15 Şubat 2024, Perşembe 14:16:20

MSB kaynaklarından F-35 ile ilgili yeni açıklama

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Kaynakları “F-35 konusunda ise her iki ülkenin de duruşunda herhangi bir değişiklik yoktur” açıklamasında bulundu.
  • Silahlı kuvvetler tarikat kuvvetleri olmuş. Bunlarmı ülkeyi savunacak bunlar mı anayasanın ve cumhuriyetin koruyucusu olacak. F35 olsa ne olacakki. Düşman şeyhini satın alırsa hiçbir silah işe yaramaz.
  • Ne demek onlar F35 vermiyor bizde istemiyoruz demekmi.. Bu fazlasıyla üstün uçağı almak için elimizden geleni yapmamız lazım..
  • sizin bir duruşunuz mu var da?
  • Komisyon olmadan olmaz bosunami siyasete atildik
  • Her konuda olduğu gibi bu konuda da muhaliflerin cazgırlık yapmasına aldırmayın. Türkiye, amerikanın bu uçaklar üzerinden tavizler koparmaya çalışmasına meydan bırakmamıştır. Daha önce yazdığım gibi eninde sonunda bu uçakları verecekler. Hatta kendileri teklif edecekler. Yeterki Türkiye bu kararlı duruşunu bozmasın. Başka ülkeler gibi sadece kullanıcı değil, teknoloji üreten bir ülke olduğu için Türkiyenin bu uçakları almasına karşı değilim.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Kaynakları “F-35 konusunda ise her iki ülkenin de duruşunda herhangi bir değişiklik yoktur” açıklamasında bulundu.

Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, Tuzla Piyade Okulu’nda yürütülen soruşturma ile ilgili son duruma ilişkin “Cumhuriyetimizin kurucusu ve ebedi başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete irtihalinin 85’inci yıldönümünde vuku bulan hadiseye ilişkin, disipline aykırı her olay ve durumda olduğu gibi, adli soruşturmaya ilave olarak derhal idari soruşturma başlatılmış ve bu kapsamda, olaya karışan ve Yüksek Disiplin Kuruluna sevk edilen personel hakkında Kara Kuvvetleri Yüksek Disiplin Kurulu tarafından ‘Silahlı Kuvvetlerden Ayırma’ kararı verilmiştir. Hadiseye ilişkin adli süreçten elde edilecek belge ve bilgilere göre diğer süreçler işletilecektir. Binlerce yıllık köklü bir geçmişe ve geleneğe sahip kahraman ordumuzun ve askerliğin temeli disiplin üzerine kurulmuştur. TSK, müesses disiplini muhafaza etmek maksadıyla, olayları hukuk çerçevesinde, tarafsız ve tavizsiz bir şekilde değerlendirerek; temel değerlerini sarsacak, askerî disipline aykırı ve askerî hiyerarşiyi bozan, bozabilecek hiçbir kişi, olay ve duruma müsamaha göstermemektedir. Bundan en ufak bir şüphe duyulmamalıdır” cevabını verdi.
Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, F16 tedarik ve modernizasyon süreci, kullanımı ile F-35 programına yönelik “40 adet F-16 Blok-70 tedariki ve 79 adet F-16 uçağının Viper Modernizasyonu ile muhtelif diğer malzemelerin teminine yönelik resmî kongre bildirimi ABD yönetimince 26 Ocak 2024 tarihinde gerçekleştirilmiş, taleplerimize ilişkin; kongre onay süreci 11 Şubat 2024 tarihinde tamamlanmıştır” dedi.

“F-35 konusunda ise her iki ülkenin de duruşunda herhangi bir değişiklik yoktur”

Kaynaklar konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Şubat ayı sonuna kadar taslak Teklif ve Kabul Mektuplarının tarafımıza iletilmesi beklenmektedir. Teklif ve Kabul mektuplarının tarafımızdan incelenmesi ve ABD yetkilileri ile birlikte projeye son halinin verilmesini müteakip 2024 Haziran-Temmuz aylarında takvimin yürürlüğe girmesi beklenmektedir. Modernizasyon faaliyetlerinin ve tedarik edilecek uçakların üretim işlemlerinin ülkemizde gerçekleştirilmesi yönünde görüşmelerimiz devam etmektedir. Temin ve modernize edilecek F-16’ların kullanımına yönelik iddiaların aksine daha önce de vurguladığımız gibi herhangi bir şart söz konusu değildir. F-35 konusunda ise her iki ülkenin de duruşunda herhangi bir değişiklik yoktur şeklinde cevap vermiştir.”

