rahat mi yoksa kendi kişisel banka hesabiyla vicdanini susturmayi ogreneli cok mu uzun zaman oldu ? Paranda pulunda gözüm yok nane allah daha çok versin versin de,köpek gibi calisiyoruz,sevdiğimiz isten nefret eder hale geldik. Baska sansim olsa hepinize okkalı bir mail atip "zaten" bildiğinizi yuzunuze vurup gitmeyi de biliriz ama bizler kücük insanlariz, banka hesaplarimizla kendimizi tatmin etmenin ne demek olduğunu ne yazik ki bilmiyoruz. 3bin TL maaş versem degil 1 ay 1 hafta yaşayamazsin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Adammısınız ! ~ 1 yıl önce
Devlet zam yapar sen zammı geri çekersin 2 yıldır zamsız çalıştır personeli prim yok zam yok kâr payı yok sonra cıkıp bide işi beğenmeyen varsa kapı orda demeyi biliyorsun sen müdürmüsün ! Bu nasıl bir üslüptür senin tuzun kuru tabi 30.000 tl maaşı koy cebine işçi napsın aç gezsin !! Yatacak yerin yok... Bimere yazıyoruz devamlı merak etmeyin elbet birgün denetlemeye geleceklerdir Sende o koltukta kalamassın NANE ADAMMISINIZ !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Veysel K. ~ 1 yıl önce
Nane abi boşver onu bunu, böyle böyle olacakta şöyle şöyle olacak.Dedesi anahtarı vermişte cin Ali kaybetmiş buluruz alırız Sen kafanı takma, memleketten emmim el yapımı güzel rakı gönderdi onu içelim. Dünya malı dünyada kalır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ali Caner Güntay ~ 1 yıl önce
38000 Euro ödeyip bunu da kredi ile neredeyse 300000 TL'ye mal eden pilotları daha line bile uçurumdan yollayan bir şirketten bahsediyoruz. Adil olmaktan bahsederken cümlelerinizi daha dikkatli seçmeniz lazım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
~ 1 yıl önce
Tok açın halinden anlamaz.Kahrolsun kapitalist duzen

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Personel gideri ?!? ~ 1 yıl önce
Hakki olan giderini sen bi zammiyla ver basta sonra konus devlet 100 tl zam yapar bu kan emiciler hemen 100 lira maasi dusurur sonra en ufak krizde en ustun performans ve hos goru bekliyoruz de,isleri yukle emekciye istedigini al emekciye zam yapma hakkini baltala cik konus sonra. Sirketin yaninda o meshur sahaninzda yapilan yemekler icilen alkoller eminim bizim kazancimizla yapiliyor. Onlari birakin hakkimizi verin fazlasinda gozumuz yok ?!?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
M:K ~ 1 yıl önce
Havacılıkta eskiden ,giderlerin ilk sırasında personel maaşları var dı....Şimdi ilk sırayı yakıt almış...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
IL ~ 1 yıl önce
Allahtan SAW dasiniz yoksa NANE yi yerdiniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ankara ~ 1 yıl önce
Batman-Ankara düşünüyormusunuz.Doluluk oranı yüzde 96 larda ve bilet 300-400 tl

Yanıtla

Kalan karakter 1000
UÇAN AT PEGASUS ~ 1 yıl önce
SAYIN NANE BEY BUGÜNE KADAR YAPTIĞINIZ TEK ŞEY PERSONELE 200 METRE SONRA A KAPISI VAR DEMENIZ PERSONEL ÜST DÜZEY CALISSADA HAKKI OLAN VERILMYOR HERSENE SERTAÇ BEYIN ZAMANINDA YAPILAN AILE EGLENCESINI GEREKSIZ BULUP MALI KRIZI ÖNE SURERK IPTAL ETTIRIYORSUN FAKAT ÜST DÜZEY TONETICILERE TEKNE TURU YAPTIRIYORSUNUZ HAVACILIK SEKTORU MANAV VEYA TURCELL BAYI DEĞIL BURDA INSANLARIN RAHAT HUZURLU VE GÜVENLE UÇMASI IÇIN ÇABALIYORUZ AMA SIZ BIZE ISTERSENIZ GİDERSİNİZ KELIMELERI YAPIYORSUNUZ SIZ VE SIZNLE GELEN YONETICILERINIZ BIZI AILE SIRKETINDEN CIKARIP KAMUSA ATTI BIZ SERTAÇ BEYI N GERÇEKTEN SIZDEN DAHA INSACILI BIR CEO OLDUĞUNU ANLADIK VAH PEGASUS VAH YAZIK KIMLERIN ELINDE YONETILIYORUZ

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000