Bakanlık kaynakları, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler’in Irak ziyaretine ilişkin “6-7 Şubat tarihlerinde çeşitli ikili görüşmeler yapılmıştır. Yapılan görüşmelerde; ilişkilerin derinleştirilmesi ve üst düzey ziyaretlerin sıklaştırılması, hudut güvenliğinin sağlanması ve istihbarat paylaşımı ile son dönemde bölgede yaşanan gelişmeler, terörle ortak mücadele, askeri iş birliği ve Iraklı Türkmenlerin bölgedeki hak/menfaatleri konularına yönelik Merkezi Irak Yönetimi, IKBY ve Irak Türkmen Cephesi makamları ile çeşitli ikili görüşmeler yapılmıştır. Bir kez daha hatırlatmak gerekir ki bizim kimsenin toprağında gözümüz yoktur. Bizim tek derdimiz Irak topraklarının teröristlerce ülkemize yönelik saldırılarda üs olarak kullanılmaması ve kullandırılmaması; ülkemizin, milletimizin ve sınırlarımızın güvenliğinin sağlanmasıdır. Terörle mücadelede ortak hareket edilmesidir” açıklamasında bulundu.

MSB kaynaklarından F-35 ile ilgili yeni açıklama

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

Anlat anlat ~ 2 ay önce
Silahlı kuvvetler tarikat kuvvetleri olmuş. Bunlarmı ülkeyi savunacak bunlar mı anayasanın ve cumhuriyetin koruyucusu olacak. F35 olsa ne olacakki. Düşman şeyhini satın alırsa hiçbir silah işe yaramaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
suç değil mi? ~ 2 ay önce
TSK ya iftiranın bir yaptırımı yok mu? Nasıl böyle şarlatanların TSK nın itibarına laf atmasına müsaade ediliyor?
Yani ~ 2 ay önce
Ne demek onlar F35 vermiyor bizde istemiyoruz demekmi.. Bu fazlasıyla üstün uçağı almak için elimizden geleni yapmamız lazım..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
w ~ 2 ay önce
sizin bir duruşunuz mu var da?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Komisyona gel ~ 2 ay önce
Komisyon olmadan olmaz bosunami siyasete atildik

Yanıtla

Kalan karakter 1000
çapsız muhalefet ~ 2 ay önce
Her konuda olduğu gibi bu konuda da muhaliflerin cazgırlık yapmasına aldırmayın. Türkiye, amerikanın bu uçaklar üzerinden tavizler koparmaya çalışmasına meydan bırakmamıştır. Daha önce yazdığım gibi eninde sonunda bu uçakları verecekler. Hatta kendileri teklif edecekler. Yeterki Türkiye bu kararlı duruşunu bozmasın. Başka ülkeler gibi sadece kullanıcı değil, teknoloji üreten bir ülke olduğu için Türkiyenin bu uçakları almasına karşı değilim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
çapsız muhalefet yazan komik şahsa ~ 2 ay önce
Her konuda olduğu gibi bu konuda da iktidar yalakalarının itinayla yalamasına aldanmayın. Taviz derken rahip Brunson,Alman gazeteci,İsveç Rusya,Yunanistan konularında nasıl tavizler verildiğini,dansöz gibi dönüldüğünden bahsediyorsun galiba. Türkiye'nin ne kadar kararlı olduğu ortada. Türkiye teknoloji üretiyorsa niye Kanada kamera vs için ambargoyu kaldırdı diye seviniyoruz,niye kabile reisi kısıtlamalar kalktığı için memnunum dedi be ahmak be gafil!!!
çapsız muhalefet rumuzuna ~ 2 ay önce
Türkiye kararlı duruşunu bozmasın mı puhahahahahaha. Yunan başbakanı için de yok hükmündedir diyordu sonra gitti sarıldı,Kur'an yakılan ve teröristlere destek veren İsveç'e önce gürleyip sonra abd işin içine girince anında dönüş yapıp onay verdi F 16'yı aldı,şimdi de yunana verilip bize verilmeyen F 35 peşinde kimbilir ne tavizler verecek,bunlar mı kararlı duruş eyyy iktidar yalakası?

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000